Femei Puternice

Femei Puternice

AcasaAcasa  portalportal  CalendarCalendar  FAQFAQ  CautareCautare  InregistrareInregistrare  ConectareConectare  

Distribuiti | 

Postul Craciunului

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
COSTACHE MIHAIL
ghiocel
ghiocel

masculin Localizare : BUCURESTI
Varsta : 45
Numarul mesajelor : 467
Data de inscriere : 25/06/2010

MesajSubiect: Postul Craciunului   Vin Dec 02, 2011 12:18 am

Postul Craciunului este primul post din anul bisericesc si ultimul din anul civil. Incepe pe 15 noiembrie si se incheie pe 24 decembrie. Prin durata lui de 40 de zile, ne amintim de postul lui Moise de pe Muntele Sinai, cand acesta astepta sa primeasca cuvintele lui Dumnezeu scrise pe lespezile de piatra ale Tablelor Legii. Astfel, crestinii postind 40 de zile, se invrednicesc sa primeasca pe Cuvantul lui Dumnezeu intrupat si nascut din Fecioara Maria.

Dezlegari in Postul Craciunului

Dupa randuiala din pravile, in timpul Postului Craciunului, miercurea si vinerea nu mancam cu untdelemn si nu bem vin. In aceste doua zile postim pana la ora 3-4 p.m., cand manacam hrana uscata sau legume fierte. Daca se intampla sa cada miercuri si vineri un sfant care sa aiba Doxologie mare, dezlegam numai la untdelemn si la vin si mancam o singura data in zi. Daca s-ar intampla miercuri sau vineri sa cada un sfant care are Priveghere, dezlegam la untdelemn, la vin si la peste. Si daca se va intampla pomenirea sfantului al caruia este hramul Bisericii, miercuri sau vineri, de asemeni mancam peste.

Marti si joi nu mancam peste ci numai untdelemn si vin. Daca se intampla sa cada un sfant marti sau joi, care sa aiba Doxologie mare, atunci mancam peste.

In Postul Craciunului avem dezlegare la peste sambata si duminica

Biserica a randuit ca in fiecare sambata si duminica cuprinse intre 21 noiembrie (Intrarea Maicii Domnului in Biserica) si 20 decembrie (pomenirea Sfantului Ignatie Teoforul), sa avem dezlegare la peste.

sursa
http://www.crestinortodox.ro/post/postul-craciunului-68386.html
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului
gabidari
trandafir
trandafir

feminin Localizare : Teheran si Cluj-Napoca
Varsta : 44
Numarul mesajelor : 6512
Data de inscriere : 23/01/2009

MesajSubiect: Re: Postul Craciunului   Sam Dec 03, 2011 4:47 pm

multumesc Mihai de informatii...eu imi propun sa tin postul macar in ultima saptamina doar cu legume si fructe..toate 40 de zile nu am tinut niciodata ,,desi ma gindesc ca ar trebui simt ca trebuie sa fac asta odata cine stie poate am sa ncep cu postul PASTELUI de anul care vine!!

http://www.maildirect.ro/inregistrare/c12fd4ab13c0f0fae2ee88b408428f13
Sus In jos
PaulaNoel
viorea
viorea

feminin Localizare : Innsbruck,Austria
Varsta : 33
Numarul mesajelor : 711
Data de inscriere : 31/10/2012

MesajSubiect: Re: Postul Craciunului   Sam Noi 17, 2012 10:58 am

Postul pentru suflet

Sfântul Ioan Gură de Aur a spus că-i uşor să te abţii de la mâncare, “dar e mai greu să-l ierţi pe altul pentru răul pe care ţi l-a făcut,
e mai greu să nu răsplăteşti cu rău pe acela care ţi-a făcut rău şi-i greu să nu-i întorci altuia vorba urâtă”. Iar Sfântul Vasile cel Mare îndeamnă să nu postim doar ca să ne curăţăm trupul, căci “îngerii, păzitorii vieţii noastre, stau cu plăcere lângă cei care-şi curăţă sufletul cu post”.

Iată că sfinţii vorbesc despre cele două mari virtuţi ale postului: curăţarea sufletului şi a trupului, dar tot ei ne spun că postul pentru suflet este taina pe care-o avem de dezlegat, de înţeles şi, mai ales, de practicat atunci când vorbim despre post. Postul pentru suflet este însoţit de îngerii păzitori ai vieţii, iată ce taină minunată ne-au dezvăluit sfinţii. Postul pentru suflet înseamnă “să ierţi”. Postul pentru suflet înseamnă să nu-i întorci altuia răul. Postul pentru suflet înseamnă să nu întorci vorba rea către cel care ţi-a spus-o. Postul pentru suflet înseamnă să nu mai hrăneşti mintea cu gânduri distructive, să nu mai ripostezi cu emoţii negative la ura altuia şi să renunţi, în acelaşi timp, la comportamentele născute din trufie, mândrie sau ură. Să te îngrijeşti de sentimentul tău, de gândul tău, de emoţiile tale, ca şi de comportamentele tale; iată ce înseamnă postul pentru suflet, cel însoţit de îngerii păzitori ai vieţii.

Acesta-i cel mai greu post şi încă unul care nu trebuie musai legat de “vremea postului de mâncare”, căci nu se poate să te scufunzi în răutăţi nenumărate zi de zi şi, când începe postul, să devii un om bun.

Drumul către omul bun din noi înşine este, poate, cea mai puternică, cea mai provocatoare şi mai grea dintre toate alegerile vieţii. Pe de o parte, greul se naşte din faptul că lumea care ne înconjoară pare a trăi pe coordonate opuse bunătăţii. Că succesul omenesc pare a veni tocmai dintr-un surplus de inteligenţă închisă în bălăriile urii, ale agresivităţii şi ale îndrăznelii diabolice. Viaţa pare rânduită invers îndemnurilor pe care ni le repetă sfinţii şi binele omenesc pare a fi aşezat tocmai pe partea opusă a potecii sufletului bun.

Dificultatea “postirii pentru suflet” se mai naşte şi din faptul că pentru orice fiinţă omenească-i la îndemână să simtă, să gândească, să vorbească şi să facă rău, pe când pentru bunătate ai nevoie de efort, de căutare, de înţelegere, de lupta cu ispita, de acceptarea înfrângerilor în planul Eului omenesc, de surparea mândriei şi de nenumărate renunţări. Drumul omului către sufletul său curat este presărat cu ciulini, cu mărăcini, cu obstacole, cu încercări şi eforturi pe care nu le putem face fără ajutor divin. Postul pentru suflet este însoţit de îngeri mângâietori, dar şi de demoni care ne atacă, aşa cum spun sfinţii părinţi. Şi ei nu ne atacă altfel decât prinzându-ne mintea, inima şi fapta în emoţii distructive, în sentimente tulburătoare, în gânduri negative, în resentimente şi-n fapte urâte.

A posti pentru suflet este, în fapt, o atitudine umană şi este însăşi starea naturală, normală a omului. Postul pentru suflet nu trebuie ţinut doar în timpul postului pentru trup, cât în fiecare zi a existenţei noastre, după înţelegerea, priceperea şi nivelul nostru de putere. Nu spune nimeni că omul trebuie sau poate fi perfect. Nu spun nici sfinţii, nici Iisus n-a spus că omul este un sfânt ori că viaţa îi dă cuiva prins în vârtejurile ei prilejul să vieţuiască în desăvârşire.

Dar a încerca să fii puţin mai bun decât ieri înseamnă mult mai mult decât a lăsa răul să curgă nestingherit prin tine. A ţine post înseamnă, iată, “să ierţi, să nu întorci fapta rea şi să nu întorci vorba urâtă!”. Aceste trei virtuţi ale postirii pot intra în experienţa vieţii de zi cu zi împreună cu postul de mâncare. Probabil că am putea să le ţinem măcar în minte şi-n suflet, am putea să le practicăm intenţionat în perioada următoare şi, chiar dacă eşuăm uneori, chiar dacă alteori suntem încercaţi să abandonăm, încercarea şi dorinţa înseamnă mai mult decât nimic.

Sus In jos
gabidari
trandafir
trandafir

MesajSubiect: Re: Postul Craciunului   Sam Noi 17, 2012 2:36 pm

e exact ce spuneam eu zilele trecute cand am spus ca nu sunt pregatita sa tin post pt ca am sufletul umplut de ganduri rele si ura!!Dar azi situatia sta altfel.....am trecut de durerea din suflet si acum am iertat si simt ca postul sufletului a inceput deja ,asa ca de maine imi pot indrepta gandurile si spre postul de mancare!!
Iti multumesc Paula ,sper ca esti constienta ca ai pus acest mesaj pt mine,si ai facut exact ce trebuia!!!
Am sa va povestesc in cafenea mai multe!!!

Sus In jos
PaulaNoel
viorea
viorea

MesajSubiect: Re: Postul Craciunului   Sam Noi 17, 2012 3:07 pm

gabidari a scris:
e exact ce spuneam eu zilele trecute cand am spus ca nu sunt pregatita sa tin post pt ca am sufletul umplut de ganduri rele si ura!!Dar azi situatia sta altfel.....am trecut de durerea din suflet si acum am iertat si simt ca postul sufletului a inceput deja ,asa ca de maine imi pot indrepta gandurile si spre postul de mancare!!
Iti multumesc Paula ,sper ca esti constienta ca ai pus acest mesaj pt mine,si ai facut exact ce trebuia!!!
Am sa va povestesc in cafenea mai multe!!!

kisskisskiss imbratisare ma bucur daca ti-a fost de folos,eu incerc din suflet sa tin cont de aceste lucruri dar asa cum scrie si in mesaj este ft greu acest lucru..... incerc din suflet sa nu am sentimente negative pentru nimeni...macar sa ignor.
Sus In jos
andrasavuica

feminin Localizare : Bucuresti
Varsta : 29
Numarul mesajelor : 9
Data de inscriere : 20/11/2012

MesajSubiect: Re: Postul Craciunului   Mar Noi 20, 2012 12:42 pm

Eu m-am obisnuit sa tin post in fiecare an si sunt ok, mai rau ca nu pot sa mananc ciocolata Sad
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://casademodaella.ro/
gabidari
trandafir
trandafir

MesajSubiect: Re: Postul Craciunului   Mar Noi 20, 2012 2:44 pm

andrasavuica a scris:
Eu m-am obisnuit sa tin post in fiecare an si sunt ok, mai rau ca nu pot sa mananc ciocolata Sad
ei daca ti post sa sti ca avme subiect special cu meniuri de post si chiar retete de post,deci te asteptam si pe acolo sa impartasesti cu noi ce gatesti bun!!

Sus In jos
PaulaNoel
viorea
viorea

MesajSubiect: Re: Postul Craciunului   Joi Noi 22, 2012 7:25 am

andrasavuica a scris:

exista ciocolata de post si e ft gustoasa!!face cu ochiu
Sus In jos
PaulaNoel
viorea
viorea

MesajSubiect: Re: Postul Craciunului   Joi Noi 22, 2012 7:27 am

" Fii intotdeauna cu Dumnezeu,daca vrei ca Dumnezeu sa fie intotdeauna cu tine" - Sf Ioan Gura de Aur
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Postul Craciunului   

Sus In jos

Postul Craciunului
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Femei Puternice :: Religie :: Religie-
Mergi direct la: