Femei Puternice
Femei Puternice
Femei Puternice
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Femei Puternice


 
AcasaAcasa  portalportal  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  

 

 Alimente sanatoase si retete dietetice

In jos 
4 participanți
AutorMesaj
greieras
panseluta
panseluta
greieras


feminin Localizare : Iran Shiraz
Varsta : 47
Numarul mesajelor : 1644
Data de inscriere : 24/01/2009

Alimente sanatoase si retete dietetice Empty
MesajSubiect: Alimente sanatoase si retete dietetice   Alimente sanatoase si retete dietetice EmptyDum Iul 12, 2009 6:50 am

Bine ati venit!
Prin acest subiect mi-am propus sa gasesc noi retete si alimente care ne-ar putea ajuta in vindecarea diverselor afectiuni, cum ar fi: obezitatea, hepatita, diabetul, nivelul colesterolului ridicat, etc. Puteti folosi aceste retete si sfaturi, nu doar pentru a trata, ci si pentru a preveni.
Orice sfat este bine venit
imbratisare
Sus In jos
greieras
panseluta
panseluta
greieras


feminin Localizare : Iran Shiraz
Varsta : 47
Numarul mesajelor : 1644
Data de inscriere : 24/01/2009

Alimente sanatoase si retete dietetice Empty
MesajSubiect: Re: Alimente sanatoase si retete dietetice   Alimente sanatoase si retete dietetice EmptyDum Iul 12, 2009 7:28 am

Pentru inceput, am sa incerc sa postez cate ceva despre alimentatia in Hepatita C.
Am gasit o groaza de informatii despre Hepatita C , de aceea m-am hotarat sa postez doar 2 website-uri ce mi s-au parut de folos. unul e un forum , iar celalalt e un website special dedicat acestei afectiuni.
http://www.roportal.ro/discutii/forum72.html
http://www.hepatitac.go.ro/index.html
Sus In jos
greieras
panseluta
panseluta
greieras


feminin Localizare : Iran Shiraz
Varsta : 47
Numarul mesajelor : 1644
Data de inscriere : 24/01/2009

Alimente sanatoase si retete dietetice Empty
MesajSubiect: Re: Alimente sanatoase si retete dietetice   Alimente sanatoase si retete dietetice EmptyDum Iul 12, 2009 7:29 am

" Ştiri şi articole din ştiinţă
Grepfrutul ajută foarte mult în tratamentul hepatitei C

Scris de Anca Riza pe 04 Mai 2008 (Duminică). Ultima actualizare pe 05 Mai 2008 (Luni)

Atenţie, deschide într-o fereastră nouă. PDFImprimareEmail

Nerigenina din grepfrut ajută foarte mult în tratamentul hepatitei C

Naringenina, compus identificat în grepfrut şi în alte citrice, poate reduce cu 80% răspândirea virusului hepatic C, arată studii în laborator pe celule umane şi pe şoareci. Pe baza ei s-ar putea dezvolta medicamente pentru combaterea hepatitei C.

Pe fondul tratamentelor curente ineficace, de multe ori cu efecte secundare, se menţine nevoia stringentă de tratament al infecţiei cu virusul hepatic C, spune lui Yaakov Nahmias, cercetător la Harvard Medical School, Statele Unite. Echipa dumnealui de cercetare a realizat progrese mari în acest sens. Studiile făcute de ei arată că naringenina, substanţă identificată în grepfruit şi în alte citrice, poate opri extinderea virusului hepatic C cu până la 80%, dând şansa celulelor sănătoase să se regenereze. Studiile au fost efectuate pe celule umane şi pe şoareci de laborator şi au fost publicate în numărul din mai al revistei Hepatology, citat de WebMed.



Virusul hepatic C obişnuieşte să se combine cu anumite proteine de colesterol, aşa numitele celule de colesterol "rău", adică lipoproteine de densitate mică (very low density lipoproteins, sau vLDL). Doar astfel poate infecta celule hepatice sănătoase. Studiile noi arată însă că naringenina îngreunează această uniune între virus şi celulele de colesterol, ceea ce limitează abilitatea virusului de a infecta celule sănătoase. Astfel, infecţia este ţinută în frâu, dând timp celulelor ficatului să se regenereze. Aceasta deschide calea spre dezvoltarea de medicamente pe bază de naringenină.



Dacă substanţa este administrată pe cale orală, ea nu este bine aborbită în sânge la nivelul intenstinului subţire. De aceea substanţa ar trebui administrată prin injecţie, direct în sânge. Trebuie de asemenea remarcat că o cură cu grepfrut nu este recomandată în cazul administrării de medicamente pentru unele boli precum accident vascular, astm, cancer, atac cardiac, SIDA şi aşa mai departe. O listă completă poate fi găsită în alt articol din WebMed.



În concluzie, s-a realizat un progres mare în lupta cu hepatita C, iar studiile continuă.



Hepatita C este o infecţie virală a ficatului, transmisă prin contactul cu sângele unei persoane infectate sau prin contact sexual. Nu poate fi totdeauna recunoscută de la început, ea fiind purtată în stare latentă, sau cu prezenţa unor simptome minore, nespecifice. Mai multe detalii despre hepatita C puteţi citi în SfatulMedicului.



Articol scris pentru StiintaAzi.ro [www.StiintaAzi.ro] de Anca Riza, studentă la Facultatea de Medicină din Craiova şi totodată absolventă a Colegiului Naţional "Fraţii Buzeşti" din Craiova. "
Sus In jos
greieras
panseluta
panseluta
greieras


feminin Localizare : Iran Shiraz
Varsta : 47
Numarul mesajelor : 1644
Data de inscriere : 24/01/2009

Alimente sanatoase si retete dietetice Empty
MesajSubiect: Re: Alimente sanatoase si retete dietetice   Alimente sanatoase si retete dietetice EmptyDum Iul 12, 2009 7:38 am

Uite, am gasit si un nene care propune un tratament naturist.
"STIMATI PRIETENI

Pentru toti pacienti bolnavi de hepatita cronica sau ciroza hepatica va propun un tratament naturist ,deosebit de eficient in regenerarea celulei hepatice.
Acest tratament se adreseaza in mod special pacientilor care refuza tratamentul standard cu INTERFERON + RIBAVIRINA sau pacientilor care nu au obtinut aprobarea la dosarul pentru INTERFERON.
FOARTE IMPORTANT ! Acest tratament nu vindeca in totalitate pacienti cu hepatita cronica sau ciroza hepatica .Insa costul sau , deosebit de mic ,sunt sigur ca va ajuta multi pacienti din aceasta tara ,sa duca o viata cat de cat normala .
T R A T A M E N T

Timp de 6 luni pe an pacientul va administra urmatoarele tincturi :
- ARMURARIU
- ANGHINARE
- PAPADIE
- CATINA ALBA
Din fiecare sticluta se vor administra cate 10 picaturi , de 2 ori pe zi .
Timp de 6 luni pe an , in lunile in care nu se administreaza tincturile , se vor administra urmatoarele ;
- MECOPAR-FORTE
- SEPTILIN
- IMUNOSTIM
Trei luni pe an se va face cura cu grepfruit , cate 3 fructe pe saptamana ,+ DROJDIE DE BERE PROASPATA cate un varf de lingurita .
verbanmihai@yahoo.comAceasta adresa e-mail este protejata impotriva spamului, JavaScript trebuie activat pentru a putea vizualiza pagina. "
Apoi, am citit despre ciuperca "shitaki" ca ar fi foarte buna pentru Hepatita C. Shitaki vine din China din cate stiu eu si cred ca se gaseste prin magazine percum Mega Image , Bila, sau astea cu specific chinezesc.
Sus In jos
greieras
panseluta
panseluta
greieras


feminin Localizare : Iran Shiraz
Varsta : 47
Numarul mesajelor : 1644
Data de inscriere : 24/01/2009

Alimente sanatoase si retete dietetice Empty
MesajSubiect: Re: Alimente sanatoase si retete dietetice   Alimente sanatoase si retete dietetice EmptyDum Iul 12, 2009 7:48 am

inca ceva- cred ca mancarea ideala pentru cei cu hepatita este cea asiatica, aceasta fiind foarte putin procesata termic sau chiar deloc in unele cazuri si bazandu-se pe proteine bune: soia si derivate din soia, fructe de mare, peste.
Sus In jos
greieras
panseluta
panseluta
greieras


feminin Localizare : Iran Shiraz
Varsta : 47
Numarul mesajelor : 1644
Data de inscriere : 24/01/2009

Alimente sanatoase si retete dietetice Empty
MesajSubiect: Re: Alimente sanatoase si retete dietetice   Alimente sanatoase si retete dietetice EmptyMar Iul 14, 2009 11:36 am

Astazi am vrut sa fac o budinca de dovlecei, budinca dulce Laughing Am citit ce-a postat Mada despre vedete si reusitele lor in lupta cu kilogramele si m-am sucit brusc:fac o budinca sarata! Ce te faci ca eu crapam de foamein timp ce doar dovleceii erau fierti. Ar mai fi urmat amestecatul cu branza telemea, unt si oua si datul la cuptor...N-am rezistat! Am amestecat dovleceii fierti cu branza telemea, le-am pasat si le-am infulecat! Delicios! N-am mai adaugat sare sau altceva pentru ca telemeaua era deja sarata.
Poate nu credeti dar chiar e delicios amestecul. Apa in care au fiert dovleceii am pus-o pe foc impreuna cu alte legume (fasolica verde, telina, morcovi, ceapa) si putin pui. O ciorbica sanatoasa.
Sus In jos
greieras
panseluta
panseluta
greieras


feminin Localizare : Iran Shiraz
Varsta : 47
Numarul mesajelor : 1644
Data de inscriere : 24/01/2009

Alimente sanatoase si retete dietetice Empty
MesajSubiect: Re: Alimente sanatoase si retete dietetice   Alimente sanatoase si retete dietetice EmptyMier Iul 15, 2009 1:30 pm

Salata de vinete cu iaurt si usturoi(cine are voie). Se prepara in acelasi mod cu cea clasica, doar ca in loc de ulei, puneti iaurt si usturoi.
Ardei copti marinati intr-o lingura de ulei, sare si otet.
Sus In jos
greieras
panseluta
panseluta
greieras


feminin Localizare : Iran Shiraz
Varsta : 47
Numarul mesajelor : 1644
Data de inscriere : 24/01/2009

Alimente sanatoase si retete dietetice Empty
MesajSubiect: Re: Alimente sanatoase si retete dietetice   Alimente sanatoase si retete dietetice EmptyMier Iul 15, 2009 1:41 pm

Sus In jos
Vizitato
Vizitator




Alimente sanatoase si retete dietetice Empty
MesajSubiect: Re: Alimente sanatoase si retete dietetice   Alimente sanatoase si retete dietetice EmptyLun Iul 27, 2009 4:00 pm

ca sa curete stomacul...si ficatul,dupa o masa grea..seara inainte de culcare puneti o canuta de apa si in ea argila....si pana a a2a zi argila se lasa....si ramane apa cu proprietatile minerale din argila si o beti....stiu de la tata care facea asa mereu..sau....pe stomacul gol,dimineata cine poate lua o lingura de ulei de masine...iar e ff bun
Sus In jos
nicoletta
viorea
viorea
nicoletta


feminin Localizare : Romania
Varsta : 65
Numarul mesajelor : 985
Data de inscriere : 24/01/2009

Alimente sanatoase si retete dietetice Empty
MesajSubiect: Re: Alimente sanatoase si retete dietetice   Alimente sanatoase si retete dietetice EmptyMier Iul 29, 2009 3:48 pm

Sper ca postez unde trebuie
Dupa mari insistente si perseverente am reusit sa fac fibrobar. Poate inlocui o masa, o gustare si poti uita de dulce:
http://www.culinar.ro/forum/continut-pagina/20720/Retzete-Montignac-a-la-Dana/pagina/140/#entry749074
Sus In jos
http://nykoletta.wordpress.com/
gabidari
trandafir
trandafir
gabidari


feminin Localizare : Teheran si Cluj-Napoca
Varsta : 51
Numarul mesajelor : 6512
Data de inscriere : 23/01/2009

Alimente sanatoase si retete dietetice Empty
MesajSubiect: Re: Alimente sanatoase si retete dietetice   Alimente sanatoase si retete dietetice EmptyMier Iul 29, 2009 7:07 pm

vazut ..arat super bine,da poate ne zici si reteta!!!e musai sa fie cu ciocolata pe deasupra??
Sus In jos
nicoletta
viorea
viorea
nicoletta


feminin Localizare : Romania
Varsta : 65
Numarul mesajelor : 985
Data de inscriere : 24/01/2009

Alimente sanatoase si retete dietetice Empty
MesajSubiect: Re: Alimente sanatoase si retete dietetice   Alimente sanatoase si retete dietetice EmptyJoi Iul 30, 2009 3:27 am

Nu e musai Dar e ciocolata cu 70% cacao sau amaruie Asa ca doamna poftim reteta:
Nu Mi-a gasit, pe cine am trimis, incredientele de acolo , de pe culinar
Asa ca dintr-o punga de musli cu alune am ales alune stafide si alti mieji iar fulgi i-am bagat in rajnita de cafea.
Am fiert putina apa( cam o ceasca de cafea) cu miere (si mai putina) si am pus juma de ciocolata amaruie.
Peste , am adaugat chestia din rajnita care nu tre sa fie extrem de fina si abia apoi lucruri grosiere: alune, stafide, curmale , ce mai era pe acolo
O faci din ochi sa fie de consistenta mai tare, nu sa o mananci cu lingurita.
Cum mie imi plac aceste cereale http://terapeut.ro/commerce/images/musli1000SV.JPG imi e greu sa le iau cu mine si cu putin iaurt, dar un baton din asta in folie de aluminiu poate fi o excelenta gustare.


Ultima editare efectuata de catre nicoletta in Joi Iul 30, 2009 5:49 pm, editata de 1 ori
Sus In jos
http://nykoletta.wordpress.com/
gabidari
trandafir
trandafir
gabidari


feminin Localizare : Teheran si Cluj-Napoca
Varsta : 51
Numarul mesajelor : 6512
Data de inscriere : 23/01/2009

Alimente sanatoase si retete dietetice Empty
MesajSubiect: Re: Alimente sanatoase si retete dietetice   Alimente sanatoase si retete dietetice EmptyJoi Iul 30, 2009 6:17 am

mersi Nico pare usor,cred ca am s aincer si eu....da imi place ca tu te-ai pus serios pe slabit!! aplauze
Sus In jos
kata0587
crin
crin
kata0587


feminin Localizare : Brasov
Varsta : 36
Numarul mesajelor : 5638
Data de inscriere : 22/01/2009

Alimente sanatoase si retete dietetice Empty
MesajSubiect: Re: Alimente sanatoase si retete dietetice   Alimente sanatoase si retete dietetice EmptyJoi Iul 30, 2009 11:36 am

Sus In jos
http://bucatarie-usoara.blogspot.com/
nicoletta
viorea
viorea
nicoletta


feminin Localizare : Romania
Varsta : 65
Numarul mesajelor : 985
Data de inscriere : 24/01/2009

Alimente sanatoase si retete dietetice Empty
MesajSubiect: Re: Alimente sanatoase si retete dietetice   Alimente sanatoase si retete dietetice EmptyJoi Iul 30, 2009 4:56 pm

gabidari a scris:
mersi Nico pare usor,cred ca am s aincer si eu....da imi place ca tu te-ai pus serios pe slabit!! aplauze
Azi am facut o prostioara, o felie de tort, daaar cat era de mica si de cheala cred ca nu avea mai mult de 100 calorii ,in rest iaurt, fructe , piept la gratar un pranz de 300 calorii maxim, cam atat...
kata0587 a scris:
am gasit si eu cateva retete dietetice... http://www.gustos.ro/forum/mancam-si-slabim-f3/retete-dietetice-in-imagini-t445.html
sarumana.Extrem de interesant!
Sus In jos
http://nykoletta.wordpress.com/
gabidari
trandafir
trandafir
gabidari


feminin Localizare : Teheran si Cluj-Napoca
Varsta : 51
Numarul mesajelor : 6512
Data de inscriere : 23/01/2009

Alimente sanatoase si retete dietetice Empty
MesajSubiect: Re: Alimente sanatoase si retete dietetice   Alimente sanatoase si retete dietetice EmptyJoi Iul 30, 2009 4:59 pm

ei lasa ca o prostioara e permisa!! :ras:
Sus In jos
nicoletta
viorea
viorea
nicoletta


feminin Localizare : Romania
Varsta : 65
Numarul mesajelor : 985
Data de inscriere : 24/01/2009

Alimente sanatoase si retete dietetice Empty
MesajSubiect: Re: Alimente sanatoase si retete dietetice   Alimente sanatoase si retete dietetice EmptyDum Aug 23, 2009 4:56 pm

io facui paine SANATOASA, cu tarate cu susan si fulgi pe deasupra.
Am muncit la ea 2-3 minute si am lasat-o la cresxut 20 de ore.
Nu e nici o greeseala!

daca si sotului i-a placut,.....
Alimente sanatoase si retete dietetice 230809174246.th[quote]
Alimente sanatoase si retete dietetice 230809174629.th
Mie nu imi rumeneste cuptorul ca in rest fuse excelenta!
Sus In jos
http://nykoletta.wordpress.com/
gabidari
trandafir
trandafir
gabidari


feminin Localizare : Teheran si Cluj-Napoca
Varsta : 51
Numarul mesajelor : 6512
Data de inscriere : 23/01/2009

Alimente sanatoase si retete dietetice Empty
MesajSubiect: Re: Alimente sanatoase si retete dietetice   Alimente sanatoase si retete dietetice EmptyDum Aug 23, 2009 5:00 pm

pai ia de pune si reteta ca poate facem si noi!!
Sus In jos
nicoletta
viorea
viorea
nicoletta


feminin Localizare : Romania
Varsta : 65
Numarul mesajelor : 985
Data de inscriere : 24/01/2009

Alimente sanatoase si retete dietetice Empty
MesajSubiect: Re: Alimente sanatoase si retete dietetice   Alimente sanatoase si retete dietetice EmptyDum Aug 23, 2009 5:14 pm

Sus In jos
http://nykoletta.wordpress.com/
kata0587
crin
crin
kata0587


feminin Localizare : Brasov
Varsta : 36
Numarul mesajelor : 5638
Data de inscriere : 22/01/2009

Alimente sanatoase si retete dietetice Empty
MesajSubiect: Re: Alimente sanatoase si retete dietetice   Alimente sanatoase si retete dietetice EmptySam Oct 10, 2009 12:36 pm

pentru afectiuni ale ficatului


Cartofi cu smintina si brinza

2-3 buc. cartofi, 2 linguri brinza de vaci, o lingura telemea rasa, 10 gr. unt, patrunjel verde tocat, sare, 3 linguri smintina

Se curata cartofii, se taie in doua pe lung si se scobesc. Se scoate o parte din miez si se amesteca cu brinza, verdeata si putina sare. Se umplu cartofii cu aceasta compozitie si se pun intr-un vas cu apa. Se fierb la cuptor pina cind scade apa si se rumenesc cartofii usor.


Supa de morcovi

4 buc. morcov, 2 lingurite orez, 20 gr. unt, sare, verdeata

Se curata morcovii, se spala, se dau pe razatoare si se pun la fiert cu patru pahare de apa. In timpul fierberii, se adauga orezul curatat si spalat si se lasa sa fiarba pina se inmoaie. Cind este gata, se potriveste de sare, se adauga verdeata si untul crud.
Sus In jos
http://bucatarie-usoara.blogspot.com/
nicoletta
viorea
viorea
nicoletta


feminin Localizare : Romania
Varsta : 65
Numarul mesajelor : 985
Data de inscriere : 24/01/2009

Alimente sanatoase si retete dietetice Empty
MesajSubiect: Re: Alimente sanatoase si retete dietetice   Alimente sanatoase si retete dietetice EmptyDum Oct 11, 2009 3:24 am

din partea mea n-ai decat sa faci cartofii aia dar...Ori se imprastie branza prin toata oala ori nu se fierb cartofii.
Ca sa nu zic ca se scobesc greu cartofii cruzi.

Cred ca tre folositi cartofi fierti, scobiti, umpluti si apoi gratinati in cuptor.
Parerea mea!
Sus In jos
http://nykoletta.wordpress.com/
Continut sponsorizat





Alimente sanatoase si retete dietetice Empty
MesajSubiect: Re: Alimente sanatoase si retete dietetice   Alimente sanatoase si retete dietetice Empty

Sus In jos
 
Alimente sanatoase si retete dietetice
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Retete de post....
» Retete speciale
» Retete- Portii mari, calorii putine

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Femei Puternice :: Casa si gradina :: in bucatarie-
Mergi direct la: