Femei Puternice
Femei Puternice
Femei Puternice
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Femei Puternice


 
AcasaAcasa  portalportal  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  

 

 Mancare persana..

In jos 
+2
Mahtab
marrya
6 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4  Urmatorul
AutorMesaj
gabidari
trandafir
trandafir
gabidari


feminin Localizare : Teheran si Cluj-Napoca
Varsta : 51
Numarul mesajelor : 6512
Data de inscriere : 23/01/2009

Mancare persana.. - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Mancare persana..   Mancare persana.. - Pagina 3 EmptySam Dec 15, 2012 5:39 am

kata0587 a scris:
ce am eu nu e praf sunt tot asa firisoare, dar cine stie ce prostii or fi ganditor
in cazul asta eu zic sa nu il folosesti,doamne fereste mai patiti ceva!!!Astia merita reclamati la protectia consumatorului,cine stie ce pistil de flori vand pe post de sofran!! ras
Sus In jos
kata0587
crin
crin
kata0587


feminin Localizare : Brasov
Varsta : 36
Numarul mesajelor : 5638
Data de inscriere : 22/01/2009

Mancare persana.. - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Mancare persana..   Mancare persana.. - Pagina 3 EmptySam Dec 15, 2012 5:42 am

fac azi o poza si va arat ce contine plicul nostru de sofran....i-am zis mamei sa-l puna in apa si apoi sa toarne apa peste orez ca ea punea cate un varf de stamina in orex si nu colora deloc...sunt curioasa daca coloreaza apa ganditor
Sus In jos
http://bucatarie-usoara.blogspot.com/
kata0587
crin
crin
kata0587


feminin Localizare : Brasov
Varsta : 36
Numarul mesajelor : 5638
Data de inscriere : 22/01/2009

Mancare persana.. - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Mancare persana..   Mancare persana.. - Pagina 3 EmptySam Dec 15, 2012 7:24 am

vin cu e rectificare ....nu mai am sofran de la kotany ci de la fuchs http://www.cumparaturifarastres.ro/fuchs-sofran.html 3lei/0,1g ...300lei/100g (67euro)........asta e la fel de rosu ca cel pe care mi l-ai aratat si sunt cateva stamine intr-o cutiuta...nu pot face poze pt ca sunt f mici si nu merge aparatul la asa ceva Sad
Sus In jos
http://bucatarie-usoara.blogspot.com/
gabidari
trandafir
trandafir
gabidari


feminin Localizare : Teheran si Cluj-Napoca
Varsta : 51
Numarul mesajelor : 6512
Data de inscriere : 23/01/2009

Mancare persana.. - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Mancare persana..   Mancare persana.. - Pagina 3 EmptySam Dec 15, 2012 10:50 am

nici asta nu pare a fi sofran.....nu ma uit la cum arata precum ma uit la pret ,nimeni in lumea asta nu iti poate vinde sofranul pur la un pret sub 1 euro gramul!!am vazut ca in unele tari arabe se vinde chiar si la 4 euro gramul,deci concluzia o putem trage de aici !!!
Sus In jos
kata0587
crin
crin
kata0587


feminin Localizare : Brasov
Varsta : 36
Numarul mesajelor : 5638
Data de inscriere : 22/01/2009

Mancare persana.. - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Mancare persana..   Mancare persana.. - Pagina 3 EmptySam Dec 15, 2012 12:44 pm

nu e nici asta prea bun dar oricum e mai scump decat primu ras......astea or fi resturile care ar trebui auncate si ca sa mai scoata ei cate un ban le vand in tari ca si romania ca de obicei aici ajung resturile Sad
Sus In jos
http://bucatarie-usoara.blogspot.com/
marrya
lalea
lalea
marrya


feminin Localizare : Caraula-Craiova
Varsta : 37
Numarul mesajelor : 2039
Data de inscriere : 04/02/2009

Mancare persana.. - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Mancare persana..   Mancare persana.. - Pagina 3 EmptySam Dec 15, 2012 1:22 pm

Chiar sunt curioasa ce o sa gasesc eu pe aici...cu prima ocazie arunc un ochi prin magazin Smile
m-am uitat pe site-ul unui supermarket.. 0.4g cu 4,16 lire mai era unu si cu 2,80lire acelasi gramaj...
Sus In jos
http://marrya-marrya.blogspot.com/
PaulaNoel
viorea
viorea
PaulaNoel


feminin Localizare : Innsbruck,Austria
Varsta : 40
Numarul mesajelor : 711
Data de inscriere : 31/10/2012

Mancare persana.. - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Mancare persana..   Mancare persana.. - Pagina 3 EmptyDum Dec 16, 2012 4:46 pm

cu multa placere Cata!!kisskisskiss

m-ati facut curioasa si nu mai stiam cat am dat eu pe Safran!ras asa ca am cautat pe google exact de la firma care am eu cat costa,eu am un pliculet de 0,12 grame am gasit pe net de la acceasi marca 0,14 grame la pretul de 3,59 euro.
adica 2561,43 euro 100 grame affraid ras ... noroc ca nu folosesc safran ft des!!
Gabi nu te simti vinovata ptr retetela tale,eu spre exemplu iti multumesc tare mult ca esti atat de draguta sa le impartasesti cu noi!!kiss kiss kiss

Cata uite turmeric 100 gr,am gasit pe net la 1,20 deci este chiar si mai ieftin...nu stiu cum pot sa fie atat de nesimtit in Ro sa-l vanda la 50 ron ??? No
http://www.real-spice.eu/TRS_Haldi_Turmeric_Powder_100gr/p763536_3459718.aspx
Sus In jos
kata0587
crin
crin
kata0587


feminin Localizare : Brasov
Varsta : 36
Numarul mesajelor : 5638
Data de inscriere : 22/01/2009

Mancare persana.. - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Mancare persana..   Mancare persana.. - Pagina 3 EmptyDum Dec 16, 2012 4:56 pm

aici se promoveaza mancarea romaneasca si de aia ingredientele exotice sunt asa scumpe ras
Sus In jos
http://bucatarie-usoara.blogspot.com/
kata0587
crin
crin
kata0587


feminin Localizare : Brasov
Varsta : 36
Numarul mesajelor : 5638
Data de inscriere : 22/01/2009

Mancare persana.. - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Mancare persana..   Mancare persana.. - Pagina 3 EmptyDum Dec 16, 2012 4:59 pm

PaulaNoel a scris:


Cata uite turmeric 100 gr,am gasit pe net la 1,20 deci este chiar si mai ieftin...nu stiu cum pot sa fie atat de nesimtit in Ro sa-l vanda la 50 ron ??? No
http://www.real-spice.eu/TRS_Haldi_Turmeric_Powder_100gr/p763536_3459718.aspx

turmeric am gasit pe net cu 10lei/40g, dar mai mult as da transportul (14 lei)
Sus In jos
http://bucatarie-usoara.blogspot.com/
PaulaNoel
viorea
viorea
PaulaNoel


feminin Localizare : Innsbruck,Austria
Varsta : 40
Numarul mesajelor : 711
Data de inscriere : 31/10/2012

Mancare persana.. - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Mancare persana..   Mancare persana.. - Pagina 3 EmptyLun Dec 17, 2012 2:03 pm

kata0587 a scris:
PaulaNoel a scris:


Cata uite turmeric 100 gr,am gasit pe net la 1,20 deci este chiar si mai ieftin...nu stiu cum pot sa fie atat de nesimtit in Ro sa-l vanda la 50 ron ??? No
http://www.real-spice.eu/TRS_Haldi_Turmeric_Powder_100gr/p763536_3459718.aspx

turmeric am gasit pe net cu 10lei/40g, dar mai mult as da transportul (14 lei)

clar nu se merita doar ptr o punga de turmeric,doar daca mai faci si alte comenzi sau mai pune cineva cu tine. dar ptr turmeric acum oricum nu mai ai nevoie!Very Happy
Sus In jos
gabidari
trandafir
trandafir
gabidari


feminin Localizare : Teheran si Cluj-Napoca
Varsta : 51
Numarul mesajelor : 6512
Data de inscriere : 23/01/2009

Mancare persana.. - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Mancare persana..   Mancare persana.. - Pagina 3 EmptyMar Ian 29, 2013 11:57 am

azi am gatit ESTAMBOLY
AVETI NEVOIE DE ;;
ceapa- 1 mare
turmeric-1 lingurita
carne tocata 300-400 gr
cartofi- 2 bucati de marime medie spre mare
pasta de rosii - 3 linguri...
mirodenii si codimente
Se caleste ceapa in ulei,adaugam turmericul si daca vreti si o lingurita boia de ardei,apoi punem carnea tocata sa se caleasca bine ,cu adaos de ce codimente mai vreti voi ,eu am pus azi pudra de ghimbir,sare, piper,si inca un amestec de 7 mirodenii ..da care sincer nu stiu ce contine ras da merge si fara... se pune si pasta de rosii,se mai caleste putin,apoi adaugam cartofii taiati patratele foarte, foarte mici,punem putina apa si lasam sa fiarba cat sa fie cartofii aproape fierti.Intre timp punem orezul la fiert dupa metoda clasica,cand e gata orezul il strecuram si in oala de teflon punem 1-2 linguri de ulei ,daca aveti paine lipie puneti o foaie de lipie daca nu rondele de cartofi cruzi si apoi asezati in straturi orezul si un rand din compozitia de carne si cartofi si tot asa pana punem toata compozitia se fac gaurele in orez se pun 3-4 linguri de apa si apoi capacul si se da la foc mic 1 ora......cand e gata intoarcem orezul pe o tava ,iese acel tort de orez ras cu crusta crocanta.´(ce cacofonie am facut) ras ras La servire puteti presara putina pudra de scortisoara,stiu ca vi se pare ciudata combinatia dar eu va spun sa incercati ,are un gust demential!!! slivez slivez slivez slivez slivez se serveste cu iaurt
am facut si poze ,acu sa vad daca reusesc sa le postez,daca nu va dau la careva din voi pe mess pozele si va rog s ale postati voi...pofta buna!!
Sus In jos
PaulaNoel
viorea
viorea
PaulaNoel


feminin Localizare : Innsbruck,Austria
Varsta : 40
Numarul mesajelor : 711
Data de inscriere : 31/10/2012

Mancare persana.. - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Mancare persana..   Mancare persana.. - Pagina 3 EmptyMar Ian 29, 2013 2:19 pm

aplauze aplauze aplauze bia astept sa incerc si eu!!! slivez slivez kiss kiss kiss multumesc ptr reteta!!!
Sus In jos
marrya
lalea
lalea
marrya


feminin Localizare : Caraula-Craiova
Varsta : 37
Numarul mesajelor : 2039
Data de inscriere : 04/02/2009

Mancare persana.. - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Mancare persana..   Mancare persana.. - Pagina 3 EmptyMar Ian 29, 2013 2:38 pm

Mmm ce bine suna, trebuie incercat slivez
Sus In jos
http://marrya-marrya.blogspot.com/
kata0587
crin
crin
kata0587


feminin Localizare : Brasov
Varsta : 36
Numarul mesajelor : 5638
Data de inscriere : 22/01/2009

Mancare persana.. - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Mancare persana..   Mancare persana.. - Pagina 3 EmptyMar Ian 29, 2013 3:26 pm

imi si imaginez ce bunatate trebuie sa fie slivez ...ai facut acuma reteta asta? ca sa stiu daca venim si noi la masa la masa
Sus In jos
http://bucatarie-usoara.blogspot.com/
gabidari
trandafir
trandafir
gabidari


feminin Localizare : Teheran si Cluj-Napoca
Varsta : 51
Numarul mesajelor : 6512
Data de inscriere : 23/01/2009

Mancare persana.. - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Mancare persana..   Mancare persana.. - Pagina 3 EmptyMar Ian 29, 2013 4:40 pm

va astept cu drag la masa,a mai ramas o portie mica pt maine la pranz ,deci puteti ajunge pana maine aici!! aplauze imbratisare kiss pozele nu am reusit sa le pun,imi pare rau!! ganditor
Sus In jos
kata0587
crin
crin
kata0587


feminin Localizare : Brasov
Varsta : 36
Numarul mesajelor : 5638
Data de inscriere : 22/01/2009

Mancare persana.. - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Mancare persana..   Mancare persana.. - Pagina 3 EmptyMar Ian 29, 2013 4:54 pm

hai ca le pun eu sa le fac pofta si fetelor ca eu salivez ras
Mancare persana.. - Pagina 3 SAM_1399%2520%2528640x480%2529

Mancare persana.. - Pagina 3 SAM_1400%2520%2528640x480%2529

Mancare persana.. - Pagina 3 SAM_1401%2520%2528640x480%2529
Sus In jos
http://bucatarie-usoara.blogspot.com/
marrya
lalea
lalea
marrya


feminin Localizare : Caraula-Craiova
Varsta : 37
Numarul mesajelor : 2039
Data de inscriere : 04/02/2009

Mancare persana.. - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Mancare persana..   Mancare persana.. - Pagina 3 EmptyMar Ian 29, 2013 5:02 pm

nu-i frumos... la mine nu va ganditi Very Happy Arata super yummy o sa incerc si eu, da sa-mi iau un orez bun, ca facui azi mancarica cu orezu luat de iubi si nu-mi place cum iesi Very Happy bine ca eu i-am zis sa-mi ia basmati si el mi-a luat cu bob lung Very Happy
Sus In jos
http://marrya-marrya.blogspot.com/
gabidari
trandafir
trandafir
gabidari


feminin Localizare : Teheran si Cluj-Napoca
Varsta : 51
Numarul mesajelor : 6512
Data de inscriere : 23/01/2009

Mancare persana.. - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Mancare persana..   Mancare persana.. - Pagina 3 EmptyMar Ian 29, 2013 5:06 pm

imi pare rau Marinuta,sa incerci si tu ca e foarte usor de facut si da e incomparabil mai delicios cu orez basmati,apoi reteta asta se mai poate face si cu fasole verde cum e cea din conserva in locul cartofilor si e si mai delicioasa ,la noi problema e ca Darius nu imi mananca fasolea asa ca aleg sa fac cu cartofi!!
Mersi Cata ca ai pus tu pozele!! imbratisare kiss
Sus In jos
PaulaNoel
viorea
viorea
PaulaNoel


feminin Localizare : Innsbruck,Austria
Varsta : 40
Numarul mesajelor : 711
Data de inscriere : 31/10/2012

Mancare persana.. - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Mancare persana..   Mancare persana.. - Pagina 3 EmptyMier Ian 30, 2013 9:30 am

mama cum arata...... cu fasole verde am sa fac,am o punga in congelator!Very Happy ca eu cumpara cand gasesc proaspata si o spal,o rup si o bag la congelator se pastreaza ft bine!!! cheers
Sus In jos
gabidari
trandafir
trandafir
gabidari


feminin Localizare : Teheran si Cluj-Napoca
Varsta : 51
Numarul mesajelor : 6512
Data de inscriere : 23/01/2009

Mancare persana.. - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Mancare persana..   Mancare persana.. - Pagina 3 EmptyMier Ian 30, 2013 10:14 am

Si eu am fasole verde in congelator mereu si pt mancarea asta si pt mancarurile mele cu legume ......sa ne spui cu ti-a iesit
Sus In jos
PaulaNoel
viorea
viorea
PaulaNoel


feminin Localizare : Innsbruck,Austria
Varsta : 40
Numarul mesajelor : 711
Data de inscriere : 31/10/2012

Mancare persana.. - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Mancare persana..   Mancare persana.. - Pagina 3 EmptyMier Mai 08, 2013 8:40 pm

Mihaela tu nu vii cu ceva retete ptr noi? Very Happy
Sus In jos
Mahtab




feminin Localizare : Bucuresti
Varsta : 54
Numarul mesajelor : 3
Data de inscriere : 07/06/2013

Mancare persana.. - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Mincare persana   Mancare persana.. - Pagina 3 EmptySam Iun 08, 2013 12:40 pm

Buna ziua
Vreau sa va spun o reteta traditional din nordul Iranului ‘’ Mirza Ghasemi‘’

Mirza Ghasemi Ingrediente:
2 vinete mari (eu am avut la congelator )
3 rosii
3 oua
o ceapa mare taiata marunt
6 catei de usturoi
1 lingurita de sare
2 lingurite de turmeric
2 linguri de pasta de tomate diluata cu apa
optional se poate pune si zeama de la o lamiie eu prefer mincarurile un pic acrisoae

Vinetele se coc, se curata, se presara cu sare si se lasa la scurs apoi se toaca marunt. Rosiile se decojesc si se taie cubulete mici.
Intr-o tigaie se pun cateva linguri de ulei, se caleste ceapa si usturoiul, se adauga turmericul si amesteca bine ca sa nu se arda. Se adauga vinetele si rosiile si pasta de tomate diluata cu apa. Se lasa sa fiarba inca 5 minute pana cand se evapora apa in exces,acum se pune zeama de la o lamiie si se mai lasa 1-2 minute si gata
In alta tigaie se face o omleta sfaramitata.
Se aranjeaza pe un platou compozitia de vinete si rosii, deasupra se pun ouale si se decoreaza cu patrunjel tocat.

Se serveste cu orez sau cu paine traditionala persana
Nu am poze dar va pot spune ca este foarte buna



Ultima editare efectuata de catre Mahtab in Sam Iun 08, 2013 3:11 pm, editata de 1 ori
Sus In jos
Mahtab




feminin Localizare : Bucuresti
Varsta : 54
Numarul mesajelor : 3
Data de inscriere : 07/06/2013

Mancare persana.. - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Mincare persana   Mancare persana.. - Pagina 3 EmptySam Iun 08, 2013 1:14 pm

sunt noua pe acet form si nu prea stiu cum functioneaza
daca se poate muta acest mesaj unde trebuie
va rog sa ma scuzati pentru gresala
Sus In jos
gabidari
trandafir
trandafir
gabidari


feminin Localizare : Teheran si Cluj-Napoca
Varsta : 51
Numarul mesajelor : 6512
Data de inscriere : 23/01/2009

Mancare persana.. - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Mancare persana..   Mancare persana.. - Pagina 3 EmptySam Iun 08, 2013 1:26 pm

buna Mahtab si bun venit pe forum
nu am ce muta pt ca ai pus foarte bine subiectul
iar reteta pusa de tine e super buna ,o fac si eu asa ca fetelor va recomand sa faceti aceasta reteta
Singura ta greseala e ca ai uitat sa pui la inceputul retete vinete 2 bucati ai pus doar 2 bucati da nu ai scris si vinete!!poti sa editezi mesajul daca n te descurci am sa remediez eu greseala
pa
Sus In jos
gabidari
trandafir
trandafir
gabidari


feminin Localizare : Teheran si Cluj-Napoca
Varsta : 51
Numarul mesajelor : 6512
Data de inscriere : 23/01/2009

Mancare persana.. - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Mancare persana..   Mancare persana.. - Pagina 3 EmptySam Iun 08, 2013 1:33 pm

am adaugat eu vinetele..deci nu mai e nevoie sa editezi mesajul face cu ochiu
banuiesc ca ai un sot iranian de sti sa faci aceasta mancare ,nu??sa ne mai pui si alte retete daca sti!!
Sus In jos
Continut sponsorizat





Mancare persana.. - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Mancare persana..   Mancare persana.. - Pagina 3 Empty

Sus In jos
 
Mancare persana..
Sus 
Pagina 3 din 4Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Femei Puternice :: Casa si gradina :: in bucatarie-
Mergi direct la: