Femei Puternice
Femei Puternice
Femei Puternice
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Femei Puternice


 
AcasaAcasa  portalportal  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  

 

 Condimente..

In jos 
4 participanți
AutorMesaj
gabidari
trandafir
trandafir
gabidari


feminin Localizare : Teheran si Cluj-Napoca
Varsta : 51
Numarul mesajelor : 6512
Data de inscriere : 23/01/2009

Condimente.. Empty
MesajSubiect: Condimente..   Condimente.. EmptyDum Mai 12, 2013 11:49 am

pt ca nu aveam un astfel de subiect m-am gandit sa fac unul ,unde sa putem gasi informatii despre codimentele pe care le folosim in mancare...ce proprietati au ,preturi si multe alte informatii!!


Ultima editare efectuata de catre gabidari in Dum Mai 12, 2013 11:53 am, editata de 1 ori
Sus In jos
gabidari
trandafir
trandafir
gabidari


feminin Localizare : Teheran si Cluj-Napoca
Varsta : 51
Numarul mesajelor : 6512
Data de inscriere : 23/01/2009

Condimente.. Empty
MesajSubiect: Re: Condimente..   Condimente.. EmptyDum Mai 12, 2013 11:51 am

SUMAC

Dacă îţi doreşti un condiment colorat şi plin de aromă, alege sumac fără sare şi nu vei regreta niciodată decizia luată. Cunoscut pentru denumirea latină rhus typhina, acesta presupune un delicat gust de lămâie, perfect pentru condimentarea salatelor sau a preparatelor din carne. Sumacul obţinut cu abur sterilizat este recomandat pentru gătit, datorită eliminării tuturor bacteriilor şi mai ales a păstrării perfecte a aromei.

Daca nu ati venit vreodata in contact cu bucataria araba este posibil ca un condiment precum sumac-ul sa nu va spuna mare lucru. Chiar si daca sunteti familiarizati cu bucatele traditionale ale zonei este foarte posibil sa fi auzit de sumac doar datorita zatar-ului, un amestec de condimente in care sumac-ul este parte.

Ce trebuie sa stiti insa despre sumac este ca are, de asemenea, o sumedenie de intrebuintari ca si condiment de sine statator.

El se obtine din fructele uscate si mai apoi pisate ale unei plante (Rhus Coraria) ce creste in regiunea mediteraneeana si in unele zone ale Asiei Centrale. Condimentul obtinut are o culoare rosu-purpuriu si un gust acrisor, fructat, care incepe sa “piste” usor dupa ce il tii mai mult pe limba.

Este un ingredient de baza al bucatariei arabe, al celei din Turcia, Grecia sau Liban, dar este regasit adeseori si in bucataria altor tari precum Spania si Italia (in special in Sicilia) sau India (unde este totusi folosit mai rar, fiind inlocuit in timp de Amchur – pulberea de mango).

Si acum… la ce il puteti folosi.

La mixuri de condimente pe care urmeaza sa le puneti pe carnea (in special pui, miel, peste, fructe de mare) ce o veti frige pe gratar sau o veti pregati la cuptor, precum si la sosurile pentru marinate. La tocanite (cu carne sau legume), la supe sau dressing-uri pentru salate (ca inlocuitor pentru lamaie sau otet – viceversa nu este valabila, cel putin in opinia mea).

Sunt tari unde sumac-ul sta pe masa asa cum sta la noi sarea si piperul, asadar nu ezitati sa presarati un pic de sumac peste orezul fiert (cat acesta este inca fierbinte) – ii va da un gust si o aroma aparte – sau peste pasta de naut (hummus).

Sus In jos
gabidari
trandafir
trandafir
gabidari


feminin Localizare : Teheran si Cluj-Napoca
Varsta : 51
Numarul mesajelor : 6512
Data de inscriere : 23/01/2009

Condimente.. Empty
MesajSubiect: Re: Condimente..   Condimente.. EmptyDum Mai 12, 2013 12:11 pm

CARRY

Este un alt condiment pe care eu il folosesc foarte des...iata ce am gasit despre el..



Praful de curry (se pronunţă că’ri), a nu se confunda cu mâncarea cu acelaşi nume, este numele generic al unui amestec variat de condimente. Praful de curry a fost inventat de către coloniştii englezi din India în încercarea de a cuprinde diversitatea bucătăriei indiene într-un singur mixt. În prezent praful de curry este răspândit în multiple combinaţii în întreaga lume.



Prezentare:

Întrucât nu există o reţetă unică şi nici măcar una stardard a acestei mixturi care poate cuprinde 10-20 de condimente, e greu de indicat o formulă de prezentare unică. Cu toate acestea, din niciun amestec de curry nu lipseşte praful de curcumă, cel care dă culoarea – mai mult sau mai puţin galbenă, în funcţie de restul condimentelor – ale acestui mixt.



Aromă:

În funcţie de sortiment, ingredientele amestecului de curry, sunt frcutate, aromate sau iuţi.

Gustul prafului de curry este dat de condimentele care îl compun dar şi de proporţia lor. Un praf de curry clasic conţine, pe lângă curcuma, ghimbir, nucsoara, chimion, piper, coriandru, piment şi/sau seminţe de schinduf.

La amestecul de mai sus, în unele zone ale Indiei, se adaugă cuişoare, scortisoara, nucsoara, piper de Cayenne şi paprika (boia de ardei).

Thailandezii, malaiezienii şi indonezienii adaptează curry-ul gusturilor lor adaugându-i praf de cocos, iarbă de lămâie şi frunze de curry.

Alte amestecuri mai includ făină de legume pentru a da un plus de consistenţă prafului de curry.



Utilizare:

Curry este strâns legat de orez. De asemenea, se asezonează cu curry mâncărurile cu carne, peşte şi legume.

Se simte bine în compania bamelor, legumelor rădăcinoase dar şi cu banane sau mango.



Preparare:

Praful de curry se adaugă în mâncare de la început când se rumeneşte în puţină grăsime (vegetală sau animală). Atenţie însă să nu-l ardeţi deoarece devine amar.

După rumenire amestecul de curry se stinge cu supă de legume sau carne. Este bun mai ales în amestec cu laptele de cocos, chili, ceapă şi usturoi.


Praful de curry se gaseşte de vânzare la toate supermarketurile şi hypermarketurile bune. Evident că cele mai bune amestecuri de curry se găsesc la magazinele asiatice specializate.

Tipuri de curry:
1.Praf de curry bengalez- praful de curry din partea de nord-est a Indiei este extrem de iute în comparaţie cu alte amestecuri. Acest amestec este dominat de aromele de chimion, coriandru şi chili.
2.Praf de curry de Madras – se regăseşte în zona portului indian Madras şi regiunile învecinate, este mai fructat şi mai puţin iute. Conţine în mod specific nucşoară (fragmente verzi din păstaie de nucşoară) şi are o aromă foarte pregnantă.
3. Praf de curry de Ceylon – specific regiunii Sri Lanka. Gustul acestui amestec este mai sărat şi iute, fiind dominat de piper.
4.Praf de curry Vindaloo – acest praf de curry provine din regiunea peninsulei Goa, deţinută până în 1962 de portughezi. Conţine o cantitate mare de usturoi şi tamarind, motiv pentru care este mai puţin iute şi are un gust acrişor.








Sus In jos
kata0587
crin
crin
kata0587


feminin Localizare : Brasov
Varsta : 37
Numarul mesajelor : 5638
Data de inscriere : 22/01/2009

Condimente.. Empty
MesajSubiect: Re: Condimente..   Condimente.. EmptyDum Mai 12, 2013 2:22 pm

de-ar fi dupa mine as folosi toate ingredientele din lume, dar mamei nu-i plac asa ca inca ma mai conformez Sad dar cresc eu mare si fac ce vreau ras
Sus In jos
http://bucatarie-usoara.blogspot.com/
PaulaNoel
viorea
viorea
PaulaNoel


feminin Localizare : Innsbruck,Austria
Varsta : 40
Numarul mesajelor : 711
Data de inscriere : 31/10/2012

Condimente.. Empty
MesajSubiect: Re: Condimente..   Condimente.. EmptyDum Mai 12, 2013 8:18 pm

Am si eu sumag in casa Very Happy si baharat Smile si cu curry găteasc mult, îmi place la nebunie dar cel indian cel mai mult!!
Sus In jos
gabidari
trandafir
trandafir
gabidari


feminin Localizare : Teheran si Cluj-Napoca
Varsta : 51
Numarul mesajelor : 6512
Data de inscriere : 23/01/2009

Condimente.. Empty
MesajSubiect: Re: Condimente..   Condimente.. EmptyLun Mai 13, 2013 4:10 am

uite baharat nu stiu ce e??sau poate aici e sub alta denumire ,am sa cercetez sa aflu!!
Sus In jos
PaulaNoel
viorea
viorea
PaulaNoel


feminin Localizare : Innsbruck,Austria
Varsta : 40
Numarul mesajelor : 711
Data de inscriere : 31/10/2012

Condimente.. Empty
MesajSubiect: Re: Condimente..   Condimente.. EmptyMar Mai 14, 2013 6:14 am

Sus In jos
mikhaela76
ghiocel
ghiocel
mikhaela76


feminin Localizare : KSA
Varsta : 48
Numarul mesajelor : 378
Data de inscriere : 25/04/2013

Condimente.. Empty
MesajSubiect: Re: Condimente..   Condimente.. EmptyMar Mai 14, 2013 7:51 am

Ma gandeam eu ca asta trebuie sa fie,stiam ca baharat in limba araba inseamna condimente,dar sunt un amestec de mai multe condimente......dar ma gandeam ca poate in alte limbi mai inseamna si altceva,ami era sa nu fac vreo boacana Embarassed
Sus In jos
gabidari
trandafir
trandafir
gabidari


feminin Localizare : Teheran si Cluj-Napoca
Varsta : 51
Numarul mesajelor : 6512
Data de inscriere : 23/01/2009

Condimente.. Empty
MesajSubiect: Re: Condimente..   Condimente.. EmptyMar Mai 14, 2013 10:02 am

da si aici exista acest mix de condimente si se numeste advie...in traducere la fel mirodenii ..mie ca oricum imi place sa pun cat mai multe mirodenii si de obicei le pun pe cele proaspete,important e ca sa punem si dragoste in mancare ca sa iasa gustul cat mai bun aplauze asa ca ingredientul asta e la indemana tuturor si unde mai pui ca e si atat de ieftin!! ras
Sus In jos
Continut sponsorizat





Condimente.. Empty
MesajSubiect: Re: Condimente..   Condimente.. Empty

Sus In jos
 
Condimente..
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Femei Puternice :: Casa si gradina :: in bucatarie-
Mergi direct la: