Femei Puternice

Femei Puternice

AcasaAcasa  portalportal  CalendarCalendar  FAQFAQ  CautareCautare  InregistrareInregistrare  ConectareConectare  

Distribuiţi | 

Postul (Pastelui)

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul
AutorMesaj
nicoletta
viorea
viorea

feminin Localizare : Romania
Varsta : 58
Numarul mesajelor : 985
Data de inscriere : 24/01/2009

MesajSubiect: Postul (Pastelui)   Mier Feb 17, 2010 8:57 am

Va spun cateva lucruri pe care le descopar si eu acum:
Adevaratul post este deci acela care imbina in mod fericit cele doua
aspecte ale lui: aspectul trupesc si aspectul sufletesc, asadar cand
retinerea de la bucate este impreuna cu retinerea de la pacate si cu
efortul continuu spre virtute si progres duhovnicesc. Numerosi Sfinti
Parinti insista asupra acestui fapt, subliniind ca postul trupesc fara
cel sufletesc este lipsit de orice valoare morala. "Postul cel adevarat
- spune Sf. Vasile cel Mare - consta in retinerea de la cele rele.
Dezleaga toata legatura nedreptatii, iarta aproapelui tau vatamarile,
daruieste lui datoriile. Tu nu mananci carne, dar mananci pe fratele
tau. Tu te retii din vin, dar nu infranezi zburdarile trupului. Tu nu
mananci pana seara, dar petreci ziua cu procese." (Despre post, 10).
http://www.crestinortodox.ro/paste/postul-pastelui/postul-rolul-in-viata-credinciosilor-71107.html
Postul are un inalt sens religios. El este un act de cinstire a lui
Dumnezeu, o jertfa benevola din partea crestinului, o renuntare de
bunavoie la ceea ce nu ne-a fost oprit, din dragoste si pentru
cinstirea lui Dumnezeu, in scopul propriei noastre desavarsiri morale.
El este un exercitiu de infranare a poftelor si a patimilor, un mijloc
de intarire a vointei si de practicare a virtutii, o forma a pocaintei
si un mijloc de descatusare de tot ceea ce este potrivnic mantuirii
noastre.

Si acum concret:
POSTURILE NEGRE

(ajunarile)

Se tin astfel:

-
Luni: pentru orice dorinta, cerere pe care o facem si dorim sa ne fie
implinita (casatorie, serviciu, examene, copii, intelegere in casnicie,
ascultare din partea copiilor si tot ce ne dorim cu binecuvantare de la
Dumnezeu spre binele nostru si al familiei).

- Miercuri: pentru
napasta (invinuiri nedrepte la serviciu sau acasa, cand esti purtat
prin judecati si dreptatea trebuie sa castige, sa se descopere adevarul
ca esti nevinovat, pentru limpezirea situatiei, pentru scoaterea la
iveala a adevarului).

- Vineri: pentru farmece, boli, blesteme
si dusmani, si in general pentru iertarea pacatelor celor vii si celor
raposati din neamurile noastre; vinerea facem rugaciuni pentru usurarea
lor, dar nu numai pentru neamuri, ci si pentru straini, cunostinte sau
fosti prieteni care au decedat si pe care astfel ii usurezi in viata de
dincolo.
Inceputul ajunarii poate fi cu o zi inainte , la ora 18.
Incetarea ajunarii se face la anumite ore:
12 - A fost rastignit Iisus.
15 Iisus si-a dat duhul pe Cruce
18 - A fost dat jos de pe cruce si ingropat
21 - S-a asezat piatra pe mormant
24 - S-a coborat la iad sfaramand portile de arama si scotand pe cei drepti din iad

(Mancarea pe care ar fi trebuit sa o mananci o dai de pomana.
-Poti lua o bucatica de anafora si 3 inghitituri de aghiasma (dar nu stiu care - mica saiu mare)
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://nykoletta.wordpress.com/
Vizitato
Vizitator

MesajSubiect: Re: Postul (Pastelui)   Mier Feb 17, 2010 9:00 am

m-ai lovit unde ma doare nico....abia am tinut...de pastele trecut o saptamana.....dar nu m-am impartasit pentru ca nu m-am spovedit,dar am tintu asa pentru mine....dar sa il tin pe tot.....e deja.....dar cine poate,jos palaria! dar,atentie,nu se tine post doar asa,de chestie,daca nu te abtii de la vorbe grele,de la ganduri grele si daca nu te rogi......asa ca spor cine poate si curatire in suflet!
Sus In jos
kata0587
crin
crin

feminin Localizare : Brasov
Varsta : 30
Numarul mesajelor : 5638
Data de inscriere : 22/01/2009

MesajSubiect: Re: Postul (Pastelui)   Mier Feb 17, 2010 9:04 am

mama tine tot postul si cel de Craciun si cel de Pasti, dar eu nu pot...am reusit doar 2 saptamani la rand lasa

adresa e-mail forum: femeiputernice@yahoo.com (parola: prietene)
http://www.avoncosmetics.ro/PRSuite/pr_ebrochure.page
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://bucatarie-usoara.blogspot.com/
nicoletta
viorea
viorea

MesajSubiect: Re: Postul (Pastelui)   Mier Feb 17, 2010 9:08 am

Postul si puterea lui.
Preotul nostru imi zicea ca sunt mari deosebiri intre gospodaria omului care tine post si a celui care nu tine, primul avnad mult mai multe decat celalalt, dar si din punct de vedere sufletesc este mai linistit, intelegator, omenos, multumit de ceea ce este si ceea ce are.
La ce este de folos Postul
1.Ne curata trupul si sufletul
- curatarea trupului de tot ceea ce este animal, grasimi, imbuibare (cand nu mancam carne, lapte, branza si oua)
-curatarea trupului de toxine, nicotina, fum, alcool (fumat, alcool)
-curatarea trupeasca, atunci cand ne infranam de a mai avea relatii conjugale
- curatarea sufletului, atunci cand ne oprim de la pacate, le spovedim, ne caim, plangem pt ele. Prin curatarea trupului se curata si sufletul.
2. De a fi placuti lui Dumnezeu
3. De a ne inalta si sfinti (cu rugaciunea zilnica, mers la Biserica si participarea la sf Liturghie)
Sus In jos
nicoletta
viorea
viorea

MesajSubiect: Re: Postul (Pastelui)   Mier Feb 17, 2010 9:14 am

Asaaaaaaaa, deci azi a fost prima zi de post ca am de gand sa tin toate miercurile si vinerile si sa vad ce fac cu lunile (ziua de luni) plus ultima saptamana din post.
Daaar, daca-s proasta.... Acum am vazut: pe mine ma intereseaza sa tin lunea dar e POST NEGRU!

Si La fiecare post negru se zice o rugaciune ceva
Eu n-am stiut
am crezut ca la post normal. Maica si i-am tras azi dimineata o rugaciuneeeeeee de juma de oraaaaaa : acatistul Acoperamantului Maicii Domnului!
Sa-mi fie cu iertare dar nu inteleg rugaciunile astea de nici o culoare. Asa ca , cu greu am ajuns la sfarsit tragand de ochi sa nu adorm!
Trebuia sa zic cu glas TARE. Sa ma sperii de vocea mea.
Sa mai si tip cand si cand la mine!
Sus In jos
Vizitato
Vizitator

MesajSubiect: Re: Postul (Pastelui)   Mier Feb 17, 2010 9:16 am

da kata postul este important,nu am zis ca nu,dar sunt persoane bolnave care nu il pot tine,dar se abtin de la altele...eu de ex,nu ma impartasesc,pentru il consider un lucru extrem ,extrem de important si daca nu simt ca sunt curatita total,sufleteste si trupeste,nu fac asa ceva...
se zice ca un popa,nu credea ca euharistia este chiar sangele si trupul Domnului si cand era in altar si facea "procedura obisnuita" de a chema Sfantul Duh sa sfinteasca painea si vinul,acestea i s-au aratat in forma de sange si carne si atunci a crezut ,dar pare-mi-se ca nu a mai fost popa,cei mai ari au aflat si l-au dat afara...
Sus In jos
Vizitato
Vizitator

MesajSubiect: Re: Postul (Pastelui)   Mier Feb 17, 2010 9:19 am

nicoletta a scris:
Asaaaaaaaa, deci azi a fost prima zi de post ca am de gand sa tin toate miercurile si vinerile si sa vad ce fac cu lunile (ziua de luni) plus ultima saptamana din post.
Daaar, daca-s proasta.... Acum am vazut: pe mine ma intereseaza sa tin lunea dar e POST NEGRU!

Si La fiecare post negru se zice o rugaciune ceva
Eu n-am stiut
am crezut ca la post normal. Maica si i-am tras azi dimineata o rugaciuneeeeeee de juma de oraaaaaa : acatistul Acoperamantului Maicii Domnului!
Sa-mi fie cu iertare dar nu inteleg rugaciunile astea de nici o culoare. Asa ca , cu greu am ajuns la sfarsit tragand de ochi sa nu adorm!
Trebuia sa zic cu glas TARE. Sa ma sperii de vocea mea.
Sa mai si tip cand si cand la mine!
eu am un acatist dupa mine....sau cand ma duc la biserica mai cumpar cate unul si daca vreua si in metrou citesc:D pai ce....unde mi se pune...
Sus In jos
kata0587
crin
crin

MesajSubiect: Re: Postul (Pastelui)   Mier Feb 17, 2010 9:22 am

nico, nu e obligatoriu sa ti post negru....poti tine un post normal;)
dupa parerea mea nu e greu sa ti post in zilele noastre. acuma se gaseste orice (lapte de soia care e de post, branza de soia, mezeluri de post, etc) .......postul poti sa il ti oricand nu doar atunci cand e calendaristic, pt ca in acest mod iti cureti corpul de toxine. daca prin cuvantul "post" vi se pare greu de renuntat la carne si lactate, atunci numiti-o "mancare vegetariana" face cu ochiu

Sus In jos
Vizitato
Vizitator

MesajSubiect: Re: Postul (Pastelui)   Mier Feb 17, 2010 9:24 am

kata0587 a scris:
dupa parerea mea nu e greu sa ti post in zilele noastre. acuma se gaseste orice (lapte de soia care e de post, branza de soia, mezeluri de post, etc) .......postul poti sa il ti oricand nu doar atunci cand e calendaristic, pt ca in acest mod iti cureti corpul de toxine. daca prin cuvantul "post" vi se pare greu de renuntat la carne si lactate, atunci numiti-o "mancare vegetariana" face cu ochiu
auzi cik tin si eu post negru in ajunul bobotezei....ceeeee..k am visat numai balarii:))
Sus In jos
gabidari
trandafir
trandafir

feminin Localizare : Teheran si Cluj-Napoca
Varsta : 44
Numarul mesajelor : 6512
Data de inscriere : 23/01/2009

MesajSubiect: Re: Postul (Pastelui)   Mier Feb 17, 2010 10:42 am

ce sa zic....eu am alta parere despre post...si nu cred ca e obligatoriu sa merg la biserica sa ma spovedesc,daca Dumnezeu vrea sa ma auda ma aude si acasa sau in orice alt loc ma rog,....si Nico asa cum zici acele rugaciuni sint mult prea grele,eu le prefer pe cele facute cu cuvintele mele ,si spuse din suflet,cred ca asa ajung mult mai repede acolo unde trebuie....
despre a te abtine de la cele trupesti....si aici am dubii...eu daca am regim vegetarian de acum incolo pt ca asa simt ca e mai bine pt a putea face lucrarea care am inceput-o,asta inseama ca gata trebuie sa divortez??ce vina are sotul meu?? si daca a face sex e asa un mare pacat pt ce a mai creat Dumnezeu sexul???eu zic ca daca e facut cu dragoste si nu in alte scopuri nu e pacat...si se vorbeste despre asta chiar si in Conversatii cu Dumnezeu, si se spune ca Dumneze adora sa stea sa priveasca seara in dormitoarele noastre!!

http://www.maildirect.ro/inregistrare/c12fd4ab13c0f0fae2ee88b408428f13
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului
nicoletta
viorea
viorea

MesajSubiect: Re: Postul (Pastelui)   Mier Feb 17, 2010 10:46 am

kata0587 a scris:
De cand am auzit povata unuipreot eu nu mananc inlocuitori ca pana la urma in mintea credinciosului e tot cascaval (chiar dc e vegetal) si chiftele (chiar daca-s de soia) etc.
Tin cu lucruri naturale, arhaice.
Cand ii tineau lumanarea mamei o matusa a ajunat. Si a doua zi la ora 15 a mancat masline cu paine. De atunci am mai mancat masline dar abia astept sa tin si eu post negru si sa mananc acelasi lucru.
Sus In jos
nicoletta
viorea
viorea

MesajSubiect: Re: Postul (Pastelui)   Mier Feb 17, 2010 10:48 am

gabidari a scris:
ce sa zic....eu am alta parere despre post...si nu cred ca e obligatoriu sa merg la biserica sa ma spovedesc,daca Dumnezeu vrea sa ma auda ma aude si acasa sau in orice alt loc ma rog,....si Nico asa cum zici acele rugaciuni sint mult prea grele,eu le prefer pe cele facute cu cuvintele mele ,si spuse din suflet,cred ca asa ajung mult mai repede acolo unde trebuie....
despre a te abtine de la cele trupesti....si aici am dubii...eu daca am regim vegetarian de acum incolo pt ca asa simt ca e mai bine pt a putea face lucrarea care am inceput-o,asta inseama ca gata trebuie sa divortez??ce vina are sotul meu?? si daca a face sex e asa un mare pacat pt ce a mai creat Dumnezeu sexul???eu zic ca daca e facut cu dragoste si nu in alte scopuri nu e pacat...si se vorbeste despre asta chiar si in Conversatii cu Dumnezeu, si se spune ca Dumneze adora sa stea sa priveasca seara in dormitoarele noastre!!
Nu stiu dc scrie undeva dar timp de 40 de zile de cand a murit mama sotul meu nu a avut nici o doleanta. Nu si-a lasat barba dar asta nu a facut-o! Asa a simtit el. Nu ca m-ar fi deranjat!
Sus In jos
Vizitato
Vizitator

MesajSubiect: Re: Postul (Pastelui)   Mier Feb 17, 2010 10:52 am

nicoletta a scris:
gabidari a scris:
Nu stiu dc scrie undeva dar timp de 40 de zile de cand a murit mama sotul meu nu a avut nici o doleanta. Nu si-a lasat barba dar asta nu a facut-o! Asa a simtit el. Nu ca m-ar fi deranjat!
eee cubarba nici eu nu sunt de acord,pana la urma doliul este in suflet nu in barba,oricum lucrurile incep sa se schimbe,nu prea mai se tin traditiile...si intr-un fel e bine,unele erau exagerate...
cum e gabi,privest ein dormitorul nostru?ras))
si inca o chestie,la casatorie...iar te impartaseste,si iti da renumitul piscot si vin alb.pai eu nu sunt de acord...eu o sa duc vin rosu si lipie..ca d'aia avea doamne doamne....nu piscot.....Very Happy
Sus In jos
gabidari
trandafir
trandafir

MesajSubiect: Re: Postul (Pastelui)   Mier Feb 17, 2010 10:54 am

vEzi NICO,ASA E SI LA MINE,SI sotul meu parca ma intelege sau nu stiu Dumnezeu face in asa fel,ca o facem tare rar.....asa vrem amindoi ...dar nu am renuntat total la asta!!

Sus In jos
Vizitato
Vizitator

MesajSubiect: Re: Postul (Pastelui)   Mier Feb 17, 2010 10:56 am

gabidari a scris:
vEzi NICO,ASA E SI LA MINE,SI sotul meu parca ma intelege sau nu stiu Dumnezeu face in asa fel,ca o facem tare rar.....asa vrem amindoi ...dar nu am renuntat total la asta!!
ups..Very Happy
Sus In jos
greieras
panseluta
panseluta

feminin Localizare : Iran Shiraz
Varsta : 40
Numarul mesajelor : 1644

MesajSubiect: Re: Postul (Pastelui)   Mier Feb 17, 2010 3:20 pm

madi_ kiseleff a scris:
nicoletta a scris:
gabidari a scris:
eee cubarba nici eu nu sunt de acord,pana la urma doliul este in suflet nu in barba,oricum lucrurile incep sa se schimbe,nu prea mai se tin traditiile...si intr-un fel e bine,unele erau exagerate...
cum e gabi,privest ein dormitorul nostru?ras))
si inca o chestie,la casatorie...iar te impartaseste,si iti da renumitul piscot si vin alb.pai eu nu sunt de acord...eu o sa duc vin rosu si lipie..ca d'aia avea doamne doamne....nu piscot.....Very Happy
ras ras ras ras ras ras ras ras ras ras
Sus In jos
nicoletta
viorea
viorea

MesajSubiect: Re: Postul (Pastelui)   Mier Feb 17, 2010 8:05 pm

gabidari a scris:
Te intelege???? De ce maica?
Ai patit vre-un necaz? Ai facut chiuretaj? Ti-a murit cineva??? Ce ai
Bai, numai mistere pe aici.
Am impresia ca voi vorbiti multe pe mess si eu habar nu am
Nu stiu cine e Vio
Ce are Amalia
Ce e cu sexul in Iran
Multe mistere!
Sus In jos
Vizitato
Vizitator

MesajSubiect: Re: Postul (Pastelui)   Mier Feb 17, 2010 8:23 pm

necunoscute is caile domnului..Very Happy:))
Sus In jos
greieras
panseluta
panseluta

MesajSubiect: Re: Postul (Pastelui)   Mier Feb 17, 2010 8:40 pm

Una singura o pot lamuri: Vio. Vio ii spun eu Violetei. Laughing
Sus In jos
kata0587
crin
crin

MesajSubiect: Re: Postul (Pastelui)   Mier Feb 17, 2010 8:45 pm

eu cred ca nico a vrut sa zica "vero" nu vio ganditor

Sus In jos
nicoletta
viorea
viorea

MesajSubiect: Re: Postul (Pastelui)   Mier Feb 17, 2010 9:03 pm

kata0587 a scris:
eu cred ca nico a vrut sa zica "vero" nu vio ganditor

Deci...DA!
Sus In jos
gabidari
trandafir
trandafir

MesajSubiect: Re: Postul (Pastelui)   Joi Feb 18, 2010 10:44 am

nicoletta a scris:
Te intelege???? De ce maica?
Ai patit vre-un necaz? Ai facut chiuretaj? Ti-a murit cineva??? Ce ai
Bai, numai mistere pe aici.
Am impresia ca voi vorbiti multe pe mess si eu habar nu am
Nu stiu cine e Vio
Ce are Amalia
Ce e cu sexul in Iran
Multe mistere!
nu draga mea,nu am patit absolut nimic...sau poate ca e ceva?? dar de cind cu meditatiile mi-a mai scazut apetitul,am citit ca e normal dupa ce descoperi,placeri mai inalte cum sint cele din momentul meditatiei,sa mai scada celelalte palceri.... ma intelegi...asa ca sotul meu e un baiat finut si rasufla usurat ,ca la cit eram eu de nasatula el e foarte multumit acum!!!

Vio...adica Veronica-Vera,e o prietena a Madalinei,deci nu e nici un mister....

Amalia nu are nimic...cel putin acum a intrat si ea abia in normal si eu ma bucur....avea probleme de corason..da trec toate!!

si cu sexul in Iran nu e nimic neobijnuit...zic eu

am lamurit toate punctele??

Sus In jos
nicoletta
viorea
viorea

MesajSubiect: Re: Postul (Pastelui)   Joi Feb 18, 2010 12:37 pm

Multam de elucidari.
Da cu amalia tot nu-s lamurita. Credeam ca e /esti casatorita si ca tre sa pleci in Iran..
Inseamna ca era doar o prietenie. Las ca trece. Are balta peste.
Si tu esti atat de frumoasa! Si sunt convinsa ca aveai si multe alte calitati de te placu persanul!
Sus In jos
greieras
panseluta
panseluta

MesajSubiect: Re: Postul (Pastelui)   Joi Feb 18, 2010 2:07 pm

Iar ma bag ca nu ma pot abtine....Am auzit ca cei care ating un nivel foarte inalt in ale meditatiei (yoginii) se lipsesc definitiv atat de carne cat si de placerile trupesti. Multi au ajuns sa se desparta de soti/sotii tocmai din aceasta cauza. Odata ajunsi la cel mai inalt nivel, nu mai simt nici un fel de nevoie de a simti placere (de oricare ar fi ea).
Sus In jos
greieras
panseluta
panseluta

MesajSubiect: Re: Postul (Pastelui)   Joi Feb 18, 2010 2:08 pm

Chiestia nu-i batuta-n cuie! N-am simtit-o pe pielea mea, doar am auzit.
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Postul (Pastelui)   

Sus In jos

Postul (Pastelui)
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 2Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Femei Puternice :: Religie :: Religie-
Mergi direct la: