Femei Puternice
Femei Puternice
Femei Puternice
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Femei Puternice


 
AcasaAcasa  portalportal  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  

 

 Sarcina mea

In jos 
4 participanți
Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul
AutorMesaj
Amalia T.
ghiocel
ghiocel



feminin Localizare : bucuresti-constanta
Varsta : 37
Numarul mesajelor : 197
Data de inscriere : 17/07/2013

Sarcina mea Empty
MesajSubiect: Sarcina mea   Sarcina mea EmptySam Aug 24, 2013 8:50 am


paula esti graviduta?noroc 
va tzuc fetelor kiss imbratisare
Sus In jos
PaulaNoel
viorea
viorea
PaulaNoel


feminin Localizare : Innsbruck,Austria
Varsta : 40
Numarul mesajelor : 711
Data de inscriere : 31/10/2012

Sarcina mea Empty
MesajSubiect: Re: Sarcina mea   Sarcina mea EmptySam Aug 24, 2013 9:10 am

Da Amalia Smile
Nu este vb de mameloane umflate , ci mameloame mari pe care bebelusii nu le pot prinde in gurita si automat nu pot sa suga Sad
Eu data trecută m am chinuit mult cu pompa, bebe 3 luni dar nu am facut nici o rana . Este bine sa te ungi pe sân, insa nu si pe mamelor si sfarc ptr ca le sensibilizezi dinainte. Te dai doar daca e nevoie, dupa ce l pui pe bebe la supt.
In rest acum e bine sa eviti sfarcul si mamelonul la cremuit, cât mai mult cu ele in vânt sa dormi partea de sus dezbracata :)tot e vara si cald...

Sus In jos
Amalia T.
ghiocel
ghiocel



feminin Localizare : bucuresti-constanta
Varsta : 37
Numarul mesajelor : 197
Data de inscriere : 17/07/2013

Sarcina mea Empty
MesajSubiect: Re: Sarcina mea   Sarcina mea EmptyDum Aug 25, 2013 5:14 am

Felicitari Paula! sunny  sa ai o sarcina usoara :)in cazul tau cu mameloane mari,sincer n am mai auzit...am crezut ca bebe va suge de la san oricum va fi el..inca nu am experienta:)
...cu dormitul e usor, dorm cu ele in vant ,ca sa zic asa Laughing eu totusi am sa dau in ultima luna cu crema aia,pt ca am sanii grei si mariti,si mameloanele umflate,si nu vreau sa patesc ceva gen canale infundate..apropo de pompa,care credeti ca e mai buna,cea manuala sau cea electrica? tind sa o iau pe cea manuala ca sa reglez eu ritmul..kiss
Sus In jos
marrya
lalea
lalea
marrya


feminin Localizare : Caraula-Craiova
Varsta : 37
Numarul mesajelor : 2039
Data de inscriere : 04/02/2009

Sarcina mea Empty
MesajSubiect: Re: Sarcina mea   Sarcina mea EmptyDum Aug 25, 2013 7:37 am

Neata iubitele kiss
Amalia crema asta nu are nici-o treaba cu canalele, e buna intradevar, dar pt sfarcuri sa le inmoaie pt ca se vor aspri de la atata supt si sa previna ranile, insa la fel de bun e si propriul laptic si statul la aer Smile
Sus In jos
http://marrya-marrya.blogspot.com/
Amalia T.
ghiocel
ghiocel



feminin Localizare : bucuresti-constanta
Varsta : 37
Numarul mesajelor : 197
Data de inscriere : 17/07/2013

Sarcina mea Empty
MesajSubiect: Re: Sarcina mea   Sarcina mea EmptyDum Aug 25, 2013 8:13 am

Maria,pai logic ca nu desfunda singura canalele Laughing ci doar ajuta la inmuierea sfarcurilor,pt ca atunci cand bebe va trage din ei sa fie mai usor.oricum de pozitionarea corecta a bebelusului la san depinde tot;)
apropo,ai folosit o? e buna? de pompite ce sfaturi aveti?
Sus In jos
marrya
lalea
lalea
marrya


feminin Localizare : Caraula-Craiova
Varsta : 37
Numarul mesajelor : 2039
Data de inscriere : 04/02/2009

Sarcina mea Empty
MesajSubiect: Re: Sarcina mea   Sarcina mea EmptyDum Aug 25, 2013 1:41 pm

Amalia eu am folosit lansinoh, e ok isi face treaba, dar iti zic eu ca nu ajuta cu nimic la desfundarea canalelor, bebe e singurul care ajuta, dusurile calde spre fierbinti, masajul si compresele calde. Pompa eu am una de la avene e 2in1 adica electrica si manuala, eu zic ca manuala e ok pt ca oricum ai nevoie doar foarte putin de ea si zic ca nu se merita sa dai o gramada de bani pe una electrica, e eficienta chiar daca vrei sa iti faci provizii, eu am folosit pompa doar vreo 3-4 zile cand nu reuseam sa il atasez la san, dupa cand aveam sanii prea plini ma mulgeam cu mana, e mult ma simplu, plus ca daca alaptezi la san nu e nevoie sa mulgi.
Sus In jos
http://marrya-marrya.blogspot.com/
marrya
lalea
lalea
marrya


feminin Localizare : Caraula-Craiova
Varsta : 37
Numarul mesajelor : 2039
Data de inscriere : 04/02/2009

Sarcina mea Empty
MesajSubiect: Re: Sarcina mea   Sarcina mea EmptyDum Aug 25, 2013 5:56 pm

Paula cu siguranta de data asta o.sa te.descurci mult mai bine, doar ai experienta kiss e greu fara ajutor,asa ma bucur ca sa nimerit ca al meu sa aiba concediu, nu stiu ce ma faceam singurica cu sugativa asta mica, toata ziua numai la tzitzi ar sta...acum cred ca vine alt puseu ca asa tipa daca nu ii dau tzitzi ex.act in momentu care vrea el..si sta toata ziua la ea de nu pot face nimic Very Happy vedem cum o sa ne organizam dupa ce merge tati la munca Smile
Sus In jos
http://marrya-marrya.blogspot.com/
Amalia T.
ghiocel
ghiocel



feminin Localizare : bucuresti-constanta
Varsta : 37
Numarul mesajelor : 197
Data de inscriere : 17/07/2013

Sarcina mea Empty
MesajSubiect: Re: Sarcina mea   Sarcina mea EmptyDum Aug 25, 2013 8:08 pm

buna seara fetele Smile 
paula,citind prin ce ai trecut,mi s a zbarlit pielea..imi pare rau..dar sunt convinsa ca de data asta va fi muuuuult mai bine :)eu cred ca fiecare mamica se pregateste si actioneaza in felul ei.nimeni nu este la fel.cel mult,putem sa ne impartasim ideile fara a ne supara.eu spre ex.sunt convinsa ca o sa o iau pe urmele mamei cu laptele,adica voi avea destul :)lasand de o parte sub.asta,voi ce ati mai facut? o noapte linistita ,va pup
Sus In jos
Amalia T.
ghiocel
ghiocel



feminin Localizare : bucuresti-constanta
Varsta : 37
Numarul mesajelor : 197
Data de inscriere : 17/07/2013

Sarcina mea Empty
MesajSubiect: Re: Sarcina mea   Sarcina mea EmptyLun Aug 26, 2013 9:50 am

buna,daaa paula,chiar ar fi de ajutor un subiect cu sarcina Very Happy ok apropo,tu poti sa mananci normal?adica fara greturi? eu inca nu pot manca orice..hai ca astept noul subiect sa mai comentam acolo Very Happy spor la trebaluit si excursie frumoasa! sunny 
Sus In jos
PaulaNoel
viorea
viorea
PaulaNoel


feminin Localizare : Innsbruck,Austria
Varsta : 40
Numarul mesajelor : 711
Data de inscriere : 31/10/2012

Sarcina mea Empty
MesajSubiect: Re: Sarcina mea   Sarcina mea EmptyMar Aug 27, 2013 12:23 pm

Cata nu mai zici nimic?... Ai început munca?

Amalia cu niște produse naturale de la tetesept , tablete de supt fara zahar si pe baza de plante.
Unele ptr intarirea sistemului imunitar Immusan cu Echinacea, extract de ceai verde, vitamina C si zinc .

http://www.tetesept.at/erkaeltungsprodukte-immusan-echinacea-pastillen.php

Si cele ptr gât tot de la aceasi firma cu extract de muschi islandez si panthenol. Smile

http://www.tetesept.at/erkaeltungsprodukte-islaendisch-moos-halspastillen.php

Si am mai cumpărat un spray ptr gât de la DM firma lor (DAS gesunde PLUS), tot pe baza de plante : extract de musetel, extract de muschi islandez, sulfat de zinc, sare naturala

http://www.dm.de/de_homepage/dasgesundeplus_home/dgp_produkte/dgp_produkte_pharma/dgp_produkte_pharma_erkaeltungssymptome/36348/dgp_hals_und_rachenspray.html

Toate le am cumpărat de la DM, este posibil sa le gasesti si tu in Ro.
Pe langa fructe, ceaiuri cu miere si lămâie, lămâie cu miere ...

Multa sanatate Amalia!!Smile
Sus In jos
PaulaNoel
viorea
viorea
PaulaNoel


feminin Localizare : Innsbruck,Austria
Varsta : 40
Numarul mesajelor : 711
Data de inscriere : 31/10/2012

Sarcina mea Empty
MesajSubiect: Re: Sarcina mea   Sarcina mea EmptyMier Aug 28, 2013 10:52 am

Buna dimineața fetelor!!
Gabi spor la pregătiri, te cred ca ti este dor !Smile si mie îmi este dor sa fii acasă si sa stam la "barfe" ras kiss

Eu il pun pe bebe la nani si fug putin la sala Smile
Am fost si ieri, ma simt ft bine dupa Smile
Sus In jos
PaulaNoel
viorea
viorea
PaulaNoel


feminin Localizare : Innsbruck,Austria
Varsta : 40
Numarul mesajelor : 711
Data de inscriere : 31/10/2012

Sarcina mea Empty
MesajSubiect: Re: Sarcina mea   Sarcina mea EmptyMier Aug 28, 2013 10:54 am

Amalia nu iau vitamine, de fapt iau din an in pasti cand îmi aduc aminte:))
Eu am luat in sarcina cu Noel si înainte ptr ca pierdusem înainte o sarcina.
Daca bebe se dezv corect si eu ma simt bine m am gândit sa nu mai iau.
Sus In jos
PaulaNoel
viorea
viorea
PaulaNoel


feminin Localizare : Innsbruck,Austria
Varsta : 40
Numarul mesajelor : 711
Data de inscriere : 31/10/2012

Sarcina mea Empty
MesajSubiect: Sarcina mea   Sarcina mea EmptyMier Aug 28, 2013 11:17 am

Deși iau niște vitamine care sunt pe baza de plante, pregnavit se numesc. Dar in schimb iau magneziu, care este ft important ptr sarcina. Este la fel de important in sarcina ca si fierul sau calciul.
http://www.mamicamea.ro/sanatatea-gravidei/magneziul-in-sarcina.html
Sus In jos
Amalia T.
ghiocel
ghiocel



feminin Localizare : bucuresti-constanta
Varsta : 37
Numarul mesajelor : 197
Data de inscriere : 17/07/2013

Sarcina mea Empty
MesajSubiect: Re: Sarcina mea   Sarcina mea EmptyMier Aug 28, 2013 4:45 pm

iubita,am mai auzit de la niste prietene care au nascut,ca la fel nu au luat vit.nici cu primul nici cu al doilea copil.mi au zis ca si au luat vitaminele din fructe,etc. asa ca bine ca nici eu nu am luat Very Happy vorba ta,atata timp cat bebe e bine nu vad de ce ne am indopa cu ele..astea naturale da,sunt bine venite face cu ochiu eu insa raman la fierul meu cu vit.c .kiss 
Sus In jos
marrya
lalea
lalea
marrya


feminin Localizare : Caraula-Craiova
Varsta : 37
Numarul mesajelor : 2039
Data de inscriere : 04/02/2009

Sarcina mea Empty
MesajSubiect: Re: Sarcina mea   Sarcina mea EmptyJoi Aug 29, 2013 11:09 am

Eu am luat doar cand imi aduceam aminte Very Happy pregnacare si vit D, la inceput am luat zilnic pregnacare pt acidul folic, dar dupa nu am mai tinut cont, aveam in schimb grije sa pap multe fructe.
Sus In jos
http://marrya-marrya.blogspot.com/
Amalia T.
ghiocel
ghiocel



feminin Localizare : bucuresti-constanta
Varsta : 37
Numarul mesajelor : 197
Data de inscriere : 17/07/2013

Sarcina mea Empty
MesajSubiect: Re: Sarcina mea   Sarcina mea EmptyJoi Aug 29, 2013 2:20 pm

e bine ca ati putut sa papati de la inceput fructe..eu m am chinuit prima luna cu cate o muratura,varsaturi in fiecare zi...pale abia din a doua luna jum.am inceput cu fructe..slava domnului ca am putut manca.chiar aveam program-dim.cate o piersica pe stomacul gol ca sa pot varsa mai usor ras  eu care deobicei sunt pofticioasa si pap,la inceputul sarcinii mai ales,eram moarta..abia daca aveam putere sa stau in picioare..ma gandesc cu parere de rau la starile astea,pt ca ne dorim si al doilea copil..si cand stiu ce ma asteapta.................pale
maria,si eu am luat acid folic cu 2 luni inainte sa raman gravida si dupa 3 luni.apoi le am oprit.
Sus In jos
gabidari
trandafir
trandafir
gabidari


feminin Localizare : Teheran si Cluj-Napoca
Varsta : 51
Numarul mesajelor : 6512
Data de inscriere : 23/01/2009

Sarcina mea Empty
MesajSubiect: Re: Sarcina mea   Sarcina mea EmptySam Aug 31, 2013 10:52 am

Amalia eu iti garantez ca la a 2 sarcina nu vei mai avea nici una din starile de acum:yes daca vrei iti dau si cu semnatura si de nu am avut dreptate iti dau voie sa ma tunzi cheala!!ras ras deci fa linistita si al 2 copilas!!!imbratisare 
Sus In jos
Amalia T.
ghiocel
ghiocel



feminin Localizare : bucuresti-constanta
Varsta : 37
Numarul mesajelor : 197
Data de inscriere : 17/07/2013

Sarcina mea Empty
MesajSubiect: Re: Sarcina mea   Sarcina mea EmptySam Aug 31, 2013 11:18 am

bine Gabi,merg pe mana ta! face cu ochiu dar daca iar o sa am starile astea,te am tuns sa sti ras ras kiss
Sus In jos
gabidari
trandafir
trandafir
gabidari


feminin Localizare : Teheran si Cluj-Napoca
Varsta : 51
Numarul mesajelor : 6512
Data de inscriere : 23/01/2009

Sarcina mea Empty
MesajSubiect: Re: Sarcina mea   Sarcina mea EmptySam Aug 31, 2013 11:35 am

eu sunt total de acord!!!avem si martori de acu!!ras 
Sus In jos
Amalia T.
ghiocel
ghiocel



feminin Localizare : bucuresti-constanta
Varsta : 37
Numarul mesajelor : 197
Data de inscriere : 17/07/2013

Sarcina mea Empty
MesajSubiect: Re: Sarcina mea   Sarcina mea EmptySam Aug 31, 2013 11:47 am

ras glumesc sa sti kiss  oricum am incredere in ceea ce mi spui,asa ca la urmatoarea sarcina speram sa fie cum ai zis Very Happy poate va fi baiat ,ca sa facem pereche noroc kiss imbratisare 
Sus In jos
Amalia T.
ghiocel
ghiocel



feminin Localizare : bucuresti-constanta
Varsta : 37
Numarul mesajelor : 197
Data de inscriere : 17/07/2013

Sarcina mea Empty
MesajSubiect: Re: Sarcina mea   Sarcina mea EmptyLun Oct 28, 2013 6:40 pm

fetelor ,eu ma tot gandesc cand voi naste cum va fi anestezia..ma refer la cea in coloana,ca voi face rahianestezie..si stiu ca se va face inainte o mica injectie cu xilina sa amorteasca locul,apoi injectia intre vertebre...abia astept sa nasc..insa ,trebuie sa recunosc ca mi e un pic teama de aceea anestezie..parca mari a facut la fel cand a nascut si a zis ca a fost ok,daca imi aduc bine aminte..paula tu ai nascut cu acest tip de anestezie?
Sus In jos
gabidari
trandafir
trandafir
gabidari


feminin Localizare : Teheran si Cluj-Napoca
Varsta : 51
Numarul mesajelor : 6512
Data de inscriere : 23/01/2009

Sarcina mea Empty
MesajSubiect: Re: Sarcina mea   Sarcina mea EmptyMar Oct 29, 2013 8:45 am

eu am citit da nu pot sa raspund la intrebarea ta ca eu am nascut natural ,fara nici un fel de anestezie nici macar calmante nu mi-a facut ,si chiar si asa a fost foarte ok ,nu am avut dureri insuportabile , au fost chiar foarte normale peste care am putut trece...ba chiar eram in stare sa fac tot felul de glume intre 2 contractii si impins:)) ras Cred cu tarie ca frica nu are ce cauta in astfel de momente pt ca nu poate face decat rau...mereu imi spuneam daca nu a murit nimeni din asta nu o sa fiu eu prima!!ras 
Sus In jos
Amalia T.
ghiocel
ghiocel



feminin Localizare : bucuresti-constanta
Varsta : 37
Numarul mesajelor : 197
Data de inscriere : 17/07/2013

Sarcina mea Empty
MesajSubiect: Re: Sarcina mea   Sarcina mea EmptyMar Oct 29, 2013 9:16 am

Gabi tu esti un fenomen! ras nici eu nu voi muri ras insa cred ca o sa am niste emotii de zile mari..o sa treaca zi momentul ala..chef 
Sus In jos
PaulaNoel
viorea
viorea
PaulaNoel


feminin Localizare : Innsbruck,Austria
Varsta : 40
Numarul mesajelor : 711
Data de inscriere : 31/10/2012

Sarcina mea Empty
MesajSubiect: Re: Sarcina mea   Sarcina mea EmptyMar Oct 29, 2013 12:06 pm

nu stiu ce sa ti zic Amalia,si eu am nascut natural si am facut epidurala decat. care tot la fel se face in spate. dar nu cred ca este despre aceasi ptr ca cu asta tot simti si ai putere sa impingi.
asa cum zice si Gabi nu mi s a parut extraordinar de greu, a fost usor,in 2 ore jumate gata am nascut si m am dus singura in camera cu bebe in brate si schatzi a stat langa mine toata nasterea. Smile

nu vreau nici sa te sperii nici sa te fac sa ti schimbi ideea,oricum tu faci cum simti:)). insa sora mea a nascut cu cezariana si a zis ca s a recuperat destul de greu,a durut o mai multe zile dupa operatia abia putea merge pana la baie.
deci nici cu asta nu poti zice ca "scapi" ,eu de exemplu am nascut m am dus singura in camera si n am avut nici un fel de problema.

Sus In jos
Amalia T.
ghiocel
ghiocel



feminin Localizare : bucuresti-constanta
Varsta : 37
Numarul mesajelor : 197
Data de inscriere : 17/07/2013

Sarcina mea Empty
MesajSubiect: Re: Sarcina mea   Sarcina mea EmptyMar Oct 29, 2013 3:38 pm

multumesc de sfaturi fetelor,paula,nu cred ca e aceeasi anestezie,insa locul si cum se face cred ca e la fel Smile adica tot in spate.vroiam sa te intreb daca te a durut cand a bagat acul...asta ma inspaimanta frica  ca de hotarat,am hotarat,cezariana va fi,nu mi e frica de dupa operatie,culmea! ras mi e frica de injectia aia in spate ras 
Sus In jos
Continut sponsorizat





Sarcina mea Empty
MesajSubiect: Re: Sarcina mea   Sarcina mea Empty

Sus In jos
 
Sarcina mea
Sus 
Pagina 1 din 2Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Femei Puternice :: Familie :: Proaspete mamici-
Mergi direct la: