Femei Puternice
Femei Puternice
Femei Puternice
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Femei Puternice


 
AcasaAcasa  portalportal  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  

 

 Ce gatim azi??

In jos 
+14
lola09
nicole
anamaria21
veronica_vera88
amalia
marrya
valdoina
ionicaeng
violeta_ionescu
nicoletta
ji_cri_mar
kata0587
greieras
gabidari
18 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 6 ... 9, 10, 11 ... 24 ... 38  Urmatorul
AutorMesaj
gabidari
trandafir
trandafir
gabidari


feminin Localizare : Teheran si Cluj-Napoca
Varsta : 51
Numarul mesajelor : 6512
Data de inscriere : 23/01/2009

Ce gatim azi?? - Pagina 10 Empty
MesajSubiect: Re: Ce gatim azi??   Ce gatim azi?? - Pagina 10 EmptyMier Apr 29, 2009 6:43 am

ptiuuuu ce tare ploua la mine umbrela umbrela in gura!!sarut-mina Mada de reteta!!eu pun multa verdeata!!
Sus In jos
violeta_ionescu
panseluta
panseluta
violeta_ionescu


feminin Localizare : Bucuresti
Varsta : 72
Numarul mesajelor : 1419
Data de inscriere : 27/01/2009

Ce gatim azi?? - Pagina 10 Empty
MesajSubiect: Re: Ce gatim azi??   Ce gatim azi?? - Pagina 10 EmptyMier Apr 29, 2009 3:09 pm

Aoleu, Mada! Ce bunaciune de mancareeeee!

Fac si eu cartofi frantuzesti, dar alta reteta, mai simpla si dietetica. Fierb , dar nu total, cam trei sferturi asa, cartofi curatati si taiati cubuletede 2/2 cm ,vreo 5 , 6 cartofi marisori, cam asa, apoi ii strecor si-i pun intr-o tava unsa cu un pic de ulei. Peste ei torn : 150 gr branza telemea rasa pe razatoarea mare , amestecata cu 3 oua intregi crude, plus100 ml lapte si un borcanel de iaurt, amestecate bine toate astea.
Dau la cuptor pana se rumenesc. E rapid, simplu si mai ales dietetic.
Sus In jos
ionicaeng
viorea
viorea
ionicaeng


feminin Localizare : brasov
Varsta : 36
Numarul mesajelor : 885
Data de inscriere : 22/01/2009

Ce gatim azi?? - Pagina 10 Empty
MesajSubiect: Re: Ce gatim azi??   Ce gatim azi?? - Pagina 10 EmptyMier Apr 29, 2009 3:45 pm

super reteta numa k mie nu imi place iaurtul, da o sa incerc sa fac si fara sa vedem cum iese ms oricum kiss
Sus In jos
kata0587
crin
crin
kata0587


feminin Localizare : Brasov
Varsta : 37
Numarul mesajelor : 5638
Data de inscriere : 22/01/2009

Ce gatim azi?? - Pagina 10 Empty
MesajSubiect: Re: Ce gatim azi??   Ce gatim azi?? - Pagina 10 EmptyMier Apr 29, 2009 4:28 pm

ionicaeng a scris:
super reteta numa k mie nu imi place iaurtul, da o sa incerc sa fac si fara sa vedem cum iese ms oricum kiss

ionica, iaurtul nu se simte cand il pui la alta mancare, mai ales daca il bagi si in cuptor
Sus In jos
http://bucatarie-usoara.blogspot.com/
ionicaeng
viorea
viorea
ionicaeng


feminin Localizare : brasov
Varsta : 36
Numarul mesajelor : 885
Data de inscriere : 22/01/2009

Ce gatim azi?? - Pagina 10 Empty
MesajSubiect: Re: Ce gatim azi??   Ce gatim azi?? - Pagina 10 EmptyJoi Apr 30, 2009 1:37 pm

[ionica, iaurtul nu se simte cand il pui la alta mancare, mai ales daca il bagi si in cuptor[/quote]

ms kata de informatie kiss
Sus In jos
gabidari
trandafir
trandafir
gabidari


feminin Localizare : Teheran si Cluj-Napoca
Varsta : 51
Numarul mesajelor : 6512
Data de inscriere : 23/01/2009

Ce gatim azi?? - Pagina 10 Empty
MesajSubiect: Re: Ce gatim azi??   Ce gatim azi?? - Pagina 10 EmptyDum Mai 03, 2009 6:12 pm

ce mai gatiti bun Question ..ca eu sint in pana de idei. scratch ..avem aici o gramada de experte citeste astept sugestii!!
Sus In jos
kata0587
crin
crin
kata0587


feminin Localizare : Brasov
Varsta : 37
Numarul mesajelor : 5638
Data de inscriere : 22/01/2009

Ce gatim azi?? - Pagina 10 Empty
MesajSubiect: Re: Ce gatim azi??   Ce gatim azi?? - Pagina 10 EmptyDum Mai 03, 2009 6:20 pm

Musaca de post

Ingrediente.

1 cana de orez
2 morcovi
1 cutie de mazare
1 ceapa
3-4 linguri de ulei
2 linguri de gris
6 cartofi fierti
sare dupa gust
patrunjel,dar eu nu am avut

Modul de preparare.

Se curata ceapa,morcovii,se taie ceapa marunt si se pune intr-o caratita cu ulei sa se inabuseasca putin,se adauga morcovii taiati rondele si mazarea,apoi se adauga cana de orez si patru cani da apa,se lasa sa se fiarba la foc mic.in acest mod am pregatit un pilaf cu mazare si morcov.
Separat se fierb cartofii,se curta de coaja si se taie in rondele subtiri.In pilaf dupa ce s-a racit am adaugat 2 linguri de gris ca sa se lege in loc de oua.
Se tapeteaza o tava cu ulei si pesmet,se adauga un strat de cartofi,unul de pilaf,altul de cartofi,pilaf si ultimul strat eu l-am lasat de cartorfi,se pune puitin ulei deasupra sau margarina si se presara putin pesmet.
Se baga la cuptor la foc moderat pentru cca 30 minute(depinde de cuptor).

Pofta buna!
Sus In jos
http://bucatarie-usoara.blogspot.com/
kata0587
crin
crin
kata0587


feminin Localizare : Brasov
Varsta : 37
Numarul mesajelor : 5638
Data de inscriere : 22/01/2009

Ce gatim azi?? - Pagina 10 Empty
MesajSubiect: Re: Ce gatim azi??   Ce gatim azi?? - Pagina 10 EmptyDum Mai 03, 2009 6:22 pm

desii nu e post, dar cu asta sigur nu te ingrasi :ras: ....tre sa avem grija de silueta ta, ca la ziua mea ai macat cam multe dulciuri :ras:
Sus In jos
http://bucatarie-usoara.blogspot.com/
gabidari
trandafir
trandafir
gabidari


feminin Localizare : Teheran si Cluj-Napoca
Varsta : 51
Numarul mesajelor : 6512
Data de inscriere : 23/01/2009

Ce gatim azi?? - Pagina 10 Empty
MesajSubiect: Re: Ce gatim azi??   Ce gatim azi?? - Pagina 10 EmptyDum Mai 03, 2009 6:24 pm

si la mine aceasi problema ,aici nu exista patrunjel ,ma refer la radacina,si nu am nici gris,da se pot folosi oua in loc..parca asa ai spus??in schimb combinatia de orez cu cartofi nu mi se pare prea buna..pt mine care sint la cura...zic :ras: :ras: :ras: :ras:
Sus In jos
kata0587
crin
crin
kata0587


feminin Localizare : Brasov
Varsta : 37
Numarul mesajelor : 5638
Data de inscriere : 22/01/2009

Ce gatim azi?? - Pagina 10 Empty
MesajSubiect: Re: Ce gatim azi??   Ce gatim azi?? - Pagina 10 EmptyDum Mai 03, 2009 6:29 pm

daca nu mananci cu pofta nu ingrasa :ras:
Sus In jos
http://bucatarie-usoara.blogspot.com/
gabidari
trandafir
trandafir
gabidari


feminin Localizare : Teheran si Cluj-Napoca
Varsta : 51
Numarul mesajelor : 6512
Data de inscriere : 23/01/2009

Ce gatim azi?? - Pagina 10 Empty
MesajSubiect: Re: Ce gatim azi??   Ce gatim azi?? - Pagina 10 EmptyDum Mai 03, 2009 6:39 pm

kata0587 a scris:
daca nu mananci cu pofta nu ingrasa :ras:
mda..maninci calule ovaz???parca eu pot sa maninc fara pofta :ras: eu si apa o beau cu pofta,pricepi??
Sus In jos
nicoletta
viorea
viorea
nicoletta


feminin Localizare : Romania
Varsta : 65
Numarul mesajelor : 985
Data de inscriere : 24/01/2009

Ce gatim azi?? - Pagina 10 Empty
MesajSubiect: Re: Ce gatim azi??   Ce gatim azi?? - Pagina 10 EmptyLun Mai 04, 2009 1:12 am

kata0587 a scris:
daca nu mananci cu pofta nu ingrasa :ras:
EROARE!
Sus In jos
http://nykoletta.wordpress.com/
gabidari
trandafir
trandafir
gabidari


feminin Localizare : Teheran si Cluj-Napoca
Varsta : 51
Numarul mesajelor : 6512
Data de inscriere : 23/01/2009

Ce gatim azi?? - Pagina 10 Empty
MesajSubiect: Re: Ce gatim azi??   Ce gatim azi?? - Pagina 10 EmptyLun Mai 04, 2009 5:56 am

eu azi gatesc tocanita de cartofi cu pui..ca altceva nu imi trece prin minte...daca nu uit fac si poza..acu am fugit la treaba!!
Sus In jos
Vizitato
Vizitator




Ce gatim azi?? - Pagina 10 Empty
MesajSubiect: Re: Ce gatim azi??   Ce gatim azi?? - Pagina 10 EmptyLun Mai 04, 2009 7:41 am

Eu azi o sa fac o ciorba de stevie,dreasa cu iaurt(e mai buna cu smantana) ca e mai dietetica.Si felul II o musaca cu carne de pui.Imi pare rau ca n-am cum sa pun poze.Va pup si va doresc o zi minunata!!!
Sus In jos
ionicaeng
viorea
viorea
ionicaeng


feminin Localizare : brasov
Varsta : 36
Numarul mesajelor : 885
Data de inscriere : 22/01/2009

Ce gatim azi?? - Pagina 10 Empty
MesajSubiect: Re: Ce gatim azi??   Ce gatim azi?? - Pagina 10 EmptyLun Mai 04, 2009 9:24 am

eu azi gatesc ciorbita de pui cu fidea si orez salbatic cu cruditati si peste la cuptor. va las si voua dragele mele reteta de orez salbatic cu cruditatie, e reteta luata dupa net e a doua oara cand o fac da noua ne place si oricum trebuie sa mancam orez si de nevoie Very Happy la restul nu are rost sa va las retetele ca stiti cum se fac mai bine ca mine

Orez salbatic cu cruditati
Ingrediente - orez salbatic - 2 rosii - un ardei mare - masline verzi Mod de preparare Se fierbe orezul salbatic, lasandu-l pe foc putin mai mult decat un orez decorticat normal (orezul integral, nedecorticat este mai tare, necesitind astfel un timp de fierbere mai mare). Separat se spala bine si se taie bucatele marunte rosiile si ardeiul. Maslinele se curata de samburi si se taie feliute. Se amesteca orezul cald cu cruditatile taiate marunt, se condimenteaza dupa gust (fiind recomandat busuiocul si sarea), si se serveste.
Sus In jos
gabidari
trandafir
trandafir
gabidari


feminin Localizare : Teheran si Cluj-Napoca
Varsta : 51
Numarul mesajelor : 6512
Data de inscriere : 23/01/2009

Ce gatim azi?? - Pagina 10 Empty
MesajSubiect: Re: Ce gatim azi??   Ce gatim azi?? - Pagina 10 EmptyLun Mai 04, 2009 11:55 am

eu pina acum nu am auzit de orez salbatic Shocked da cit traieste omul invata!!! :ras:
Sus In jos
ionicaeng
viorea
viorea
ionicaeng


feminin Localizare : brasov
Varsta : 36
Numarul mesajelor : 885
Data de inscriere : 22/01/2009

Ce gatim azi?? - Pagina 10 Empty
MesajSubiect: Re: Ce gatim azi??   Ce gatim azi?? - Pagina 10 EmptyLun Mai 04, 2009 12:30 pm

gabidari a scris:
eu pina acum nu am auzit de orez salbatic Shocked da cit traieste omul invata!!! :ras:
exista e ceva mai scump decat cel normal si trebuie fiert mai mult timp nici eu nu stiam de existenta lui pana anul trecut cand m-am imbolnavit si a trebuit sa mananc orez. am avut adus de doamna doctor si acum de curand am avut curaj sa il fac rusinica
Sus In jos
Vizitato
Vizitator




Ce gatim azi?? - Pagina 10 Empty
MesajSubiect: Re: Ce gatim azi??   Ce gatim azi?? - Pagina 10 EmptyLun Mai 04, 2009 1:11 pm

Azi nu fac nimic dar maine trag niste sarmale si cu siguranta cartofi frantuzesti, ca mi-a ramas gandul la ei. Si mai vreau sa vopsesc niste oua ca m-a zapacit barbatul sa-i mai fac cateva oua rosii. Si niste icre........apropo........care ma invatati sa fac icrele bune rau, ca eu nu le nimeresc mereu. Cateodata imi ies o nebunie, alta data ori sunt prea tari, ori mi se taie.........pls!!!!!!!!
Sus In jos
kata0587
crin
crin
kata0587


feminin Localizare : Brasov
Varsta : 37
Numarul mesajelor : 5638
Data de inscriere : 22/01/2009

Ce gatim azi?? - Pagina 10 Empty
MesajSubiect: Re: Ce gatim azi??   Ce gatim azi?? - Pagina 10 EmptyLun Mai 04, 2009 1:18 pm

Madrid a scris:
Azi nu fac nimic dar maine trag niste sarmale si cu siguranta cartofi frantuzesti, ca mi-a ramas gandul la ei. Si mai vreau sa vopsesc niste oua ca m-a zapacit barbatul sa-i mai fac cateva oua rosii. Si niste icre........apropo........care ma invatati sa fac icrele bune rau, ca eu nu le nimeresc mereu. Cateodata imi ies o nebunie, alta data ori sunt prea tari, ori mi se taie.........pls!!!!!!!!

si mama vrea sa mai faca zilele astea niste oua rosii ca nu ne-am saturat inca de ele :ras:
Sus In jos
http://bucatarie-usoara.blogspot.com/
gabidari
trandafir
trandafir
gabidari


feminin Localizare : Teheran si Cluj-Napoca
Varsta : 51
Numarul mesajelor : 6512
Data de inscriere : 23/01/2009

Ce gatim azi?? - Pagina 10 Empty
MesajSubiect: Re: Ce gatim azi??   Ce gatim azi?? - Pagina 10 EmptyLun Mai 04, 2009 2:40 pm

sarmaleeeeee slivez slivez slivez slivez Mada cum ma bagi tu in boala!!
Sus In jos
ionicaeng
viorea
viorea
ionicaeng


feminin Localizare : brasov
Varsta : 36
Numarul mesajelor : 885
Data de inscriere : 22/01/2009

Ce gatim azi?? - Pagina 10 Empty
MesajSubiect: Re: Ce gatim azi??   Ce gatim azi?? - Pagina 10 EmptyLun Mai 04, 2009 2:44 pm

Madrid a scris:
Azi nu fac nimic dar maine trag niste sarmale si cu siguranta cartofi frantuzesti, ca mi-a ramas gandul la ei. Si mai vreau sa vopsesc niste oua ca m-a zapacit barbatul sa-i mai fac cateva oua rosii. Si niste icre........apropo........care ma invatati sa fac icrele bune rau, ca eu nu le nimeresc mereu. Cateodata imi ies o nebunie, alta data ori sunt prea tari, ori mi se taie.........pls!!!!!!!!

icre dak faci mada sa imi trimiti si mie o portie. tare imi e dor de niste icre facute de mami ca de cumparat m-am saturat, sarmale nu vreau ca am avut pana azi si nu imi mai trebuie. Very Happy
Sus In jos
gabidari
trandafir
trandafir
gabidari


feminin Localizare : Teheran si Cluj-Napoca
Varsta : 51
Numarul mesajelor : 6512
Data de inscriere : 23/01/2009

Ce gatim azi?? - Pagina 10 Empty
MesajSubiect: Re: Ce gatim azi??   Ce gatim azi?? - Pagina 10 EmptyLun Mai 04, 2009 2:47 pm

si eu faceam icre ...da de cind sint aici nu am mai facut si sincer am uitat ,stiu ca puneam apa minerala si ulei si lamiie parca....sa ma tai si nu mai stiu!!! nu stiu nu stiu
Sus In jos
violeta_ionescu
panseluta
panseluta
violeta_ionescu


feminin Localizare : Bucuresti
Varsta : 72
Numarul mesajelor : 1419
Data de inscriere : 27/01/2009

Ce gatim azi?? - Pagina 10 Empty
MesajSubiect: Re: Ce gatim azi??   Ce gatim azi?? - Pagina 10 EmptyLun Mai 04, 2009 7:18 pm

Eu fac icre foarte bune, nu ma laud, dar asa e. Incep prin a fierbe o lingura de gris + pahar cu apa. Las sa se raceasca bine, apoi pun in bolul de mixer impreuna cu 2, 3 linguri de icre sarate cu putin ulei si dau drumul la mixer, sa se omogenizeze bine. Adaug pe rand ulei, cate putin, intra cam o jumatate de litru de ulei sau chiar mai mult un pic, o jumatate de lamaie stoarsa si o cescuta de apa minerala sau apa plata, dar e mai buna minerala, le face mai pufoase.
Nu dati gres, pe mine m-a invatat mamaia mea Dumnezeu s-o odihneasca! Pe atunci le frecam cu lingura de lemn intr-un castron, nu erau mixere. Acum in 10 minute se fac.
Icrele bune le cunosti dupa cum stau in lingura. Daca sunt curgatoare, nu-s bune de nimic.Trebuie sa intorci lingura plina si sa nu cada.
Sus In jos
Vizitato
Vizitator




Ce gatim azi?? - Pagina 10 Empty
MesajSubiect: Re: Ce gatim azi??   Ce gatim azi?? - Pagina 10 EmptyLun Mai 04, 2009 7:57 pm

Merci Violeta! Maine ma infig in ele.......am doau borcane de 400 de grame pline ochi cu icre....si ma pisalogeste Doru de 3 zile sa-i fac icre. daca-mi ies bine le pozez, daca nu........nu vreau sa ma fac de ras!
Si apropo, imi astept barbatul in seara asta cu ficatei de pui rajiti cu usturoi! Si cu un pahar de vin rosu..........papa bun! face cu ochiu
Sus In jos
violeta_ionescu
panseluta
panseluta
violeta_ionescu


feminin Localizare : Bucuresti
Varsta : 72
Numarul mesajelor : 1419
Data de inscriere : 27/01/2009

Ce gatim azi?? - Pagina 10 Empty
MesajSubiect: Re: Ce gatim azi??   Ce gatim azi?? - Pagina 10 EmptyLun Mai 04, 2009 8:50 pm

Madrid a scris:
Merci Violeta! Maine ma infig in ele.......am doau borcane de 400 de grame pline ochi cu icre....si ma pisalogeste Doru de 3 zile sa-i fac icre. daca-mi ies bine le pozez, daca nu........nu vreau sa ma fac de ras!
Si apropo, imi astept barbatul in seara asta cu ficatei de pui rajiti cu usturoi! Si cu un pahar de vin rosu..........papa bun! face cu ochiu

Daca le faci cum ti-am zis e imposibil sa nu iasa ! Succes! Te rog sa pozezi cum stau in lingura, ca sa dovedim. Lingura plina se intoarce si ele nu curg.
Sus In jos
Continut sponsorizat





Ce gatim azi?? - Pagina 10 Empty
MesajSubiect: Re: Ce gatim azi??   Ce gatim azi?? - Pagina 10 Empty

Sus In jos
 
Ce gatim azi??
Sus 
Pagina 10 din 38Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 6 ... 9, 10, 11 ... 24 ... 38  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Femei Puternice :: Casa si gradina :: in bucatarie-
Mergi direct la: