Femei Puternice
Femei Puternice
Femei Puternice
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Femei Puternice


 
AcasaAcasa  portalportal  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  

 

 cele mai frumoase flori

In jos 
+7
violeta_ionescu
ionicaeng
nicoletta
greieras
ji_cri_mar
gabidari
kata0587
11 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatorul
AutorMesaj
ionicaeng
viorea
viorea
ionicaeng


feminin Localizare : brasov
Varsta : 36
Numarul mesajelor : 885
Data de inscriere : 22/01/2009

cele mai frumoase flori - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: cele mai frumoase flori   cele mai frumoase flori - Pagina 5 EmptySam Iun 13, 2009 1:19 pm

foarte frumoase kata floricelele flower flower
Sus In jos
ionicaeng
viorea
viorea
ionicaeng


feminin Localizare : brasov
Varsta : 36
Numarul mesajelor : 885
Data de inscriere : 22/01/2009

cele mai frumoase flori - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: cele mai frumoase flori   cele mai frumoase flori - Pagina 5 EmptyLun Iun 15, 2009 11:35 am

cele mai frumoase flori - Pagina 5 2913511550104162655S500x500Q85


fetele ea este noua mea floare achizitionata astazi (cea de jos), din pacate nu stiu ce denumire are dar e foarte draguta
Sus In jos
greieras
panseluta
panseluta
greieras


feminin Localizare : Iran Shiraz
Varsta : 47
Numarul mesajelor : 1644
Data de inscriere : 24/01/2009

cele mai frumoase flori - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: cele mai frumoase flori   cele mai frumoase flori - Pagina 5 EmptyLun Iun 15, 2009 12:26 pm

S-o stapanesti sanatoasa si sa te bucuri de ea Kata. E simpatica. flower
Sus In jos
kata0587
crin
crin
kata0587


feminin Localizare : Brasov
Varsta : 37
Numarul mesajelor : 5638
Data de inscriere : 22/01/2009

cele mai frumoase flori - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: cele mai frumoase flori   cele mai frumoase flori - Pagina 5 EmptyLun Iun 15, 2009 12:28 pm

greieras a scris:
S-o stapanesti sanatoasa si sa te bucuri de ea Kata. E simpatica. flower


diana, e floarea ionicai nu a mea lol!
sa o stapanesti sanatoasa ionica kiss
Sus In jos
http://bucatarie-usoara.blogspot.com/
kata0587
crin
crin
kata0587


feminin Localizare : Brasov
Varsta : 37
Numarul mesajelor : 5638
Data de inscriere : 22/01/2009

cele mai frumoase flori - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: cele mai frumoase flori   cele mai frumoase flori - Pagina 5 EmptyLun Iun 15, 2009 12:32 pm

Aechmea fasciata se numeste floare ionica .....la americani , denumirea populara este "planta vaza"
Sus In jos
http://bucatarie-usoara.blogspot.com/
ionicaeng
viorea
viorea
ionicaeng


feminin Localizare : brasov
Varsta : 36
Numarul mesajelor : 885
Data de inscriere : 22/01/2009

cele mai frumoase flori - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: cele mai frumoase flori   cele mai frumoase flori - Pagina 5 EmptyLun Iun 15, 2009 1:15 pm

kata0587 a scris:
Aechmea fasciata se numeste floare ionica .....la americani , denumirea populara este "planta vaza"

mersi kata mult de tot kiss kiss esti o draguta k te-ai interesat
Sus In jos
greieras
panseluta
panseluta
greieras


feminin Localizare : Iran Shiraz
Varsta : 47
Numarul mesajelor : 1644
Data de inscriere : 24/01/2009

cele mai frumoase flori - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: cele mai frumoase flori   cele mai frumoase flori - Pagina 5 EmptyLun Iun 15, 2009 1:42 pm

Batranetea, maica! :ras: :ras: :ras:
S-o stapanesti sanatoasa Ionica!
Sus In jos
ionicaeng
viorea
viorea
ionicaeng


feminin Localizare : brasov
Varsta : 36
Numarul mesajelor : 885
Data de inscriere : 22/01/2009

cele mai frumoase flori - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: cele mai frumoase flori   cele mai frumoase flori - Pagina 5 EmptyLun Iun 15, 2009 4:09 pm

greieras a scris:
Batranetea, maica! :ras: :ras: :ras:
S-o stapanesti sanatoasa Ionica!

multumesc kiss kiss kiss kiss
Sus In jos
Vizitato
Vizitator




cele mai frumoase flori - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: cele mai frumoase flori   cele mai frumoase flori - Pagina 5 EmptyVin Iul 31, 2009 1:06 pm

eu mi-as dori o gradina...mae..cu alee numai de trandairi si gazon...trandafirii sa fie albi si rosii..e frumosss:D
Sus In jos
kata0587
crin
crin
kata0587


feminin Localizare : Brasov
Varsta : 37
Numarul mesajelor : 5638
Data de inscriere : 22/01/2009

cele mai frumoase flori - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: cele mai frumoase flori   cele mai frumoase flori - Pagina 5 EmptySam Aug 01, 2009 3:47 pm

acestea sunt florile pe care ionica le are acasa

Aechmea fasciata- bromelie
cele mai frumoase flori - Pagina 5 Aechmea%20fasciata_1.preview

Maranta Leuconeura Erythroneura - maranta
cele mai frumoase flori - Pagina 5 Maranta.erythroneura

Araucaria Heterophylla - brad de camera
cele mai frumoase flori - Pagina 5 Norfolk2

Phoenix Canariensis - palmier.........ea are un pui mic, dar mare va arata asa
cele mai frumoase flori - Pagina 5 Phoenix_can_2004
Sus In jos
http://bucatarie-usoara.blogspot.com/
gabidari
trandafir
trandafir
gabidari


feminin Localizare : Teheran si Cluj-Napoca
Varsta : 51
Numarul mesajelor : 6512
Data de inscriere : 23/01/2009

cele mai frumoase flori - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: cele mai frumoase flori   cele mai frumoase flori - Pagina 5 EmptySam Aug 01, 2009 5:11 pm

e la noi in fata blocului un trandafir care infloreste tare frumos de un rosu atit de frumos dar de 2 saptamini i-a iesit niste frunze tare ciudate pe aceasi tulpina..ma gindesc ca e cumva altoit sau poate ma lamureste si pe mine Kata!!
cele mai frumoase flori - Pagina 5 2345199140103930503S500x500Q85
Sus In jos
kata0587
crin
crin
kata0587


feminin Localizare : Brasov
Varsta : 37
Numarul mesajelor : 5638
Data de inscriere : 22/01/2009

cele mai frumoase flori - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: cele mai frumoase flori   cele mai frumoase flori - Pagina 5 EmptySam Aug 01, 2009 5:23 pm

nu stiu gaby, in ziua de azi se intampla tot felul de malformatii la plante din cauza poluarii asa ca ar putea fi asta o cauza, dar poate fi vorba si de altoi nu stiu
Sus In jos
http://bucatarie-usoara.blogspot.com/
kata0587
crin
crin
kata0587


feminin Localizare : Brasov
Varsta : 37
Numarul mesajelor : 5638
Data de inscriere : 22/01/2009

cele mai frumoase flori - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: cele mai frumoase flori   cele mai frumoase flori - Pagina 5 EmptyDum Aug 02, 2009 6:37 am

Feng Shui si plantele de interior

In Feng Shui, plantele genereaza propriul lor camp de energie ch'i, creaza o atmosfera mai proaspata si ajuta la compensarea elementelor moarte din casa, cum ar fi plasticul si alte substante sintetice. Asezati plantele langa instalatii electice pentru a contracara energia chi negativa pe care acestea o degaja.

Ch'i este unul din factorii determinanti ai feng shui, reprezentand forta universala care se afla in si se degaja din tot ceea ce este viu. Cat priveste Yin si Yang, simbolul taoist al universului redat prin doua lacrimi asemanatoare prinse intr-un cerc, acesta reprezinta doua contraste care nu ar putea exista niciodata unul fara celalalt.

Diferitele plante vor avea efecte variate, in functie de forma lor generala, de forma frunzelor si florilor si de culoarea lor. Plantele cu frunze ascutite, de exemplu, cum este crinul pacii - Spathiphyllum este mai degraba yang si ajuta la miscarea mai rapida a energiei ch'i. Plantele cu tepi, cum sunt cactusii, atrag energia focului, pe cand cele taratoare, ca Selaginella, produc energia pamantului; plantele cu frunze mici, rotunde, atrag energia metalului, iar plantele atarnatoare, cum este iedera, atrag energia apei.

Cu frunzele ei mari, atarnatoare ale plantei Monstera deliciosaeste considerata a fi yin si este deci o specie perfecta pentru zonele carora trebuie sa li se restaureze calmul si pacea, mai ales cele din sud, sud-est si nord-est.

O alta planta yin este bine-cunoscuta planta paianjen, Chlorophytum comosum, ideala pentru zonele din nord.

O planta tipica yang este Dracaena marginata, care poate fi plasata in coltul camerei pentru a stimuta energia ch'i; ea combina doua elemente, lemnul si focul, prin forma sa dreapta si frunzele lungi, cu varfuri ascutite.

Florile proaspete, taiate, aduc si ele energia ch'i in casa, mai ales daca sunt sanatoase si sunt bine ingrijite. Florile uscate simbolizeaza moartea si descompunerea, asa ca este mai bine sa le evitati.

In functie de culoarea si forma lor, florile vor mari cantitatea de energie ch'i in anumite zone particulare. Iata proprietatile catorva flori care se folosesc de obicei in glastre:

Laleaua - poarta energia metalului; lalelele rosii creaza o atmosfera romantica, iar cele roz aduc placere.
Iris - este asociat cu vitalitatea, pasiunea si energia libera.
Floarea soarelui - are energia focului si o deosebit de mare putere de a stabiliza energiile.
Garoafa - cele roz si rosii maresc gradul de romantism si placere, pe cand cele albe dau demnitate si serenitate.
Anemona - este asociata cu energia metalului; cele rosii, asezate intr-o baie
orientata spre sud ajuta la mentinerea energiei ch'i.
Narcisa - cele albe aduc liniste daca sunt plasate inspre nord, demnitate inspre nord-vest si motivatie si vointa inspre nord-est.
Mimosa - cu abundenta de flori mici, asemanatoare mingiilor, mimosa creste energia ch'i, daca planta este plasata in centrul casei.
Crinul
- florile, care au varfurile orientate in jos, dau un sentiment de stabilitate si pot fi folosite pentru a aduce liniste intr-o zona mult prea agitata a casei.
Trandafirii- cei rosii cresc energia ch'i in ceea ce priveste romantismul si personalitatea, mai ales daca sunt plasati in partea de vest a casei.

Ghid feng shui pentru grădină

• Pentru a plasa în zonele corespunzătoare culorile, simbolurile, numerele şi elementele, ţineţi cont de ghidul următor:
• NORD: creativitate, dezvoltare personală, idei noi, inspiraţie, carieră, muzică, artă. Folosiţi elemente de apă. Loc bun pentru: iaz, piscină, jacuzzi, magazie pentru instrumente de grădinărit din metal. Forme: ondulate, curbe. Evitaţi: elemente din piatră, luţ pămînt
• NORD-EST: cunoaştere, înţelepciune, meditaţie/lectură, dezvoltare interioară, spirituală şi intelectuală, natură. Folosiţi elemente de pămînt. Loc bun pentru: bănci de piatră, amenajarea unei grădini cu pietre, depozitarea echipamentului pentru reparaţii, amplasarea de bolovani sau pietre, statui, cărămidă, orice obiect făcut din pămînt. Forme: suprafeţe joase şi plate. Evitaţi: plantele şi copacii.
• EST: viaţa nouă, plante noi, renaştere şi întinerire, armonie, sănătate, viaţă de familie, nutriţie, însănătoşire. Folosiţi elemente de lemn. Loc bun pentru: plantarea pomilor fructiferi şi nu numai, a plantelor medicinale, amenajarea unor spaţii de joacă, saună, efectuarea de exerciţii tai chi. Forme: coloane, cilindrice. Evitaţi: accesorii, unelte şi mobilier de grădină din metal, flori albe.
• SUD-EST: bogăţie, abundenţă, posesii materiale, comunicare. Folosiţi: elemente de lemn. Loc bun pentru: cultivarea plantelor şi a florilor sau creşterea peştilor. Forme: cilindrice, stîlpi, coloane sau colonade. Evitaţi: accesorii, unelte şi mobilier de grădină din metal, flori albe
• SUD: oportunităţi, vise, aspiraţii, premii, faimă, recunoaştere, realizări, fericire, longevitate, festivităti. Folosiţi elemente de foc. Loc bun pentru: grătar, foc, arderea frunzelor uscate, plantarea pomilor şi a florilor. Forme: ascuţite, triunghiulare. Evitaţi: elementele de apă cum ar fi iazurile, cascadele sau fîntînile.
• SUD-VEST: căsătorie, iubire, maternitate, dragoste, relaţii, parteneriat. Folosiţi elemente de pămînt. Loc bun pentru: amenajarea unui loc de luat cina, terenuri de sport. Forme: suprafeţe joase, plate. Evitaţi: mobilierul de lemn pentru terase, chioşcurile de grădină, gardurile şi porţile, culoarea verde.
• VEST: copii, creativitate, recoltă, socializare şi distracţie. Folosiţi elemente de metal. Loc bun pentru: amenajarea unui spaţiu de recreere, bar, locul de joacă al copiilor, loc bun pentru odihnă, convalescenţă, plajă. Forme: cercuri şi arce de cerc. Evitaţi: grătare de barbeque, piramide, flori roşii.
• NORD-VEST: comerţ, interese din afara casei, călătorii internaţionale, paternitate, mentori şi binefăcători, oameni care ajută, suporteri. Folosiţi elemente din metal. Loc bun pentru: statuete ale unor zeităţi, îngeri, heruvimi, animale, şiraguri cu clopoţei. Forme: cercuri şi arcuri de cerc. Evitaţi: grătare de barbeque, piramide, flori roşii.

sursa:gradinamea.ro si monitorulexpres.ro
Sus In jos
http://bucatarie-usoara.blogspot.com/
ionicaeng
viorea
viorea
ionicaeng


feminin Localizare : brasov
Varsta : 36
Numarul mesajelor : 885
Data de inscriere : 22/01/2009

cele mai frumoase flori - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: cele mai frumoase flori   cele mai frumoase flori - Pagina 5 EmptyMier Sept 09, 2009 8:30 am

cea mai noua floricica din camera mea
cele mai frumoase flori - Pagina 5 2363724650104162655S500x500Q85
nu stiu cum ii zica dar i-am dat tema de lucru lu kata k ea mereu ma ajuta cu denumirile florilor Very Happy
Sus In jos
nicoletta
viorea
viorea
nicoletta


feminin Localizare : Romania
Varsta : 65
Numarul mesajelor : 985
Data de inscriere : 24/01/2009

cele mai frumoase flori - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: cele mai frumoase flori   cele mai frumoase flori - Pagina 5 EmptyMier Sept 09, 2009 9:37 am

cele mai frumoase flori - Pagina 5 270609060342.th
uit-o si pe a mea. Muuult mai lesinata!

ERATA: No. M-am razgandit. floara ca a Ionicai AM AVUT si s-o uscat!
Sus In jos
http://nykoletta.wordpress.com/
kata0587
crin
crin
kata0587


feminin Localizare : Brasov
Varsta : 37
Numarul mesajelor : 5638
Data de inscriere : 22/01/2009

cele mai frumoase flori - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: cele mai frumoase flori   cele mai frumoase flori - Pagina 5 EmptyMier Sept 09, 2009 1:22 pm

floarea ionicai se numeste Dieffenbachia Maculata (Difenbahia)

Planta necesita o atmosfera calda si umeda, lumina multa, dar fara soare direct. Apa se administreza regulat pe tot parcursul anului, vara este necesara pulverizarea zilnica cu apa. Fertilizarea se aplica bilunar pe perioada de primavara-vara. Trasplantarea totala sau partiala este necesara in fiecare primavara.Frunzele se curata periodic cu un burete umed.
Sus In jos
http://bucatarie-usoara.blogspot.com/
ionicaeng
viorea
viorea
ionicaeng


feminin Localizare : brasov
Varsta : 36
Numarul mesajelor : 885
Data de inscriere : 22/01/2009

cele mai frumoase flori - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: cele mai frumoase flori   cele mai frumoase flori - Pagina 5 EmptyMier Sept 09, 2009 7:11 pm

kata iti multumesc din inima nici de data aceasta nu m-ai lasat la greu si imediat mai ajutat raman datoare Very Happy
Sus In jos
marrya
lalea
lalea
marrya


feminin Localizare : Caraula-Craiova
Varsta : 37
Numarul mesajelor : 2039
Data de inscriere : 04/02/2009

cele mai frumoase flori - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: cele mai frumoase flori   cele mai frumoase flori - Pagina 5 EmptyMar Noi 17, 2009 12:34 pm

Am si eu o orhidee mumoasa mumoasa, dar e cam bolnavioara i-au cazut mugurasii si au inceput sa i se ingalbeneasca frunzele la scurt timp dupa ce am primit-o, m-am documentat un pic pe net, i-am eliminat frunzele bolnave care deabia daca se mai tineau.... acum sper sa-si revina ca imi e tare draga flower
Sus In jos
http://marrya-marrya.blogspot.com/
gabidari
trandafir
trandafir
gabidari


feminin Localizare : Teheran si Cluj-Napoca
Varsta : 51
Numarul mesajelor : 6512
Data de inscriere : 23/01/2009

cele mai frumoase flori - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: cele mai frumoase flori   cele mai frumoase flori - Pagina 5 EmptyMar Noi 17, 2009 3:07 pm

Mary sa iti traiasca floarea ras suna ca si cum ti-as spune sa iti traiasac copilul ras dar probabil ca ai reusit sa imi transmiti iubirea ta pt acesata floare asa ca chiar imi doresc sa isi revina!!
eu vreau sa mergsa imi cumpar o aloe vera!!
Sus In jos
marrya
lalea
lalea
marrya


feminin Localizare : Caraula-Craiova
Varsta : 37
Numarul mesajelor : 2039
Data de inscriere : 04/02/2009

cele mai frumoase flori - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: cele mai frumoase flori   cele mai frumoase flori - Pagina 5 EmptyMar Noi 17, 2009 3:18 pm

Multumesc Gabi, chiar e un copil... e bebica mea si mie tare draga o am de la iubitul meu cu ocazia a 3 anisori de iubire kiss
Sus In jos
http://marrya-marrya.blogspot.com/
marrya
lalea
lalea
marrya


feminin Localizare : Caraula-Craiova
Varsta : 37
Numarul mesajelor : 2039
Data de inscriere : 04/02/2009

cele mai frumoase flori - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: cele mai frumoase flori   cele mai frumoase flori - Pagina 5 EmptyMar Noi 17, 2009 4:43 pm

O pozica cu printesamea cele mai frumoase flori - Pagina 5 2491648890103933231S425x425Q85
Sus In jos
http://marrya-marrya.blogspot.com/
kata0587
crin
crin
kata0587


feminin Localizare : Brasov
Varsta : 37
Numarul mesajelor : 5638
Data de inscriere : 22/01/2009

cele mai frumoase flori - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: cele mai frumoase flori   cele mai frumoase flori - Pagina 5 EmptyMar Noi 17, 2009 5:15 pm

e foarte frumoasa......sa iti traiasca! noroc kiss
am inteles ca trebuie sa ii pui mereu ingrasamant special pt orhidee si din cand in cand sa ii faci spalaturi la pamant....adica bagi ghiveciul sub jetul de apa si apoi lasi sa se scurga apa. ........ionica stie mai multe ca are si ea 2 orhidee ca ale tale
Sus In jos
http://bucatarie-usoara.blogspot.com/
marrya
lalea
lalea
marrya


feminin Localizare : Caraula-Craiova
Varsta : 37
Numarul mesajelor : 2039
Data de inscriere : 04/02/2009

cele mai frumoase flori - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: cele mai frumoase flori   cele mai frumoase flori - Pagina 5 EmptyMar Noi 17, 2009 5:38 pm

Probabil ca trebuie sa-i fac niste spalaturi, am vazut ca pe compostul din ghiveci se vad niste punctulete mici albe. Merci de sfat o sa-i cumpar si niste ingrasamant... sunt sigura ca o sa se faca bine kiss
Sus In jos
http://marrya-marrya.blogspot.com/
ji_cri_mar
viorea
viorea
ji_cri_mar


feminin Localizare : Negru Voda
Varsta : 42
Numarul mesajelor : 630
Data de inscriere : 31/01/2009

cele mai frumoase flori - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: cele mai frumoase flori   cele mai frumoase flori - Pagina 5 EmptyMier Ian 20, 2010 2:16 pm

Ce frumoasa e orhideea,marry!! Gabi,ai luat aloe vera??
Sus In jos
marrya
lalea
lalea
marrya


feminin Localizare : Caraula-Craiova
Varsta : 37
Numarul mesajelor : 2039
Data de inscriere : 04/02/2009

cele mai frumoase flori - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: cele mai frumoase flori   cele mai frumoase flori - Pagina 5 EmptyMier Ian 20, 2010 7:43 pm

da foarte frumoasa,doar ca nu mai e, sa imbolnavit si a murit Crying or Very sad
Sus In jos
http://marrya-marrya.blogspot.com/
Continut sponsorizat





cele mai frumoase flori - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: cele mai frumoase flori   cele mai frumoase flori - Pagina 5 Empty

Sus In jos
 
cele mai frumoase flori
Sus 
Pagina 5 din 7Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Ganduri frumoase

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Femei Puternice :: Casa si gradina :: gradina mea-
Mergi direct la: