Femei Puternice
Femei Puternice
Femei Puternice
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Femei Puternice


 
AcasaAcasa  portalportal  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  

 

 Religie

In jos 
5 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2
AutorMesaj
kata0587
crin
crin
kata0587


feminin Localizare : Brasov
Varsta : 36
Numarul mesajelor : 5638
Data de inscriere : 22/01/2009

Religie - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Religie   Religie - Pagina 2 EmptyMier Noi 23, 2011 5:05 pm

eu o mare nelamurire cu privire la ortodoxism......am observat ca se face discriminare intre femei si barbati in cazul impartasaniei.
am fost si eu sa ma spovedes si sa ma impartasesc....de spovedit m-am spovedit dar nu am putut sa ma impartasesc pt ca nu mai sunt virgina, iar pe iubi meu, in postul pastelui, cand s-a spovedit i s-a spus ca poate sa se impartaseasca daca sta in post o saptamana (fara relatii trupesti) ...........deci femeile nu au voie dar barbatii au.......femeile nu sunt tot oameni????? de ce se face discriminarea asta???? mi s-a spus ca pe mine o sa ma impartaseasca doar cand o sa fiu logodita affraid
Sus In jos
http://bucatarie-usoara.blogspot.com/
gabidari
trandafir
trandafir
gabidari


feminin Localizare : Teheran si Cluj-Napoca
Varsta : 51
Numarul mesajelor : 6512
Data de inscriere : 23/01/2009

Religie - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Religie   Religie - Pagina 2 EmptyMier Noi 23, 2011 5:16 pm

nici eu nu sint de acord cu asta Cata,inseamna discriminare....da parca putem noi schimba ceva??Si orice explicatie as primii mi se pare nefondata!!
Sus In jos
gabidari
trandafir
trandafir
gabidari


feminin Localizare : Teheran si Cluj-Napoca
Varsta : 51
Numarul mesajelor : 6512
Data de inscriere : 23/01/2009

Religie - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Religie   Religie - Pagina 2 EmptyMier Noi 23, 2011 5:22 pm

nici eu nu sint de acord cu asta Cata,inseamna discriminare....da parca putem noi schimba ceva??Si orice explicatie as primii mi se pare nefondata!!
Sus In jos
marrya
lalea
lalea
marrya


feminin Localizare : Caraula-Craiova
Varsta : 37
Numarul mesajelor : 2039
Data de inscriere : 04/02/2009

Religie - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Religie   Religie - Pagina 2 EmptyMier Noi 23, 2011 8:37 pm

Eee da...hai ca asta-i buna, eu zic ca depinde si de preotul la care mergi, da oricum mi se pare aiurea... putea sa-ti de-a niste matanii sau rugaciuni sau altceva... si eu i-am propus lui pui sa mergem sa ne spovedim... imi aduc aminte ca acum cativa ani m-am spovedit si eu dar preotul a zis ca nu ma impartaseste pt moment mi-a dat sa fac un nr de matanii si sa ma rog si a zis sa revin,doar ca nu m-am mai dus...
Sus In jos
http://marrya-marrya.blogspot.com/
COSTACHE MIHAIL
ghiocel
ghiocel
COSTACHE MIHAIL


masculin Localizare : BUCURESTI
Varsta : 51
Numarul mesajelor : 467
Data de inscriere : 25/06/2010

Religie - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Religie   Religie - Pagina 2 EmptyMier Noi 30, 2011 7:46 pm

Catalina, v-ati spovedit amandoi la acelasi preot??
Sus In jos
kata0587
crin
crin
kata0587


feminin Localizare : Brasov
Varsta : 36
Numarul mesajelor : 5638
Data de inscriere : 22/01/2009

Religie - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Religie   Religie - Pagina 2 EmptyMier Noi 30, 2011 8:01 pm

in primavara da, doar ca la o zi diferenta unu de altul....acuma m-am spovedit doar eu
Sus In jos
http://bucatarie-usoara.blogspot.com/
COSTACHE MIHAIL
ghiocel
ghiocel
COSTACHE MIHAIL


masculin Localizare : BUCURESTI
Varsta : 51
Numarul mesajelor : 467
Data de inscriere : 25/06/2010

Religie - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Religie   Religie - Pagina 2 EmptyJoi Dec 01, 2011 8:06 am

Nu este vorba de discriminare. Canoanele sunt la fel atat pentru femei cat si pentru barbati. Dar conteaza preotul la care te spovedesti. Daca la voi este vorba de acelasi preot, este posibil ca fiecare din voi ati spus la spovedit ca ati facut acest pacat in mod diferit. El poate a spus ca nu s-a putut abtine din cauza ta, probabil si-a exprimat si parerea de rau, probabil a fagaduit ca nu mai face cel putin o perioada, iar tu poate ai spus altfel, ca si cum ar fi ceva obisnuit de care nu iti pare rau si nu dai semne ca ai vrea sa te lasi de pacat. Conteaza foarte mult parerea de rau atunci cand ajungi la la scaunul sf.spovedanii Preotii isi dau seama de acest aspect.


Exista persoane care fac acest pacat probabil fortati de partener, probabil de teama de a nu se desparti, si exista persoane care zac numai placeri de acest gen, umbla zi si noapte dupa noi cuceriri. Chiar daca este acelasi pacat (numit al curviei) este o diferenta mare intre aceste doua persoane.


Si iarasi, la spovedanie unele persoane se duc si spun, parinte am facut pacatul desfranarii cu prietenul meu, ce era sa fac, asta e!

Iar alte persoane se duc cu parere de rau, cu cainta, unele chiar incep sa planga, le pare rau si spun acelasi pacat dar se citeste pe chipul lor durerea ca au suparat pe D-zeu si ca in slabiciunea trupurilor lor nu s-au putut abtine.


Acelasi pacat. Dar pererea de rau scurteaza din canon, Asa ca preotul nu va da acelasi canon ambelor parti de care am scris mai sus. Cele carora le pare rau, preotul le va dezlega mai usor la impartasanie.
Sus In jos
marrya
lalea
lalea
marrya


feminin Localizare : Caraula-Craiova
Varsta : 37
Numarul mesajelor : 2039
Data de inscriere : 04/02/2009

Religie - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Religie   Religie - Pagina 2 EmptySam Noi 24, 2012 1:07 pm

Va recomand sa ascultati Acatistul Acoperamantul Maicii Domnului
Sus In jos
http://marrya-marrya.blogspot.com/
Continut sponsorizat





Religie - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Religie   Religie - Pagina 2 Empty

Sus In jos
 
Religie
Sus 
Pagina 2 din 2Mergi la pagina : Înapoi  1, 2

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Femei Puternice :: Religie :: Religie-
Mergi direct la: