Femei Puternice
Femei Puternice
Femei Puternice
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Femei Puternice


 
AcasaAcasa  portalportal  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  

 

 cele mai frumoase flori

In jos 
+7
violeta_ionescu
ionicaeng
nicoletta
greieras
ji_cri_mar
gabidari
kata0587
11 participanți
Mergi la pagina : 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatorul
AutorMesaj
Vizitato
Vizitator




cele mai frumoase flori - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: cele mai frumoase flori   cele mai frumoase flori - Pagina 2 EmptyDum Feb 22, 2009 3:28 pm

gabidari a scris:
Sint su[erbe florile tale ,chiar daca nu le-ai [pus pe toate ma multumesc cu cit vad ,restul probabil le-ai lasat sa le admir peste 3 luni cind sint in Ro!!
Eu nu prea mai am cu ce flori sa ma laud ,da am sa ma laud cu ale mamei cind ajung acasa!! :ras: :ras:

M-am plictisit femeie sa le pun in webshorts asta.........nu merg mai mult de 20, am sta cam jumatate de ora sa-mi uplodeze 13 poze, apoi ca sa le postez pe fiecare in parte inca pe atat........am renuntat. Apoi m-am dus sa le pun in postimage, da si acolo merge doar cate una de uplodat...........iar o gramada de timp........m-am lasat pagubasa. Daca imi revine cheful mai incolo le mai aranjez si pe restul
Sus In jos
greieras
panseluta
panseluta
greieras


feminin Localizare : Iran Shiraz
Varsta : 47
Numarul mesajelor : 1644
Data de inscriere : 24/01/2009

cele mai frumoase flori - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Legumicultura   cele mai frumoase flori - Pagina 2 EmptyJoi Feb 26, 2009 1:54 pm

.....Si aici ma bazez pe ajutorul vostru!
Am cateva rasaduri de ardei gras si rosii pe care le-am pus in galestuse de plastic. Astati am sapat putin pamantul la rosii in galetusa si am gasit doua rame. Inrebarea: ramele alea sunt daunatoare sau pot sa nu ma sinchisesc de ele? Embarassed
Sus In jos
Vizitato
Vizitator




cele mai frumoase flori - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: cele mai frumoase flori   cele mai frumoase flori - Pagina 2 EmptyJoi Feb 26, 2009 4:02 pm

greieras a scris:
.....Si aici ma bazez pe ajutorul vostru!
Am cateva rasaduri de ardei gras si rosii pe care le-am pus in galestuse de plastic. Astati am sapat putin pamantul la rosii in galetusa si am gasit doua rame. Inrebarea: ramele alea sunt daunatoare sau pot sa nu ma sinchisesc de ele? Embarassed

Schimba pamantul cat de repede poti........ramele manaca radacinile plantei si te trezesti ca iti moare plantuta fara sa sti de ce.
Sus In jos
gabidari
trandafir
trandafir
gabidari


feminin Localizare : Teheran si Cluj-Napoca
Varsta : 51
Numarul mesajelor : 6512
Data de inscriere : 23/01/2009

cele mai frumoase flori - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: cele mai frumoase flori   cele mai frumoase flori - Pagina 2 EmptyJoi Feb 26, 2009 4:27 pm

sa sti DIANA ca si eu gasesc mai mereu rime la florile mele,eu cred ca se fac din cauza ca sint prea mult udate sau pamintul nu e bun???sa ne lumineze si pe noi cineva!!
Sus In jos
Vizitato
Vizitator




cele mai frumoase flori - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: cele mai frumoase flori   cele mai frumoase flori - Pagina 2 EmptyJoi Feb 26, 2009 4:32 pm

gabidari a scris:
sa sti DIANA ca si eu gasesc mai mereu rime la florile mele,eu cred ca se fac din cauza ca sint prea mult udate sau pamintul nu e bun???sa ne lumineze si pe noi cineva!!
Pamantul nu e bun........si daca mai sunt lave de rame in el cresc imediat si strica radacina plantei! Luati pamant de la florarie. E cel mai sfant.

P.S. Am rezolvata si cu restul de poze de aici........acum le poti vedea Gabita?
Sus In jos
gabidari
trandafir
trandafir
gabidari


feminin Localizare : Teheran si Cluj-Napoca
Varsta : 51
Numarul mesajelor : 6512
Data de inscriere : 23/01/2009

cele mai frumoase flori - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: cele mai frumoase flori   cele mai frumoase flori - Pagina 2 EmptyJoi Feb 26, 2009 4:39 pm

multumesc Mada imbratisare kiss ai flori superbe
si eu de obicei in perioada asta imi mai cumpari flori si umplu scarile 3 etaje cit are casa,dar anul asta nu am s a o fac pt ca in fiecare an pe cind ma intorc din Ro sint uscate ,ca nu se sinchiseste nimeni sa aiba grija de ele...si cumnatele mele nu au alta treaba toata ziua,dar sint puturoase!!
Sus In jos
greieras
panseluta
panseluta
greieras


feminin Localizare : Iran Shiraz
Varsta : 47
Numarul mesajelor : 1644
Data de inscriere : 24/01/2009

cele mai frumoase flori - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: cele mai frumoase flori   cele mai frumoase flori - Pagina 2 EmptyVin Feb 27, 2009 12:06 pm

Sad sper sa nu moara pana maine , poimaine. Acum e inchis peste tot.
Sper sa reziste radacina la transfer. Am sa le scot si sa le span radacina ca sa nu mai ramana nimic pe ele si apoi le pun in pamantul de la florarie.
Sus In jos
greieras
panseluta
panseluta
greieras


feminin Localizare : Iran Shiraz
Varsta : 47
Numarul mesajelor : 1644
Data de inscriere : 24/01/2009

cele mai frumoase flori - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: cele mai frumoase flori   cele mai frumoase flori - Pagina 2 EmptyVin Feb 27, 2009 12:06 pm

Gabita eu am udat rasadurile cam mult , asta asa e.
Sus In jos
nicoletta
viorea
viorea
nicoletta


feminin Localizare : Romania
Varsta : 65
Numarul mesajelor : 985
Data de inscriere : 24/01/2009

cele mai frumoase flori - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: cele mai frumoase flori   cele mai frumoase flori - Pagina 2 EmptySam Apr 04, 2009 4:42 am

Madrid1 a scris:
Luati pamant de la florarie. E cel mai sfant.

Adica sa pun floarea doar in pamant de florarie ori il amestec?
O prietena are muuulte flori care cresc ca din apa care pe unde pot.
Avand atat de multe mi-a dat si mie. Toate, dar absolut toate le-am pierdut!
Motivul invocat de prietena: pamantul de florarie arde./ Tre sa il pun in amestec!

Voi ce ziceti?
Sus In jos
http://nykoletta.wordpress.com/
nicoletta
viorea
viorea
nicoletta


feminin Localizare : Romania
Varsta : 65
Numarul mesajelor : 985
Data de inscriere : 24/01/2009

cele mai frumoase flori - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: cele mai frumoase flori   cele mai frumoase flori - Pagina 2 EmptySam Apr 04, 2009 4:51 am

De la mine din gradina: Floarea Pastelui
cele mai frumoase flori - Pagina 2 2394562370104097981S500x500Q85
cele mai frumoase flori - Pagina 2 2125619580104097981S500x500Q85
Sus In jos
http://nykoletta.wordpress.com/
nicoletta
viorea
viorea
nicoletta


feminin Localizare : Romania
Varsta : 65
Numarul mesajelor : 985
Data de inscriere : 24/01/2009

cele mai frumoase flori - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: cele mai frumoase flori   cele mai frumoase flori - Pagina 2 EmptySam Apr 04, 2009 4:52 am

Madrid: florile ca florile, dar ai o casa superba. Felicitari!
Sus In jos
http://nykoletta.wordpress.com/
gabidari
trandafir
trandafir
gabidari


feminin Localizare : Teheran si Cluj-Napoca
Varsta : 51
Numarul mesajelor : 6512
Data de inscriere : 23/01/2009

cele mai frumoase flori - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: cele mai frumoase flori   cele mai frumoase flori - Pagina 2 EmptySam Apr 04, 2009 5:24 am

e superba floarea Nico..ptiu sa nu o deochii!!
Sus In jos
nicoletta
viorea
viorea
nicoletta


feminin Localizare : Romania
Varsta : 65
Numarul mesajelor : 985
Data de inscriere : 24/01/2009

cele mai frumoase flori - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: cele mai frumoase flori   cele mai frumoase flori - Pagina 2 EmptySam Apr 04, 2009 5:31 am

Si mie mi-a placutr mult!
Sus In jos
http://nykoletta.wordpress.com/
Vizitato
Vizitator




cele mai frumoase flori - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: cele mai frumoase flori   cele mai frumoase flori - Pagina 2 EmptyLun Apr 13, 2009 5:23 am

Buna dimineata!!

Fetelor va rog daca stiti sa ma lamuriti si pe mine ca nu stiu exact unde gresesc.
Am la curte gazon,il seman in fiecare an.Au fost ani cand sapam curtea la casma si semanam gazonul.Insa gazonul meu mereu se arde din cauza soarelui sau prin unele locuri nici nu creste mereu.A nul asta n-am mai sapat ci doar l-am semanat.Am uitat sa va spun ca am bolta de vita de vie ca sa tina cat de cat putina umbra pentru ca asa cum e situatlocul si casa am mereu soare.De cativa ani n-am mai lasat vita si sus ci numai lateral ca niste pereti insa nici asa gazonul meu nu rezista.
Trebuie sa pun ingrasamant la pamant??Daca puteti sa ma ajutati cu un sfat eu va multumesc mult!! Va doresc o zi minunata!!!
Sus In jos
kata0587
crin
crin
kata0587


feminin Localizare : Brasov
Varsta : 36
Numarul mesajelor : 5638
Data de inscriere : 22/01/2009

cele mai frumoase flori - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: cele mai frumoase flori   cele mai frumoase flori - Pagina 2 EmptyDum Apr 19, 2009 10:28 am

si se pare ca de Pasti au inflorit si cateva flori....

cele mai frumoase flori - Pagina 2 2495604000101983061S600x600Q85

cele mai frumoase flori - Pagina 2 2844008260101983061S600x600Q85

cele mai frumoase flori - Pagina 2 2940222160101983061S600x600Q85
Sus In jos
http://bucatarie-usoara.blogspot.com/
ji_cri_mar
viorea
viorea
ji_cri_mar


feminin Localizare : Negru Voda
Varsta : 42
Numarul mesajelor : 630
Data de inscriere : 31/01/2009

cele mai frumoase flori - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: cele mai frumoase flori   cele mai frumoase flori - Pagina 2 EmptyJoi Apr 30, 2009 11:53 am

Acum o luna mi-am gatit si eu balconul cu floricele,care de care mai frumoase.Am si agatat 8 ghivece,si am pus si 2 jardiniere,pe marginea balconului.Mi-am cumparat 3 muscate curgatoare,petunii curgatoare si simple,o dalie,2 craite si 2 primole,parca asa se numesc ultimele.Sunt superbe,le-am cumparat in cutiute din piata si apoi le-am plantat in ghivece.As vrea sa va intreb cam la cat timp trebuie pusa solutie fertilizatoare pt plante,daca se pune dupa mai mult timp,sau e o anumita perioada??? flower flower flower
Sus In jos
kata0587
crin
crin
kata0587


feminin Localizare : Brasov
Varsta : 36
Numarul mesajelor : 5638
Data de inscriere : 22/01/2009

cele mai frumoase flori - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: cele mai frumoase flori   cele mai frumoase flori - Pagina 2 EmptyJoi Apr 30, 2009 12:41 pm

mary , vezi ca trebui sa scrie pe ambalaj la cat timp se pune solutia....se pune de la 5-14 zile din cate stiu eu
Sus In jos
http://bucatarie-usoara.blogspot.com/
ji_cri_mar
viorea
viorea
ji_cri_mar


feminin Localizare : Negru Voda
Varsta : 42
Numarul mesajelor : 630
Data de inscriere : 31/01/2009

cele mai frumoase flori - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: cele mai frumoase flori   cele mai frumoase flori - Pagina 2 EmptyJoi Apr 30, 2009 12:49 pm

Stiam ca trebuie sa scrie pe ambalaj modul de folosire,dar ce nu stiu este cam peste cat timp sa le pun fertilizator?? Ca acum o luna le-am plantat.Sa le mai las un timp,sau nu conteraza?
Sus In jos
kata0587
crin
crin
kata0587


feminin Localizare : Brasov
Varsta : 36
Numarul mesajelor : 5638
Data de inscriere : 22/01/2009

cele mai frumoase flori - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: cele mai frumoase flori   cele mai frumoase flori - Pagina 2 EmptyJoi Apr 30, 2009 12:52 pm

asta nu conteaza....poti sa pui oricand
Sus In jos
http://bucatarie-usoara.blogspot.com/
gabidari
trandafir
trandafir
gabidari


feminin Localizare : Teheran si Cluj-Napoca
Varsta : 51
Numarul mesajelor : 6512
Data de inscriere : 23/01/2009

cele mai frumoase flori - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: cele mai frumoase flori   cele mai frumoase flori - Pagina 2 EmptyJoi Apr 30, 2009 12:52 pm

ji_cri_mar a scris:
Acum o luna mi-am gatit si eu balconul cu floricele,care de care mai frumoase.Am si agatat 8 ghivece,si am pus si 2 jardiniere,pe marginea balconului.Mi-am cumparat 3 muscate curgatoare,petunii curgatoare si simple,o dalie,2 craite si 2 primole,parca asa se numesc ultimele.Sunt superbe,le-am cumparat in cutiute din piata si apoi le-am plantat in ghivece.As vrea sa va intreb cam la cat timp trebuie pusa solutie fertilizatoare pt plante,daca se pune dupa mai mult timp,sau e o anumita perioada??? flower flower flower

cred ca totul arata superb...poze nu ne pui???
Sus In jos
ionicaeng
viorea
viorea
ionicaeng


feminin Localizare : brasov
Varsta : 36
Numarul mesajelor : 885
Data de inscriere : 22/01/2009

cele mai frumoase flori - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: cele mai frumoase flori   cele mai frumoase flori - Pagina 2 EmptyJoi Apr 30, 2009 4:16 pm

fetele ce sa ma mai fac? de cateva luni sunt inebunita dupa flori a-si cumpara orice floare sa o am in casa si din pacate nu mai am prea mult loc la mine in camera. astazi am dat cateva afara pe geam sper sa reziste si sa le mearga bine.
azi am fost prin oras cu kata si radeam k dak nu ma ia de la flori eu le cumpar pe toate, imi plac la nebunie Very Happy
Sus In jos
gabidari
trandafir
trandafir
gabidari


feminin Localizare : Teheran si Cluj-Napoca
Varsta : 51
Numarul mesajelor : 6512
Data de inscriere : 23/01/2009

cele mai frumoase flori - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: cele mai frumoase flori   cele mai frumoase flori - Pagina 2 EmptyVin Mai 01, 2009 4:11 pm

bine ca iti plac florile,si nu altceva,ca ma gindesc ce te-ai fi facut daca iti placeau de ex. masinile??ai fi umplut casa de masini??? :ras:
Sus In jos
ionicaeng
viorea
viorea
ionicaeng


feminin Localizare : brasov
Varsta : 36
Numarul mesajelor : 885
Data de inscriere : 22/01/2009

cele mai frumoase flori - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: cele mai frumoase flori   cele mai frumoase flori - Pagina 2 EmptyVin Mai 01, 2009 4:27 pm

gabidari a scris:
bine ca iti plac florile,si nu altceva,ca ma gindesc ce te-ai fi facut daca iti placeau de ex. masinile??ai fi umplut casa de masini??? :ras:

imi plac si masinile, da sutn constiienta k nu le pot cumpara Very Happy
Sus In jos
kata0587
crin
crin
kata0587


feminin Localizare : Brasov
Varsta : 36
Numarul mesajelor : 5638
Data de inscriere : 22/01/2009

cele mai frumoase flori - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: cele mai frumoase flori   cele mai frumoase flori - Pagina 2 EmptySam Mai 09, 2009 7:42 am

am primit o gerbera in ghiveci, foarte frumoasa , dar nu stiu sa o ingrijesc nu stiu voi a-ti mai avut vreodata?
oricum merg sa ma documentez :face cu ochiul

asa arata gerbera mea.....se asorteaza cu draperiile :ras:
cele mai frumoase flori - Pagina 2 2929041870101983061S600x600Q85
Sus In jos
http://bucatarie-usoara.blogspot.com/
kata0587
crin
crin
kata0587


feminin Localizare : Brasov
Varsta : 36
Numarul mesajelor : 5638
Data de inscriere : 22/01/2009

cele mai frumoase flori - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: cele mai frumoase flori   cele mai frumoase flori - Pagina 2 EmptySam Mai 09, 2009 8:11 am

Gerbera (jerbera)

Lumina si temperatura
Ideal ar fi ca planta sa beneficieze jumatate de zi de soare direct si jumatate de zi de umbra partiala. Lumina directa ajuta la o inflorescenta cit mai bogata. Daca o scoateti afara, gasiti-i un loc semi-umbrit.
Temperaturile estivale obisnuite de 18°-22° C ii convin f. bine.
Temperaturi minime: 15° -16° C.
Flori: Inflorirea incepe de primavara si dureaza pina toamna
Solul: Un amestec usor compus din turba, nisip si pamint pentru flori de interior, avind grija sa puneti pe fundul ghiveciului un strat de bile de argila. Odata la 2 ani, in luna martie, trebuie schimbata intr-un ghiveci de marime imediat superioara, pentru a-i permite dezvoltarea. Dupa replantare, trebuie sa va asigurati ca rozeta se afla deasupra solului. Pina planta se obisnuieste cu noul ghiveci, trebuie tinuta la umbra si stropita cu apa. Apreciaza un aport de balegar descompus.
Udarea: Vara, udati-o de 2-3 ori pe saptamina, dar nu in exces, de fiecare data cind pamintul de la suprafata s-a uscat. De asemenea, nu lasati apa in farfuria ghiveciului, acest lucru putind determina putrezirea radacinilor. Udati-o regulat, daca nu vreti sa isi piarda florile. Dupa o udare buna, tijele florale se vor redresa.
Ingrasaminte: Din mai in septembrie, adaugati-i ingrasamint obisnuit lichid la fiecare 15 zile.
Nivel pH: 6.1-6.5 (usor acid) sau 6.6-7.5(neutru)
Inmultire: Prin seminte care trebuie semanate toamna sau prin diviziunea tufei primavara. In martie, divizati tufele mari si sanatoase si plantati-le in ghivece separate. Pe cit posibil, nu deteriorati radacinile, deoarece oricum plantele separate se prind destul de greu. Semanarea se face in februarie sau martie, intr-un amestec specific pentru seminte, usor umed. Acoperiti-le cu un strat usor de pamint si acoperiti-le cu un pet (punga transparenta). Mentineti-le la o temperatura de 16° -18° C si la lumina directa filtrata. Ridicati pet-ul (desfaceti punga) in fiecare zi, pentru a evita condensul care poate inmuia semintele. Cind plantele sunt destul de mari pentru a umbla cu ele, repicati-le in ghivece cu pamint pentru flori de interior, la o distanta de 5 cm. Dupa ce plantele tinere sunt suficient dezvoltate (luna mai), repicati-le definitiv in ghivece suficient de mari. Prima inflorire va avea loc in iunie.
Conditii de iernare: Iarna planta are nevoie de soare direct, nu suporta frigul si nu trebuie lasata in ger. De asemenea, trebuie udata cu zgircenie, lasind sa se usuce aproape integral pamintul din ghiveci intre 2 udari.
Boli si erori de cultivare: Frunzele de la baza se ingalbenesc/innegresc- exces de apa sau lipsa de ingrasamint. Frunzele se decoloreaza sau se fazeana in cazul de putrezire. Suprimati udarea, tratati-o cu fungicid, eventual transplantati-o intr-un pamint nou. Frunzele se ingalbenesc in vreme ce nervurile ramin verzi- reprezinta o carenta de fier sau magneziu.
Daunatori: Purici si musculite albe
Îngrijire, particularitati: Plantele supravietuiesc 3-4 ani. Dupa aceea, florile vor fi mai mici, iar cresterea plantei se va opri.
Sus In jos
http://bucatarie-usoara.blogspot.com/
Continut sponsorizat





cele mai frumoase flori - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: cele mai frumoase flori   cele mai frumoase flori - Pagina 2 Empty

Sus In jos
 
cele mai frumoase flori
Sus 
Pagina 1 din 7Mergi la pagina : 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Ganduri frumoase

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Femei Puternice :: Casa si gradina :: gradina mea-
Mergi direct la: