Femei Puternice

Femei Puternice

AcasaAcasa  portalportal  CalendarCalendar  FAQFAQ  CautareCautare  InregistrareInregistrare  ConectareConectare  

Distribuiti | 

Bursa si investitii

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Inapoi  1, 2
AutorMesaj
valdoina
panseluta
panseluta

feminin Localizare : romania
Varsta : 64
Numarul mesajelor : 1441
Data de inscriere : 24/01/2009

MesajSubiect: Re: Bursa si investitii   Joi Ian 29, 2009 7:09 am

Buna Nico ! O inclinatie iti trebuie, citva acolo, dar nu neaparat profesionala ! Sunt oameni de diverse pregatiri care investesc pe bursa , nu neaparat cu profil contabil. Notiuni elementare de economie, in functie de necesitatile momentului, poti capata din mers ! La partea economica se ajunge mai tirziu si sigur vei simti nevoia sa o intelegi dar crede-ma, vei zbirnii cautind, dupa ce ai bagat banii tai pe niste actiuni. Nu ai nevoie neaparat sa faci analize sofisticate, sa calculezi indicatori de rentabilitate, situatii de cash-flow (circulatia lichiditatilor), sa interpretezi balante si bilanturi, nu este musai necesar. O vei face mai tirziu sau nu !
Grija si atentia ta va sta numai pe acele actiuni pe care le-ai cumparat. Pe masura ce vei face alte achizitii, vei extinde aria cautarilor de informatii. Presa scrisa si audio-vizuala sunt o sursa de informatii. Nu toate se inghit pe nemestecate. Sunt domenii rentabile pe care le vei ''simti'' si in acelea vei baga banii chiar daca nu intelegi de loc partea economica...noi femeile, suntem extrem de intuitive, avem un fler aparte. Si-apoi mai sunt si brokerii, formati de curind prin cursuri scurte de pregatire , pe mina carora de poti lasa la prima alegere; dupa aceea insa, vei urmari piata zilnic, te vei ''prinde'' ce fac actiunile pe care ti le-a luat de comun acord cu tine iar la primul semnal de slabiciune a acelor actiuni, le-ai vindut ! Pe bursa se mai si pierde (nu afli informatiile in timp util, nu te ''vede'' brokerul cind bagi ordinul de vinzare, te vede dar nu reuseste sa-ti vinda pt ca n-are cumparator, n-are contraparte la pretul cerut de tine, situatii pot fi destule...) iar cel mai bine se invata pe buzunarul propriu. Sigur nu vei sta cu bratele incrucisate, asteptind sa pierzi tot, vei vinde din timp ! Trebuie sa incepi cu cumparaturi ''subtiri'' ca valoare. Exista un minim de suma cu care se poate intra...ultimul pe care-l stiu era de 3500 ron, nu stiu daca s-a marit cumva. Odata intrata poti cumpara de o parte din suma, cealalta raminind in contul tau, pt cumparaturi ulterioare. Nu este nevoie sa iei de toti banii. Retine aceasta informatie ! Ca sa pierzi toti banii ar trebui, ori sa fii plecata cu lunile din zona bursei, ori sa te ''indragostesti'' de actiuni si sa nu vrei in ruptul capului sa le vinzi, ori sa vina, asa pe neasteptate, o criza ca cea in care ne aflam, recesiune mondiala. Nu va fi cazul, dupa cite am putut eu sa-mi dau seama despre tine. In prima faza cunostintele economice nu folosesc la mare lucru, ai multe altele de priceput, mai apoi se poate beneficia, evident, de acest avantaj.
O alta varianta, mai la indemina, pt a nu-ti bate capul daca chestia asta nu te atrage intr-un mod deosebit, este sa cumperi unitati de fond, la Fonduri Mutuale care investesc in diverse (actiuni, obligatiuni, titluri de stat...ele pot ca au multi bani, tu nu !) si sa-ti culegi cind hotarasti, surplusul rezultat (daca el exista), vinzind cite unitati vrei si ai nevoie. Si astea mai scad daca au expunere mare pe actiuni , dar poti alege un fond expus pe depozite bancare, obligatiuni, titluri de stat care sunt mult mai stabile si foarte potrivite in aceasta perioada. Nimeni nu stie cit va dura aceasta criza iar masurile care s-au luat pina acum n-au reusit sa echilibreze situatia si sa stopeze declinul. Raspunsul scurt este : n-ai nevoie de cunostinte economice. Sper sa-ti dea incredere ceea ce am spus !
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului
gabidari
trandafir
trandafir

feminin Localizare : Teheran si Cluj-Napoca
Varsta : 44
Numarul mesajelor : 6512
Data de inscriere : 23/01/2009

MesajSubiect: Re: Bursa si investitii   Lun Feb 16, 2009 6:47 pm

Doina sa ma lamuresti si pe mine te rog ,in vremuri de criza preturile nu e normal sa scada??Ca din cite vad eu, affraid se scumpesc..uite de ex la aur,..am vrut sa cumpar citeva monede ca aici asa se procedeaza ,daca nu vrei o bijuterie anume si vrei sa investesti in aur cumperi monede de aur,care in caz de nevoie vrei sa le vinzi au un pret mai bun decit o bijuterie,dar am constatat ca pretul a urcat fata de luna trecuta.

http://www.maildirect.ro/inregistrare/c12fd4ab13c0f0fae2ee88b408428f13
Sus In jos
valdoina
panseluta
panseluta

MesajSubiect: Re: Bursa si investitii   Lun Feb 16, 2009 7:31 pm

Gabi, tocmai pentru ca nu este bijuterie(produs de lux), moneda (mijloc de protectie a valorii), alt exemplu ar fi lingourile pastrate de trezoreriile lumii, urmareste cotatia aurului pe pietele bursiere. Aceasta a cunoscut in ultima vreme aprecieri ale cotatiilor. Avind in vedere ca proprietatilor le scade valoarea (nu si pretul !), ca marfurile devin mai rare (deci mai scumpe), ca tot ce era cu citiva ani in urma ''rentabil'' pentru investitie pierde din valoarea de piata (a scazut puterea de cumparare si nu mai sunt doritori de achizitii) nu si din cea intrinseca, aurul sub forma lui ''bruta'' sau asemanatoare, a devenit un mijloc de protectie a valorii bunurilor tale. La fel gindesc si altii care, ca si tine, cumpara mai mult in aceasta perioada, deci este...normal...ca pretul sa creasca : marfa putina, cumparatori multi !

Sper ca am reusit sa-ti fac o idee cu acest raspuns.
Sus In jos
gabidari
trandafir
trandafir

MesajSubiect: Re: Bursa si investitii   Mar Feb 17, 2009 5:16 am

da ..m-am lamurit acum,multumesc mult de raspuns.
poate ca am sa imi vind monedele achizitionate pina acum. :ras: aplauze

Sus In jos
valdoina
panseluta
panseluta

MesajSubiect: Re: Bursa si investitii   Mar Feb 17, 2009 10:34 am

Gabi !!!!....nu vinzi nimic acum, nu din ceea ce pastreaza valoarea !
Daca vrei totusi sa vinzi ceva, vinde bijuteriile de la nunta (daca mai sunt) la preturile de-acum si recumperi apoi, mai tirziu, la preturi si mai mici... :ras: :ras:
Sus In jos
gabidari
trandafir
trandafir

MesajSubiect: Re: Bursa si investitii   Mar Feb 17, 2009 3:03 pm

valdoina a scris:
Gabi !!!!....nu vinzi nimic acum, nu din ceea ce pastreaza valoarea !
Daca vrei totusi sa vinzi ceva, vinde bijuteriile de la nunta (daca mai sunt) la preturile de-acum si recumperi apoi, mai tirziu, la preturi si mai mici... :ras: :ras:

Ehei alea le-am vindut de mult defapt le-am schimbat cu ceva ce era mai pe gustul meu,..in acest caz am sa mai astept ,nu vind nu cumpar....ce bine ca esti tu pe aici sa ne mai sfatuiesti kiss imbratisare

Sus In jos
valdoina
panseluta
panseluta

MesajSubiect: Re: Bursa si investitii   Mar Feb 17, 2009 3:20 pm

Cu drag Gabi !
Nu vinzi, nu cumperi dar faci economii imbratisare
Sus In jos
gabidari
trandafir
trandafir

MesajSubiect: Re: Bursa si investitii   Mar Feb 17, 2009 7:10 pm

vezi sa nu..eu si economiile, rusinica am noroc cu barbatu ca eu sint mina larga ok lasa

Sus In jos
valdoina
panseluta
panseluta

MesajSubiect: Re: Bursa si investitii   Mar Feb 17, 2009 8:41 pm

Gabi, a venit recesiunea mondiala, revizuieste-ti obiceiurile.... :ras:
Sus In jos
gabidari
trandafir
trandafir

MesajSubiect: Re: Bursa si investitii   Mier Feb 18, 2009 10:04 am

inteles sa traiti...ma fac o zgircomana cum nu s-a mai vazut!! nervi

Sus In jos
valdoina
panseluta
panseluta

MesajSubiect: Re: Bursa si investitii   Mier Feb 18, 2009 10:55 am

Buna dimineata fetelor !
Gabi, nu sari dintr-o extrema in alta, ca nici asa nu functioneaza... :ras:
Sus In jos
valdoina
panseluta
panseluta

MesajSubiect: Re: Bursa si investitii   Vin Mar 20, 2009 9:16 am

http://www.baniinostri.ro/Finante-personale/In-curand-doar-aurul-va-oferi-protectie--a1185.html

pentru Gabi, in primul rind, cu urarea de An Nou, sanatos si fericit ! kiss
Sus In jos
gabidari
trandafir
trandafir

MesajSubiect: Re: Bursa si investitii   Sam Mar 21, 2009 1:57 pm

mersi Doina de informatie.sa sti ca saptamana viitoare chiar vreau sa merg in bazar sa cumpar aur,m-am gindit sa investesc asa banii strinsi de anul nou...deci fac un lucru bun. imbratisare

Sus In jos
valdoina
panseluta
panseluta

MesajSubiect: Re: Bursa si investitii   Sam Mar 21, 2009 4:06 pm

Ma bucur Gabi ca am reusit sa-ti aduc o informatie care-ti da si mai multa convingere in demersul pe care l-ai programat imbratisare
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Bursa si investitii   

Sus In jos

Bursa si investitii
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 2 din 2Mergi la pagina : Inapoi  1, 2

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Femei Puternice :: Familie :: cariera-
Mergi direct la: