Femei Puternice
Femei Puternice
Femei Puternice
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Femei Puternice


 
AcasaAcasa  portalportal  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  

 

 Ce gatim azi??

In jos 
+14
lola09
nicole
anamaria21
veronica_vera88
amalia
marrya
valdoina
ionicaeng
violeta_ionescu
nicoletta
ji_cri_mar
kata0587
greieras
gabidari
18 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3 ... 20 ... 38  Urmatorul
AutorMesaj
Vizitato
Vizitator




Ce gatim azi?? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Ce gatim azi??   Ce gatim azi?? - Pagina 2 EmptyMar Ian 27, 2009 1:38 pm

gabidari a scris:
mincarea mea se numeste CUFTE,e ceva in gen sarmalele noastre adica e cu orez carne tocata si amestecul de care va spuneam ,plus mazare uscata,un ou si codimente,nu e greu de facut, sint delicioase...

Arata super bine Cufte.....cred ca e si foarte buna!
Sus In jos
gabidari
trandafir
trandafir
gabidari


feminin Localizare : Teheran si Cluj-Napoca
Varsta : 51
Numarul mesajelor : 6512
Data de inscriere : 23/01/2009

Ce gatim azi?? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Ce gatim azi??   Ce gatim azi?? - Pagina 2 EmptyJoi Ian 29, 2009 7:40 am

Azi eu fac frigarui din piept de pui ,cu ciuperci inabusite!!!
Sus In jos
Vizitato
Vizitator




Ce gatim azi?? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Ce gatim azi??   Ce gatim azi?? - Pagina 2 EmptyJoi Ian 29, 2009 8:04 am

Noi aseara am pus-o de un gratarel.......sa udam calculatorul cel nou! De fapt ai mei au pus-o, pentru ca eu cand am ajuns acasa era gata, carnita calda, numai buna de mancat. Si cu salata de cruditati....a facut Raluca.....harnica nora am! Laughing
Ce gatim azi?? - Pagina 2 AVSuB_i


Ultima editare efectuata de catre Mada_Madrid in Dum Feb 01, 2009 6:07 am, editata de 1 ori
Sus In jos
gabidari
trandafir
trandafir
gabidari


feminin Localizare : Teheran si Cluj-Napoca
Varsta : 51
Numarul mesajelor : 6512
Data de inscriere : 23/01/2009

Ce gatim azi?? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Ce gatim azi??   Ce gatim azi?? - Pagina 2 EmptyJoi Ian 29, 2009 10:44 am

inseamna ca esti o soacra rasfatata!! queen
Sus In jos
Vizitato
Vizitator




Ce gatim azi?? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Ce gatim azi??   Ce gatim azi?? - Pagina 2 EmptySam Ian 31, 2009 7:08 pm

gabidari a scris:
inseamna ca esti o soacra rasfatata!! queen

Da, cate odata sunt rasfatata......alteori, ca azi spre exemplu ii rasfat eu pe ei cu bunatati...........
Azi am Ciorba de curcan, ardei umpluti, sarmalute si chiftele......fara dulciuri ca ingrasa.
Ce gatim azi?? - Pagina 2 AVSvmo0

Ce gatim azi?? - Pagina 2 Gxrx_o0

Ce gatim azi?? - Pagina 2 AVSvtSr

Ce gatim azi?? - Pagina 2 Gxry6Sr

Va servesc cu sarmalute!!!!!!!!

Ce gatim azi?? - Pagina 2 PqWL4Rr


Ultima editare efectuata de catre Mada_Madrid in Dum Feb 01, 2009 6:14 am, editata de 1 ori
Sus In jos
gabidari
trandafir
trandafir
gabidari


feminin Localizare : Teheran si Cluj-Napoca
Varsta : 51
Numarul mesajelor : 6512
Data de inscriere : 23/01/2009

Ce gatim azi?? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Ce gatim azi??   Ce gatim azi?? - Pagina 2 EmptyDum Feb 01, 2009 4:37 am

Mersi MADA,am servit si eu 2 sarmalute, bounce delicioase!!!
Sus In jos
greieras
panseluta
panseluta
greieras


feminin Localizare : Iran Shiraz
Varsta : 47
Numarul mesajelor : 1644
Data de inscriere : 24/01/2009

Ce gatim azi?? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Ce gatim azi??   Ce gatim azi?? - Pagina 2 EmptyDum Feb 01, 2009 1:24 pm

Mada, daca ai fi avut un buget mare, ma intreb, ce-ai fi gatit Shocked ?
Mi-am luat un pestic, Papagal ai zice, si vreau sa-i umplu burtica si sa-l dau la cuptor. Dati-mi si mie ceva sfaturi va rog geek
Sus In jos
gabidari
trandafir
trandafir
gabidari


feminin Localizare : Teheran si Cluj-Napoca
Varsta : 51
Numarul mesajelor : 6512
Data de inscriere : 23/01/2009

Ce gatim azi?? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Ce gatim azi??   Ce gatim azi?? - Pagina 2 EmptyLun Feb 02, 2009 5:22 am

eu azi gatesc..mincare de regim cica.. :ras: spaghete..
Diana chiar nu am idee cu ce se umple pestele ca eu nu sint experta... pa
Sus In jos
greieras
panseluta
panseluta
greieras


feminin Localizare : Iran Shiraz
Varsta : 47
Numarul mesajelor : 1644
Data de inscriere : 24/01/2009

Ce gatim azi?? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Ce gatim azi??   Ce gatim azi?? - Pagina 2 EmptyLun Feb 02, 2009 1:09 pm

[b] Imi ploua in gura cand vad sarmalele alea in foi de varza pig
Auzi Gabi, da' slanina afumata de unde ai????
Sus In jos
gabidari
trandafir
trandafir
gabidari


feminin Localizare : Teheran si Cluj-Napoca
Varsta : 51
Numarul mesajelor : 6512
Data de inscriere : 23/01/2009

Ce gatim azi?? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Ce gatim azi??   Ce gatim azi?? - Pagina 2 EmptyLun Feb 02, 2009 6:34 pm

Am adus din Romanica,..normal! :face cu ochiul
Sus In jos
kata0587
crin
crin
kata0587


feminin Localizare : Brasov
Varsta : 37
Numarul mesajelor : 5638
Data de inscriere : 22/01/2009

Ce gatim azi?? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Ce gatim azi??   Ce gatim azi?? - Pagina 2 EmptyLun Feb 02, 2009 6:45 pm

gaby, tu ai mancat vreodata supa de mandarine? ca citisem zilele astea undeva ca se fac astfel de supe, si ma gandeam ca la tine , cum se gasesc mandarinele, poate s mananca si asa ceva
Sus In jos
http://bucatarie-usoara.blogspot.com/
gabidari
trandafir
trandafir
gabidari


feminin Localizare : Teheran si Cluj-Napoca
Varsta : 51
Numarul mesajelor : 6512
Data de inscriere : 23/01/2009

Ce gatim azi?? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Ce gatim azi??   Ce gatim azi?? - Pagina 2 EmptyLun Feb 02, 2009 6:53 pm

Sicer supa nu am mincat ,dar eu mai adaug in sosuri,si imi place ce iese.....
eu mai mult m-am specializat in dulceata de mandarine.. :ras:
Sus In jos
kata0587
crin
crin
kata0587


feminin Localizare : Brasov
Varsta : 37
Numarul mesajelor : 5638
Data de inscriere : 22/01/2009

Ce gatim azi?? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Ce gatim azi??   Ce gatim azi?? - Pagina 2 EmptyLun Feb 02, 2009 7:22 pm

gaby, daca vreodata o sa vrei sa faci supa de mandarine iti dau si reteta

Supa de Mandarine

Ingrediente:
3 kg. mandarine,
2 lamai,
scortisoara,
2 lingurite cuisoare,
400 g. zahar brun,
300 ml. frisca nebatuta,
frisca batuta si frunze de menta pentru ornat;

Preparare:
1. Se pun deoparte 10 mandarine. Restul se spala, se curata de coaja si se mixeaza. Cojile de mandarine se pun la fiert cu zaharul si atata apa cat sa le acopere cu 2 degete. Se lasa sa fiarba cca. 30 de minute, pana se inmoaie bine coaja, iar apa scade.

2. Intre timp, se prepara o esenta din scortisoara si cuisoare, care se fierb in putina apa.

3. Mandarinele decojite si lamaile se storc prin storcarorul de fructe si sucul rezultata se pastreaza. Cojile de mandarine racite se mixeaza, se adauga esenta de mirodenii, apa si se fierb. Pana fierb, se curata de coaja cele 10 mandarine si se desfac in bucati. In supa de mandarine se pune frisca nebatuta si se amesteca bine, se da un clocot si se pun bucatile de mandarine, se mai lasa sa clocoteasca inca 2 minute. La sfarsit, se adauga sucul de mandarine si de lamaie, se mai da un clocot si se lasa la rece.

Mentiuni:
Se serveste rece, cu frisca batuta si frunze de menta.
Sus In jos
http://bucatarie-usoara.blogspot.com/
gabidari
trandafir
trandafir
gabidari


feminin Localizare : Teheran si Cluj-Napoca
Varsta : 51
Numarul mesajelor : 6512
Data de inscriere : 23/01/2009

Ce gatim azi?? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Ce gatim azi??   Ce gatim azi?? - Pagina 2 EmptyMar Feb 03, 2009 4:46 am

Sincer nu pot sa imi imaginez ce suap e asta cu frisca!! affraid mai degraba dupa ingrediente arata a salata de fructe...cu siguranta nu o incerc,..da multumim ca te-ai ostenit!!! noroc
Sus In jos
Vizitato
Vizitator




Ce gatim azi?? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Ce gatim azi??   Ce gatim azi?? - Pagina 2 EmptyVin Feb 06, 2009 10:36 am

astazi fiind post voi face doar o mincarica de fasole boabe cu mutaturi

Miine ins afac o ciorbita cui oase d evacuat si porc, piure de catofei cu snitel si nelipsitele clatite !
Sus In jos
kata0587
crin
crin
kata0587


feminin Localizare : Brasov
Varsta : 37
Numarul mesajelor : 5638
Data de inscriere : 22/01/2009

Ce gatim azi?? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Ce gatim azi??   Ce gatim azi?? - Pagina 2 EmptyVin Feb 06, 2009 2:47 pm

azi am facut si eu clatite :face cu ochiul adica mama a facut compozitia si eu le-am prajit rusinica
maine eu vreau sa fac o salata de boeuf , iar mama face ciorbita de pui. duminica e posibil sa faca tata un gratar :face cu ochiul
Sus In jos
http://bucatarie-usoara.blogspot.com/
Vizitato
Vizitator




Ce gatim azi?? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Ce gatim azi??   Ce gatim azi?? - Pagina 2 EmptySam Feb 07, 2009 4:39 am

iauzi unde ma mut eu sa manac Laughing No vin la tine cheers
Sus In jos
Vizitato
Vizitator




Ce gatim azi?? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Ce gatim azi??   Ce gatim azi?? - Pagina 2 EmptySam Feb 07, 2009 4:43 am

fetelor azi intru si eu in paine Rolling Eyes de la craciun nu stiu daca am gatit de 5 ori,azi vreau sa fac friptura de copanele si ciorba de perisoare aplauze maine iar am liber ca plecam la o zi onomastica si uite asa ma vede dumnezeu si pe mine sa nu mai gatesc
Sus In jos
gabidari
trandafir
trandafir
gabidari


feminin Localizare : Teheran si Cluj-Napoca
Varsta : 51
Numarul mesajelor : 6512
Data de inscriere : 23/01/2009

Ce gatim azi?? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Ce gatim azi??   Ce gatim azi?? - Pagina 2 EmptySam Feb 07, 2009 7:03 am

eu azi m-am scos ,fiul meu a spus ca vrea mititei,asa ca asta am sa fac ,rapid si simplu!!!
Sus In jos
ji_cri_mar
viorea
viorea
ji_cri_mar


feminin Localizare : Negru Voda
Varsta : 42
Numarul mesajelor : 630
Data de inscriere : 31/01/2009

Ce gatim azi?? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Ce gatim azi??   Ce gatim azi?? - Pagina 2 EmptySam Feb 07, 2009 11:59 am

Eu cred ac fac azi niste clatite cu gem,gatesc doar desertul face cu ochiu .In rest am ciorba de porc si mazare felul 2 in meniu.Aaaa,si pe seara vreau sa fac niste iaurt de casa,imi place tare mult cum iese si este si foarte sanatos,mai natural.Si oua am sa iu de casa,sunt mult mai bune,nu? fluturas
Sus In jos
gabidari
trandafir
trandafir
gabidari


feminin Localizare : Teheran si Cluj-Napoca
Varsta : 51
Numarul mesajelor : 6512
Data de inscriere : 23/01/2009

Ce gatim azi?? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Ce gatim azi??   Ce gatim azi?? - Pagina 2 EmptySam Feb 07, 2009 4:26 pm

Fetelee..ajutor ruga ruga miine vreau sa fac supa de chimin ,ma ajutati si pe mine ca nu mai stiu reteta!!!
Sus In jos
kata0587
crin
crin
kata0587


feminin Localizare : Brasov
Varsta : 37
Numarul mesajelor : 5638
Data de inscriere : 22/01/2009

Ce gatim azi?? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Ce gatim azi??   Ce gatim azi?? - Pagina 2 EmptySam Feb 07, 2009 4:39 pm

am auzit de supa de chimen dar nu am mancat niciodata si nu stiu nici cum se face. asa ca gaby daca o faci vreau si eu reteta si poze :face cu ochiul (apropo erai datoare cu o poza cu sora matusii rusinica )
Sus In jos
http://bucatarie-usoara.blogspot.com/
gabidari
trandafir
trandafir
gabidari


feminin Localizare : Teheran si Cluj-Napoca
Varsta : 51
Numarul mesajelor : 6512
Data de inscriere : 23/01/2009

Ce gatim azi?? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Ce gatim azi??   Ce gatim azi?? - Pagina 2 EmptySam Feb 07, 2009 4:42 pm

pe vremea mea la gradinita facea parte din meniu saptaminal ,am mai facut de citeva ori aici ,dar am uitat ,probabil dimineata o sun pe mama, sa ma salveze,...cind fac pun si reteta
dar inca astept ajutor de la voi
topic off ok ..merg sa caut poza cu baba!!
Sus In jos
kata0587
crin
crin
kata0587


feminin Localizare : Brasov
Varsta : 37
Numarul mesajelor : 5638
Data de inscriere : 22/01/2009

Ce gatim azi?? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Ce gatim azi??   Ce gatim azi?? - Pagina 2 EmptySam Feb 07, 2009 4:44 pm

eu am cautat acuma si sunt zeci de feluri : cu crutoane, cu carne, cu smantana, etc......nu stiu care o vrei.....poate fetele stiu si te ajuta ele
Sus In jos
http://bucatarie-usoara.blogspot.com/
Vizitato
Vizitator




Ce gatim azi?? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Ce gatim azi??   Ce gatim azi?? - Pagina 2 EmptySam Feb 07, 2009 4:48 pm

Hai sa-ti spun cum o faceam eu, ce-i drept nu prea des, deci:
-zarzavat:1morcov, 1patrunjel(nu stiu daca acolo exista, aici nu!),1ceapa.
-2-3 frunze de telina.
-1lingurita rasa de chimen.
-ulei, boia dulce de ardei, sare.
-1lingura faina.
Faina se rumeneste(am vazut ca mai obisnuiesti rantasurile) fara sa se arda si fara ulei, se trage la o patre de pe foc, se pune imediat uleiul,chimenul si se lasa sa se incalzeaca la caldura oalei, se pune apoi boiaua(un varf de cutit),si se stinge imediat cu supa fierbinte de zarzavat strecurata, se lasa sa dea cateva clocote, se potriveste de sare si se serveste cu crutoanede paine prajita taiata cubulete.
Nu stiu daca e aceiasi pe care o foloseai tu, dar sper ca ti-am fost de ajutor si ca-ti va iesi buna!
Sus In jos
Continut sponsorizat





Ce gatim azi?? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Ce gatim azi??   Ce gatim azi?? - Pagina 2 Empty

Sus In jos
 
Ce gatim azi??
Sus 
Pagina 2 din 38Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3 ... 20 ... 38  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Femei Puternice :: Casa si gradina :: in bucatarie-
Mergi direct la: