Femei Puternice
Femei Puternice
Femei Puternice
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Femei Puternice


 
AcasaAcasa  portalportal  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  

 

 Retete speciale

In jos 
+3
amalia
gabidari
kata0587
7 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3
AutorMesaj
kata0587
crin
crin
kata0587


feminin Localizare : Brasov
Varsta : 37
Numarul mesajelor : 5638
Data de inscriere : 22/01/2009

Retete speciale - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Retete speciale   Retete speciale - Pagina 3 EmptyDum Sept 23, 2012 11:25 am

o sa pun dar nu am aparatul la mine...cand vin ai mei fac o poza face cu ochiu .......nu am mai postat nimic ca imi e lene sa fac poze Sad dar poate ma reapuc iar de bucatarit ca ma relaxeaza
Sus In jos
http://bucatarie-usoara.blogspot.com/
marrya
lalea
lalea
marrya


feminin Localizare : Caraula-Craiova
Varsta : 37
Numarul mesajelor : 2039
Data de inscriere : 04/02/2009

Retete speciale - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Retete speciale   Retete speciale - Pagina 3 EmptyDum Oct 28, 2012 8:54 pm

Am papat zilele astea pt prima data caise verzi murate, super bune si bame murate care mi s-au barut bune.
Sus In jos
http://marrya-marrya.blogspot.com/
PaulaNoel
viorea
viorea
PaulaNoel


feminin Localizare : Innsbruck,Austria
Varsta : 40
Numarul mesajelor : 711
Data de inscriere : 31/10/2012

Retete speciale - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Retete speciale   Retete speciale - Pagina 3 EmptyMar Noi 06, 2012 7:58 pm

marrya a scris:
mi-ar fi placut daca eram mai aproape sa ne fi facut cadou una la cealalta chestii culinare mai deosebite de prin zona unde stam... eu pe aici cei drept daca ma chinui gasesc toate ciudateniile, avand in vedere ca in Londra traiesc toate natiile si deci exista si toate felurile de mancare specifice fiecarei tari...

deci daca as fi in Londra cred ca zilnic as manca indian,as merge sa mananc rammen la japonez(iti recomand sunt absolut delicioase!!!) si cu siguranta as fi des la rest cu specific arabesc,iranian, si tot ce tine de cultura asta! slivez slivez slivez slivez slivez numa scriind aici m au trecut transpiratiile is tare mancacioasa si pofticioasa!!! ras ras
Sus In jos
PaulaNoel
viorea
viorea
PaulaNoel


feminin Localizare : Innsbruck,Austria
Varsta : 40
Numarul mesajelor : 711
Data de inscriere : 31/10/2012

Retete speciale - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Retete speciale   Retete speciale - Pagina 3 EmptyMar Noi 06, 2012 7:59 pm

kata0587 a scris:
am facur dulceata de ardei iuti si chiar imi place ce a iesit....e dulce-iute-acrisor. din 500g/ardei mi-au iesit 2borcane de 400g si unul de 200.....merge foarte bine langa o friptura. va recomand cu mare drag

abia astept sa incerc....mereu salivez la pozele tale Cata! ras kiss imbratisare slivez
Sus In jos
PaulaNoel
viorea
viorea
PaulaNoel


feminin Localizare : Innsbruck,Austria
Varsta : 40
Numarul mesajelor : 711
Data de inscriere : 31/10/2012

Retete speciale - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Retete speciale   Retete speciale - Pagina 3 EmptyMier Noi 07, 2012 11:29 am

piept de pui cu varza de bruxelles si sos de mustar:

1 ceapa
2 catei de usturoi
píeptul taiat cubulete
1 foaie de dafin
un praf de ierburi aromatice uscate(busuioc,oregano...ce aveti)
2 galbenusuri de ou
1 cutie de frisca lichida
o lingura sau doua de mustar
si bineinteles varza de bruxelles,taiate din cotoare si date primele frunze jos.

mod de preparare:

intr-o cratita puneti apa la fiert cu putina sare,cand clocoteste adaugati varza de bruxelles si lasati 15 min la gatit.

intr o tigaie,puneti la inabusit in putina apa cu o ling de ulei de maspine,sau puneti la calit in putin ulei de masline ceapa toacat marunt,usturoiul,cand devine sticloasa,sau se inabuse putin adaugati pieptul de pui,foaia de dafin si praful de ierburi aromatice.
acoperiti , lasati sa se gateasca carnea bine,adaugati apoi varza de bruxelles scursa bine peste compozitie,mustarul,amestecati si acoperiti din nou.
separat amestecati galbenusurile cu frisca lichida si o ling de amidon sau faina.omogenizati bine,adaugati putina apa rece daca e nevoie.
rasturnati in tigaie peste compozitie,amestecati bine pana se omogenizeaza totul si lasati sa dea cateva clocote.
luati de pe foc si serviti alaturi de orez,mamaliga,mei,cus cus sau orice altceva doriti!

pofta mare!!

p.s.: a iesit delicioasaaaa!!! a papat si Noel,eu am facut totul inabusit!!Smile
Sus In jos
kata0587
crin
crin
kata0587


feminin Localizare : Brasov
Varsta : 37
Numarul mesajelor : 5638
Data de inscriere : 22/01/2009

Retete speciale - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Retete speciale   Retete speciale - Pagina 3 EmptyMier Noi 07, 2012 12:15 pm

incep sa salivez numai citind reteta ras ..... cred ca o pun si eu in practica kiss
Sus In jos
http://bucatarie-usoara.blogspot.com/
gabidari
trandafir
trandafir
gabidari


feminin Localizare : Teheran si Cluj-Napoca
Varsta : 51
Numarul mesajelor : 6512
Data de inscriere : 23/01/2009

Retete speciale - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Retete speciale   Retete speciale - Pagina 3 EmptyMier Noi 07, 2012 3:47 pm

suna totul super delicios.....deja simt mirosul pana aici!!!
da tu dece nu mananci??esti la regim??
Sus In jos
PaulaNoel
viorea
viorea
PaulaNoel


feminin Localizare : Innsbruck,Austria
Varsta : 40
Numarul mesajelor : 711
Data de inscriere : 31/10/2012

Retete speciale - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Retete speciale   Retete speciale - Pagina 3 EmptyMier Noi 07, 2012 5:31 pm

gabidari a scris:
suna totul super delicios.....deja simt mirosul pana aici!!!
da tu dece nu mananci??esti la regim??

nu stiu de ce.....stiam ca postul incepe pe 15 noiembrie,dar eram conviinsa ca a inceput postul si ieri mi am propus sa tin macar miercurile si vinerile. iar azi daca mi am propus,am aflat dupa pranz ca nu suntem in post ras am zis ca tin in continuare acum...
Sus In jos
gabidari
trandafir
trandafir
gabidari


feminin Localizare : Teheran si Cluj-Napoca
Varsta : 51
Numarul mesajelor : 6512
Data de inscriere : 23/01/2009

Retete speciale - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Retete speciale   Retete speciale - Pagina 3 EmptyMier Noi 07, 2012 6:47 pm

hai ca esti tareeee ras ras ras ras ras da lasa ca nu strica cate o zi de post!!!Tot imi propun si eu de ceva vreme sa tin post negru macar cate o zi pe saptamana!!da inca nu mi-a ieșit ras ras ras ras ras poate acu in postul asta sa ma tin de treaba!!! aplauze
Sus In jos
PaulaNoel
viorea
viorea
PaulaNoel


feminin Localizare : Innsbruck,Austria
Varsta : 40
Numarul mesajelor : 711
Data de inscriere : 31/10/2012

Retete speciale - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Retete speciale   Retete speciale - Pagina 3 EmptyMier Noi 07, 2012 8:57 pm

si eu imi propun sa țin câte o vineri neagră si n am reușit pana acum ras ras încercăm împreuna Gabi!! Very Happy kiss
Sus In jos
gabidari
trandafir
trandafir
gabidari


feminin Localizare : Teheran si Cluj-Napoca
Varsta : 51
Numarul mesajelor : 6512
Data de inscriere : 23/01/2009

Retete speciale - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Retete speciale   Retete speciale - Pagina 3 EmptyJoi Noi 08, 2012 6:18 am

ar trebui sa incercam...doar ca la mine vinerea e mai greu sa tin post ,aici vineri e cum e duminica la noi,deci suntem acasa toata familia si pranzul in familie e important ras nu cred ca as rezista sa ii vad pe toti la masa si eu sa nu bag nimic in gura ras
Sus In jos
kata0587
crin
crin
kata0587


feminin Localizare : Brasov
Varsta : 37
Numarul mesajelor : 5638
Data de inscriere : 22/01/2009

Retete speciale - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Retete speciale   Retete speciale - Pagina 3 EmptyJoi Noi 08, 2012 7:27 am

atunci tineti miercuri, iar la tine gaby e vineri face cu ochiu si uite asa toata lumea e impacata face cu ochiu ...eu va sustin doar cu post simplu, nu negru kiss
Sus In jos
http://bucatarie-usoara.blogspot.com/
PaulaNoel
viorea
viorea
PaulaNoel


feminin Localizare : Innsbruck,Austria
Varsta : 40
Numarul mesajelor : 711
Data de inscriere : 31/10/2012

Retete speciale - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Retete speciale   Retete speciale - Pagina 3 EmptyMier Noi 14, 2012 12:15 pm

da asa vom face vom incerca o data sa tinem miercuri...desi as fi tare mandra de mine sa reusesc sa-l tin si simplu.
ce ma supara e ca sunt nascuta exact pe 15 cand incepe postul mare iar ziua asta cam pica din start la mine....oricum ar fi nu mi aduc aminte s afi tinut o data postul tot,parca cand eram copil. atunci aveam mai multa vointa ... Sad copiii nu sunt mai slabi decat noi cei maturi,chiar mai puternici!....
Sus In jos
Continut sponsorizat





Retete speciale - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Retete speciale   Retete speciale - Pagina 3 Empty

Sus In jos
 
Retete speciale
Sus 
Pagina 3 din 3Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3
 Subiecte similare
-
» Retete de post....
» Alimente sanatoase si retete dietetice
» Retete- Portii mari, calorii putine

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Femei Puternice :: Casa si gradina :: in bucatarie-
Mergi direct la: