Femei Puternice
Femei Puternice
Femei Puternice
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Femei Puternice


 
AcasaAcasa  portalportal  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  

 

 sfaturi simple

In jos 
+4
violeta_ionescu
ji_cri_mar
valdoina
gabidari
8 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3  Urmatorul
AutorMesaj
violeta_ionescu
panseluta
panseluta
violeta_ionescu


feminin Localizare : Bucuresti
Varsta : 72
Numarul mesajelor : 1419
Data de inscriere : 27/01/2009

sfaturi simple - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: sfaturi simple   sfaturi simple - Pagina 2 EmptyDum Feb 15, 2009 9:27 am

Un remediu eficient pentru calcaie si care iti este la indemana acolo Gabi: seu de oaie topit si pus in borcanelele de crema de fata care se golesc in care adaugi pentru miros cateva picaturi de parfum. Seara dupa dus, te ungi bine si pui o soseta. Pan la vara o sa ai niste picioruse ca si funduletul beeblusului. Dupa ce se catifeleaza, poti sa dai o data pe saptamana. O pedicurista batrana m-a invatat si pe mine.
Sus In jos
violeta_ionescu
panseluta
panseluta
violeta_ionescu


feminin Localizare : Bucuresti
Varsta : 72
Numarul mesajelor : 1419
Data de inscriere : 27/01/2009

sfaturi simple - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: sfaturi simple   sfaturi simple - Pagina 2 EmptyDum Feb 15, 2009 9:28 am

Cand vei veni in Romania sa cauti la plafar crema de galbenele, sa nu-ti lipseasca din casa, e panaceu universal.Poti s-o folosesti cu succes si la calcaie si la unghii , mai ales la cele care se deformeaza sau se ingroasa din cauza unei pedicuri incorecte. Eu nu am crezut ca mai pot face ceva in sensul asta, dar mare mi-a fost mirarea sa constat ca dupa vreo luna de la inceperea tratamentului cu crema de galbenele la unghiile de la picioare, am obtinut o unghie frumoasa, normala.
O poate folosi si soacra ta pentru refacerea unghiilor, dar trebuie sa renunte o vrem la lacuri. Nu sunt sanatoase.
Sus In jos
Vizitato
Vizitator




sfaturi simple - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: sfaturi simple   sfaturi simple - Pagina 2 EmptyDum Feb 15, 2009 11:10 am

violeta_ionescu a scris:
Un remediu eficient pentru calcaie si care iti este la indemana acolo Gabi: seu de oaie topit si pus in borcanelele de crema de fata care se golesc in care adaugi pentru miros cateva picaturi de parfum. Seara dupa dus, te ungi bine si pui o soseta. Pan la vara o sa ai niste picioruse ca si funduletul beeblusului. Dupa ce se catifeleaza, poti sa dai o data pe saptamana. O pedicurista batrana m-a invatat si pe mine.

Apropo de asta, am o cumnata care isi face singurica acasa crema pentru picioare cu galbenele.........topeste untura de porc pana devine lichida si apoi pune in ea un plic de flori de galbenele pe care le ia de la plafar. Si le lasa pe foc pana vede ca isi schimba untura culoarea. Apoi o ia de pe foc si o pune strecurata prin tifon(cat e calda) in borcanele de plastic si o lasa la racit. Apoi o foloseste la calcaie, chiar si la fata cate o data, la maini. Si zice ca e super buna.
Sus In jos
gabidari
trandafir
trandafir
gabidari


feminin Localizare : Teheran si Cluj-Napoca
Varsta : 51
Numarul mesajelor : 6512
Data de inscriere : 23/01/2009

sfaturi simple - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: sfaturi simple   sfaturi simple - Pagina 2 EmptyDum Feb 15, 2009 12:26 pm

pai chiar am crema de galbenele in casa ,mi-am adus din Ro ...dar pe semne ca am uitat de ea,ei batrinetea bato vina...am sa o folosesc ,pt ca daca urasc ceva la o femeie ,mai ales vara, e sa vad niste picioare neingrijite ,cu calcaie crapate si pedichiura nefacuta,..inca ale mele nu sint atit de crapate dar vad ca incepe sa se albeasca pielea,asa ca am sa incep sa le cremuiesc cit mai mult.
sarut-mina pt sfaturi...cit despre seul de oaie exista aici ceva dar e sub forma de praf, si mama cumnatei mele il foloseste de o viata la spalatul pe fata,si are un ten frumos si cu putine riduri,la 80 de ani.....
Sus In jos
greieras
panseluta
panseluta
greieras


feminin Localizare : Iran Shiraz
Varsta : 47
Numarul mesajelor : 1644
Data de inscriere : 24/01/2009

sfaturi simple - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: sfaturi simple   sfaturi simple - Pagina 2 EmptyDum Feb 15, 2009 12:54 pm

lamureste-ma si pe mine in legatura cu praful de seu Shocked Unde se gaseste si cum se numeste?
Sus In jos
gabidari
trandafir
trandafir
gabidari


feminin Localizare : Teheran si Cluj-Napoca
Varsta : 51
Numarul mesajelor : 6512
Data de inscriere : 23/01/2009

sfaturi simple - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: sfaturi simple   sfaturi simple - Pagina 2 EmptyDum Feb 15, 2009 2:11 pm

nu mai stiu exact cum se numeste ,dar intreb azi si iti spun ,de gasit il gasesti la magazinele care vind plante medicinale si tot felul de ceaiuri!!Arata ca niste mingiute de tenis albe,poate ai vazut,se sfarma in mina si se amesteca cu putin apa ,pina obtii o pasta.cu care dai pe fata...cind apare cumnata acasa o intreb si iti dau de veste!
Sus In jos
greieras
panseluta
panseluta
greieras


feminin Localizare : Iran Shiraz
Varsta : 47
Numarul mesajelor : 1644
Data de inscriere : 24/01/2009

sfaturi simple - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: sfaturi simple   sfaturi simple - Pagina 2 EmptyDum Feb 15, 2009 2:18 pm

oh! mi-am dat seama despre ce vorbesti. Soacra-mea se spala cu ele pe spate
Sus In jos
violeta_ionescu
panseluta
panseluta
violeta_ionescu


feminin Localizare : Bucuresti
Varsta : 72
Numarul mesajelor : 1419
Data de inscriere : 27/01/2009

sfaturi simple - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: sfaturi simple   sfaturi simple - Pagina 2 EmptyDum Feb 15, 2009 5:27 pm

Gabi, la voi nu se gateste carne de oaie? Poti sa aduni seu de la carne si o topesti la foc mic. Stiu ca si untura de porc e buna, Mada, dar e mai eficientseul, o spun din experienta. Voi stiti ca rujul de buze este facut din grasimi animale? Mai precis de la caine.
Sus In jos
greieras
panseluta
panseluta
greieras


feminin Localizare : Iran Shiraz
Varsta : 47
Numarul mesajelor : 1644
Data de inscriere : 24/01/2009

sfaturi simple - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: sfaturi simple   sfaturi simple - Pagina 2 EmptyDum Feb 15, 2009 5:31 pm

violeta_ionescu a scris:
Gabi, la voi nu se gateste carne de oaie? Poti sa aduni seu de la carne si o topesti la foc mic. Stiu ca si untura de porc e buna, Mada, dar e mai eficientseul, o spun din experienta. Voi stiti ca rujul de buze este facut din grasimi animale? Mai precis de la caine.
Shocked Shocked Shocked
Glumesti?!
Sus In jos
kata0587
crin
crin
kata0587


feminin Localizare : Brasov
Varsta : 36
Numarul mesajelor : 5638
Data de inscriere : 22/01/2009

sfaturi simple - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: sfaturi simple   sfaturi simple - Pagina 2 EmptyDum Feb 15, 2009 5:33 pm

violeta_ionescu a scris:
Gabi, la voi nu se gateste carne de oaie? Poti sa aduni seu de la carne si o topesti la foc mic. Stiu ca si untura de porc e buna, Mada, dar e mai eficientseul, o spun din experienta. Voi stiti ca rujul de buze este facut din grasimi animale? Mai precis de la caine.

eu stiam :face cu ochiul
Sus In jos
http://bucatarie-usoara.blogspot.com/
gabidari
trandafir
trandafir
gabidari


feminin Localizare : Teheran si Cluj-Napoca
Varsta : 51
Numarul mesajelor : 6512
Data de inscriere : 23/01/2009

sfaturi simple - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: sfaturi simple   sfaturi simple - Pagina 2 EmptyDum Feb 15, 2009 5:34 pm

Violeta sint aici la oi cite vrei Porci nu sint,....
Diana daca sti despre ce e vorba treci si foloseste ,s sti ca am folosit si eu citva timp si chiar am avut un ten curat,ar fi bine sa mai folosesc!!
Sus In jos
kata0587
crin
crin
kata0587


feminin Localizare : Brasov
Varsta : 36
Numarul mesajelor : 5638
Data de inscriere : 22/01/2009

sfaturi simple - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: sfaturi simple   sfaturi simple - Pagina 2 EmptyMier Feb 25, 2009 6:59 pm

violeta, am si eu o intrebare......crema de galbenele face sa "dispara" si vergeturile? ca eu am vergeturi pe picioare foarte inestetice :plans:
Sus In jos
http://bucatarie-usoara.blogspot.com/
Vizitato
Vizitator




sfaturi simple - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: sfaturi simple   sfaturi simple - Pagina 2 EmptyJoi Feb 26, 2009 1:48 am

nu cred ca exista ceva sa coata vergeturile ganditor eu am peste tot pe piciore pe burta de la sarcina Sad nu mai sunt sanse sa treaca ,poate numai prin operatie
Sus In jos
gabidari
trandafir
trandafir
gabidari


feminin Localizare : Teheran si Cluj-Napoca
Varsta : 51
Numarul mesajelor : 6512
Data de inscriere : 23/01/2009

sfaturi simple - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: sfaturi simple   sfaturi simple - Pagina 2 EmptyJoi Feb 26, 2009 6:55 am

Cata nu cred ca dispar total cu nici o crema dar sint totusi creme speciale pt vergeturi care cel putin le mai micsoreaza,cel putin la mine care am avut multe pe burtica dupa sarcina ,acum sint destul de subtirele,si abia vizibile daca stau putin la soare!
Sus In jos
kata0587
crin
crin
kata0587


feminin Localizare : Brasov
Varsta : 36
Numarul mesajelor : 5638
Data de inscriere : 22/01/2009

sfaturi simple - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: sfaturi simple   sfaturi simple - Pagina 2 EmptyJoi Feb 26, 2009 6:59 am

nu credeam ca sunt bune acele creme , de accea am intrebat de cea de galbene.............stiam ca nu dispar de tot, dar macar sa se mai diminuaeze.............citisem zilele astea ca vergeturile se fac si de la stres , deci ar trebui sa nu ma mai stresez :ras:
Sus In jos
http://bucatarie-usoara.blogspot.com/
gabidari
trandafir
trandafir
gabidari


feminin Localizare : Teheran si Cluj-Napoca
Varsta : 51
Numarul mesajelor : 6512
Data de inscriere : 23/01/2009

sfaturi simple - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: sfaturi simple   sfaturi simple - Pagina 2 EmptyJoi Feb 26, 2009 7:18 am

deci ..fara stres,sa avem grija sa nu ne ingrasam si apoi sa slabim brusc,iar cind sintem insarcinate sa folosim cremele speciale ,..pe care din pacate eu nu le-am folosit si acum trag ponoasele! lol!
Sus In jos
violeta_ionescu
panseluta
panseluta
violeta_ionescu


feminin Localizare : Bucuresti
Varsta : 72
Numarul mesajelor : 1419
Data de inscriere : 27/01/2009

sfaturi simple - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: sfaturi simple   sfaturi simple - Pagina 2 EmptyJoi Feb 26, 2009 8:32 am

Cata, sincer nu stiu ce ar putea face sa dispara vergeturile, eu nu am si de asta nu m-a preocupat problema.
Sus In jos
kata0587
crin
crin
kata0587


feminin Localizare : Brasov
Varsta : 36
Numarul mesajelor : 5638
Data de inscriere : 22/01/2009

sfaturi simple - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: sfaturi simple   sfaturi simple - Pagina 2 EmptyVin Mai 08, 2009 4:43 pm

pentru cele care vor sa-si picteze unghile si nu mai stiu cum, am gasit un site cu astfel de modele, forte frumoase toate


[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Sus In jos
http://bucatarie-usoara.blogspot.com/
violeta_ionescu
panseluta
panseluta
violeta_ionescu


feminin Localizare : Bucuresti
Varsta : 72
Numarul mesajelor : 1419
Data de inscriere : 27/01/2009

sfaturi simple - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: sfaturi simple   sfaturi simple - Pagina 2 EmptyMar Mai 12, 2009 9:44 am

Gabi, acum poti zambi linistita! S-au inventat creme care fac sa dispara ridurile in doar 4 saptamani. Se fac mereu promo-uri la Teleshopping , urmareste-le ca vei afla exact despre ce e vorba!
Sus In jos
gabidari
trandafir
trandafir
gabidari


feminin Localizare : Teheran si Cluj-Napoca
Varsta : 51
Numarul mesajelor : 6512
Data de inscriere : 23/01/2009

sfaturi simple - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: sfaturi simple   sfaturi simple - Pagina 2 EmptyMar Mai 12, 2009 12:39 pm

Violeta nu ma incred in acele creme,si aici se face reclama si soacra mea a cumparat ,dar nu a avut efectul promis in reclama!!!
Sus In jos
violeta_ionescu
panseluta
panseluta
violeta_ionescu


feminin Localizare : Bucuresti
Varsta : 72
Numarul mesajelor : 1419
Data de inscriere : 27/01/2009

sfaturi simple - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: sfaturi simple   sfaturi simple - Pagina 2 EmptyMar Mai 12, 2009 1:04 pm

Gabi, eu nu le-am incercat, dar aratau ca se traseaza niste linii subtiri de crema pe firul ridului, , pe frunte, la ochi, la gura si faceau demonstratie inainte si dupa tratament. Si erau rezultate, chiar spectaculoase. Daca or fi facute pe calculator, asta nu mai stiu.
Sus In jos
kata0587
crin
crin
kata0587


feminin Localizare : Brasov
Varsta : 36
Numarul mesajelor : 5638
Data de inscriere : 22/01/2009

sfaturi simple - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: sfaturi simple   sfaturi simple - Pagina 2 EmptyMier Iun 10, 2009 11:15 am

la mine nu a avut efect crema de galbenele lasa 2 luni, seara de seara ,m-am dat cu crema si nu se cunoaste nimic lasa calcaiele mele sunt la fel ca in iarna :plans:
Sus In jos
http://bucatarie-usoara.blogspot.com/
marrya
lalea
lalea
marrya


feminin Localizare : Caraula-Craiova
Varsta : 37
Numarul mesajelor : 2039
Data de inscriere : 04/02/2009

sfaturi simple - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: sfaturi simple   sfaturi simple - Pagina 2 EmptyMier Noi 25, 2009 5:36 pm

Nu mi-am dat seama unde sa scriu asa ca sper ca e locu potrivit...
Uleiul de masline previne deteriorarea ADN-ului "Intr-un articol publicat in august 2008 in Journal of American Nutrition se arata ca compusii fenolici din uleiul de masline inhiba extinderea cancerului in faze incipiente, si, de asemenea, incetinesc procesul de imbatranire."Uleiul de masline este si un bun antinevralgic. De exemplu te dor urechile dupa o zi friguroasa si obositoare, picura in ureche cativa stropi de ulei de masline caldut... Si de altfel sa nu uitam ca uleiul de masline e bun pt. unghii,ten,corp si par. Sursa armonianaturii.ro
Sus In jos
http://marrya-marrya.blogspot.com/
marrya
lalea
lalea
marrya


feminin Localizare : Caraula-Craiova
Varsta : 37
Numarul mesajelor : 2039
Data de inscriere : 04/02/2009

sfaturi simple - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: sfaturi simple   sfaturi simple - Pagina 2 EmptyMier Noi 25, 2009 5:49 pm

Am mai gasit ceva tot la aceeasi sursa...Secretele Cleopatrei:)
Amestecati bine o ceasca de miere, una de pojghita subtire de lapte de capra si 2 lingurite de gel de aloe vera. Aplicati pe fata dimineata si seara cu un tampon. Amestecul se poate pastra la frigider pana la 3 saptamani. Veti constata efectele miraculoase asupra tenului, care capata suplete si stralucire.
Amestecati, in parti egale, lapte de capra si miere intr-un recipient, adaugati (optional) ulei de jojoba, apoi turnati continutul in apa de baie. Relaxati-va trupul si sufletul minim 20 de minute in acest amestec si veti constata efectele magice ale ingredientelor asupra pielii dvs.
Amestecati, in parti egale, miere, carbonat de sodiu cristalizat, saruri de la Marea Moarta. Pentru o autentica aroma antica, adaugati uleiuri esentiale de tamaie sau mir, deoarece acestea erau foarte pretuite de vechii egipteni. Cu pasta astfel obtinuta, masati-va trupul. Lasati cateva minute sa actioneze, apoi spalati-va. Veti constata efectele minunate de curatire si exfoliere, precum si de catifelare a pielii.
Super nu???



Mai adaug inca ceva din secretele femeilor romane...
Invata sa prepari un demachiant simplu si eficient…
Umple o sticla cu petale de trandafir. Toarna deasupra ulei de masline (presat la rece) si lasa amestecul la macerat, cel putin doua saptamani, agitand sticla zilnic. In faza urmatoare, sticla, inchisa cu dop, se pune sa fiarba 20 de minute pe baie de aburi. Petalele trebuie sa fie sanatoase si proaspete. Prin substantele active pe care le contine, uleiul de trandafir dezinfecteaza pielea si o apara de agentii externi daunatori, cum ar fi poluarea. Foloseste acest ulei ca demachiant si vei constata efecte miraculoase asupra tenului tau, care devine catifelat si neted.
O lotiune tonica pentru tenul tau
Ia doi pumni de petale de trandafiri, acopera-i cu 250 ml apa si lasa-i la macerat de seara pana a doua zi dimineata (vasul sa fie acoperit). Opareste, separat, alti doi pumni de petale de trandafiri, cu 250 ml apa clocotita. Lasa infuzia pana se raceste. Strecoara si amesteca cu apa strecurata de la macerat. Tamponeaza-ti fata, zilnic, dupa demachiere, cu aceasta lotiune si vei constata efectul calmant si revigorant asupra tenului tau. Este un tratament eficace impotriva acneei. Amestecul astfel preparat se poate pastra la frigider si se poate folosi 2-3 zile.
Rasfata-te ca o adevarata Venus
Seara, inainte de culcare, toarna cateva picaturi de ulei natural de trandafir in recipientul cu apa al unei lampi de aromoterapie si odihneste-te in parfumul mirific al acestei flori a iubirii.
Umple perna pe care dormi cu petale de trandafir. Efectul? Vise placute... Si o memorie si mai buna.
Sus In jos
http://marrya-marrya.blogspot.com/
gabidari
trandafir
trandafir
gabidari


feminin Localizare : Teheran si Cluj-Napoca
Varsta : 51
Numarul mesajelor : 6512
Data de inscriere : 23/01/2009

sfaturi simple - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: sfaturi simple   sfaturi simple - Pagina 2 EmptyJoi Noi 26, 2009 5:19 am

secretele Cleopatrei..sint minunate ..da cine are toate ingredientele,sa le putem prepara???
Sus In jos
Continut sponsorizat





sfaturi simple - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: sfaturi simple   sfaturi simple - Pagina 2 Empty

Sus In jos
 
sfaturi simple
Sus 
Pagina 2 din 3Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» sfaturi din bucatarie
» Sfaturi pentru un par sanatos!

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Femei Puternice :: Sanatate :: frumusete-
Mergi direct la: