Femei Puternice
Femei Puternice
Femei Puternice
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Femei Puternice


 
AcasaAcasa  portalportal  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  

 

 Jurnal de burtica Mary

In jos 
+3
PaulaNoel
gabidari
nicole
7 participanți
Mergi la pagina : 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatorul

Ce este bebe?
Baietel
Jurnal de burtica Mary I_vote_lcap20%Jurnal de burtica Mary I_vote_rcap
 20% [ 1 ]
Fetita
Jurnal de burtica Mary I_vote_lcap80%Jurnal de burtica Mary I_vote_rcap
 80% [ 4 ]
Total voturi : 5
 
Sondaj inchis

AutorMesaj
marrya
lalea
lalea
marrya


feminin Localizare : Caraula-Craiova
Varsta : 37
Numarul mesajelor : 2039
Data de inscriere : 04/02/2009

Jurnal de burtica Mary Empty
MesajSubiect: Re: Jurnal de burtica Mary   Jurnal de burtica Mary EmptyMar Oct 30, 2012 11:33 am

Deci am ajuns si eu sa scriu in jurnal in calitate de viitoare mamica... yeeey deabia astept sa creasca burtica sa ma mandresc si eu cu ea si apoi cu bebe... pup dulce..va tin la curent cu evolutia... deocamdata am sanii putin sensibili, o senzatie de arsuri si un pic de dureri de burtica si spate...probabil pt ca sunt in zilele acelea in care trebuia sa fiu la menstruatie...
Sus In jos
http://marrya-marrya.blogspot.com/
gabidari
trandafir
trandafir
gabidari


feminin Localizare : Teheran si Cluj-Napoca
Varsta : 51
Numarul mesajelor : 6512
Data de inscriere : 23/01/2009

Jurnal de burtica Mary Empty
MesajSubiect: Re: Jurnal de burtica Mary   Jurnal de burtica Mary EmptyMar Oct 30, 2012 11:39 am

iti recomand ca sa te odihnesti foarte mult in perioada asta si sa nu faci efort...pana se fixeaza sarcina foarte bine!!
Sus In jos
marrya
lalea
lalea
marrya


feminin Localizare : Caraula-Craiova
Varsta : 37
Numarul mesajelor : 2039
Data de inscriere : 04/02/2009

Jurnal de burtica Mary Empty
MesajSubiect: Re: Jurnal de burtica Mary   Jurnal de burtica Mary EmptyMar Oct 30, 2012 12:16 pm

O sa incerc sa nu depun prea mare efort pe la munca... in rest acasa nu fac mare lucru, un pic curat in camera si ceva de papa...
Sus In jos
http://marrya-marrya.blogspot.com/
marrya
lalea
lalea
marrya


feminin Localizare : Caraula-Craiova
Varsta : 37
Numarul mesajelor : 2039
Data de inscriere : 04/02/2009

Jurnal de burtica Mary Empty
MesajSubiect: Re: Jurnal de burtica Mary   Jurnal de burtica Mary EmptyMar Oct 30, 2012 8:59 pm

M-am documentat cate putin...si bebe are 4 saptamani si 3 zile..e de marimea unei seminte de mac..dimensiunea variaza intre 0.5 -1 mm e format din trei straturi care fiecare va ajuta la dezvoltarea lui bebe, avand roluri diferite:
Endodermul da duce la formarea sistemului digestiv, ficat si plamani.
Mezodermul va dezvolta inima, organele sexuale, oasele, rinichii si muschii.
Ecotdermul va forma sistemul nervos, parul, pielea, si ochii.
Se dezvolta placenta rudimentara precum si cordonul ombilical. retelele vasculare ale copilului cresc si se dezvolta ajutand la transportul sangelui, oxigenului si nutrientilor.
Interesant, nu..cum din ceva atat de mic printe viata un bebe mic si dragalas care ne insenineaza zilele Smile
Sus In jos
http://marrya-marrya.blogspot.com/
nicole
viorea
viorea
nicole


feminin Localizare : aproape de voi
Varsta : 40
Numarul mesajelor : 514
Data de inscriere : 05/08/2010

Jurnal de burtica Mary Empty
MesajSubiect: Re: Jurnal de burtica Mary   Jurnal de burtica Mary EmptyMier Oct 31, 2012 12:47 pm

Bine ai venit in jurnal,Mary scumpa,viitoare mamica,ce zici,ne faci o fetita scumpa??sa ne povestesti toate transformarile prin car etrece corpul tau,noi te voma jtua cu sfaturi,cat ma bucur pt tine!!pup
scz scrisul,dar e varza tastatura mea...
in alta ordine de idei,suntem mari,frumosi ,mancaciosi si cum mai vreti voi,dar coliciosi!!!
Sus In jos
gabidari
trandafir
trandafir
gabidari


feminin Localizare : Teheran si Cluj-Napoca
Varsta : 51
Numarul mesajelor : 6512
Data de inscriere : 23/01/2009

Jurnal de burtica Mary Empty
MesajSubiect: Re: Jurnal de burtica Mary   Jurnal de burtica Mary EmptyMier Oct 31, 2012 1:05 pm

pai daca e mancacios mi se pare normal sa fie si colicosss ras ras ras ras lasa ca trece si asta !!
Sus In jos
marrya
lalea
lalea
marrya


feminin Localizare : Caraula-Craiova
Varsta : 37
Numarul mesajelor : 2039
Data de inscriere : 04/02/2009

Jurnal de burtica Mary Empty
MesajSubiect: Re: Jurnal de burtica Mary   Jurnal de burtica Mary EmptyMier Oct 31, 2012 3:00 pm

Multumesc iubita kiss ce vrea Doamne, Doamne..sanatos sa fie. O sa va tin la curent cu tot, iar cand o sa am vreo nelamurire la voi apelez... kiss
Sus In jos
http://marrya-marrya.blogspot.com/
PaulaNoel
viorea
viorea
PaulaNoel


feminin Localizare : Innsbruck,Austria
Varsta : 40
Numarul mesajelor : 711
Data de inscriere : 31/10/2012

Jurnal de burtica Mary Empty
MesajSubiect: Re: Jurnal de burtica Mary   Jurnal de burtica Mary EmptyJoi Noi 01, 2012 7:15 am

marrya a scris:
Multumesc iubita kiss ce vrea Doamne, Doamne..sanatos sa fie. O sa va tin la curent cu tot, iar cand o sa am vreo nelamurire la voi apelez... kiss

sarcina usoara inca odata!! kiss
cu ingrasatul...e inevitabil,o sa iei ft multa apa in organism,ptr laptic,ptr bebe,placenta stii cat de grea este ..cantareste aprox 500 gr -1 kg,eu cand am vazut o cat de mare e nu mi a venit sa cred!!Very Happy apoi cordonul ombilical,sangele se va marii cu 40% in corp,este o masa mult mai mare...
deci tu mananca sanatos,daca vrei sa-i faci bebelusului un bine atunci cand mananci ceva gandeste te ca mananca si bea si el! Smile si nu vei avea cum sa gresesti!

eu am nascut anul trecut,la 35 de sapt si 5 zile un bebe sanatos de 3020 kg. am luat per total 17 kg,m-am intors acasa din maternitate cu 10 ,iar acum dupa un an si o luna mai am de dat jos 3 . toate la timpul lor,nu ma stresez,important e ca suntem noi bine!
Sus In jos
gabidari
trandafir
trandafir
gabidari


feminin Localizare : Teheran si Cluj-Napoca
Varsta : 51
Numarul mesajelor : 6512
Data de inscriere : 23/01/2009

Jurnal de burtica Mary Empty
MesajSubiect: jurnal mary   Jurnal de burtica Mary EmptyJoi Noi 01, 2012 8:07 am

aici pot eu sa va asigur ca arata superb Paula,nici nu zici ca a nascut....nu se vede nimic in plus!!!Si apoi voi sunteti tinere toate asa ca va reveniti repede!!! ok la mine a fost mai greu ca m-am gandit sa fac copii la 30 de ani!! ras ras ras
Sus In jos
marrya
lalea
lalea
marrya


feminin Localizare : Caraula-Craiova
Varsta : 37
Numarul mesajelor : 2039
Data de inscriere : 04/02/2009

Jurnal de burtica Mary Empty
MesajSubiect: Jurnal de burtica Mary   Jurnal de burtica Mary EmptyDum Noi 04, 2012 3:08 pm

Hai ca m-am hotarat sa fac si eu jurnalul Very Happy nu l-am facut pana acum ca nu stiam cum sa-l numesc... Very Happy Cata daca e poti transfera aici postarile din jurnalul Nicolei kiss
Azi bebe, din punct de vedere medical are 5 saptamani, de la concepere probabil 3 Smile mi-am facut si pozici cu burtica, ce credeati Very Happy am in plan sa fac in fiecare saptamana cate o pozica...
Si acum sa va zic cateceva despre bebe...in saptamana 5 bebe a ajuns de marimea unei seminte de susan sau de mar... in functie de cat de mare a crescut..oricum saptamana asta va creste si dezvolta foarte mult. Deja o sa aiba o mica inimioara care va bate si pompa sange. Organele, precum rinichii, ficatu, intestinele... vor incepe sa ii se dezvolte, ii vor aparea niste mugurasi ce se vor transforma in manute si picioruse, la cap va avea o deschizatura ce in viitor va deveni gurita, nasuc, niste pliuri ce vor deveni urechiute. Bebele va arata mai mult a creatura din ocean, gen crevete Very Happy
Sus In jos
http://marrya-marrya.blogspot.com/
nicole
viorea
viorea
nicole


feminin Localizare : aproape de voi
Varsta : 40
Numarul mesajelor : 514
Data de inscriere : 05/08/2010

Jurnal de burtica Mary Empty
MesajSubiect: Re: Jurnal de burtica Mary   Jurnal de burtica Mary EmptyDum Noi 04, 2012 3:14 pm

marrya a scris:
Hai ca m-am hotarat sa fac si eu jurnalul Very Happy nu l-am facut pana acum ca nu stiam cum sa-l numesc... Very Happy Cata daca e poti transfera aici postarile din jurnalul Nicolei kiss
Azi bebe, din punct de vedere medical are 5 saptamani, de la concepere probabil 3 Smile mi-am facut si pozici cu burtica, ce credeati Very Happy am in plan sa fac in fiecare saptamana cate o pozica...
Si acum sa va zic cateceva despre bebe...in saptamana 5 bebe a ajuns de marimea unei seminte de susan sau de mar... in functie de cat de mare a crescut..oricum saptamana asta va creste si dezvolta foarte mult. Deja o sa aiba o mica inimioara care va bate si pompa sange. Organele, precum rinichii, ficatu, intestinele... vor incepe sa ii se dezvolte, ii vor aparea niste mugurasi ce se vor transforma in manute si picioruse, la cap va avea o deschizatura ce in viitor va deveni gurita, nasuc, niste pliuri ce vor deveni urechiute. Bebele va arata mai mult a creatura din ocean, gen crevete Very Happy

Suuuunt prima care posteaza in jurnal de burticuta a lu Mary!!!
Mary,scumpa mea,te asteapta o perioada de nedescris,atata de faina si emotionanta!!!
Eu t rog sa nu te stresezi,sa fii optimista,pt ca starile astea il influenteaza pe bb!!!
Esti comica deja cu pozatul burticii:)) da sa stii ca nu esti singura!!!eu ,pe la sf sarcinilor,am filmat miscarile bebicilor!!!
in concluzie,Mary,scumpo,sarcina usoara,la termen,bebic sanatos,papacios,si sa ne tii la curent cu toate noutatile si bineintes cu pozici!!! imbratisare imbratisare imbratisare kiss kiss kiss
Sus In jos
kata0587
crin
crin
kata0587


feminin Localizare : Brasov
Varsta : 37
Numarul mesajelor : 5638
Data de inscriere : 22/01/2009

Jurnal de burtica Mary Empty
MesajSubiect: Re: Jurnal de burtica Mary   Jurnal de burtica Mary EmptyDum Noi 04, 2012 3:15 pm

mari nu am de ce sa mut jurnalul ei aici.....este doar jurnalul tau asa ca impreuna vom urmarii evolutia sarcinii tale kiss
imi place ideea cu pozele asa ca asteptam si noi poze kiss imbratisare
Sus In jos
http://bucatarie-usoara.blogspot.com/
nicole
viorea
viorea
nicole


feminin Localizare : aproape de voi
Varsta : 40
Numarul mesajelor : 514
Data de inscriere : 05/08/2010

Jurnal de burtica Mary Empty
MesajSubiect: Re: Jurnal de burtica Mary   Jurnal de burtica Mary EmptyDum Noi 04, 2012 3:16 pm

iiiii si sondaaj...fain fain!!!eu zic ca e fetitaaa,imi faci mie nora!!!
vad ca a mai votat cineva cu fitiita kiss kiss aplauze aplauze aplauze
Sus In jos
kata0587
crin
crin
kata0587


feminin Localizare : Brasov
Varsta : 37
Numarul mesajelor : 5638
Data de inscriere : 22/01/2009

Jurnal de burtica Mary Empty
MesajSubiect: Re: Jurnal de burtica Mary   Jurnal de burtica Mary EmptyDum Noi 04, 2012 3:17 pm

eu zic ca va fi fetita ca sa aibe nicol o nora ras
Sus In jos
http://bucatarie-usoara.blogspot.com/
nicole
viorea
viorea
nicole


feminin Localizare : aproape de voi
Varsta : 40
Numarul mesajelor : 514
Data de inscriere : 05/08/2010

Jurnal de burtica Mary Empty
MesajSubiect: Re: Jurnal de burtica Mary   Jurnal de burtica Mary EmptyDum Noi 04, 2012 3:20 pm

kata0587 a scris:
eu zic ca va fi fetita ca sa aibe nicol o nora ras
ras) asaaa,mersi Kataa kisskiss
Sus In jos
marrya
lalea
lalea
marrya


feminin Localizare : Caraula-Craiova
Varsta : 37
Numarul mesajelor : 2039
Data de inscriere : 04/02/2009

Jurnal de burtica Mary Empty
MesajSubiect: Re: Jurnal de burtica Mary   Jurnal de burtica Mary EmptyDum Noi 04, 2012 3:29 pm

Ce comice sunteti fetelor... si iubi zice ca e fetita...si eu sper la fel Very Happy
Cata eu ma refeream la postarile mele care aveau legatura cu bebe meu Very Happy
Nicole tu cu ce ai incarcat pozele in album?
Sus In jos
http://marrya-marrya.blogspot.com/
kata0587
crin
crin
kata0587


feminin Localizare : Brasov
Varsta : 37
Numarul mesajelor : 5638
Data de inscriere : 22/01/2009

Jurnal de burtica Mary Empty
MesajSubiect: Re: Jurnal de burtica Mary   Jurnal de burtica Mary EmptyDum Noi 04, 2012 3:30 pm

pozele eu le pun cu picasa ca sa le vada si gaby kiss ....nu stiu daca pot sa unesc subiectele dar incerc acuma
Sus In jos
http://bucatarie-usoara.blogspot.com/
marrya
lalea
lalea
marrya


feminin Localizare : Caraula-Craiova
Varsta : 37
Numarul mesajelor : 2039
Data de inscriere : 04/02/2009

Jurnal de burtica Mary Empty
MesajSubiect: Re: Jurnal de burtica Mary   Jurnal de burtica Mary EmptyDum Noi 04, 2012 3:31 pm

nicole a scris:

Suuuunt prima care posteaza in jurnal de burticuta a lu Mary!!!
Mary,scumpa mea,te asteapta o perioada de nedescris,atata de faina si emotionanta!!!
Eu t rog sa nu te stresezi,sa fii optimista,pt ca starile astea il influenteaza pe bb!!!
Esti comica deja cu pozatul burticii:)) da sa stii ca nu esti singura!!!eu ,pe la sf sarcinilor,am filmat miscarile bebicilor!!!
in concluzie,Mary,scumpo,sarcina usoara,la termen,bebic sanatos,papacios,si sa ne tii la curent cu toate noutatile si bineintes cu pozici!!! imbratisare imbratisare imbratisare kiss kiss kiss
Multumesc Nicole..cu siguranta o sa traiesc momente unice... incerc cat pot sa nu ma stresez, sa fi optimista...si iubi imi zice la fel Smile
Veziii mi-ai dat o idee pt mai tarziu Very Happy

Eu vad ca incep sa am arsuri in capul pieptului...
Sus In jos
http://marrya-marrya.blogspot.com/
kata0587
crin
crin
kata0587


feminin Localizare : Brasov
Varsta : 37
Numarul mesajelor : 5638
Data de inscriere : 22/01/2009

Jurnal de burtica Mary Empty
MesajSubiect: Re: Jurnal de burtica Mary   Jurnal de burtica Mary EmptyDum Noi 04, 2012 3:35 pm

hai ca le-am adus aici, dar mi-au aparut primele cele din jurnalul lui nicol ....sper ca nu te superi
Sus In jos
http://bucatarie-usoara.blogspot.com/
marrya
lalea
lalea
marrya


feminin Localizare : Caraula-Craiova
Varsta : 37
Numarul mesajelor : 2039
Data de inscriere : 04/02/2009

Jurnal de burtica Mary Empty
MesajSubiect: Re: Jurnal de burtica Mary   Jurnal de burtica Mary EmptyDum Noi 04, 2012 3:37 pm

Multumesc Cata..nu ma supar, doar sunt primele postari Very Happy acum ma apuc sa uploadez o pozica cu burtica Razz
Sus In jos
http://marrya-marrya.blogspot.com/
marrya
lalea
lalea
marrya


feminin Localizare : Caraula-Craiova
Varsta : 37
Numarul mesajelor : 2039
Data de inscriere : 04/02/2009

Jurnal de burtica Mary Empty
MesajSubiect: Re: Jurnal de burtica Mary   Jurnal de burtica Mary EmptyDum Noi 04, 2012 3:43 pm

Urmeaza si pozici Very Happy In poza dintr-o parte burtica nu e de bebe Very Happy sunt doar sunculitele mele ras

Jurnal de burtica Mary GbtrJurnal de burtica Mary 5wJurnal de burtica Mary IMG_6360Jurnal de burtica Mary IMG_6366
Sus In jos
http://marrya-marrya.blogspot.com/
gabidari
trandafir
trandafir
gabidari


feminin Localizare : Teheran si Cluj-Napoca
Varsta : 51
Numarul mesajelor : 6512
Data de inscriere : 23/01/2009

Jurnal de burtica Mary Empty
MesajSubiect: Re: Jurnal de burtica Mary   Jurnal de burtica Mary EmptyDum Noi 04, 2012 4:11 pm

gata ai jurnal de gravidutaaa ura ura
stai linistta ca nu ai grasimici... imbratisare
Sus In jos
marrya
lalea
lalea
marrya


feminin Localizare : Caraula-Craiova
Varsta : 37
Numarul mesajelor : 2039
Data de inscriere : 04/02/2009

Jurnal de burtica Mary Empty
MesajSubiect: Re: Jurnal de burtica Mary   Jurnal de burtica Mary EmptyDum Noi 04, 2012 4:29 pm

Smile nu prea multe, doar un mic inceput Very Happy
Daaa. gata de acum nu scapati, va bombartez cu impresii Very Happy
Sus In jos
http://marrya-marrya.blogspot.com/
nicole
viorea
viorea
nicole


feminin Localizare : aproape de voi
Varsta : 40
Numarul mesajelor : 514
Data de inscriere : 05/08/2010

Jurnal de burtica Mary Empty
MesajSubiect: Re: Jurnal de burtica Mary   Jurnal de burtica Mary EmptyDum Noi 04, 2012 4:32 pm

eee,burtica frumuuu kisskiss
sii...eu de pe picasa le uploadez,am cont!!!
Sus In jos
marrya
lalea
lalea
marrya


feminin Localizare : Caraula-Craiova
Varsta : 37
Numarul mesajelor : 2039
Data de inscriere : 04/02/2009

Jurnal de burtica Mary Empty
MesajSubiect: Re: Jurnal de burtica Mary   Jurnal de burtica Mary EmptyDum Noi 04, 2012 5:05 pm

Multumesc kiss da pai si eu aveam Very Happy da nu ma gandisem sa le incarc acolo Very Happy
Sus In jos
http://marrya-marrya.blogspot.com/
Continut sponsorizat





Jurnal de burtica Mary Empty
MesajSubiect: Re: Jurnal de burtica Mary   Jurnal de burtica Mary Empty

Sus In jos
 
Jurnal de burtica Mary
Sus 
Pagina 1 din 7Mergi la pagina : 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» jurnalul meu de burtica :)
» jurnal de dieta!!
» Jurnal de minune

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Femei Puternice :: Familie :: Proaspete mamici-
Mergi direct la: