Femei Puternice
Femei Puternice
Femei Puternice
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Femei Puternice


 
AcasaAcasa  portalportal  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  

 

 alaptarea

In jos 
2 participanți
AutorMesaj
PaulaNoel
viorea
viorea
PaulaNoel


feminin Localizare : Innsbruck,Austria
Varsta : 40
Numarul mesajelor : 711
Data de inscriere : 31/10/2012

alaptarea  Empty
MesajSubiect: alaptarea    alaptarea  EmptyVin Oct 18, 2013 8:32 am

Un articol al OMS-ului, referitor la "Apa şi ceaiul în alăptare", republicat în No.9, noiembrie 1997, arată că asemenea supliment poate fi asociat creşterii riscului apariţiei anumitor boli. Oferind bebeluşului alăptat exclusiv apa sau ceai există posibilitatea creşterii riscului de apariţie a diareei. Pentru un copil perfect sănătos, media de lichide zilnice este de 80 - 100 ml/kg, în prima săptămână de viaţa şi de 140-160 ml/kg, între 3 şi 6 luni, depinde şi de energia consumată, umiditatea şi temperatura mediului.

Laptele matern conţine 88 % apă. Un copil alăptat exclusiv, sănătos, care consumă suficient lapte matern pentru a-şi satisface nevoile de energie, nu are nevoie de alte lichide, chiar şi în condiţiile unui climat cald şi uscat. Laptele matern e miraculos: satisface şi setea şi foamea prin simplul fapt că îşi schimbă compoziţia în funcţie de nevoile copilului. Laptele pe care copilul îl suge când pune prima oară guriţa pe sân este un lapte apos, bogat în anticorpi, care ţine de sete, pe parcurs ce copilul suge, laptele se îngroaşă, satisfăcând nevoia de hrană, concentraţia de elemente nutritive fiind mare, anticorpii rămânând prezenţi. O cantitate zilnică de ceai poate împiedica absorbţia fierului în organism.

aici cititi tot articolul,ft interesant:
http://laptematern.ro/cms/front_content.php?idart=63

Programul de masa al nou-nascutilor

Imediat dupa nastere, este esentiala alaptarea in prima ora si contactulul direct al pielii mamei cu al nou-nascutului. Este recomandata discutia cu medicul despre aceasta strategie. De obicei, aceasta cerere este rezolvata, exceptand cazurile cand copilul are o problema de sanatate ce necesita asisitenta specializata.
Recomandarile generale sustin alaptarea copilului la cerere. Aceasta inseamna ca mama sa urmeze indicatiile copilului, care isi suge cu pofta degetele, pentru a sti cand copilului ii e foame, in afara programului de masa. Alaptarea direct de la san este cea mai buna metoda de a mentine lactatia. De aceea, copilul trebuie hranit de fiecare data cand ii este foame si nu neaparat dupa un program strict de masa. Aceasta strategie ajuta la mentinerea lactatiei si la buna ingrijire a copilului.

cititi tot articolul aici:

http://www.sfatulmedicului.ro/Lauzia/alaptarea_1098
Sus In jos
PaulaNoel
viorea
viorea
PaulaNoel


feminin Localizare : Innsbruck,Austria
Varsta : 40
Numarul mesajelor : 711
Data de inscriere : 31/10/2012

alaptarea  Empty
MesajSubiect: Re: alaptarea    alaptarea  EmptyVin Oct 18, 2013 8:38 am

eu din diferite motive,printre care si o depresie nu am putut alapta decat ft putin timp.... asa ca daca data viitoare totul ar merge bine,nu as introduce absolut nimic pana la diversificare in meniul bebelusului meu. este clar ca laptele matern este tot ce au nevoie!
Sus In jos
gabidari
trandafir
trandafir
gabidari


feminin Localizare : Teheran si Cluj-Napoca
Varsta : 51
Numarul mesajelor : 6512
Data de inscriere : 23/01/2009

alaptarea  Empty
MesajSubiect: Re: alaptarea    alaptarea  EmptyDum Oct 20, 2013 1:10 pm

eu va povestesc din experienta mea cu alaptatul ..care se intampla in martie 2002:))  am avut lapte cat sa dau la o intreaga cresa!!asa ca am dat ..dar pt ca pe vremea acea pediatrii spuneau ca de la 6 saptamani sa se introduca sucul de morcovi la copilasi, e drept ca in general la cei alaptati artificial ,dar parerile erau impartite si uni ziceau ca e bine si celor alaptati la san..eu am inceput sa dau sucul de morcov la 6 saptamani..probabil mai mult din dorinta de a face si altceva pt bebeul meu decat sa il tin la san!!ras Acu sa nu credeti ca i-am dat cantitati industriale...ras era vorba de o linburita mica de bebe o data pe zi..am facut asta trimp de 1 luna apoi am crescut cantitatea la 2 lingurite pt inca o luna si tot asa pana la 6 luni cand am introdus si sucul de mar amestecat cu morcov dar nu mai stiu exact ce cantitate bea pe zi ..oricum tot putin!!Cu ceaiul am avut noroc sa spun...pt ca Darius al meu nu a pus gura pe biberon sau suzeta in viata lui,asa ca nu era chip sa ii dau ceai cu biberonul...deci nu a baut pana a fost destul de marisor!!Am alaptat pana la 1 an si 2 luni ,dar chiar daca puteam sa o mai fac inca un an cel putin .,am intarcat baiatul pt ca avea dinti si musca teribil din bietele mele sfarcuri,incat la ultimul incident a curs sange juma de ora din sfarcul meu...asa ca m-am suparat pe el si gata l-a taiat de la portie ....ras mama rea ce sunt:)) 
Cam asta a fost povestea alaptari mele!!Voua va doresc din suflet sa aveti o experineta cat mai frumoasa si lapte cat mai mult si bun!imbratisare aplauze 
Sus In jos
PaulaNoel
viorea
viorea
PaulaNoel


feminin Localizare : Innsbruck,Austria
Varsta : 40
Numarul mesajelor : 711
Data de inscriere : 31/10/2012

alaptarea  Empty
MesajSubiect: Re: alaptarea    alaptarea  EmptyDum Oct 20, 2013 9:19 pm

Gabi din cate știu , sucul de morcovi se dădea ca un fel de vitamine ptr bebelusi. Asa era atunci...cum acum se recomanda vitamina D la bebelusi.
A știut Dari ce a știut cu ceaiul de nu l a vrut ras) ca tati a lu mami e mai bun decat orice si inlocuieste tot !face cu ochiu
Sus In jos
gabidari
trandafir
trandafir
gabidari


feminin Localizare : Teheran si Cluj-Napoca
Varsta : 51
Numarul mesajelor : 6512
Data de inscriere : 23/01/2009

alaptarea  Empty
MesajSubiect: Re: alaptarea    alaptarea  EmptyLun Oct 21, 2013 1:46 pm

pai se datea si vitamina D din prima zi de nastere morcovul era pt vitamina A cred...oricum,nu cred ca a stricat ceva acea lingurita de suc de morcov proaspat ,cu toate ca nu ii facea mare placere sa il bea:)) ca mai mereu il scuipa afara.....bine ca acum il bea cand ii fac!!ras 
Sus In jos
PaulaNoel
viorea
viorea
PaulaNoel


feminin Localizare : Innsbruck,Austria
Varsta : 40
Numarul mesajelor : 711
Data de inscriere : 31/10/2012

alaptarea  Empty
MesajSubiect: Re: alaptarea    alaptarea  EmptyMar Oct 22, 2013 10:05 am

Sigur nu i au facut rău , dar nici nu au avut un efect "oauuu" .
Adică ii era la fel de bine si fara el, ptr ca prin lapticul tau primea tot ce era necesar, daca beau tu sucul e morcovi si il alaptai, sau ceaiul se transmite exact ce trebuie prin laptic si este mai bine asa .... Cred eu! Smile
Sus In jos
Continut sponsorizat





alaptarea  Empty
MesajSubiect: Re: alaptarea    alaptarea  Empty

Sus In jos
 
alaptarea
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Femei Puternice :: Familie :: Proaspete mamici-
Mergi direct la: