Femei Puternice
Femei Puternice
Femei Puternice
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Femei Puternice


 
AcasaAcasa  portalportal  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  

 

 cele mai frumoase flori

In jos 
+7
violeta_ionescu
ionicaeng
nicoletta
greieras
ji_cri_mar
gabidari
kata0587
11 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatorul
AutorMesaj
ionicaeng
viorea
viorea
ionicaeng


feminin Localizare : brasov
Varsta : 36
Numarul mesajelor : 885
Data de inscriere : 22/01/2009

cele mai frumoase flori - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: cele mai frumoase flori   cele mai frumoase flori - Pagina 3 EmptyJoi Apr 30, 2009 4:16 pm

fetele ce sa ma mai fac? de cateva luni sunt inebunita dupa flori a-si cumpara orice floare sa o am in casa si din pacate nu mai am prea mult loc la mine in camera. astazi am dat cateva afara pe geam sper sa reziste si sa le mearga bine.
azi am fost prin oras cu kata si radeam k dak nu ma ia de la flori eu le cumpar pe toate, imi plac la nebunie Very Happy
Sus In jos
gabidari
trandafir
trandafir
gabidari


feminin Localizare : Teheran si Cluj-Napoca
Varsta : 51
Numarul mesajelor : 6512
Data de inscriere : 23/01/2009

cele mai frumoase flori - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: cele mai frumoase flori   cele mai frumoase flori - Pagina 3 EmptyVin Mai 01, 2009 4:11 pm

bine ca iti plac florile,si nu altceva,ca ma gindesc ce te-ai fi facut daca iti placeau de ex. masinile??ai fi umplut casa de masini??? :ras:
Sus In jos
ionicaeng
viorea
viorea
ionicaeng


feminin Localizare : brasov
Varsta : 36
Numarul mesajelor : 885
Data de inscriere : 22/01/2009

cele mai frumoase flori - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: cele mai frumoase flori   cele mai frumoase flori - Pagina 3 EmptyVin Mai 01, 2009 4:27 pm

gabidari a scris:
bine ca iti plac florile,si nu altceva,ca ma gindesc ce te-ai fi facut daca iti placeau de ex. masinile??ai fi umplut casa de masini??? :ras:

imi plac si masinile, da sutn constiienta k nu le pot cumpara Very Happy
Sus In jos
kata0587
crin
crin
kata0587


feminin Localizare : Brasov
Varsta : 36
Numarul mesajelor : 5638
Data de inscriere : 22/01/2009

cele mai frumoase flori - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: cele mai frumoase flori   cele mai frumoase flori - Pagina 3 EmptySam Mai 09, 2009 7:42 am

am primit o gerbera in ghiveci, foarte frumoasa , dar nu stiu sa o ingrijesc nu stiu voi a-ti mai avut vreodata?
oricum merg sa ma documentez :face cu ochiul

asa arata gerbera mea.....se asorteaza cu draperiile :ras:
cele mai frumoase flori - Pagina 3 2929041870101983061S600x600Q85
Sus In jos
http://bucatarie-usoara.blogspot.com/
kata0587
crin
crin
kata0587


feminin Localizare : Brasov
Varsta : 36
Numarul mesajelor : 5638
Data de inscriere : 22/01/2009

cele mai frumoase flori - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: cele mai frumoase flori   cele mai frumoase flori - Pagina 3 EmptySam Mai 09, 2009 8:11 am

Gerbera (jerbera)

Lumina si temperatura
Ideal ar fi ca planta sa beneficieze jumatate de zi de soare direct si jumatate de zi de umbra partiala. Lumina directa ajuta la o inflorescenta cit mai bogata. Daca o scoateti afara, gasiti-i un loc semi-umbrit.
Temperaturile estivale obisnuite de 18°-22° C ii convin f. bine.
Temperaturi minime: 15° -16° C.
Flori: Inflorirea incepe de primavara si dureaza pina toamna
Solul: Un amestec usor compus din turba, nisip si pamint pentru flori de interior, avind grija sa puneti pe fundul ghiveciului un strat de bile de argila. Odata la 2 ani, in luna martie, trebuie schimbata intr-un ghiveci de marime imediat superioara, pentru a-i permite dezvoltarea. Dupa replantare, trebuie sa va asigurati ca rozeta se afla deasupra solului. Pina planta se obisnuieste cu noul ghiveci, trebuie tinuta la umbra si stropita cu apa. Apreciaza un aport de balegar descompus.
Udarea: Vara, udati-o de 2-3 ori pe saptamina, dar nu in exces, de fiecare data cind pamintul de la suprafata s-a uscat. De asemenea, nu lasati apa in farfuria ghiveciului, acest lucru putind determina putrezirea radacinilor. Udati-o regulat, daca nu vreti sa isi piarda florile. Dupa o udare buna, tijele florale se vor redresa.
Ingrasaminte: Din mai in septembrie, adaugati-i ingrasamint obisnuit lichid la fiecare 15 zile.
Nivel pH: 6.1-6.5 (usor acid) sau 6.6-7.5(neutru)
Inmultire: Prin seminte care trebuie semanate toamna sau prin diviziunea tufei primavara. In martie, divizati tufele mari si sanatoase si plantati-le in ghivece separate. Pe cit posibil, nu deteriorati radacinile, deoarece oricum plantele separate se prind destul de greu. Semanarea se face in februarie sau martie, intr-un amestec specific pentru seminte, usor umed. Acoperiti-le cu un strat usor de pamint si acoperiti-le cu un pet (punga transparenta). Mentineti-le la o temperatura de 16° -18° C si la lumina directa filtrata. Ridicati pet-ul (desfaceti punga) in fiecare zi, pentru a evita condensul care poate inmuia semintele. Cind plantele sunt destul de mari pentru a umbla cu ele, repicati-le in ghivece cu pamint pentru flori de interior, la o distanta de 5 cm. Dupa ce plantele tinere sunt suficient dezvoltate (luna mai), repicati-le definitiv in ghivece suficient de mari. Prima inflorire va avea loc in iunie.
Conditii de iernare: Iarna planta are nevoie de soare direct, nu suporta frigul si nu trebuie lasata in ger. De asemenea, trebuie udata cu zgircenie, lasind sa se usuce aproape integral pamintul din ghiveci intre 2 udari.
Boli si erori de cultivare: Frunzele de la baza se ingalbenesc/innegresc- exces de apa sau lipsa de ingrasamint. Frunzele se decoloreaza sau se fazeana in cazul de putrezire. Suprimati udarea, tratati-o cu fungicid, eventual transplantati-o intr-un pamint nou. Frunzele se ingalbenesc in vreme ce nervurile ramin verzi- reprezinta o carenta de fier sau magneziu.
Daunatori: Purici si musculite albe
Îngrijire, particularitati: Plantele supravietuiesc 3-4 ani. Dupa aceea, florile vor fi mai mici, iar cresterea plantei se va opri.
Sus In jos
http://bucatarie-usoara.blogspot.com/
gabidari
trandafir
trandafir
gabidari


feminin Localizare : Teheran si Cluj-Napoca
Varsta : 51
Numarul mesajelor : 6512
Data de inscriere : 23/01/2009

cele mai frumoase flori - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: cele mai frumoase flori   cele mai frumoase flori - Pagina 3 EmptySam Mai 09, 2009 8:28 am

doamne cit e de frumoasa..am crezut ca e artificiala...
de la cine ai primito???
Sus In jos
kata0587
crin
crin
kata0587


feminin Localizare : Brasov
Varsta : 36
Numarul mesajelor : 5638
Data de inscriere : 22/01/2009

cele mai frumoase flori - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: cele mai frumoase flori   cele mai frumoase flori - Pagina 3 EmptySam Mai 09, 2009 8:29 am

am primit-o de la matusa mea, cadou de ziua mea cu intarziere
Sus In jos
http://bucatarie-usoara.blogspot.com/
gabidari
trandafir
trandafir
gabidari


feminin Localizare : Teheran si Cluj-Napoca
Varsta : 51
Numarul mesajelor : 6512
Data de inscriere : 23/01/2009

cele mai frumoase flori - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: cele mai frumoase flori   cele mai frumoase flori - Pagina 3 EmptySam Mai 09, 2009 8:32 am

si eu care ma gindeam la un Fat-Frumos!! :ras: :ras: :ras:
Sus In jos
kata0587
crin
crin
kata0587


feminin Localizare : Brasov
Varsta : 36
Numarul mesajelor : 5638
Data de inscriere : 22/01/2009

cele mai frumoase flori - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: cele mai frumoase flori   cele mai frumoase flori - Pagina 3 EmptySam Mai 09, 2009 8:34 am

aia mi-ar fi placut si mie dar din pacate...... nu stiu
Sus In jos
http://bucatarie-usoara.blogspot.com/
ji_cri_mar
viorea
viorea
ji_cri_mar


feminin Localizare : Negru Voda
Varsta : 42
Numarul mesajelor : 630
Data de inscriere : 31/01/2009

cele mai frumoase flori - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: cele mai frumoase flori   cele mai frumoase flori - Pagina 3 EmptySam Mai 09, 2009 11:23 am

Vai ce frumoasa e floarea,Kata!!!! Sa te uiti la ghiveci,daca e
prea mic sa il schimbi! flower
Sus In jos
kata0587
crin
crin
kata0587


feminin Localizare : Brasov
Varsta : 36
Numarul mesajelor : 5638
Data de inscriere : 22/01/2009

cele mai frumoase flori - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: cele mai frumoase flori   cele mai frumoase flori - Pagina 3 EmptySam Mai 09, 2009 12:09 pm

e mic, dar il schimb saptamana viitoare :face cu ochiul
Sus In jos
http://bucatarie-usoara.blogspot.com/
kata0587
crin
crin
kata0587


feminin Localizare : Brasov
Varsta : 36
Numarul mesajelor : 5638
Data de inscriere : 22/01/2009

cele mai frumoase flori - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: cele mai frumoase flori   cele mai frumoase flori - Pagina 3 EmptySam Mai 09, 2009 2:06 pm

kata0587 a scris:
Lumina si temperatura
Ideal ar fi ca planta sa beneficieze jumatate de zi de soare direct si jumatate de zi de umbra partiala. Lumina directa ajuta la o inflorescenta cit mai bogata

informatie eronata lol!
am pus floarea la geam si a batut-o soarele direct 1 ora si s-a pleostit, dupa ce am pus-o la umbra si-a revenit ....deci nu suporta lumina directa lol!
Sus In jos
http://bucatarie-usoara.blogspot.com/
greieras
panseluta
panseluta
greieras


feminin Localizare : Iran Shiraz
Varsta : 47
Numarul mesajelor : 1644
Data de inscriere : 24/01/2009

cele mai frumoase flori - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: cele mai frumoase flori   cele mai frumoase flori - Pagina 3 EmptySam Mai 09, 2009 2:49 pm

Foarte frumoasa floarea. Asa am crezut si eu, ca-i de plastic.
Sus In jos
violeta_ionescu
panseluta
panseluta
violeta_ionescu


feminin Localizare : Bucuresti
Varsta : 72
Numarul mesajelor : 1419
Data de inscriere : 27/01/2009

cele mai frumoase flori - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: cele mai frumoase flori   cele mai frumoase flori - Pagina 3 EmptySam Mai 09, 2009 7:45 pm

Poate gerbera are nevoie de lumina directa, dar nu sa o bata soarele in cap...zic si eu, nu ma pricep. :ras:
Sus In jos
ji_cri_mar
viorea
viorea
ji_cri_mar


feminin Localizare : Negru Voda
Varsta : 42
Numarul mesajelor : 630
Data de inscriere : 31/01/2009

cele mai frumoase flori - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: cele mai frumoase flori   cele mai frumoase flori - Pagina 3 EmptyMar Mai 12, 2009 11:46 am

Oricum,este frumoasa tare si se va simti tare bine in grija ta,kata.Si eu sunt tare atenta cu floricelele mele,am luat de curand de la sora mea 5 pui de cactusi si i-am plantat pe toti intr-un ghiveci.Sunt curioasa daca se prind,ca imi plac tare mult.Forma cactusilor,atatea modele variate a inceput sa ma pasioneze. flower
Sus In jos
ionicaeng
viorea
viorea
ionicaeng


feminin Localizare : brasov
Varsta : 36
Numarul mesajelor : 885
Data de inscriere : 22/01/2009

cele mai frumoase flori - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: cele mai frumoase flori   cele mai frumoase flori - Pagina 3 EmptyMar Mai 12, 2009 12:31 pm

fetele ieri am primit doua orhidee ce stiti cum ar trebuie sa fie ingrijite ca din ce am citit eu nu e fosrte greu dar toata lumea imi zice ca e super greu sa ai grija de ele ?
Sus In jos
ionicaeng
viorea
viorea
ionicaeng


feminin Localizare : brasov
Varsta : 36
Numarul mesajelor : 885
Data de inscriere : 22/01/2009

cele mai frumoase flori - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: cele mai frumoase flori   cele mai frumoase flori - Pagina 3 EmptyJoi Mai 14, 2009 1:11 pm

cele mai frumoase flori - Pagina 3 11052009198.th


cele mai frumoase flori - Pagina 3 11052009199.th

acestea sunt cele 2 orhidee ale mele pe care le iubesc la nebunie
Sus In jos
gabidari
trandafir
trandafir
gabidari


feminin Localizare : Teheran si Cluj-Napoca
Varsta : 51
Numarul mesajelor : 6512
Data de inscriere : 23/01/2009

cele mai frumoase flori - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: cele mai frumoase flori   cele mai frumoase flori - Pagina 3 EmptyJoi Mai 14, 2009 1:14 pm

io pina nu vad, nu comentez nimic!!! :ras: :ras:
Sus In jos
ionicaeng
viorea
viorea
ionicaeng


feminin Localizare : brasov
Varsta : 36
Numarul mesajelor : 885
Data de inscriere : 22/01/2009

cele mai frumoase flori - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: cele mai frumoase flori   cele mai frumoase flori - Pagina 3 EmptyJoi Mai 14, 2009 1:18 pm

gabidari a scris:
io pina nu vad, nu comentez nimic!!! :ras: :ras:

tu tot nu vezi ?
da nu am ce face ca altfel nu pot sa le pun, pur si simplu nu vrea :plans:
Sus In jos
gabidari
trandafir
trandafir
gabidari


feminin Localizare : Teheran si Cluj-Napoca
Varsta : 51
Numarul mesajelor : 6512
Data de inscriere : 23/01/2009

cele mai frumoase flori - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: cele mai frumoase flori   cele mai frumoase flori - Pagina 3 EmptyJoi Mai 14, 2009 1:22 pm

stai linistita ca le vad peste 3 saptamini!!! :ras:
Sus In jos
gabidari
trandafir
trandafir
gabidari


feminin Localizare : Teheran si Cluj-Napoca
Varsta : 51
Numarul mesajelor : 6512
Data de inscriere : 23/01/2009

cele mai frumoase flori - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: cele mai frumoase flori   cele mai frumoase flori - Pagina 3 EmptyMier Mai 20, 2009 5:17 pm

dragele mele am primit azi de la sotul meu o floare...dar despre care eu nu stiu nimic,cum se cheama ca sa ma documentez macar cum sa o ingrijesc..poate ma ajutati voi!!

asta e floarea!!
cele mai frumoase flori - Pagina 3 2344087090103930503S600x600Q85
Sus In jos
kata0587
crin
crin
kata0587


feminin Localizare : Brasov
Varsta : 36
Numarul mesajelor : 5638
Data de inscriere : 22/01/2009

cele mai frumoase flori - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: cele mai frumoase flori   cele mai frumoase flori - Pagina 3 EmptyMier Mai 20, 2009 6:29 pm

e foarte frumoasa gaby.....
dupa muuuulte cautari, cand eram gata sa cedez, am gasit si despre ea ceva : citeste

se numeste Peperomia Caperata (in romaneste Peperomia)
"Se cunosc cca 500 de specii originare din America de Sud, traind in solul padurilor tropicale, sub arbori sau ca planta epifita (pe arbori). In apartamente, unde decoreaza mai mult prin frunze si numai cateva prin florile lor, gingase, lungi, subtiri, albe (Peperomoa fraseri, Peperomia caperata), pretind locuri luminoase, dar ferite de razele soarelui si temperaturi mai scazute (cca 16-17oC). frunzele de peperomia caperata sunt verzi, gofrate, dense. Dintre cele decorative prin frunze sunt preferate soiurile marmorate sau panasate. Peperomoa opbtusifolia, Peperomia metalica, Peperomia velutina, Peperomia griseoargentea etc., pe langa udarile zilnice, se pulverizeaza, din cand in cand pe frunze, apa la temperatura mediului. Inmultirea se face prin despartire sau butasi de frunze (taiate cu petiol 1-2 cm de la baza frunzei), inradacinati in substrat nisipos in amestec de turba, care se va mentine usor umed. Butasii inradacinati se vor planta in ghivece al caror frenaj va fi asigurat prin asternerea unui strat de pietris pe fundul lor, intr-un amestec de pamant de frunze cu pamant de telina si mult nisip."
Sus In jos
http://bucatarie-usoara.blogspot.com/
gabidari
trandafir
trandafir
gabidari


feminin Localizare : Teheran si Cluj-Napoca
Varsta : 51
Numarul mesajelor : 6512
Data de inscriere : 23/01/2009

cele mai frumoase flori - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: cele mai frumoase flori   cele mai frumoase flori - Pagina 3 EmptyJoi Mai 21, 2009 1:19 pm

mersi mult Cata de osteneala,imi sint tare de folos informatiile,si constat cu regret ca floarea mea nu o sa reziste pina ma intorc :plans: :plans: ,doar daca nu am sa o cedez cumnatei sa aiba grija de ea pina vin ,ca de o las pe mina soacrei nu mai traieste sigur ,ca asa patesc in fiecare an!!
Sus In jos
kata0587
crin
crin
kata0587


feminin Localizare : Brasov
Varsta : 36
Numarul mesajelor : 5638
Data de inscriere : 22/01/2009

cele mai frumoase flori - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: cele mai frumoase flori   cele mai frumoase flori - Pagina 3 EmptyVin Mai 29, 2009 3:13 pm

mi-a murit o floare :plans: am incercat sa o salvez dar degeaba...mama a udat-o cam mult si i-a putrezit radacina :plans:
trebuie sa merg sa cumpar alta lasa
Sus In jos
http://bucatarie-usoara.blogspot.com/
greieras
panseluta
panseluta
greieras


feminin Localizare : Iran Shiraz
Varsta : 47
Numarul mesajelor : 1644
Data de inscriere : 24/01/2009

cele mai frumoase flori - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: cele mai frumoase flori   cele mai frumoase flori - Pagina 3 EmptyVin Mai 29, 2009 3:54 pm

Interesanta floarea. Sadisem si eu ardei gras si rosii dar i-am dat de pomana din acelasi motiv cu al Gabitei.
Sus In jos
Continut sponsorizat





cele mai frumoase flori - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: cele mai frumoase flori   cele mai frumoase flori - Pagina 3 Empty

Sus In jos
 
cele mai frumoase flori
Sus 
Pagina 2 din 7Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Ganduri frumoase

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Femei Puternice :: Casa si gradina :: gradina mea-
Mergi direct la: