Femei Puternice
Femei Puternice
Femei Puternice
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Femei Puternice


 
AcasaAcasa  portalportal  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  

 

 Ce gatim azi??

In jos 
+14
lola09
nicole
anamaria21
veronica_vera88
amalia
marrya
valdoina
ionicaeng
violeta_ionescu
nicoletta
ji_cri_mar
kata0587
greieras
gabidari
18 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 17 ... 30, 31, 32 ... 34 ... 38  Urmatorul
AutorMesaj
kata0587
crin
crin
kata0587


feminin Localizare : Brasov
Varsta : 37
Numarul mesajelor : 5638
Data de inscriere : 22/01/2009

Ce gatim azi?? - Pagina 31 Empty
MesajSubiect: Re: Ce gatim azi??   Ce gatim azi?? - Pagina 31 EmptyMar Noi 13, 2012 4:53 pm

am citit si eu, dar sincer acuma ce ai voie sa mananci?....peste nu ai voie, carne doar daca e f facuta, branza frantuzeasca nu ai voie ca e moale ( asta inseamna ca nu e buna nici branza de vaci romaneasca, nici casul proaspat, telemeau e sarata si nu ai voie sare, cascavalul nu e sanatos nici pt oameni normali nici pt gravide) , icre nu, mezeluri nu, fasole nu, lapte rar, maioneza nu, iute nu, sarat nu, dulce nu...........in concluzie gravidele trebuie sa fie vegetariene ... doar legume si fructe bine spalatate ganditor
Sus In jos
http://bucatarie-usoara.blogspot.com/
marrya
lalea
lalea
marrya


feminin Localizare : Caraula-Craiova
Varsta : 37
Numarul mesajelor : 2039
Data de inscriere : 04/02/2009

Ce gatim azi?? - Pagina 31 Empty
MesajSubiect: Re: Ce gatim azi??   Ce gatim azi?? - Pagina 31 EmptyMar Noi 13, 2012 5:03 pm

De ficat scrie ca sa incerci sa-l manaci o data pe saptamana si sa fie bine gatit, deci nu e interzis in totalitate... eu una cred ca toate alimentele sunt ok atata timp cat nu faci exces si le mananci cum trebuie, sunt proaspete, spalate bine si gatite bine... oricum informatiile sunt utile in felul asta o sa vad de ce nu trebuie sa abuzez...
Sus In jos
http://marrya-marrya.blogspot.com/
gabidari
trandafir
trandafir
gabidari


feminin Localizare : Teheran si Cluj-Napoca
Varsta : 51
Numarul mesajelor : 6512
Data de inscriere : 23/01/2009

Ce gatim azi?? - Pagina 31 Empty
MesajSubiect: Re: Ce gatim azi??   Ce gatim azi?? - Pagina 31 EmptyMar Noi 13, 2012 5:06 pm

alooo aici gatim nu stresam gravideleeee!!! ras ras ras ras ras ras ras topic off topic off topic off topic off
Sus In jos
PaulaNoel
viorea
viorea
PaulaNoel


feminin Localizare : Innsbruck,Austria
Varsta : 40
Numarul mesajelor : 711
Data de inscriere : 31/10/2012

Ce gatim azi?? - Pagina 31 Empty
MesajSubiect: Re: Ce gatim azi??   Ce gatim azi?? - Pagina 31 EmptyMar Noi 13, 2012 5:09 pm

kata0587 a scris:
am citit si eu, dar sincer acuma ce ai voie sa mananci?....peste nu ai voie, carne doar daca e f facuta, branza frantuzeasca nu ai voie ca e moale ( asta inseamna ca nu e buna nici branza de vaci romaneasca, nici casul proaspat, telemeau e sarata si nu ai voie sare, cascavalul nu e sanatos nici pt oameni normali nici pt gravide) , icre nu, mezeluri nu, fasole nu, lapte rar, maioneza nu, iute nu, sarat nu, dulce nu...........in concluzie gravidele trebuie sa fie vegetariene ... doar legume si fructe bine spalatate ganditor

sa nu exageram!!! ras nu zice nimeni sa nu mananci cascaval e chiar recomandat,la fel si laptele fiind cele mai importante surse de calciu ptr corp. branza de la tarani nu am mancat nici eu,mi a fost frica de bacterii care pot duce la avorturi spontane.
in schimb am mancat ori ce branzet pe care era scris pasteurizat,lapte la fel,sua proaspat fiert.
pestele este sanatos,chiar si sushi daca stii cat de proaspta este acesta,nu este recomandat peste cu un procent ft ridicat de mercur!
fasole,icre(cumparate),sare am mancat ...maioneza nu din cauza ca nu cumva sa fie infectat cu salmonella,in schimb am facut maioneza din oua fierte cu putin mustar s a legat perfect face cu ochiu.
branza cu mucegai si orice alta branza daca o bagi in omlete,sau in orice daca e gatita se disctrug toate bacteriile.

eu am pierdut o sarcina ,la asta m am referit.Sad inainte nu aveam nici o restrictie,ma gandeam prostii,sau asa cum ai zis si tu Cata "eu ce mai mananc"....dar raman multe de mancat si este vb de 9 luni si de ceva ft pretios ce duci in burtica si cred ca nici o dorinta sau nimic nu este mai important ca tu sa dai nastere unui copil sanatos!!
sigur nu ne vom putea feri de toate,dar sa incercam sa nu facem nimic premedidat,mai ales daca stim ca poate fi periculos ptr bebe....

topic off


Ultima editare efectuata de catre PaulaNoel in Mar Noi 13, 2012 7:37 pm, editata de 1 ori
Sus In jos
gabidari
trandafir
trandafir
gabidari


feminin Localizare : Teheran si Cluj-Napoca
Varsta : 51
Numarul mesajelor : 6512
Data de inscriere : 23/01/2009

Ce gatim azi?? - Pagina 31 Empty
MesajSubiect: Re: Ce gatim azi??   Ce gatim azi?? - Pagina 31 EmptyMar Noi 13, 2012 5:14 pm

ras ras ras Paulica eu nu am intrebat ce mai mananc ca nu mai fac copii deci mananc tot ce vreau.. ras ras Catalina se intreba!!
acu sincer vb e bine sa fim mai atente cu ceea ce mancam ca nu mai stie nimeni ce se baga in tot ce cumparam...dar ma gandesc ca orice mancat cu moderatie nu poate face rau!! aplauze
Sus In jos
kata0587
crin
crin
kata0587


feminin Localizare : Brasov
Varsta : 37
Numarul mesajelor : 5638
Data de inscriere : 22/01/2009

Ce gatim azi?? - Pagina 31 Empty
MesajSubiect: Re: Ce gatim azi??   Ce gatim azi?? - Pagina 31 EmptyMar Noi 13, 2012 5:20 pm

topic off paula, te contrazic....cascavalul e printre cele mai proaste alimente, sau cel putin in Ro.......daca ti-l faci acasa atunci e ok, dar ce e pe piata, numai e-uri, si alte minuni, iar cum se face mai nou cu braneturile si mezelurile la noi prefer sa nu le mananc nici eu, iar daca as fi gravida acestea 2 chiar nu le-as manca. mi-a zis cineva ce se intampla cu cascavalul, mezelurile si laptele UHT expirat de pe rafturi...acestea se duc inapoi la fabrica unde se reamesteca si se adauga SARE la cascava si mezeluriu si se reambaleaza.....de ceva timp am descoperit ca multe produse sunt exagerat de sarate si poti sa-ti dai seama ca ceva nu e in regula acolo....laptele UHT daca te uiti pe fundul cutiei vei vedea un nr (nu ma refer la nr lotului sau alte date) si acela cu cat e mai mare cu atat e mai vechi laptele si de mai multe ori reimbuteliat
Referitor la branza iti mai zic ceva....eu am cumparat Miez de lapte , de la Delaco (toata lumea o lauda) si am bagat-o in cuptor....teoretic orice branzet bagat la cuptor se topeste, pt ca orice grasime la caldura se topeste, dar aceasta "branza" a ramas intacta la temperatura de peste 200grade....e clar cat chimical poate sa aibe. si gelatina daca era si tot trebuyia sa-si schimbe forma.
pestele nu poti sti cat mercur are in el pt ca nimeni nu zice ...si la cat de poluate sunt apele nu te astepta sa fie prea curat pestele
Sus In jos
http://bucatarie-usoara.blogspot.com/
PaulaNoel
viorea
viorea
PaulaNoel


feminin Localizare : Innsbruck,Austria
Varsta : 40
Numarul mesajelor : 711
Data de inscriere : 31/10/2012

Ce gatim azi?? - Pagina 31 Empty
MesajSubiect: Re: Ce gatim azi??   Ce gatim azi?? - Pagina 31 EmptyMar Noi 13, 2012 5:22 pm

gabidari a scris:
ras ras ras Paulica eu nu am intrebat ce mai mananc ca nu mai fac copii deci mananc tot ce vreau.. ras ras Catalina se intreba!!
acu sincer vb e bine sa fim mai atente cu ceea ce mancam ca nu mai stie nimeni ce se baga in tot ce cumparam...dar ma gandesc ca orice mancat cu moderatie nu poate face rau!! aplauze

n am inteles Question dar nu am zis nimic de tine Gabi....
si nu am facut referire la nimeni,este parerea mea atat... si da asa este si eu zic ca atata timp cat nu mancam in exces nu poate dauna,precum ficatul,dar alte alimente mai bine le evitam total!

Sus In jos
PaulaNoel
viorea
viorea
PaulaNoel


feminin Localizare : Innsbruck,Austria
Varsta : 40
Numarul mesajelor : 711
Data de inscriere : 31/10/2012

Ce gatim azi?? - Pagina 31 Empty
MesajSubiect: Re: Ce gatim azi??   Ce gatim azi?? - Pagina 31 EmptyMar Noi 13, 2012 5:28 pm

Cata,ce este total nerecomandat este branza topita nu cascavalul,cascavalul este unul dintre alimentele cele mai import atat in alimentatia copiilor cat si a adultilor!
trebuie sa citesti mereu pe ambalaj ce contine,sa fie facute doar din lapte si sa nu contina alte porcarii...e mai scump dar se merita,la fel si mezelurile,cele mai indicate sunt cele care este preparat din bucati de carne,ci nu din tocatura .ca nu sunt ft sanatoase e adevarat,dar sunt multe retete romanesti la fel de nesatoase si tot le consumam.

eu nu vreau sa contrazic pe nimeni fiecare are dreptate in felul ei,am dorit doar sa ii recomand Mariei sa fie atenta la acest lucru.daca o va face sau nu ,este alegerea ei. nu a fost o intentie rea!
Sus In jos
kata0587
crin
crin
kata0587


feminin Localizare : Brasov
Varsta : 37
Numarul mesajelor : 5638
Data de inscriere : 22/01/2009

Ce gatim azi?? - Pagina 31 Empty
MesajSubiect: Re: Ce gatim azi??   Ce gatim azi?? - Pagina 31 EmptyMar Noi 13, 2012 5:32 pm

voi daca aveti parte de alimentatie mai buna acolo e bine, dar in romania sunt numai porcarii din pacate.....pt a cumpara ceva cat de cat natural e posibil sa dai exagerat de multi bani
Sus In jos
http://bucatarie-usoara.blogspot.com/
gabidari
trandafir
trandafir
gabidari


feminin Localizare : Teheran si Cluj-Napoca
Varsta : 51
Numarul mesajelor : 6512
Data de inscriere : 23/01/2009

Ce gatim azi?? - Pagina 31 Empty
MesajSubiect: Re: Ce gatim azi??   Ce gatim azi?? - Pagina 31 EmptyMar Noi 13, 2012 5:36 pm

Paula cred ca absolut toata lumea ainteles ca ai avut o intentie bun si deci nu cred ca s-a suparat cineva ,,,eu chiar glumeam..asa ca sunt sigura ca orice mesaj e bun venit atunci cand omul vb in cunostinta de cauza ...cum spui tu ai pierdut o sarcina si eu la fel eram pe cale de ail pierde pe Darius....sa fim atente la ce mancam e un lucru minunat pt toata lumea nu doar pt gravide!! imbratisare
Sus In jos
PaulaNoel
viorea
viorea
PaulaNoel


feminin Localizare : Innsbruck,Austria
Varsta : 40
Numarul mesajelor : 711
Data de inscriere : 31/10/2012

Ce gatim azi?? - Pagina 31 Empty
MesajSubiect: Re: Ce gatim azi??   Ce gatim azi?? - Pagina 31 EmptyMar Noi 13, 2012 7:35 pm

acum am citit ca in loc de Cata scrisesem Gabi:))) nu intelegeam la ce faci referire,desi m am gandit ca asta ar putea fi (sa fi incurcat numele la grabeala),m am uitat dar n am remarcat nimic! ras
Sus In jos
marrya
lalea
lalea
marrya


feminin Localizare : Caraula-Craiova
Varsta : 37
Numarul mesajelor : 2039
Data de inscriere : 04/02/2009

Ce gatim azi?? - Pagina 31 Empty
MesajSubiect: Re: Ce gatim azi??   Ce gatim azi?? - Pagina 31 EmptySam Ian 05, 2013 2:05 pm

Ieri am papat pt prima data Kale.. gatit de iubi Very Happy am tot auzit numai de bine de el si am zis sa-l incerc... a calit un pic de ceapa, morcov, bacon, putin usturoi si kale-ul oparit putin cat sa se inmoaie.. a iesit chiar bun Smile l-am servit alaturi de pui Very Happy cred ca merge bine,bine si fara bacon... la noi a iesit cam sarat un pic din cauza baconu-lui.
Sus In jos
http://marrya-marrya.blogspot.com/
kata0587
crin
crin
kata0587


feminin Localizare : Brasov
Varsta : 37
Numarul mesajelor : 5638
Data de inscriere : 22/01/2009

Ce gatim azi?? - Pagina 31 Empty
MesajSubiect: Re: Ce gatim azi??   Ce gatim azi?? - Pagina 31 EmptySam Ian 05, 2013 5:01 pm

pana azi nu am auzit de kale, dar acuma am cautat si am vazut ca e o salata ras.....ma bucur ca ai incercat ceva nou si ti-a placut ...ma apucasem si eu sa incerc fructe exotice si m-au cam dezamagit asa ca am renuntat ras
azi eu am facut oua umplute dar cu chinuri mari. am facut de 3 ori maioneza pt ca mi se tot taia. daca se uita cineva la mine cand fac mancare nu-mi iese nimic, iar bunicu m-ai avea putin si intra in castronu unde faceam maioneza sa nu cumva sa piarda vreo informatie de pe acolo ras dupa ca mi s-a taiat de 2 ori mi-am luat lucrurile si m-am dus in camera unde eram singura si asa mi-a iesit si mie maioneza si am putut sa fac ouale ras
Sus In jos
http://bucatarie-usoara.blogspot.com/
marrya
lalea
lalea
marrya


feminin Localizare : Caraula-Craiova
Varsta : 37
Numarul mesajelor : 2039
Data de inscriere : 04/02/2009

Ce gatim azi?? - Pagina 31 Empty
MesajSubiect: Re: Ce gatim azi??   Ce gatim azi?? - Pagina 31 EmptySam Ian 05, 2013 5:16 pm

Am inteles ca kale are mai mult fier decat spanacu, plus o multime de alte proprietati... pe post de salata am folosit-o azi, are un gust bun, insa trebuie frecata inainte pt ca e aspra, nu e tocmai o salata...oparita iubi zice ca miroase a varza.
Da la ce fructe exotice te referi? Fructe, fructe... sau vroiai sa zici fructe de mare?
Am facut si eu pt anu nou 2 oua umplute, am mancat jumatate din unu, restu iubi... insa eu prefer oul fiert normal... eu am frecat galbenusu cu un pic de maio cumparata Very Happy
Sus In jos
http://marrya-marrya.blogspot.com/
kata0587
crin
crin
kata0587


feminin Localizare : Brasov
Varsta : 37
Numarul mesajelor : 5638
Data de inscriere : 22/01/2009

Ce gatim azi?? - Pagina 31 Empty
MesajSubiect: Re: Ce gatim azi??   Ce gatim azi?? - Pagina 31 EmptySam Ian 05, 2013 5:21 pm

fructe fructe....am cumparat avocado si nu mi-a placut prea mult, mi se pare ca nu are nici un gust. apoi am luat kaki si nici asta nu mi s-a parut cine stie ce. pomelo mi s-a parut ca are prea multa coaja iar ca si gust nu m-a dat pe spate. ce mi-a placut a fost ananasul crud. in rest au fost ok, dar nu m-aU convis atat de tare incat sa le consum zilnic ca alte persoane
Sus In jos
http://bucatarie-usoara.blogspot.com/
marrya
lalea
lalea
marrya


feminin Localizare : Caraula-Craiova
Varsta : 37
Numarul mesajelor : 2039
Data de inscriere : 04/02/2009

Ce gatim azi?? - Pagina 31 Empty
MesajSubiect: Re: Ce gatim azi??   Ce gatim azi?? - Pagina 31 EmptySam Ian 05, 2013 5:30 pm

Kaki nu am incercat... pomelo mie imi place, insa prefer grapefruit roz, care e mai dulce si aromat, avocado, daca nu e copt, nu are nici-un gust, simplu nici mie nu imi place cine stie, dar in salate e perfect, in salata cocktail de prawns e super... ananas crud parca am mancat, nu sunt sigura, oricum e bun... apoi imi place fructul pasiunii, mango, da tot asa sa fie copt, altfel e naspa...
Parca mi se face pofta de mancare Very Happy
Sus In jos
http://marrya-marrya.blogspot.com/
kata0587
crin
crin
kata0587


feminin Localizare : Brasov
Varsta : 37
Numarul mesajelor : 5638
Data de inscriere : 22/01/2009

Ce gatim azi?? - Pagina 31 Empty
MesajSubiect: Re: Ce gatim azi??   Ce gatim azi?? - Pagina 31 EmptySam Ian 05, 2013 5:40 pm

avocado mi-a placut imediat dupa ce l-am facut pasta si am mancat cu chipsuri, dar a doua zi nu mi-a mai placut....mai bune sunt merele sau bananele ras
Sus In jos
http://bucatarie-usoara.blogspot.com/
marrya
lalea
lalea
marrya


feminin Localizare : Caraula-Craiova
Varsta : 37
Numarul mesajelor : 2039
Data de inscriere : 04/02/2009

Ce gatim azi?? - Pagina 31 Empty
MesajSubiect: Re: Ce gatim azi??   Ce gatim azi?? - Pagina 31 EmptySam Ian 05, 2013 5:50 pm

Cred ca merele sunt cele mai iubite fructe... eu am mancat recent niste gutui zemoase asa bune, ca cele de la tara, am nimerit vreo 2-3 asa si am mai luat in alta zi, da nu au mai fost bune, erau inecacioase, seci... mie imi mai plac mult si portocalele, bananele imi plac alea semicoapte...
Sus In jos
http://marrya-marrya.blogspot.com/
marrya
lalea
lalea
marrya


feminin Localizare : Caraula-Craiova
Varsta : 37
Numarul mesajelor : 2039
Data de inscriere : 04/02/2009

Ce gatim azi?? - Pagina 31 Empty
MesajSubiect: Re: Ce gatim azi??   Ce gatim azi?? - Pagina 31 EmptySam Ian 05, 2013 5:53 pm

Aaaa am mancat kaki, dupa nume nu mi-am dat seama cum arata, mi-l imaginam altfel... mie nu mi-a placut deloc, bine ca l-am mancat acum vreo 4 ani, poate intre timp mi sa schimbat gustul Very Happy
Sus In jos
http://marrya-marrya.blogspot.com/
kata0587
crin
crin
kata0587


feminin Localizare : Brasov
Varsta : 37
Numarul mesajelor : 5638
Data de inscriere : 22/01/2009

Ce gatim azi?? - Pagina 31 Empty
MesajSubiect: Re: Ce gatim azi??   Ce gatim azi?? - Pagina 31 EmptyJoi Ian 10, 2013 6:06 pm

azi am testat turmericul cu cartofi la cuptor...au fost chiar buni, dar am o intrebare...la cartofi am pus si ulei si acesta s-a colorat de la turmeric si a iesit o culoare de verde fosforescent...asa trebuie sa iasa sau ceva nu am facut eu bine?
Sus In jos
http://bucatarie-usoara.blogspot.com/
gabidari
trandafir
trandafir
gabidari


feminin Localizare : Teheran si Cluj-Napoca
Varsta : 51
Numarul mesajelor : 6512
Data de inscriere : 23/01/2009

Ce gatim azi?? - Pagina 31 Empty
MesajSubiect: Re: Ce gatim azi??   Ce gatim azi?? - Pagina 31 EmptyVin Ian 11, 2013 12:05 pm

nu ai gresit tu nimic,asa iese culoarea....ai doar grija sa nu pui prea mult in mancare ca are sa dea un gust usor amarui,in rest e ok!!
Sus In jos
kata0587
crin
crin
kata0587


feminin Localizare : Brasov
Varsta : 37
Numarul mesajelor : 5638
Data de inscriere : 22/01/2009

Ce gatim azi?? - Pagina 31 Empty
MesajSubiect: Re: Ce gatim azi??   Ce gatim azi?? - Pagina 31 EmptyVin Ian 11, 2013 12:27 pm

m-ai linistit, ma gandeam ca in combinatie cu alte condimente o fi iesit asa ......nu am pus mult, chiar avea gust bun mancarea....multumesc paula pt condiment:*
sper ca maine sa fac si orezul tau gaby dar nu garantez nimic kiss
Sus In jos
http://bucatarie-usoara.blogspot.com/
PaulaNoel
viorea
viorea
PaulaNoel


feminin Localizare : Innsbruck,Austria
Varsta : 40
Numarul mesajelor : 711
Data de inscriere : 31/10/2012

Ce gatim azi?? - Pagina 31 Empty
MesajSubiect: Re: Ce gatim azi??   Ce gatim azi?? - Pagina 31 EmptySam Ian 12, 2013 4:24 pm

cu placere Cata,sa pui putin un sfert de lingurita,sau si mai p-utin e suficient...ptr un plus de aroma,ai putea sa l calesti inainte de toate pe el,apoi pui restul(ceapa...usturoi..ce mai pui tu).
sa incerci si putin chimen tot la fel la prajit inainte o data cu turmericul,seminte de mustar negre,2 cuisoare,o foaie de dafin si putin chilli...dau o savoare super toate in combinatia asta! apoi adaugi ceapa,cartofi ce vrei tu sa faci gen mancarica...va iesi ft aromata si gustoasa!!
Sus In jos
kata0587
crin
crin
kata0587


feminin Localizare : Brasov
Varsta : 37
Numarul mesajelor : 5638
Data de inscriere : 22/01/2009

Ce gatim azi?? - Pagina 31 Empty
MesajSubiect: Re: Ce gatim azi??   Ce gatim azi?? - Pagina 31 EmptySam Ian 12, 2013 4:29 pm

am calit mai putin de jumate de lingurita si apoi am pus ceapa la calit iar apoi am adaugat-o peste cartofi si am dat la cuptor..pe viitor o sa incerc si combinatiile de care zici kiss
Sus In jos
http://bucatarie-usoara.blogspot.com/
PaulaNoel
viorea
viorea
PaulaNoel


feminin Localizare : Innsbruck,Austria
Varsta : 40
Numarul mesajelor : 711
Data de inscriere : 31/10/2012

Ce gatim azi?? - Pagina 31 Empty
MesajSubiect: Re: Ce gatim azi??   Ce gatim azi?? - Pagina 31 EmptyLun Ian 14, 2013 9:56 am

Sus In jos
Continut sponsorizat





Ce gatim azi?? - Pagina 31 Empty
MesajSubiect: Re: Ce gatim azi??   Ce gatim azi?? - Pagina 31 Empty

Sus In jos
 
Ce gatim azi??
Sus 
Pagina 31 din 38Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 17 ... 30, 31, 32 ... 34 ... 38  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Femei Puternice :: Casa si gradina :: in bucatarie-
Mergi direct la: