Femei Puternice
Femei Puternice
Femei Puternice
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Femei Puternice


 
AcasaAcasa  portalportal  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  

 

 Ganduri frumoase

In jos 
+8
greieras
marrya
amalia
valdoina
ji_cri_mar
gabidari
nicoletta
kata0587
12 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul
AutorMesaj
kata0587
crin
crin
kata0587


feminin Localizare : Brasov
Varsta : 37
Numarul mesajelor : 5638
Data de inscriere : 22/01/2009

Ganduri frumoase - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Ganduri frumoase   Ganduri frumoase - Pagina 5 EmptyDum Iun 20, 2010 5:20 am

Fa-ti timp

In trecerea grabita prin lume catre veci,
Fa-ti timp, macar o clipa, sa vezi pe unde treci!
Fa-ti timp sa vezi durerea si lacrima arzind
Fa-ti timp sa poti, cu mila, sa te alini oricind!
Fa-ti timp pentru-adevaruri si adincimi de vis,
Fa-ti timp pentru prieteni, cu sufletul deschis!
Fa-ti timp sa vezi padurea, s-asculti linga izvor,
Fa-ti timp s-asculti ce spune o floare, un cocor!
Fa-ti timp, pe-un munte seara, stind singur sa te rogi,
Fa-ti timp, frumoase amintiri, de unul sa invoci!
Fa-ti timp sa stai cu mama, cu tata tau - batrini....
Fa-ti timp de-o vorba buna, de-o coaja pentru ciini....
In trecerea grabita prin lume catre veci,
Fa-ti timp macar o clipa sa vezi pe unde treci!
Fa-ti timp sa gusti frumosul din tot ce e curat,
Fa-ti timp, ca esti de multe mistere-nconjurat!
Fa-ti timp cu orice taina sau adevar sa stai,
Fa-ti timp, caci toate-acestea au inima, au grai!
Fa-ti timp s-asculti la toate, din toate sa inveti,
Fa-ti timp sa dai vietii adevaratul sens!
Fa-ti timp, ACUM!
Sa stii: zadarnic ai sa plingi,
Comoara risipita a a vietii, n-o mai stringi!
Sus In jos
http://bucatarie-usoara.blogspot.com/
gabidari
trandafir
trandafir
gabidari


feminin Localizare : Teheran si Cluj-Napoca
Varsta : 51
Numarul mesajelor : 6512
Data de inscriere : 23/01/2009

Ganduri frumoase - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Ganduri frumoase   Ganduri frumoase - Pagina 5 EmptyMar Iun 22, 2010 6:14 pm

am inteles sa traiti!!! ok uite mi-am facut timp si am intrat pe forum...deci am primit mesajul tau face cu ochiu foarte frumos!!
Sus In jos
kata0587
crin
crin
kata0587


feminin Localizare : Brasov
Varsta : 37
Numarul mesajelor : 5638
Data de inscriere : 22/01/2009

Ganduri frumoase - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Ganduri frumoase   Ganduri frumoase - Pagina 5 EmptyJoi Iun 24, 2010 4:07 am

Decât o mie de cuvinte goale,
Mai bine unul singur care aduce pacea.

Decât o mie de versuri goale,
Mai bine un singur vers ce aduce pacea.

Decât sute de căi inutile,
Mai bine Calea Legii, aducătoare de pace.

Decât să câştigi mii de bătălii,
Mai bine să te cucereşti pe tine însuţi.

Atunci victoria este a ta.

Şi nimeni nu ţi-o poate lua,
Nici îngerii, nici demonii,
Nici raiul sau iadul.

Decât o sută de ani de veneraţie,
Decât o mie de ofrande,
Decât a renunţa la mii de căi lumeşti
Pentru a câştiga merit,
Decât chiar a menţine o flacăra sacră,
Pentru o sută de ani, într-o pădure—
Mai bine o clipă de închinăciune
Celui ce s-a cucerit pe sine.

A te pleca în faţa unui astfel de om,
Unui bătrân Maestru virtuos şi sfânt,
Înseamnă a fi cuceritor peste viaţă,
Şi frumuseţe, putere şi fericire.

Mai bine o zi petrecută în contemplaţie,
Decât o sută de ani de răutate.

Mai bine o zi de reflectare,
Decât o sută de ani de ignoranţă.

Mai bine o zi de hotărâre,
Decât o sută de ani de trândăvie.

Mai bine să trăieşti o zi
Întrebându-te
Cum răsar şi apun toate pe lumea asta.

Mai bine să trăieşti o oră
Aflând
Unica viaţă adevărată.

Mai bine să trăieşti o clipă
Trăind viaţa adevărată.

(Buddha)

sursa:putereaprezentului
Sus In jos
http://bucatarie-usoara.blogspot.com/
gabidari
trandafir
trandafir
gabidari


feminin Localizare : Teheran si Cluj-Napoca
Varsta : 51
Numarul mesajelor : 6512
Data de inscriere : 23/01/2009

Ganduri frumoase - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Ganduri frumoase   Ganduri frumoase - Pagina 5 EmptyMier Iul 07, 2010 3:15 pm

Parabola de Osho





Se spune ca a existat odata un arbore batran si maiestuos, cu ramurile intinse spre cer. Cand inflorea, fluturi de toate formele si culorile veneau de pretutindeni si dansau in jurul lui. Cand facea fructe, pasari din tari indepartate veneau sa guste din ele. Ramurile sale aratau ca niste brate vanjoase. Era minunat.


Un baietel obisnuia sa vina si sa se joace sub el in fiecare zi, iar copacul s-a obisnuit cu el si a inceput sa-l iubeasca. Ceea ce este mare si batran se poate indragosti de ceea ce este mic si tanar, cu conditia sa nu fie atasat de ideea ca el este mare, iar celalalt mic. Copacul nu avea aceasta idee, asa ca s-a indragostit de baiat. Egoul incearca intotdeauna sa iubeasca ceea ce este mai mare decat el. Pentru adevarata iubire, nimic nu este insa mare sau mic. Ea ii imbratiseaza pe toti cei de care se apropie.


Asadar, copacul s-a indragostit de baietelul care venea in fiecare zi sa se joace sub el. Ramurile sale erau foarte inalte, dar el si le apleca, pentru ca baiatul sa le poata atinge pentru a-i mangaia florile si pentru a-i culege fructele. Iubirea este intotdeauna gata sa se incline; egoul, niciodata.


Daca incerci sa te apropii de un ego, acesta se va inalta si mai mult, devenind atat de rigid incat sa nu-l poti atinge. Ceea ce poate fi atins este considerat a fi mic. Ceea ce nu poate fi atins, cel care sta pe tronul puterii, este considerat a fi mare.


Asadar, ori de cate ori venea copilul, arborele isi pleca ramurile. Cand micutul ii mangaia florile, batranul copac se simtea cuprins de un val incredibil de fericire. Iubirea este intotdeauna fericita atunci cand poate darui ceva; egoul nu este fericit decat atunci cand poate lua ceva de la altcineva.


Baiatul a crescut. Uneori, dormea in poala copacului, alteori ii manca fructele, sau purta o coroana impletita din florile sale. Se simtea atunci de parca ar fi fost regele junglei. Florile iubirii te fac intotdeauna sa te simti ca un rege, in timp ce ghimpii egoului te fac sa te simti mizerabil. Vazand cum baiatul poarta o cununa din florile sale, dansand cu ea, copacul se simtea fericit. Il aproba cu ramurile sale; canta in bataia vantului. Baiatul a crescut si mai mult. A inceput sa se catere in copac, leganandu-se pe ramurile sale. Ori de cate ori se odihnea pe ele, copacul se simtea fericit.


Iubirea este intotdeauna fericita atunci cand altcineva se poate sprijini de ea; egoul nu este fericit decat atunci cand altcineva il reconforteaza. Timpul a trecut, iar baiatul a inceput sa fie apasat de alte indatoriri. Avea ambitiile lui. Trebuia sa isi treaca examenele, sa isi faca prieteni… De aceea, a inceput sa vina din ce in ce mai rar pe la copac. Acesta il astepta insa cu o nerabdare din ce in ce mai mare, strigandu-i din adancurile sufletului sau: „Vino, vino. Te astept”. Iubirea isi asteapta intotdeauna obiectul afectiunii sale. Ea nu este altceva decat o continua asteptare. Cand baiatul nu venea, copacul se simtea trist. Singura tristete pe care o simte iubirea este aceea de a nu se putea impartasi cu altcineva, de a nu se putea darui. Atunci cand se poate darui in totalitate, iubirea este fericita.


Baiatul a crescut si mai mult, iar zilele in care trecea pe la copac au devenit din ce in ce mai rare. Toti cei care cresc in lumea ambitiilor isi gasesc din ce in ce mai putin timp pentru iubire. Baiatul a devenit ambitios si prins in afacerile sale lumesti. „Ce copac? De ce ar trebui sa-l vizitez?” Intr-o zi, pe cand trecea prin apropiere, copacul i-a strigat: „Asculta! Te astept in fiecare zi, dar tu nu mai vii pe la mine”. Baiatul i-a raspuns: „Ce poti sa-mi oferi, ca sa trec sa te vad? Eu imi doresc bani”.


Egoul este intotdeauna motivat: „Ce poti sa-mi oferi pentru ca sa vin la tine? As putea veni, dar numai daca ai ceva de oferit. Altminteri, nu vad de ce as face-o”. Egoul are intotdeauna un scop. Iubirea nu are nici un scop. Ea reprezinta propria sa rasplata. Uimit, copacul i-a spus baiatului: „Nu vei mai veni decat daca iti voi oferi ceva? Iti ofer tot ceea ce am”. Iubirea nu tine niciodata nimic pentru ea. Egoul o face, dar iubirea se daruieste neconditionat.



„Din pacate, nu am bani. Aceasta este o inventie a oamenilor. Noi, copacii, nu avem bani. In schimb, suntem fericiti. Crengile noastre se umplu de flori, apoi de fructe. Umbra noastra ii racoreste pe cei incalziti. Cand bate vantul, dansam si cantam. Desi nu avem bani, pasarelele se cuibaresc pe ramurile noastre si ciripesc vesele. Daca ne-am implica si noi in afaceri financiare, am deveni la fel de inraiti si de nefericiti ca voi, oamenii, care sunteti nevoiti sa stati prin temple si sa ascultati predici despre iubire si despre pace. Noi nu avem nevoie de predici, caci traim tot timpul aceste stari. Nu, noi nu avem nevoie de bani”.


Baiatul i-a spus: Atunci, de ce sa vin la tine? Nu am de gand sa merg decat acolo unde pot obtine bani. Am nevoie de bani”. Egoul cere intotdeauna bani, caci banii inseamna putere, iar aceasta este cea mai mare nevoie a sa. Copacul s-a gandit mult, dupa care a spus: „Atunci, culege-mi fructele si vinde-le. In felul acesta, vei obtine bani”. Baiatul s-a luminat imediat la fata. S-a urcat in copac si a cules toate fructele copacului, chiar si pe cele necoapte. In graba sa, i-a rupt crengile si i-a scuturat frunzele, dar copacul s-a simtit din nou fericit. Iubirea se bucura chiar si atunci cand este lovita. Egoul nu este cu adevarat fericit nici macar atunci cand obtine ceva. El nu poate simti decat nefericire.


Baiatul nu si-a dat nici macar osteneala sa-i multumeasca arborelui, dar acestuia nu-i pasa. Adevarata sa multumire s-a produs atunci cand acesta a acceptat oferta sa de a-i culege fructele, pentru a obtine bani in schimbul lor. Baiatul nu s-a mai intors multa vreme. Acum avea bani si era foarte ocupat sa obtina cu ajutorul lor inca si mai multi bani. A uitat cu totul de copac, si astfel au trecut anii. Copacul era trist. Tanjea dupa intoarcerea baiatului, la fel ca o mama cu sanii plini de lapte, dar care si-a pierdut copilul. Intreaga sa fiinta tanjeste dupa copilul pierdut, pentru a-l strange la piept si a se usura. Cam la fel tanjea si copacul nostru. Intreaga sa fiinta era in agonie.


Dupa multi ani, baiatul, devenit intre timp adult, s-a intors la copac. Acesta i-a spus: „Vino la mine. Vino si imbratiseaza- ma”. Barbatul i-a raspuns: „Termina cu prostiile. Faceam asemenea lucruri pe vremea cand eram un copil fara minte”. Egoul considera iubirea un lucru prostesc, o fantezie copilareasca. Copacul a insistat: „Vino, mangaie-mi crengile. Danseaza cu mine”. Barbatul i-a raspuns: „Termina cu flecareala asta stupida! Acum doresc sa-mi construiesc o casa. Imi poti oferi o casa? “Copacul a exclamat: „O casa? Bine, dar eu traiesc fara sa stau intr-o casa”.Singurii care traiesc in case sunt oamenii. Toate celelalte creaturi traiesc liber, in natura. Cat despre oameni, cu cat casa in care traiesc este mai mare, cu atat mai mici par in interiorul ei. „Noi nu traim in case, dar uite ce iti propun: imi poti taia crengile, pentru a-ti construi o casa cu ajutorul lor”. Fara sa mai piarda timpul, barbatul a luat un topor si i-a taiat crengile copacului. Din acesta a ramas acum doar trunchiul, dar el era foarte fericit.


Iubirea este fericita chiar si atunci cand ii sunt taiate membrele de catre cel iubit. Iubirea nu stie decat sa daruiasca. Ea este intotdeauna pregatita sa se ofere in intregime. Barbatul a plecat, fara sa-si mai dea osteneala sa arunce in urma macar o privire. Si-a construit casa visata, iar anii au trecut din nou. Copacul, devenit acum un simplu trunchi fara crengi, a continuat sa-l astepte. Ar fi vrut sa il strige, dar nu mai avea ramuri si frunze care sa poata canta in bataia vantului. Vanturile continuau sa bata, dar el nu mai putea scoate nici un sunet. Cu un efort suprem, sufletul sau a reusit sa rosteasca o ultima chemare: „Vino, vino, iubitul meu”.


Timpul a trecut, iar barbatul a imbatranit. Odata, se afla prin apropiere, asa ca a venit si s-a asezat sub copac. Acesta l-a intrebat: „Ce mai pot face pentru tine? Ai venit dupa foarte, foarte mult timp”. Batranul i-a raspuns: „Ce poti face pentru mine? As vrea sa ajung intr-o tara indepartata, sa castig si mai multi bani. Pentru asta, am nevoie de o barca”. Fericit, copacul i-a spus: „Taie-mi trunchiul si fa-ti o barca din el. As fi extrem de fericit sa devin barca ta si sa te ajut sa mergi astfel in tara aceea indepartata, pentru a castiga mai multi bani. Dar, te rog, ai grija de tine si intoarce-te cat mai repede. Voi astepta de-a pururi intoarcerea ta”. Omul a adus un ferastrau, a taiat trunchiul copacului, si-a facut o barca din el si a plecat.


Acum, din copac nu a mai ramas decat radacina, dar el a continuat sa astepte cu rabdare intoarcerea celui iubit. A asteptat mereu si mereu, constient insa ca nu mai avea nimic de oferit. Poate ca barbatul nu se va mai intoarce niciodata. Egoul nu se duce decat acolo unde are ceva de castigat.


Odata, m-am asezat langa ciot. Acesta mi-a soptit: „Am un prieten care a plecat departe si nu s-a mai intors. Ma tem sa nu se fi inecat, sau sa nu se fi ratacit. Poate ca s-a pierdut in tara aceea indepartata. Poate ca nici macar nu mai este in viata. O, cat mi-as dori sa aflu vesti de la el! Ma apropii de sfarsitul vietii, asa ca tot ce mi-as mai dori ar fi sa aflu vesti despre el. Atunci as muri linistit. Dar stiu ca nu ar mai veni nici daca mi-ar auzi strigatul, caci nu mai am nimic sa-i ofer, iar el nu intelege decat acest limbaj. Egoul nu intelege decat limbajul acceptarii. Iubirea vorbeste limbajul daruirii.


Sus In jos
kata0587
crin
crin
kata0587


feminin Localizare : Brasov
Varsta : 37
Numarul mesajelor : 5638
Data de inscriere : 22/01/2009

Ganduri frumoase - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Ganduri frumoase   Ganduri frumoase - Pagina 5 EmptyMier Iul 07, 2010 3:22 pm

foarte frumoasa....am citit-o si eu undeva mai demult aplauze
Sus In jos
http://bucatarie-usoara.blogspot.com/
marrya
lalea
lalea
marrya


feminin Localizare : Caraula-Craiova
Varsta : 37
Numarul mesajelor : 2039
Data de inscriere : 04/02/2009

Ganduri frumoase - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Ganduri frumoase   Ganduri frumoase - Pagina 5 EmptyMier Iul 07, 2010 7:28 pm

E putin trista, imi pare asa rau de copac, ce mult si-a iubit baiatul,iar acestuia nici ca ia pasat...
Sus In jos
http://marrya-marrya.blogspot.com/
gabidari
trandafir
trandafir
gabidari


feminin Localizare : Teheran si Cluj-Napoca
Varsta : 51
Numarul mesajelor : 6512
Data de inscriere : 23/01/2009

Ganduri frumoase - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Ganduri frumoase   Ganduri frumoase - Pagina 5 EmptyJoi Iul 08, 2010 11:14 am

si ca sa fie si mai trist ,incercati sa schimbati personajul,...sa puneti pe mama, sau pe tata ,sau chiar un prieten in locul copacului,sa vedeti ce iese??
Sus In jos
marrya
lalea
lalea
marrya


feminin Localizare : Caraula-Craiova
Varsta : 37
Numarul mesajelor : 2039
Data de inscriere : 04/02/2009

Ganduri frumoase - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Ganduri frumoase   Ganduri frumoase - Pagina 5 EmptyJoi Iul 08, 2010 5:23 pm

Sad Nici nu vreau sa ma gandesc... Mi se face asa un dor de ai mei, deabia astept sa ma duc sa-i strang in brate:)
Sus In jos
http://marrya-marrya.blogspot.com/
COSTACHE MIHAIL
ghiocel
ghiocel
COSTACHE MIHAIL


masculin Localizare : BUCURESTI
Varsta : 52
Numarul mesajelor : 467
Data de inscriere : 25/06/2010

Ganduri frumoase - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Ganduri frumoase   Ganduri frumoase - Pagina 5 EmptyMier Aug 04, 2010 7:59 am





Mostra de gandire pozitiva:





Sunt recunoscator / recunoscatoare :
Sotiei / sotului care sforaie toata noaptea,

Pentru ca doarme acasa cu mine si nu
cu altcineva !
....................................................................................................................
Fiicei mele adolescente care se

plange ca trebuie sa spele vasele,
Pentru ca inseamna ca este acasa si
nu pe strazi.
....................................................................................................................
Impozitelor pe care le platesc,

Pentru ca inseamna ca sunt angajat.
....................................................................................................................
Murdariei de curatat dupa o petrecere,

Pentru ca inseamna ca am fost
inconjurat de prieteni.
....................................................................................................................
Hainelor care sunt putin cam strimte,

Pentru ca inseamna ca am destul de
mincare.
....................................................................................................................
Umbrei mele care ma insoteste la munca,

Pentru ca inseamna ca sunt afara la
lumina soarelui.
....................................................................................................................
Podelei care trebuie stearsa si

ferestrelor care trebuiesc spalate,
Pentru ca inseamna ca am o locuinta.
....................................................................................................................
Tuturor nemultumirilor la adresa

guvernului pe care le aud,
Pentru ca inseamna ca avem
libertatea cuvintului.
....................................................................................................................
Locului de parcare pe care il gasesc

tocmai la capatul parcarii,
Pentru ca inseamna ca pot sa merg si
ca am fost binecuvantat cu un mijloc
de transport.
....................................................................................................................
Zgomotului pe care trebuie sa-l

suport de la vecini,
Pentru ca inseamna ca pot auzi.
....................................................................................................................
Gramezii de rufe de spalat si calcat,

Pentru ca inseamna ca am haine de
imbracat.
....................................................................................................................
Oboselii si durerilor musculare la

sfarsitul unei zile,
Pentru ca inseamna ca am fost
capabil sa muncesc din greu.
....................................................................................................................
Soneriei care ma trezeste in zorii

zilei,
Pentru ca inseamna ca sunt viu.
....................................................................................................................
SI , IN SFARSIT, ... pentru e-mail-uri,

Deoarece inseamna ca am prieteni
care se gandesc la mine.
....................................................................................................................

O zi frumoasa...si incercati sa

ganditi pozitiv...doar avem atatea
Sus In jos
gabidari
trandafir
trandafir
gabidari


feminin Localizare : Teheran si Cluj-Napoca
Varsta : 51
Numarul mesajelor : 6512
Data de inscriere : 23/01/2009

Ganduri frumoase - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Ganduri frumoase   Ganduri frumoase - Pagina 5 EmptyMier Aug 04, 2010 2:45 pm

frumoase motivatii...si atit de adevarate...sa multumim mereu si in fiecare clipa pt tot ce avem!!!!!!!!!!!!!!!
Sus In jos
gabidari
trandafir
trandafir
gabidari


feminin Localizare : Teheran si Cluj-Napoca
Varsta : 51
Numarul mesajelor : 6512
Data de inscriere : 23/01/2009

Ganduri frumoase - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Ganduri frumoase   Ganduri frumoase - Pagina 5 EmptyMier Sept 15, 2010 5:30 pm

În vitrina unui magazin de animale era un afiş: “Căţeluşi de vânzare”

Un baieţel de 10 ani intră şi intreabă care-i preţul unui căţeluş. Vânzătorul îi răspunde că preţul este între 30 şi 50$. Băieţelul bagă mâna în buzunar, scoate câteva monezi. Numără 2.70 $ … şi apoi întreabă: “Aş putea vedea căţeluşii?”
Vânzătorul zâmbeşte. Fluieră, din magazin iese afară căţeaua şi în urma ei 5 căţeluşi frumoşi. Al şaselea căţeluş… rămase în urmă şi nu se apropia!

Băieţelul întreabă: “De ce căţeluşul astă şchioapătă ?” Omul îi răspunse că acesta s-a născut cu o problemă la picior şi va şchiopăta toată viaţa! “Acesta-i caţeluşul pe care-l doresc”, a spus băieţelul cu bucurie în glas. “Dacă asta e dorinţa ta, ţi-l dau gratis!”

Copilul s-a suparat şi a răspuns: “Nu-l vreau gratis, preţul lui e la fel ca şi a celorlalţi căţei, îţi voi da tot ce am la mine acum, şi în fiecare lună îţi voi plăti 50 de cenţi, până voi achita preţul lui intreg !”

“Eşti sigur că vrei acest căţeluş? Doar niciodată nu va putea fugi sau juca sau sări precum ceilalţi!”

Băieţelul s-a aplecat, şi-a ridicat puţin pantalonul şi i-a arătat vânzătorului aparatul de fier ce-i susţinea piciorul strâmb.
“Nici eu nu pot alerga, de aceea acest căţeluş are nevoie de cineva care să-l înţeleagă!”

Ochii vânzătorului s-au umplut de lacrimi când i-a spus copilului: “Mă rog şi sper ca fiecare căţeluş să aibe pe cineva care să-l iubească, aşa precum tu îl vei iubi pe acest căţeluş!”

Morala:
În viaţă nu contează cine eşti, contează ca cineva să te preţuiască şi să te iubească necondiţionat! Un prieten adevărat, este acela care soseşte în timp ce ceilalţi… dispar!


Sus In jos
kata0587
crin
crin
kata0587


feminin Localizare : Brasov
Varsta : 37
Numarul mesajelor : 5638
Data de inscriere : 22/01/2009

Ganduri frumoase - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Ganduri frumoase   Ganduri frumoase - Pagina 5 EmptyMier Sept 15, 2010 5:48 pm

foarte frumoasa intamplarea aplauze aproiape ca mi-au dat lacrimile plans
Sus In jos
http://bucatarie-usoara.blogspot.com/
marrya
lalea
lalea
marrya


feminin Localizare : Caraula-Craiova
Varsta : 37
Numarul mesajelor : 2039
Data de inscriere : 04/02/2009

Ganduri frumoase - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Ganduri frumoase   Ganduri frumoase - Pagina 5 EmptyMier Sept 15, 2010 6:11 pm

Foarte frumoasa povestioara, putin trista, dar educativa:)
Sus In jos
http://marrya-marrya.blogspot.com/
angel.radios

angel.radios


feminin Localizare : romania
Varsta : 40
Numarul mesajelor : 5
Data de inscriere : 22/09/2010

Ganduri frumoase - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Ganduri frumoase   Ganduri frumoase - Pagina 5 EmptyJoi Sept 23, 2010 9:09 pm

Spune-mi ce zodie esti... ca sa iti spun in ce melodie iti regasesti durerea din inima ta
Berbec: "Nu iti petrece timpul cu cineva care nu e dispus sa si-l petreaca cu tine." Westlife –If your heart’s not in it
Taur: "Nu plange pentru ca s-a terminat, zambeste pentru ca s-a petrecut." Elliot Yamin - Wait for you
Gemeni: “Pierderea reala se intampla doar atunci cand ai iubit pe cineva mai mult decat te iubesti pe tine”. Rascal Flatts – What Hurts the most
Rac: “Am crezut ca il iubesc, dar am realizat cu adevarat ce inseamna sa iubesti de abia cand mi-a sfasiat inima in bucati.” Joy Enriques – How can I not love you
Leu: “O inima ranita este ca o oglinda sparta in zeci de bucati, este mai bine sa o lasi asa decat sa te ranesti incercand sa o lipesti la loc”. 4Tune – Just let it go
Fecioara: “In sfarsit am putut merge mai departe, mi-am dat seama ca nu mai am nevoie de tine, am acceptat faptul ca iubesti pe altcineva. Mi-ai zambit si praf s-a ales de toata increderea mea”. Rosie Thomas – Since you’ve been around
Balanta: “Sa incerci sa uiti pe cineva pe care l-ai iubit, este ca si cum ai incerca sa iti amintesti de cineva pe care nu l-ai cunoscut niciodata”. Busted – Losing you
Scorpion: “Sa te desparti de o persoana pe care o iubesti este greu, dar sa tii langa tine o persoana care nu simte acelasi lucru pentru tine doare mai rau. Sa ii dai drumul nu inseamna ca esti lasa! Inseamna doar ca esti suficient de puternica sa il lasi sa plece.” Backstreet Boys – How did I fall in love with you
Sagetator: "Doar pentru ca cineva nu te iubeste asa cum vrei tu, nu inseamna ca nu te iubeste cu toata fiinta sa." Beyonce - Poison.
Capricorn: “Sa te desparti de cineva de care te-ai indragostit este ca si cum ai avea parte de cel mai oribil cosmar dupa ce ai avut cel mai frumos vis.” Tommy Reeve – I’m Sorry
Varsator: “Uneori imi doresc sa nu te fi cunoscut niciodata, astfel m-as fi putut duce la culcare linistita fara sa stiu ca exista undeva cineva ca tine.” Shania Twain – It Only Hurts When I’m Breathing
Pesti: “Cel mai dureros lucru este sa stai langa persoana pe care o iubesti si sa nu ii poti spune acest lucru”. Jesse McCartney’s – Just so you know
Sus In jos
ji_cri_mar
viorea
viorea
ji_cri_mar


feminin Localizare : Negru Voda
Varsta : 42
Numarul mesajelor : 630
Data de inscriere : 31/01/2009

Ganduri frumoase - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Ganduri frumoase   Ganduri frumoase - Pagina 5 EmptyVin Sept 24, 2010 8:44 am

De ce tipa oamenii cand sunt suparati?
Într-o zi, un profesor înţelept puse următoarea întrebare discipolilor săi:

- De ce ţipă oamenii când sunt supăraţi?
- Ţipăm deoarece ne pierdem calmul, zise unul dintre ei.
- Dar de ce să ţipi atunci când cealaltă persoană e chiar lângă tine? întrebă din nou înteleptul.
- Păi, ţipăm ca să fim siguri că celălalt ne aude, încercă un alt discipol.



Maestrul întrebă din nou:
- Totuşi, nu s-ar putea să vorbim mai încet, cu voce joasă?



Nici unul dintre răspunsurile primite nu-l mulţumi pe înţelept. Atunci el îi lămuri:



- Ştiţi de ce ţipăm unul la altul când suntem supăraţi? Adevărul e că, atunci când două persoane se ceartă, inimile lor se distanţează foarte mult. Pentru a acoperi această distanţă, ei trebuie să strige ca să se poată auzi unul pe celălalt. Cu cât sunt mai supăraţi, cu atât mai tare trebuie să strige din cauza distanţei şi mai mari.



Pe de altă parte, ce se petrece atunci când două fiinţe sunt îndrăgostite? Ele nu ţipă deloc. Vorbesc încetişor, suav. De ce? Fiindcă inimile lor sunt foarte apropiate. Distanţa dintre ele este foarte mică. Uneori, inimile lor sunt atât de aproape, că nici nu mai vorbesc, doar şoptesc, murmură. Iar atunci când iubirea e şi mai intensă, nu mai e nevoie nici măcar să şoptească, ajunge doar să se privească şi inimile lor se înţeleg. Asta se petrece atunci când două fiinţe care se iubesc, au inimile apropiate.



În final, înţeleptul concluzionă, zicând:
- Când discutaţi, nu lăsaţi ca inimile voastre să se separe una de cealaltă, nu rostiţi cuvinte care să vă îndepărteze şi mai mult, căci va veni o zi în care distanţa va fi atât de mare, încât inimile voastre nu vor mai găsi drumul de întoarcere.

Sus In jos
gabidari
trandafir
trandafir
gabidari


feminin Localizare : Teheran si Cluj-Napoca
Varsta : 51
Numarul mesajelor : 6512
Data de inscriere : 23/01/2009

Ganduri frumoase - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Ganduri frumoase   Ganduri frumoase - Pagina 5 EmptyVin Sept 24, 2010 9:14 am

povestea asta am postato si eu pe undeva pe aici ..e foarte frumoasa!!
Sus In jos
gabidari
trandafir
trandafir
gabidari


feminin Localizare : Teheran si Cluj-Napoca
Varsta : 51
Numarul mesajelor : 6512
Data de inscriere : 23/01/2009

Ganduri frumoase - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Ganduri frumoase   Ganduri frumoase - Pagina 5 EmptyMier Sept 29, 2010 6:57 am

CE INSEAMNA A DARUI!!

Într-o şcoală de la ţară, la ora de religie, un copil l-a întrebat pe preot, care le vorbea despre milă ca despre prima virtute pe care trebuie să o avem neapărat ca să ne mântuim:

- Părinte, dar eu, care sunt sărac şi nu am ce dărui, cum să fac eu milostenie? Dacă aş avea şi eu mai mulţi bani, aş da cu dragă inimă, dar aşa…

- Fiule, nu asta înseamnă milă. Uite, de exemplu, ieri dimineaţă, plecând cu treburi, am văzut-o peste drum pe mama ta, ieşind din curte şi ajutând până acasă o bătrână, ce se ostenea cu o legătură de lemne. Mai târziu, am zărit-o iarăşi îndrumând un călător ce se rătăcise şi, chiar dacă nu l-a putut ospăta, un sfat bun şi o cană cu apă rece s-au găsit şi pentru el. Când vecina de alături a plecat în târg cu treburi, i-a lăsat în grijă copilul cel mic. Spre seară, când doi săteni se certau în drum, a ieşit şi, cu vorbe frumoase, i-a împăcat. Vezi tu, acum, ce este mila? Chiar dacă nu ai bani să dai şi celorlalţi, nimic nu te împiedică să-i ajuţi cu atât cât poţi.

Nu trebuie să dai din buzunar, ci din suflet.

“Cu un bănuţ dăruit, poţi cumpăra cerul. Nu fiindcă cerul ar fi atât de ieftin, ci fiindcă Dumnezeu este atât de plin de iubire. Dacă n-ai nici măcar acel bănuţ, atunci dă un pahar cu apă rece!” (Sfântul Ioan Gură de Aur).


Sus In jos
angel.radios

angel.radios


feminin Localizare : romania
Varsta : 40
Numarul mesajelor : 5
Data de inscriere : 22/09/2010

Ganduri frumoase - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Ganduri frumoase   Ganduri frumoase - Pagina 5 EmptyJoi Sept 30, 2010 3:49 pm

Povestea regelui african
Povestea spune ca un rege african avea un prieten foarte bun din copilarie. Acest prieten avea obiceiul ca indiferent de situatia in care se afla, pozitiva sau negativa, sa reactioneze la fel:
- E foarte bine!
Intr-o zi, regele si prietenul sau se aflau la vanatoare. Prietenul incarca si pregatea armele pentru rege. Dintr-o greseala, o arma s-a descarcat si i-a retezat regelui buricul degetului mare. Examinand situatia, prietenul a remarcat ca de obicei:
- E foarte bine!
La asta regele a replicat:
- Nu, nu e bine deloc!
si a ordonat ca prietenul lui sa fie aruncat in inchisoare. Un an mai tarziu, regele vana intr-o zona periculoasa. A fost capturat de canibali, care l-au dus in satul lor. L-au legat de un protap si se pregateau sa-l “prepare”. Unul dintre canibali care vroia sa dea foc a observat ca regele nu avea buricul degetului mare. Fiind superstitiosi, aveau ca regula sa nu manance pe nimeni care nu era … intreg. In concluzie l-au eliberat pe rege. La intoarcerea acasa, regele si-a reamintit de intamplarea de la vanatoare cand isi pierduse degetul si, cuprins de remuscari, a ordonat ca prietenul lui sa fie eliberat.
- Ai avut drepate, i-a spus prietenului proaspat eliberat.
- A fost foarte bine ca mi-ai retezat buricul degetului.
Si a inceput sa-i povesteasca patania cu canibalii.
- Imi pare foarte rau ca te-am trimis la inchisoare atata vreme. A fost urat din partea mea sa fac acest lucru.
- Nu - a replicat prietenul - este foarte bine!
- Ce vrei sa spui cu asta, “Este foarte bine?!?” Cum poate fi bine sa-ti trimiti prietenul la puscarie un an?
- Daca n-as fi fost in puscarie, as fi fost cu tine.
Indiferent in ce situate te afli, depinde de tine si de atitudinea ta daca este o situatie buna sau una rea.
Sus In jos
marrya
lalea
lalea
marrya


feminin Localizare : Caraula-Craiova
Varsta : 37
Numarul mesajelor : 2039
Data de inscriere : 04/02/2009

Ganduri frumoase - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Ganduri frumoase   Ganduri frumoase - Pagina 5 EmptyJoi Sept 30, 2010 4:09 pm

Foarte frumos...
Sus In jos
http://marrya-marrya.blogspot.com/
gabidari
trandafir
trandafir
gabidari


feminin Localizare : Teheran si Cluj-Napoca
Varsta : 51
Numarul mesajelor : 6512
Data de inscriere : 23/01/2009

Ganduri frumoase - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Ganduri frumoase   Ganduri frumoase - Pagina 5 EmptyJoi Sept 30, 2010 5:52 pm

deci concluzia??::totul e foarte bine!!!! ras sa ne bucuram de fiecare moment fie bun sau rau , ca e foarte bine ,totul se intimpla cu un scop pina la urma!!! ok
Sus In jos
kata0587
crin
crin
kata0587


feminin Localizare : Brasov
Varsta : 37
Numarul mesajelor : 5638
Data de inscriere : 22/01/2009

Ganduri frumoase - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Ganduri frumoase   Ganduri frumoase - Pagina 5 EmptyJoi Oct 28, 2010 4:50 am

Gândeşte bine şi încearcă să răspunzi la acest test:
1. numeşte 5 persoane, fiind cele mai bogate în lume
2. Numeşte ultimele 5 câştigătoare ale concursului Miss Univers.
3 Numeşte 10 câştigători ai premiului Nobel.
4 Numeşte ultimii 10 câştigători ai premiului Oscar, pentru cel mai bun actor.

Cum merge?
Rău?
Nu-ţi face griji, nimeni nu îşi aduce aminte de cei mai buni din trecut.
Iar aplauzele trec!
Iar trofeele se prăfuiesc!
Învingătorii sunt uitaţi!

Acum răspunde la acest test:

1 – Numeşte trei DASCĂLI care au contribuit la formarea ta.
2 – Numeşte trei PRIETENI care te-au ajutat în momente dificile.
3 – Gândeşte-te la câteva persoane care te-au făcut să te simţi special.
4 – Numeşte 5 persoane cu care îţi petreci timpul

Cum merge?
Mai bine?
Persoanele care înseamnă ceva în viaţa ta nu sunt cele cotate la maximum, cu bani mulţi, cu premiile cele mai mari…
Sunt acelea care se îngrijorează pentru tine, care au grijă de tine, cele care în orice situaţie îţi rămân alături.

Gândeşte-te un moment:
Viaţa e foarte scurtă!
Tu în ce listă eşti?
Nu ştii….?

Nu eşti între cei faimoşi, dar eşti între cei cărora îmi amintesc să trimit acest mesaj
Lasă-mă să îţi dau o mână de ajutor …

Cu ceva timp în urmă, la Olimpiada Handicapaţilor din Seattle nouă atleţi, toţi disabili mental sau fizic, erau la linia de start pentru cursa de 100 m.
La semnalul starterului începură cursa, nu toţi alergând la fel, dar toţi cu dorinţa de a sosi şi de a învinge.
Alergau, dar, între ei, un băieţel căzu pe pistă, se rostogoli de câteva ori şi începu să plângă.
Ceilalţi opt îl auziră plângând.
Încetiniră şi priviră înapoi.
Se opriră şi se întoarseră …toţi…
O fată cu sindromul Down se aşeză lângă el, si începu să il mângâie şi să-l întrebe: ,,Acum eşti mai bine?” Atunci toţi nouă se prinseră după umeri şi merseră spre linia de SOSIRE.

Tot stadionul se ridicase în picioare, iar aplauzele au durat mult timp….
Persoanele care au văzut întâmplarea, o povestesc încă…. de ce?

Pentru că înăuntrul nostru ştim că: Lucrul cel mai important în viaţă este mai mult decât a învinge pentru noi înşine.

Lucrul cel mai important în această viaţă este de a ajuta pe ceilalţi să învingă, chiar dacă asta implică a încetini şi a schimba cursa noastră.
Sus In jos
http://bucatarie-usoara.blogspot.com/
gabidari
trandafir
trandafir
gabidari


feminin Localizare : Teheran si Cluj-Napoca
Varsta : 51
Numarul mesajelor : 6512
Data de inscriere : 23/01/2009

Ganduri frumoase - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Ganduri frumoase   Ganduri frumoase - Pagina 5 EmptyJoi Oct 28, 2010 10:59 am

Ce ffrumos.......sincer am lacrimat la gestul facut de acele persoane cu dizabilitati,cred ca noi toti avem ce invata de la unii ca ei.
Sus In jos
kata0587
crin
crin
kata0587


feminin Localizare : Brasov
Varsta : 37
Numarul mesajelor : 5638
Data de inscriere : 22/01/2009

Ganduri frumoase - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Ganduri frumoase   Ganduri frumoase - Pagina 5 EmptyJoi Oct 28, 2010 4:03 pm

si eu am plans plans plans plans
Sus In jos
http://bucatarie-usoara.blogspot.com/
gabidari
trandafir
trandafir
gabidari


feminin Localizare : Teheran si Cluj-Napoca
Varsta : 51
Numarul mesajelor : 6512
Data de inscriere : 23/01/2009

Ganduri frumoase - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Ganduri frumoase   Ganduri frumoase - Pagina 5 EmptyDum Ian 09, 2011 4:49 am


Diferenta dintre nopate si zi.....



Un mare înţelept şi-a întrebat discipolii cum pot deosebi momentul în care noaptea s-a sfârşit de ziua care a început.
Unul dintre ei a spus:
- Când vezi un animal la distanţă şi poţi spune dacă este vorba de cal sau de o vacă.
- Atunci când vezi un copac la distanţă şi poti spune dacă este vorba de un castan sau de un stejar, spuse un alt discipol.
- Niciun răspuns nu e corect, zise înţeleptul.
- Atunci când? au întrebat discipolii.
- Când vei putea privi faţa unui om oarecare şi să recunoşti în el pe fratele tău. Dacă nu poţi face asta, chiar dacă soarele e sus pe cer, pentru tine încă este noapte.


Sus In jos
kata0587
crin
crin
kata0587


feminin Localizare : Brasov
Varsta : 37
Numarul mesajelor : 5638
Data de inscriere : 22/01/2009

Ganduri frumoase - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Ganduri frumoase   Ganduri frumoase - Pagina 5 EmptySam Ian 22, 2011 7:02 pm

povestea creionului

Copilul isi privea bunicul scriind o scrisoare. La un moment dat, intreba:
- Scrii o poveste care ni s-a intamplat noua? Sau poate e o poveste despre mine?
Bunicul se opri din scris, zambi si-i spuse nepotului:
- E adevarat, scriu despre tine. Dar mai important decat cuvintele este creionul cu care scriu. Mi-ar placea sa fii ca el, cand vei fi mare.
Copilul privi creionul intrigat, fiindca nu vazuse nimic special la el.
- Dar e la fel ca toate creioanele pe care le-am vazut in viata mea!
- Totul depinde de felul cum privesti lucrurile. Exista cinci calitati la creion, pe care daca reusim sa le mentinem, vom fi totdeauna un om care traieste in buna pace
cu lumea.
Prima calitate: poti sa faci lucruri mari, dar sa nu uiti niciodata ca exista o Mana care ne conduce pasii. Pe aceasta mana o numim Dumnezeu si El ne conduce totdeauna
conform dorintei Lui.
A doua calitate: din cand in cand trebuie sa ma opresc din scris si sa folosesc ascutitoarea. Asta inseamna un pic de suferinta pentru creion, dar pana la urma va fi mai ascutit. Deci, sa stii sa suporti unele dureri, pentru ca ele te vor face mai bun.
A treia calitate: creionul ne da voie sa folosim guma pentru a sterge ce era gresit. Trebuie sa intelegi ca a corecta un lucru nu inseamna neaparat ceva rau, ceea ce
este neaparat este faptul ca ne mentinem pe drumul drept.
A patra calitate: la creion nu este important lemnul sau forma lui exterioara, ci mina de grafit din interior. Tot asa, ingrijeste-te de ce se intampla inlauntrul
tau.
Si, in sfarsit, a cincea calitate a creionului: lasa totdeauna o urma. Tot asa, sa stii ca tot ce faci in viata va lasa urme, astfel ca trebuie sa incerci sa fii
constient de fiecare fapta a ta.


paolo coelho
Sus In jos
http://bucatarie-usoara.blogspot.com/
Continut sponsorizat





Ganduri frumoase - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Ganduri frumoase   Ganduri frumoase - Pagina 5 Empty

Sus In jos
 
Ganduri frumoase
Sus 
Pagina 5 din 6Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» cele mai frumoase flori

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Femei Puternice :: Religie :: legile universului-
Mergi direct la: