Femei Puternice
Femei Puternice
Femei Puternice
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Femei Puternice


 
AcasaAcasa  portalportal  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  

 

 Ce gatim azi??

In jos 
+14
lola09
nicole
anamaria21
veronica_vera88
amalia
marrya
valdoina
ionicaeng
violeta_ionescu
nicoletta
ji_cri_mar
kata0587
greieras
gabidari
18 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 13 ... 23, 24, 25 ... 31 ... 38  Urmatorul
AutorMesaj
Vizitato
Vizitator




Ce gatim azi?? - Pagina 24 Empty
MesajSubiect: Re: Ce gatim azi??   Ce gatim azi?? - Pagina 24 EmptyLun Mar 01, 2010 7:32 pm

ee supa cu galuste am papat si eu in serara asta...Very Happy facute de muma mea..bunee taree
Sus In jos
nicoletta
viorea
viorea
nicoletta


feminin Localizare : Romania
Varsta : 65
Numarul mesajelor : 985
Data de inscriere : 24/01/2009

Ce gatim azi?? - Pagina 24 Empty
MesajSubiect: Re: Ce gatim azi??   Ce gatim azi?? - Pagina 24 EmptyLun Mar 01, 2010 7:41 pm

madi_ kiseleff a scris:
nicoletta a scris:
kata0587 a scris:
arata foarte bine coliva ta.....mama a facut zeci de colive dar chestia e ca niciodata nu am facut poza ....promit ca data viitoare fac
Despre coliva vorbim dupa 20 martie
Vreau sa fac una cu trandafiri miiiiici pe margine din pasta asta. http://www.culinar.ro/forum/continut/Tehnici-ustensile-ingrediente/16730/Marshmallow-Fondant/ Am cumparat azi.... Sa vedem dc imi iese. Ca din aia din sugus am facut.
nico..sa iti zic un secret la coliva..adik cum o face mamaie a mea..si iese,de te lingi pe degete...Deci,ea pune coaja de lamaie in ea si stafide,da d'alea cum sa zic,pline..nu d'alea uscate rau.....mama si iese de....mananci non stop..mie imi da cate un platou d'ala...si il rad:))
merci de secret!
Sus In jos
http://nykoletta.wordpress.com/
Vizitato
Vizitator




Ce gatim azi?? - Pagina 24 Empty
MesajSubiect: Re: Ce gatim azi??   Ce gatim azi?? - Pagina 24 EmptyLun Mar 01, 2010 7:46 pm

cu placere:* si de nu o fi bun..sa nu imi zici mie,Madalina!Very Happy
Sus In jos
kata0587
crin
crin
kata0587


feminin Localizare : Brasov
Varsta : 37
Numarul mesajelor : 5638
Data de inscriere : 22/01/2009

Ce gatim azi?? - Pagina 24 Empty
MesajSubiect: Re: Ce gatim azi??   Ce gatim azi?? - Pagina 24 EmptyMar Mar 02, 2010 3:50 am

mie aia cu stafide nu imi place .....dar gusturile nu se discuta........mama o face doar cu nuca si pune foarte multe mirodenii (esenta de rom, zeama de la lamaie etc) dar iese atat de buna
Sus In jos
http://bucatarie-usoara.blogspot.com/
greieras
panseluta
panseluta
greieras


feminin Localizare : Iran Shiraz
Varsta : 47
Numarul mesajelor : 1644
Data de inscriere : 24/01/2009

Ce gatim azi?? - Pagina 24 Empty
MesajSubiect: Re: Ce gatim azi??   Ce gatim azi?? - Pagina 24 EmptyMar Mar 02, 2010 7:06 am

Marrya, crevetii ii vreau eu Laughing Ti-a iesit frumos cus-cusul.
Nico, coliva ta arata foarte bine si sunt sigura ca-i la fel de buna pe cum arata. Supica de cocos vreau si eu sa fac dar cred ca maine pentru ca azi voi baga doar salata. Aseara am fost la film si am mancat o punga de floricele cu, caramel + nachos cu sos de branza Sad
Sus In jos
Vizitato
Vizitator




Ce gatim azi?? - Pagina 24 Empty
MesajSubiect: Re: Ce gatim azi??   Ce gatim azi?? - Pagina 24 EmptyMar Mar 02, 2010 10:39 am

pai kata..sa faca separat o farfurie si daca ii place,o sa mai faca:) ca si mamaie pune nuca,dar daca nu are stafideee....nu mai vorbesc cu ea:)) ii fac figuri:D
diana unde ai fost la film,la plazza sau la cotroceni?
Sus In jos
kata0587
crin
crin
kata0587


feminin Localizare : Brasov
Varsta : 37
Numarul mesajelor : 5638
Data de inscriere : 22/01/2009

Ce gatim azi?? - Pagina 24 Empty
MesajSubiect: Re: Ce gatim azi??   Ce gatim azi?? - Pagina 24 EmptyMar Mar 02, 2010 11:32 am

mady, mie nu-mi plac stafidele de fel asa ca nu ma tenteaza....dar am gustat mai demult la cineva si am zis ca nu mai mananc in veci cu stafide rusinica
Sus In jos
http://bucatarie-usoara.blogspot.com/
Vizitato
Vizitator




Ce gatim azi?? - Pagina 24 Empty
MesajSubiect: Re: Ce gatim azi??   Ce gatim azi?? - Pagina 24 EmptyMar Mar 02, 2010 11:35 am

De gustibus,non disputandum:D
Sus In jos
Vizitato
Vizitator




Ce gatim azi?? - Pagina 24 Empty
MesajSubiect: Re: Ce gatim azi??   Ce gatim azi?? - Pagina 24 EmptyMar Mar 02, 2010 11:50 am

deci azi am avut chef sa mananc mar ras cu biscuite,cum imi facea mama cand eram mica,dar parca nu mai avea acelasi gust:( cand il facea mami era mai bun....acu parca aveam rumegus in farfurie:))))
Sus In jos
greieras
panseluta
panseluta
greieras


feminin Localizare : Iran Shiraz
Varsta : 47
Numarul mesajelor : 1644
Data de inscriere : 24/01/2009

Ce gatim azi?? - Pagina 24 Empty
MesajSubiect: Re: Ce gatim azi??   Ce gatim azi?? - Pagina 24 EmptyMar Mar 02, 2010 3:33 pm

Nici la una nici la alta Madi Laughing Am fost la Liberty si am revazut Valentines Day
Sus In jos
marrya
lalea
lalea
marrya


feminin Localizare : Caraula-Craiova
Varsta : 37
Numarul mesajelor : 2039
Data de inscriere : 04/02/2009

Ce gatim azi?? - Pagina 24 Empty
MesajSubiect: Re: Ce gatim azi??   Ce gatim azi?? - Pagina 24 EmptyMar Mar 02, 2010 8:54 pm

Diana ti-am pastrat si tie o portie... Da parca ai mai vazut odata filmul sau ma insel???
Sus In jos
http://marrya-marrya.blogspot.com/
kata0587
crin
crin
kata0587


feminin Localizare : Brasov
Varsta : 37
Numarul mesajelor : 5638
Data de inscriere : 22/01/2009

Ce gatim azi?? - Pagina 24 Empty
MesajSubiect: Re: Ce gatim azi??   Ce gatim azi?? - Pagina 24 EmptySam Mar 06, 2010 5:35 pm

azi am facut cartofi la cuptor....i-am copt 1 1/2 ora apoi i-am taiat in 4 pe lungime , i-am uns cu ulei si am presarat sare pe ei, apoi i-am mai dat 10 minute la cuptor. se pot manca asa cu muraturi sau zeama de varza, sau se pot asezona cu sos de smantana cu usturoi (asta daca nu tineti post)....au fost foarte buni
Sus In jos
http://bucatarie-usoara.blogspot.com/
nicoletta
viorea
viorea
nicoletta


feminin Localizare : Romania
Varsta : 65
Numarul mesajelor : 985
Data de inscriere : 24/01/2009

Ce gatim azi?? - Pagina 24 Empty
MesajSubiect: Re: Ce gatim azi??   Ce gatim azi?? - Pagina 24 EmptySam Mar 06, 2010 7:00 pm

Cand fiimea era mica, mamaia care mai traieste ( Ce gatim azi?? - Pagina 24 593877 ) ii baga seara cartofi in soba si ea ii manca cu margarina. Niciodata nu s-a saturat si a mancat si luni de zile asta.
Acuma, cred ca avem ani de zile de cand nu am mai mancat margarina.

Asa ca intuiesc gustul minunat al cartofilor tai.
Sus In jos
http://nykoletta.wordpress.com/
kata0587
crin
crin
kata0587


feminin Localizare : Brasov
Varsta : 37
Numarul mesajelor : 5638
Data de inscriere : 22/01/2009

Ce gatim azi?? - Pagina 24 Empty
MesajSubiect: Re: Ce gatim azi??   Ce gatim azi?? - Pagina 24 EmptyDum Mar 07, 2010 5:20 am

si mie imi plac cei cu margarina sau unt....sunt foarte buni slivez
Sus In jos
http://bucatarie-usoara.blogspot.com/
Vizitato
Vizitator




Ce gatim azi?? - Pagina 24 Empty
MesajSubiect: Re: Ce gatim azi??   Ce gatim azi?? - Pagina 24 EmptyDum Mar 07, 2010 10:34 am

mie maine,imi face mamaie mucenini d'aia moldovenesti....cu coca de cozonac,nuca si miere peste:D mama..o bunatateee
Sus In jos
kata0587
crin
crin
kata0587


feminin Localizare : Brasov
Varsta : 37
Numarul mesajelor : 5638
Data de inscriere : 22/01/2009

Ce gatim azi?? - Pagina 24 Empty
MesajSubiect: Re: Ce gatim azi??   Ce gatim azi?? - Pagina 24 EmptyDum Mar 07, 2010 10:35 am

si mie imi face mama mucenici ....o bunatate slivez
Sus In jos
http://bucatarie-usoara.blogspot.com/
Vizitato
Vizitator




Ce gatim azi?? - Pagina 24 Empty
MesajSubiect: Re: Ce gatim azi??   Ce gatim azi?? - Pagina 24 EmptyDum Mar 07, 2010 10:44 am

kata0587 a scris:
si mie imi face mama mucenici ....o bunatate slivez
iti face si d'aia moldovenesti? mie imi face si d'aia..in sos d'ala..si.....d'aia...ca la patiserie:D o sa pun poze:D tre sa invat si eu sa fac,sa le fac si eu la..copiii mei..cand oi avea:D
Sus In jos
Vizitato
Vizitator




Ce gatim azi?? - Pagina 24 Empty
MesajSubiect: Re: Ce gatim azi??   Ce gatim azi?? - Pagina 24 EmptyDum Mar 07, 2010 10:45 am

nasa,vorbeam cu un baiat de la cluj si mi-a zis k la voi nu se face coliva....se da numai cozonac...k numai in zona asta de la noi si in moldova se face asa ceva..e adevarat?Very Happy
Sus In jos
kata0587
crin
crin
kata0587


feminin Localizare : Brasov
Varsta : 37
Numarul mesajelor : 5638
Data de inscriere : 22/01/2009

Ce gatim azi?? - Pagina 24 Empty
MesajSubiect: Re: Ce gatim azi??   Ce gatim azi?? - Pagina 24 EmptyDum Mar 07, 2010 10:51 am

uite asa imi face mama mucenicii.....astia sunt cei moldovenesti. sunt foate insiropati
Ce gatim azi?? - Pagina 24 2053380070101983061S600x600Q85
Sus In jos
http://bucatarie-usoara.blogspot.com/
kata0587
crin
crin
kata0587


feminin Localizare : Brasov
Varsta : 37
Numarul mesajelor : 5638
Data de inscriere : 22/01/2009

Ce gatim azi?? - Pagina 24 Empty
MesajSubiect: Re: Ce gatim azi??   Ce gatim azi?? - Pagina 24 EmptyDum Mar 07, 2010 10:53 am

madi_ kiseleff a scris:
nasa,vorbeam cu un baiat de la cluj si mi-a zis k la voi nu se face coliva....se da numai cozonac...k numai in zona asta de la noi si in moldova se face asa ceva..e adevarat?Very Happy

e adevarat ca nu se face coliva peste tot.....sunt zone unde in loc de coliva se da lapte cu orez sau un grau fiert simplu fara alte minuni prin el
Sus In jos
http://bucatarie-usoara.blogspot.com/
Vizitato
Vizitator




Ce gatim azi?? - Pagina 24 Empty
MesajSubiect: Re: Ce gatim azi??   Ce gatim azi?? - Pagina 24 EmptyDum Mar 07, 2010 10:53 am

da ceva de genul:D numai k la mien sunt mai galbeni,mama ta nu pune ou?Very Happy k a mea pune..Very Happy si laptic..in compozitie,k noi nu tinem post:)
Sus In jos
kata0587
crin
crin
kata0587


feminin Localizare : Brasov
Varsta : 37
Numarul mesajelor : 5638
Data de inscriere : 22/01/2009

Ce gatim azi?? - Pagina 24 Empty
MesajSubiect: Re: Ce gatim azi??   Ce gatim azi?? - Pagina 24 EmptyDum Mar 07, 2010 10:54 am

la mine se face fara ca se tine post face cu ochiu
Sus In jos
http://bucatarie-usoara.blogspot.com/
Vizitato
Vizitator




Ce gatim azi?? - Pagina 24 Empty
MesajSubiect: Re: Ce gatim azi??   Ce gatim azi?? - Pagina 24 EmptyDum Mar 07, 2010 11:02 am

pacatoase suntem..ce sa ii faci:( dar la mine,fara laptic si toate cele..nu mere:( nu mi piaceeeeeee:(
Sus In jos
violeta_ionescu
panseluta
panseluta
violeta_ionescu


feminin Localizare : Bucuresti
Varsta : 72
Numarul mesajelor : 1419
Data de inscriere : 27/01/2009

Ce gatim azi?? - Pagina 24 Empty
MesajSubiect: Re: Ce gatim azi??   Ce gatim azi?? - Pagina 24 EmptyMier Mar 10, 2010 8:17 am

V a ofer si voua, iata , i-am mutat la locul lor:
Ce gatim azi?? - Pagina 24 66274-1

Papa Madi, astia sunt cu laptic si cu oua si cu miere si cu nuca si cu zahar vanilat si coaja del amaie, o minune!

Reteta mucenici

Ingrediente

1 kg de faina
2 oua
1/2 l de lapte
100 g zahar
3 linguri de ulei de masline
50 g drojdie( 2 cubulete)
2 plicuri zahar vanilinat
coaja de lamaie
esenta de rom
cateva linguri de miere , 150 g nuca

Mod de lucru:
Laptele se incalzeste impreuna cu zaharul, zaharul vanilinat, coaja de lamaie si esenta de rom si se pune peste faina, intr-un vas in care se face un cuib . Tot acolo se pune si drojdia( nu e nevoie sa se faca maia) si ouale si uleiul de masline. Se amesteca toate ingredientele si se framanta putin. Se acopera vasul cu un servet si se aseaza intr-un loc cald. Eu il asez totdeauna intr-o patura moale si usoara . Caldura degajata de aluat ( a fost framantat cu laptele cald) se pastreaza si face sa creasca aluatul destul de repede, cam intr-o jumatate de ora.
Se rupe din el o bucata, se intinde pe planseta/masa presarata cu faina, se intinde cu sucitorul pana la 1 cm grosime si se taie cu paharul forme rotunde , ca la gogosi, care se rasucesc pentru a forma 8- uri. Cu degetul se fac gaurele sau se pot lasa si fara. Se aseaza in tavi unse cu ulei de masline( e important asta!) si se coc la cuptorul preincalzit. Timpul de coacere difera de la un cuptor la altul, al meu le coace in 20 minute, cam asa.
Dupa ce s-au copt se ung cu miere si se presara nuca( ori cu un sirop mai gros din apa cu zahar + vanilinat).


Ultima editare efectuata de catre violeta_ionescu in Mier Mar 10, 2010 5:55 pm, editata de 1 ori
Sus In jos
nicoletta
viorea
viorea
nicoletta


feminin Localizare : Romania
Varsta : 65
Numarul mesajelor : 985
Data de inscriere : 24/01/2009

Ce gatim azi?? - Pagina 24 Empty
MesajSubiect: Re: Ce gatim azi??   Ce gatim azi?? - Pagina 24 EmptyMier Mar 10, 2010 12:25 pm

Lasa-i aici sa mi se puna pe suflet. Ca tare-s frumosi!
Cuptorul meu nu rumeneste asa ca....sunt invidioasa!
Sus In jos
http://nykoletta.wordpress.com/
Continut sponsorizat





Ce gatim azi?? - Pagina 24 Empty
MesajSubiect: Re: Ce gatim azi??   Ce gatim azi?? - Pagina 24 Empty

Sus In jos
 
Ce gatim azi??
Sus 
Pagina 24 din 38Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 13 ... 23, 24, 25 ... 31 ... 38  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Femei Puternice :: Casa si gradina :: in bucatarie-
Mergi direct la: