Femei Puternice
Femei Puternice
Femei Puternice
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Femei Puternice


 
AcasaAcasa  portalportal  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  

 

 sfaturi simple

In jos 
+4
violeta_ionescu
ji_cri_mar
valdoina
gabidari
8 participanți
Mergi la pagina : 1, 2, 3  Urmatorul
AutorMesaj
Vizitato
Vizitator




sfaturi simple Empty
MesajSubiect: sfaturi simple   sfaturi simple EmptyMier Ian 28, 2009 3:29 am

Demachiant pe baza de castravete

Rade 80 de grame de castravete proaspat. Separat, fierbe 15 grame de lapte timp de 4-5 minute, dupa care lasa-l sa se raceasca. Tot ce mai ai de facut este sa strecori amestecul obtinut si sa-l pui intr-o sticla. Tocmai ai obtinut un lapte demachiant excelent, care iti va curata si improspata tenul. Poti folosi produsul timp de 8 zile de la preparare, timp in care tine-l la frigider.

Exfoliant aromat

Amesteca o lingurita de sare marina groasa cu 5 lingurite de ulei vegetal (de masline, spre exemplu) si adauga 6 picaturi de esenta de santal sau de lavanda. Maseaza-te pe corp cu produsul obtinut si indeparteaza-l cu apa calduta.

Masca revigoranta

Produsul despre care iti spun acum constituie un excelent demachiant care curata si tonifica pielea in profunzime. Amesteca un galbenus de ou cu o lingurita de ulei de masline si aplica uniform produsul pe fata, masandu-te usor. Lasa amestecul sa actioneze interval de 10 pana la 20 de minute si spala-te cu apa usor incalzita. Poti folosi aceasta masca atat dimineata, cat si seara, iar dupa utilizare aplica un strat de crema adecvata momentului zilei.

Remediu pentru inlaturarea pungilor de sub ochi

Ce poate fi mai simplu? Aplica pe ochi comprese imbibate cu suc de cartof proaspat. O alta varianta este ca, dupa ce ti-ai umezit pleoapele cu apa rece, sa aplici comprese umede pe care pui fasii de cartof ras.

Rasfata-ti pielea cu dulceata mierii

Intr-un bol, amesteca 4 lingurite de miere, 120 de grame de apa, 6 lingurite de ulei de masline si alte 2 lingurite de suc de fructe sau legume proaspete (alegerea acestora din urma ramane la latitudinea ta). Maseaza-te pe tot corpul cu amestecul obtinut si lasa-l sa actioneze timp de 30 de minute, dupa care intra la dus.

Solutie pentru intarirea unghiilor si hidratarea pielii mainilor

100 ml de ulei de ricin vor fi combinate cu aceeasi cantitate de ulei de masline. Adauga sucul de la o lamaie si amesteca totul intr-un bol. In solutia rezultata, tine degetele si unghiile timp de aproximativ 10-15 minute. Maseaza-ti mainile cu produsul obtinut si repeta tratamentul de cateva ori pe saptamana.

Lotiune tonica pe baza de fructe

Rade o lamaie si o portocala, inlatura si pielita de pe fruct, iar ceea ce rezulta imbiba cu 200 ml de apa distilata. Pune produsul intr-un bol si lasa-l peste noapte. Dimineata strecoara-l si pastreaza sucul obtinut intr-o sticla.

Inalbitor pentru dinti

Taie o lamaie in doua si maseaza-ti dintii si gingiile cu aceasta. ... Mai asteptai ceva? Nu mai urmeaza nimic, asta este tot ce trebuie sa faci in cazul de fata!

Parul tau nu merita oare sa fie rasfatat?

Bate un ou sau doua si amesteca-le cu sucul de la o lamaie si doua lingurite de miere. Maseaza-ti parul si pielea capului cu amestecul obtinut timp de 5-10 minute si apoi clateste-te. Parul va fi mai stralucitor si va avea mai mult volum
Sus In jos
gabidari
trandafir
trandafir
gabidari


feminin Localizare : Teheran si Cluj-Napoca
Varsta : 51
Numarul mesajelor : 6512
Data de inscriere : 23/01/2009

sfaturi simple Empty
MesajSubiect: Re: sfaturi simple   sfaturi simple EmptyMier Ian 28, 2009 6:23 am

Bune sfaturi...am sa te rog sa mentionezi si sursa ca sa nu avem neplaceri!!
Sus In jos
Vizitato
Vizitator




sfaturi simple Empty
MesajSubiect: Re: sfaturi simple   sfaturi simple EmptyMier Ian 28, 2009 6:51 am

e dupa un form mai vechi care sa inchis Laughing
Sus In jos
Vizitato
Vizitator




sfaturi simple Empty
MesajSubiect: Re: sfaturi simple   sfaturi simple EmptyJoi Ian 29, 2009 12:08 am

dar ce importanta are de unde e sursa ,doar nu scriu de basescu
Sus In jos
gabidari
trandafir
trandafir
gabidari


feminin Localizare : Teheran si Cluj-Napoca
Varsta : 51
Numarul mesajelor : 6512
Data de inscriere : 23/01/2009

sfaturi simple Empty
MesajSubiect: Re: sfaturi simple   sfaturi simple EmptyJoi Ian 29, 2009 5:10 am

asa prevede orice regulament,sa citam sursa de unde e luata stirea ,daca nu ne apartine!
Sus In jos
valdoina
panseluta
panseluta
valdoina


feminin Localizare : romania
Varsta : 71
Numarul mesajelor : 1441
Data de inscriere : 24/01/2009

sfaturi simple Empty
MesajSubiect: Re: sfaturi simple   sfaturi simple EmptySam Ian 31, 2009 7:47 pm

sfat pentru tonifierea muschilor fetei. In timp actioneaza ca un lifting si este foarte simplu !
Dimineata, prinz, seara practicati pronuntarea literelor ''A O U X'', cu atenta concentrare !
(cel mai potrivit moment dupa mine este cind sunteti la baie, asezate pe stiti voi ce...nu va vede nimeni,
acolo si regele merge singur :ras:
sfat pt tonifierea muschilor gitului. Se impinge mandibula inainte si se mentine pozitia.
Se repeta...de cite ori ne-aducem aminte ! In felul asta veti putea purta decolteuri pina la o virsta apreciabila.
Sursa s-a pierdut in negura timpului... :ras:
sfat pentru mentinerea tonusului sinilor.
Se prind miinile in fata,cu coatele indoite, si se trage puternic in lateral. Veti simti incordarea muschilor umarului,
antebratelor, muschilor toracelui iar in timp veti constata si tonifierea sinilor. Ori de cite ori va amintiti, practicati-l.

Pozitie corecta, sanatoasa si frumoasa a spatelui.

Cu miinile pe linga corp, lungiti gitul, trageti de umeri in jos si impingeti palmele pe lateral spre talpi, mentineti pozitia. Repetati
cit suportati.
Spor ! noroc
Sus In jos
gabidari
trandafir
trandafir
gabidari


feminin Localizare : Teheran si Cluj-Napoca
Varsta : 51
Numarul mesajelor : 6512
Data de inscriere : 23/01/2009

sfaturi simple Empty
MesajSubiect: Re: sfaturi simple   sfaturi simple EmptyDum Feb 01, 2009 4:35 am

mersi Doina,e chiar simplu ce spui tu ,si cred ca merita luat in seama ...eu am sa incerc..!!
Sus In jos
gabidari
trandafir
trandafir
gabidari


feminin Localizare : Teheran si Cluj-Napoca
Varsta : 51
Numarul mesajelor : 6512
Data de inscriere : 23/01/2009

sfaturi simple Empty
MesajSubiect: Re: sfaturi simple   sfaturi simple EmptyMier Feb 11, 2009 4:56 am

Are cineva un sfat bun pt unghii??incep sa se exfolieze ale mele si nu stiu ce sa le mai fac?
Sus In jos
valdoina
panseluta
panseluta
valdoina


feminin Localizare : romania
Varsta : 71
Numarul mesajelor : 1441
Data de inscriere : 24/01/2009

sfaturi simple Empty
MesajSubiect: Re: sfaturi simple   sfaturi simple EmptyMier Feb 11, 2009 11:26 am

Pentru intarirea unghiilor: introduceti minutzele (cu unghii cu tot) intr-un bol cu ulei de masline, tineti 5-10 min, scoateti si tamponati usor cu prosopul. Daca faceti operatiunea seara, aplicati si crema obisnuita de miini, dupa care puneti minusi de bumbac si dormiti asa... daca nu va este teama ca se sperie sotul
Renuntati o vreme la lacuirea unghiilor. Lasati-le sa respire !
Sursa anonima. :ras:
Sus In jos
gabidari
trandafir
trandafir
gabidari


feminin Localizare : Teheran si Cluj-Napoca
Varsta : 51
Numarul mesajelor : 6512
Data de inscriere : 23/01/2009

sfaturi simple Empty
MesajSubiect: Re: sfaturi simple   sfaturi simple EmptyMier Feb 11, 2009 3:43 pm

Mersi Doina,uleiul trebuie sa fie caldut sau e bun si rece??
Sus In jos
ji_cri_mar
viorea
viorea
ji_cri_mar


feminin Localizare : Negru Voda
Varsta : 42
Numarul mesajelor : 630
Data de inscriere : 31/01/2009

sfaturi simple Empty
MesajSubiect: Re: sfaturi simple   sfaturi simple EmptyMier Feb 11, 2009 3:49 pm

Eu stiam ca e mai eficient caldut.
Sus In jos
valdoina
panseluta
panseluta
valdoina


feminin Localizare : romania
Varsta : 71
Numarul mesajelor : 1441
Data de inscriere : 24/01/2009

sfaturi simple Empty
MesajSubiect: Re: sfaturi simple   sfaturi simple EmptyMier Feb 11, 2009 3:59 pm

Are dreptate cri_ji_mar, este bine sa fie caldut !
Cu placere Gabi. Oricind ma pricep !
Sus In jos
gabidari
trandafir
trandafir
gabidari


feminin Localizare : Teheran si Cluj-Napoca
Varsta : 51
Numarul mesajelor : 6512
Data de inscriere : 23/01/2009

sfaturi simple Empty
MesajSubiect: Re: sfaturi simple   sfaturi simple EmptyMier Feb 11, 2009 4:18 pm

multumesc de sfaturi ,am sa aplic tratamentul simbata ca pina atunci sper sa termin cu curatenia,si sa ma ocup si de mine!!
Sus In jos
ji_cri_mar
viorea
viorea
ji_cri_mar


feminin Localizare : Negru Voda
Varsta : 42
Numarul mesajelor : 630
Data de inscriere : 31/01/2009

sfaturi simple Empty
MesajSubiect: Re: sfaturi simple   sfaturi simple EmptyMier Feb 11, 2009 4:23 pm

Da,asa e cu curatenia...cam uitam de noi in perioada aia.Dar saracutele maini merita un tratament regesc dupa aceea.Voi folositi manusi menajere? Eu folosesc,pt ca substantele astea de curatenie fac minuni pt indepartarea mizeriei,calcarului,dar pt maini sunt tare periculoaasei parca si cu manusi sim mirosul ala de chimical pe maini Voi???. ganditor
Sus In jos
gabidari
trandafir
trandafir
gabidari


feminin Localizare : Teheran si Cluj-Napoca
Varsta : 51
Numarul mesajelor : 6512
Data de inscriere : 23/01/2009

sfaturi simple Empty
MesajSubiect: Re: sfaturi simple   sfaturi simple EmptyMier Feb 11, 2009 4:29 pm

Din pacate eu nu pot s alucrez cu manusi,scap totul din mina,..dar cred ca de data asta am sa le port ,ca de fiecare data miinile mele sufera cel mai tare...saracele...
Sus In jos
ji_cri_mar
viorea
viorea
ji_cri_mar


feminin Localizare : Negru Voda
Varsta : 42
Numarul mesajelor : 630
Data de inscriere : 31/01/2009

sfaturi simple Empty
MesajSubiect: Re: sfaturi simple   sfaturi simple EmptyMier Feb 11, 2009 4:36 pm

Asa zic si eu,sa ne gandim si la ele..... :plans:
Sus In jos
gabidari
trandafir
trandafir
gabidari


feminin Localizare : Teheran si Cluj-Napoca
Varsta : 51
Numarul mesajelor : 6512
Data de inscriere : 23/01/2009

sfaturi simple Empty
MesajSubiect: Re: sfaturi simple   sfaturi simple EmptySam Feb 14, 2009 6:41 pm

am tinut azi unghiutele in ulei de masline,..dar am intrebare ,intrebatoare, Question la cit timp se poate repeta procedeul,ca banuiesc ca doar asa apar rezultatele??
Sus In jos
valdoina
panseluta
panseluta
valdoina


feminin Localizare : romania
Varsta : 71
Numarul mesajelor : 1441
Data de inscriere : 24/01/2009

sfaturi simple Empty
MesajSubiect: Re: sfaturi simple   sfaturi simple EmptySam Feb 14, 2009 7:07 pm

Gabi, operatiunea este cu atit mai eficienta cu cit o repeti mai des. Cind ai acele citeva minute libere, nu ezita s-o faci, n-o sa-ti para de loc rau mai tirziu ! fluturas
Sus In jos
violeta_ionescu
panseluta
panseluta
violeta_ionescu


feminin Localizare : Bucuresti
Varsta : 72
Numarul mesajelor : 1419
Data de inscriere : 27/01/2009

sfaturi simple Empty
MesajSubiect: Re: sfaturi simple   sfaturi simple EmptySam Feb 14, 2009 11:24 pm

Fetelor, cu ce v-ati ocupat voi ieri...ca nu mai pot zice azi, ca azi e deja maine sau ieri e azi, in fine...
Am cunoscut o doamna foarte bine pana la o varsta apreciabila care manca foarte putin dar obisnuia sa se unga daca pot spune asa cu fiecare leguma si fruct de sezon, din cap pana -n picioare , zilnic, inainte de fiecare dus cu cateva minute: rosii, castravete, dovlecel, pepene, caisa, strugure etc tot ce are zeama.Dupa dus ulei de masline , la fel , peste tot.Din cand in cand isi facea si un peeling natural cu tarate . Corpul are nevoie de asemenea tratamente, nu numai pentru frumusete, ci mai ales pentru sanatate. Celulele moarte trebuie indepartate pentru ca pielea sa respire in voie, sa absoarba energia universala.

Despre unghii , va pot spune ca lacurile de unghii si toate gelurile care se aplica acum sunt o adevarata otravire a organismului. Din pacate, din ce in ce mai multe persoane se dau in vant dupa aceste proceduri. Spun dintr-o sursa foarte demna de luat in seama , medic dermatolog.
Sus In jos
greieras
panseluta
panseluta
greieras


feminin Localizare : Iran Shiraz
Varsta : 47
Numarul mesajelor : 1644
Data de inscriere : 24/01/2009

sfaturi simple Empty
MesajSubiect: Re: sfaturi simple   sfaturi simple EmptyDum Feb 15, 2009 7:09 am

Demna de tot respectul doamna aceea. Eu una n-am spatiul necesar sa fac acest lucru dar nici cu lotiunile de corp nu ma omor, spre rusinea mea. Interesant lucru de stiut despre oja. A venit la mine o musulmanca si mi-a spus treaba cu oja, insa n-am vrut sa o ascult si mi-am zis ca abereaza.
Sus In jos
gabidari
trandafir
trandafir
gabidari


feminin Localizare : Teheran si Cluj-Napoca
Varsta : 51
Numarul mesajelor : 6512
Data de inscriere : 23/01/2009

sfaturi simple Empty
MesajSubiect: Re: sfaturi simple   sfaturi simple EmptyDum Feb 15, 2009 7:14 am

AM SA MAI REPET OPERATIUNEA CIT DE dES AM TIMP..MERITA!EU STIU CA OJA STRICA UNGHIILE SI TOCMAI DE ACEEA NU LE PREA LACUIESC,in schimb soacra mea le are mereu vposite ,niciodata fara lac pe ele si are niste unghii groaznice cind le sterge,mie sincer imi e greata sa mu uit al ele,sint ingalbenite si vai de le,da pt ea sint minunate ca sint mari ca de vrajitoare!! :ras: si mai tot timpul rosii e culoarea ei preferata .Stiu ca unghia mai are nevoie sa si respire,de ex la picioare le vopsesc doar vara cit tine sezonul sandalelor ,apoi toata toamna si iarna nu le lacuiesc si le las sa respire!
Sus In jos
gabidari
trandafir
trandafir
gabidari


feminin Localizare : Teheran si Cluj-Napoca
Varsta : 51
Numarul mesajelor : 6512
Data de inscriere : 23/01/2009

sfaturi simple Empty
MesajSubiect: Re: sfaturi simple   sfaturi simple EmptyDum Feb 15, 2009 7:32 am

acum imi doresc un sfat bun,daca se poate ,pt calcaiele uscate si care incep sa se crape,....folosesc piatra ponce,si apoi le cremuiesc ,e drept ca nu de fiecare data,da parca tot nu da rezultate.....stiti voi un tratament mai bun??
Sus In jos
kata0587
crin
crin
kata0587


feminin Localizare : Brasov
Varsta : 37
Numarul mesajelor : 5638
Data de inscriere : 22/01/2009

sfaturi simple Empty
MesajSubiect: Re: sfaturi simple   sfaturi simple EmptyDum Feb 15, 2009 7:38 am

gabi, pt calcaie fine se pregateste o data pe saptamana un lighean cu apa in care se adauga zeama de la 2 lamai. stai 20 de minute cu picioarele in apa, apoi tamponezi pielea cu un prosop , aplici vitamina A si pui niste sosete de bumbac pe care le ti toata noaptea.
sursa: revista click pt femei
Sus In jos
http://bucatarie-usoara.blogspot.com/
greieras
panseluta
panseluta
greieras


feminin Localizare : Iran Shiraz
Varsta : 47
Numarul mesajelor : 1644
Data de inscriere : 24/01/2009

sfaturi simple Empty
MesajSubiect: Re: sfaturi simple   sfaturi simple EmptyDum Feb 15, 2009 7:42 am

kata0587 a scris:
gabi, pt calcaie fine se pregateste o data pe saptamana un lighean cu apa in care se adauga zeama de la 2 lamai. stai 20 de minute cu picioarele in apa, apoi tamponezi pielea cu un prosop , aplici vitamina A si pui niste sosete de bumbac pe care le ti toata noaptea.
sursa: revista click pt femei
Buna intrebare! Merci pentru raspuns. Aceeasi problema o am si eu de ceva vreme
Sus In jos
gabidari
trandafir
trandafir
gabidari


feminin Localizare : Teheran si Cluj-Napoca
Varsta : 51
Numarul mesajelor : 6512
Data de inscriere : 23/01/2009

sfaturi simple Empty
MesajSubiect: Re: sfaturi simple   sfaturi simple EmptyDum Feb 15, 2009 7:58 am

bun sfat..da am o problema aici nu se gaseste vit A decit pastile...asa ca probabil ca am sa aplic o crema sau cel mai bine ma gindesc ulei de masline...oare nu e bine asa?
Sus In jos
Continut sponsorizat





sfaturi simple Empty
MesajSubiect: Re: sfaturi simple   sfaturi simple Empty

Sus In jos
 
sfaturi simple
Sus 
Pagina 1 din 3Mergi la pagina : 1, 2, 3  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» sfaturi din bucatarie
» Sfaturi pentru un par sanatos!

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Femei Puternice :: Sanatate :: frumusete-
Mergi direct la: