Femei Puternice
Femei Puternice
Femei Puternice
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Femei Puternice


 
AcasaAcasa  portalportal  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  

 

 Ce gatim azi??

In jos 
+14
lola09
nicole
anamaria21
veronica_vera88
amalia
marrya
valdoina
ionicaeng
violeta_ionescu
nicoletta
ji_cri_mar
kata0587
greieras
gabidari
18 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4 ... 20 ... 38  Urmatorul
AutorMesaj
gabidari
trandafir
trandafir
gabidari


feminin Localizare : Teheran si Cluj-Napoca
Varsta : 51
Numarul mesajelor : 6512
Data de inscriere : 23/01/2009

Ce gatim azi?? - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Ce gatim azi??   Ce gatim azi?? - Pagina 3 EmptySam Feb 07, 2009 4:53 pm

MERSI NETTY, kiss imbratisare cred ca asa era,oricum asa am s afac,...ai dreptate nici aici nu se gaseste patrunjel ,dar am sa folosesc cubulete knor,cu aroma de legume,asa ca iese ceva.
Gata miine fac!va astept pe toate la masa!!
Sus In jos
gabidari
trandafir
trandafir
gabidari


feminin Localizare : Teheran si Cluj-Napoca
Varsta : 51
Numarul mesajelor : 6512
Data de inscriere : 23/01/2009

Ce gatim azi?? - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Ce gatim azi??   Ce gatim azi?? - Pagina 3 EmptyDum Feb 08, 2009 7:01 pm

gata supa de chimin.a iesit super buna .eu am mincat si la prinz si la cina.. :ras: asa ca miine sigur am un kg mai putin!!! ura
Sus In jos
greieras
panseluta
panseluta
greieras


feminin Localizare : Iran Shiraz
Varsta : 47
Numarul mesajelor : 1644
Data de inscriere : 24/01/2009

Ce gatim azi?? - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Ce gatim azi??   Ce gatim azi?? - Pagina 3 EmptyDum Feb 08, 2009 7:25 pm

Eu am facut varza calita si parjoale aplauze I-an pus pachet sotului. Bine ca nu-i mofturos la mancare !
Sus In jos
Vizitato
Vizitator




Ce gatim azi?? - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Ce gatim azi??   Ce gatim azi?? - Pagina 3 EmptyDum Feb 08, 2009 9:24 pm

Eu azi n-am facut nimic de mancare ca am mancat in deplasare......saramura de platica cu mamaliga!
Ce gatim azi?? - Pagina 3 Pq1Dfwtr
Ce gatim azi?? - Pagina 3 AV1wUGqi
Ce gatim azi?? - Pagina 3 Pq1Dg4or
Si omu' meu prezentandu-va bunaciunea care a iesit!
Ce gatim azi?? - Pagina 3 GxKO1HS
Ce gatim azi?? - Pagina 3 Pq1Dgyk9
Sus In jos
Vizitato
Vizitator




Ce gatim azi?? - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Ce gatim azi??   Ce gatim azi?? - Pagina 3 EmptyLun Feb 09, 2009 12:31 am

oooooooooooooo ce asi manca si eu o saramura cu peste Shocked ce pofta miai facut pale aici sunt multe feluri de peste dar nu imi place :x
Sus In jos
greieras
panseluta
panseluta
greieras


feminin Localizare : Iran Shiraz
Varsta : 47
Numarul mesajelor : 1644
Data de inscriere : 24/01/2009

Ce gatim azi?? - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Ce gatim azi??   Ce gatim azi?? - Pagina 3 EmptyLun Feb 09, 2009 1:35 pm

eu azi am gatit musaca de cartofi cu carne tocata si peste prajit cu cartofi prajiti si sos de usturoi.Am avut si un desert turcesc luat de pe net si ametit de mine Smile . a iesit bine.
Sus In jos
Vizitato
Vizitator




Ce gatim azi?? - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Ce gatim azi??   Ce gatim azi?? - Pagina 3 EmptyMier Feb 11, 2009 5:36 am

Eu ieri am fost plimbareata si n-am prea intrat in bucatarie. In schimb a intrat Doru si a pregatit o friptura de curcan cu sos picant.
Ce gatim azi?? - Pagina 3 GxQGbcr
Azi in schimb intru sa fac o ciorbita de porc cu zeama de varza si o mazare cu pulpe de pui.
Sus In jos
gabidari
trandafir
trandafir
gabidari


feminin Localizare : Teheran si Cluj-Napoca
Varsta : 51
Numarul mesajelor : 6512
Data de inscriere : 23/01/2009

Ce gatim azi?? - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Ce gatim azi??   Ce gatim azi?? - Pagina 3 EmptyMier Feb 11, 2009 5:43 am

aoleu ce pofta mi-ai facut cu ciorba aia cu zeama de varza......inghit in sec... pa
Sus In jos
Vizitato
Vizitator




Ce gatim azi?? - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Ce gatim azi??   Ce gatim azi?? - Pagina 3 EmptyMier Feb 11, 2009 7:45 am

felicitari suntei adevarate maestr ein arta gatitului si a bucatarritului. Asa ca mi-e si jena sa spun ca eu am facut pentru azi o salaat e vinete cu vinete de la congelator de asta toamna...
Sus In jos
gabidari
trandafir
trandafir
gabidari


feminin Localizare : Teheran si Cluj-Napoca
Varsta : 51
Numarul mesajelor : 6512
Data de inscriere : 23/01/2009

Ce gatim azi?? - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Ce gatim azi??   Ce gatim azi?? - Pagina 3 EmptyMier Feb 11, 2009 7:49 am

keops a scris:
felicitari suntei adevarate maestr ein arta gatitului si a bucatarritului. Asa ca mi-e si jena sa spun ca eu am facut pentru azi o salaat e vinete cu vinete de la congelator de asta toamna...
Bune si vinetele ,trimite si la noi o portie!!!! ura
Sus In jos
greieras
panseluta
panseluta
greieras


feminin Localizare : Iran Shiraz
Varsta : 47
Numarul mesajelor : 1644
Data de inscriere : 24/01/2009

Ce gatim azi?? - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Ce gatim azi??   Ce gatim azi?? - Pagina 3 EmptyMier Feb 11, 2009 12:47 pm

Vin si eu cu doua retete fara poze din pacate.
1. Peste umplut ca la Shomal (Iran)
Se ia un peste de un kg, de preferat fara oase (aici se umple un fel de peste numit "Alb")
Se sectioneaza burtica pestelui pe verticala, se curata de mate si se spala bine.
Separat pregatim umplutura din:
250g nuci macinate, o ceapa mare data prin masina de tocat sau rasa pe razatoarea mica, o liingura sau 2 de bulion de rodii(in functie de cat de acrisor doriti), patrunjel proaspat.
Se calesc nucile, ceapa si bulionul impreuna pana se inchid la culoare, se iau de pe foc si se amesteca cu patrunjelul tocat fin. Cu acestea se umple burtica pestelui , se sareaza dupa gust si se da la cuptor. Pestele capata o aroma deosebita Exclamation
2. Peste cu sos alb
Se ia orice soi de peste mai maricel (cam 1kg si jumatate sau pot fi 2 pesti mai mici) se sectioneaza pe burtica, se curata de mate si se spala bine. Burtica pestelui o vom umple cu o mana sanatoasa de patrujel spalat si netocat si-l stropim cu lamaie din belsug.
Taiem 2 cepe mari in patratele mai mari si cu ele asternem un pat in tava . Punem pestele cu burta in jos pe patul de ceapa si-l echilibram bine(nu-i probleme daca pica ceva frunze de patrunjel din burtica) si-l dam la cuptor.
Sosul alb:
Un pahar de 200 ml smantana, un pahar lapte, sare, 300g ciuperci champinion micute, o ceapa mare,2 linguri faina.
Se caleste ceapa intr-o tigaie antiaderenta(foarte putin) si se mai lasa putin la calit cu smantana grasa si cu ciupercutele intregi. Se adauga laptele , sarea si imediat faina(cat e laptele rece) si se amesteca in continuu. Cand sosul s-a ingrosat putin(nu foarte tare) se ia de pe foc si se toarna peste pestele gata preparat.
Pofta buna!
Sus In jos
ji_cri_mar
viorea
viorea
ji_cri_mar


feminin Localizare : Negru Voda
Varsta : 42
Numarul mesajelor : 630
Data de inscriere : 31/01/2009

Ce gatim azi?? - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Ce gatim azi??   Ce gatim azi?? - Pagina 3 EmptyMier Feb 11, 2009 4:06 pm

Eu am gatit friptura de porc la cuptor,iar ca si garnitura,piure de cartofi.A iesit tare buna mancarica mea. ok
Sus In jos
nicoletta
viorea
viorea
nicoletta


feminin Localizare : Romania
Varsta : 65
Numarul mesajelor : 985
Data de inscriere : 24/01/2009

Ce gatim azi?? - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Ce gatim azi??   Ce gatim azi?? - Pagina 3 EmptyJoi Feb 12, 2009 5:21 am

Am vazut o reteta la tv pe care o voi face in curand: Musaca
vinete, dovlecei si cartofi feliati si prajiti vor constitui primul ran. Randul doi - carnea tocata cu ceapa, condimente inabusita, iar ultimul iarasi legumele prajite. Deasupra un sos bechamel.
Sus In jos
http://nykoletta.wordpress.com/
Vizitato
Vizitator




Ce gatim azi?? - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Ce gatim azi??   Ce gatim azi?? - Pagina 3 EmptyJoi Feb 12, 2009 6:29 pm

trimit vinetele cu mare drag numa ca fiind cu ceapa sa nu deranjeze mirosul intrucitva !
Sus In jos
gabidari
trandafir
trandafir
gabidari


feminin Localizare : Teheran si Cluj-Napoca
Varsta : 51
Numarul mesajelor : 6512
Data de inscriere : 23/01/2009

Ce gatim azi?? - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Ce gatim azi??   Ce gatim azi?? - Pagina 3 EmptyJoi Feb 12, 2009 6:40 pm

Nico asteptam rezultatul retetei tale sa nu spui daca a iesit buna,.. ok
Keops eu ador ceapa si unde mai pui ca e si sanatoasa ,asa ca lasa ca mirosul iese la spalat! :ras:
Sus In jos
kata0587
crin
crin
kata0587


feminin Localizare : Brasov
Varsta : 37
Numarul mesajelor : 5638
Data de inscriere : 22/01/2009

Ce gatim azi?? - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Ce gatim azi??   Ce gatim azi?? - Pagina 3 EmptyJoi Feb 12, 2009 7:27 pm

si mie imi place ceapa si usturoiul. :face cu ochiul
eu azi am facut un fel de ceapa pane dupa o reteta gasita pe un blog. a iesit chiar buna.
am facut o compozitie dintr-un ou batut cu lapte, am adaugat faina, un pic de boia, sare, piper si un pic de praf de copt si zahar . a iesit o compozitie ca de clatite dar mai groasa. am taiat ceapa felii, am desprins fiecare inel , l-am trecut prin acea compozitie si apoi am pus la prajit.
Sus In jos
http://bucatarie-usoara.blogspot.com/
greieras
panseluta
panseluta
greieras


feminin Localizare : Iran Shiraz
Varsta : 47
Numarul mesajelor : 1644
Data de inscriere : 24/01/2009

Ce gatim azi?? - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Ce gatim azi??   Ce gatim azi?? - Pagina 3 EmptyVin Feb 13, 2009 2:50 pm

Snitele cu cascaval
Se ia una bucata de piept pui sau curcan si se bate bine. Pe jumatate din suprafata se pune cascaval ras . Cealalta jumatate se pliaza peste prima si se mai bate putin pe parti pt a se lipi intre ele. Se da prin ou in care ati pus diverse condimente(dupa preferinta) si apoi prin pesmet. Se repeta procedura cu oul si pesmetul de 2 ori. Se prajeste in ulei fierbinte si la foc potrvit.
Pofta buna!
Sus In jos
greieras
panseluta
panseluta
greieras


feminin Localizare : Iran Shiraz
Varsta : 47
Numarul mesajelor : 1644
Data de inscriere : 24/01/2009

Ce gatim azi?? - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Ce gatim azi??   Ce gatim azi?? - Pagina 3 EmptyVin Feb 13, 2009 2:51 pm

Am sa incerc si eu inelele de ceapa. Am vazut prin supermarket dar n-am incercat sa vad cum sunt.
Sus In jos
kata0587
crin
crin
kata0587


feminin Localizare : Brasov
Varsta : 37
Numarul mesajelor : 5638
Data de inscriere : 22/01/2009

Ce gatim azi?? - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Ce gatim azi??   Ce gatim azi?? - Pagina 3 EmptyVin Feb 13, 2009 6:08 pm

azi am facut o ciorba falsa de burta (cu ciuperci pleurotus in loc de burta). a fost foarte buna ok
Sus In jos
http://bucatarie-usoara.blogspot.com/
greieras
panseluta
panseluta
greieras


feminin Localizare : Iran Shiraz
Varsta : 47
Numarul mesajelor : 1644
Data de inscriere : 24/01/2009

Ce gatim azi?? - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Ce gatim azi??   Ce gatim azi?? - Pagina 3 EmptyVin Feb 13, 2009 8:09 pm

reteta va rugam! study
Sus In jos
gabidari
trandafir
trandafir
gabidari


feminin Localizare : Teheran si Cluj-Napoca
Varsta : 51
Numarul mesajelor : 6512
Data de inscriere : 23/01/2009

Ce gatim azi?? - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Ce gatim azi??   Ce gatim azi?? - Pagina 3 EmptySam Feb 14, 2009 5:10 am

da ,da si eu vreau reteta CATA!si eu mai fac dar cu piept de pui in loc de burta,cu ciuperci nu stiam ,asa ca astept reteta!
Sus In jos
kata0587
crin
crin
kata0587


feminin Localizare : Brasov
Varsta : 37
Numarul mesajelor : 5638
Data de inscriere : 22/01/2009

Ce gatim azi?? - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Ce gatim azi??   Ce gatim azi?? - Pagina 3 EmptySam Feb 14, 2009 7:03 am

gata vine si reteta de Ciorba falsa de burta

500g ciuperci pleurotus, 2 morcovi, 1 telina mica, 1 radacina patrunjel (eu nu am avut asa ca nu am mai pus-o) 200g smantana, 2 linguri faina, 1 lamaie, 2 catei usturoi, 2 galbenusuri, 1 legatura frunze leustean

se curata zarzavatul, se pune la fiert in 4 litri de apa cu sare si dupa ce a fiert se trece pe razatoarea cu ochiuri mici. se curata ciupercile (eu am uitat sa le curat :ras: ), se taie fasii subtiri (cum se taie burta) si se adauga impreuna cu zarzavatul ras in zeama in care a fiert acesta din urma. lasi sa fiarba totul 15 minute si in acest timp freci galbenusurile cu smantana, faina si usturoiul pisat. se ia oala de pe foc , se toarna treptat amestecul cu smantana , se pune lamaia taiata felii (eu am pus o lingura de otet) si presari leustean tocat


gaby, vreau si eu retata in varianta cu pui :face cu ochiul
Sus In jos
http://bucatarie-usoara.blogspot.com/
gabidari
trandafir
trandafir
gabidari


feminin Localizare : Teheran si Cluj-Napoca
Varsta : 51
Numarul mesajelor : 6512
Data de inscriere : 23/01/2009

Ce gatim azi?? - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Ce gatim azi??   Ce gatim azi?? - Pagina 3 EmptySam Feb 14, 2009 7:25 am

seamana reteta ta cu cea facuta de mine,doar ca la cea cu carne de pui se fierbe piptul de pui ,apoi se taie tot asa feliute subtiri ca si burta,si mai adaugi un ardei iute,sa fiarba putin pt cei care o doresc mai piscatoare!!
Sus In jos
greieras
panseluta
panseluta
greieras


feminin Localizare : Iran Shiraz
Varsta : 47
Numarul mesajelor : 1644
Data de inscriere : 24/01/2009

Ce gatim azi?? - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Ce gatim azi??   Ce gatim azi?? - Pagina 3 EmptySam Feb 14, 2009 1:33 pm

Ce gatim azi?? - Pagina 3 2167655670104801564GcgVwL_th


Ultima editare efectuata de catre greieras in Sam Feb 14, 2009 1:56 pm, editata de 1 ori
Sus In jos
greieras
panseluta
panseluta
greieras


feminin Localizare : Iran Shiraz
Varsta : 47
Numarul mesajelor : 1644
Data de inscriere : 24/01/2009

Ce gatim azi?? - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Ce gatim azi??   Ce gatim azi?? - Pagina 3 EmptySam Feb 14, 2009 1:41 pm

Ce gatim azi?? - Pagina 3 2142340150104801564S500x500Q85
Sus In jos
Continut sponsorizat





Ce gatim azi?? - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Ce gatim azi??   Ce gatim azi?? - Pagina 3 Empty

Sus In jos
 
Ce gatim azi??
Sus 
Pagina 3 din 38Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4 ... 20 ... 38  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Femei Puternice :: Casa si gradina :: in bucatarie-
Mergi direct la: