Femei Puternice
Femei Puternice
Femei Puternice
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Femei Puternice


 
AcasaAcasa  portalportal  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  

 

 pentru ten

In jos 
+16
ayssha_2185
nane_liana
SunnyDay
mymy
lola09
icmarga
Katy9229
taneacovalenco
andreeaiovici
larra77
alice1234
greieras
ji_cri_mar
valdoina
gabidari
kata0587
20 participanți
Mergi la pagina : 1, 2, 3  Urmatorul
AutorMesaj
kata0587
crin
crin
kata0587


feminin Localizare : Brasov
Varsta : 37
Numarul mesajelor : 5638
Data de inscriere : 22/01/2009

pentru ten Empty
MesajSubiect: pentru ten   pentru ten EmptyVin Ian 23, 2009 5:08 pm

informatii pentru a avea un ten cat mai frumos, care sa fie admirat de toata lumea kiss
Sus In jos
http://bucatarie-usoara.blogspot.com/
kata0587
crin
crin
kata0587


feminin Localizare : Brasov
Varsta : 37
Numarul mesajelor : 5638
Data de inscriere : 22/01/2009

pentru ten Empty
MesajSubiect: Re: pentru ten   pentru ten EmptyVin Ian 23, 2009 5:15 pm

pentru inceput , cateva retete pentru masca de fata

1.Masca sub forma de comprese aplicate pe fata cu infuzie de flori de albastrele, recomandata pentru pleoape ridicate si ochi obositi. De asemenea, datorita proprietatilor tonifiante pe care le au, albastrelele sint indicate si in tratamentul muschilor faciali lasati, in care caz se aplica pe fata comprese cu infuzie de flori de albastrele.
2.Masca sub forma de comprese aplicate pe fata cu infuzie de flori de arnica, pentru inviorarea si tonifierea tenurilor palide.
3.Masca sub forma de comprese cu decoctii de brusture, aplicate de fata, ce se recomanda contra acneii, pentru tenuri cu o mare secretie de sebum. Poate fi folosita si pentru intarirea si cresterea parului, in care caz dupa spalarea parului se frictioneaza pielea capului cu decoctie racita de brusture.
4.Masca sub forma de comprese faciale cu infuzie de flori de cimbrisor, ce sint indicate pentru tenuri seboreice. La un litru de apa se pun 50 g planta, iar compresa se tine pe fata 10-12 minute.
5.Masca sub forma de comprese cu infuzie de coada soricelului indicata pentru tenuri iritate si inrosite.
6.Masca sub forma de comprese faciale cu infuzie de galbenele, indicata pentru activarea tenurilor uscate.
7.Masca cu infuzie de conuri de hamei, sub forma de compresa aplicata pe fata pentru combaterea seboreii tenului si a acneii.
8.Masca preparata cu levantica si anume: 4 linguri de infuzie de levantica; 1 lingura de amidon; 1 lingura de tarite de griu. Se amesteca toate componentele pina ce se obtine o pasta de consistenta mastii, care se aplica pe fata, se lasa pe fata 15 minute, apoi se scoate cu apa calduta.
9.Masca sub forma de infuzie de musetel, aplicata pe ochi si sub ochi, in caz ca pleoapele sint iritate, ochii obositi si cu cearcane sau pungi sub ochi. Masca se tine pe ochi 5-10 minute.
10.Masca sub forma de comprese cu infuzie de frunze de salvia ce este indicata contra seboreii.
11.Masca sub forma de comprese cu infuzie de flori de sunatoare ce se aplica pe fata in cazul tenurilor lipsite de suplete sau imbatrinite.
12.Masca sub forma de comprese cu infuzie de flori de tei ce este indicat pentru mentinerea prospetimii tenului.
Sus In jos
http://bucatarie-usoara.blogspot.com/
gabidari
trandafir
trandafir
gabidari


feminin Localizare : Teheran si Cluj-Napoca
Varsta : 51
Numarul mesajelor : 6512
Data de inscriere : 23/01/2009

pentru ten Empty
MesajSubiect: Re: pentru ten   pentru ten EmptyVin Ian 23, 2009 6:25 pm

Eu folosesc de multi ani pudra de argila si sint foarte multumita!!!
Sus In jos
gabidari
trandafir
trandafir
gabidari


feminin Localizare : Teheran si Cluj-Napoca
Varsta : 51
Numarul mesajelor : 6512
Data de inscriere : 23/01/2009

pentru ten Empty
MesajSubiect: Re: pentru ten   pentru ten EmptyDum Ian 25, 2009 7:49 am

apoi ca sa am un ten stralucitor ,imi demachiez fata in fiecare seara chiar daca nu m-am machiat in ziua respectiva,am inceput sa folosesc crema anti- rid,si imi pun masca cu argila o data pe saptamina.
voi ce trucuri mai stiti pt a arata mereu frumoase ??
Sus In jos
valdoina
panseluta
panseluta
valdoina


feminin Localizare : romania
Varsta : 71
Numarul mesajelor : 1441
Data de inscriere : 24/01/2009

pentru ten Empty
MesajSubiect: Re: pentru ten   pentru ten EmptyMar Ian 27, 2009 10:27 am

Nu-i suficienta demachierea...de doua ori pe saptamina trebuie facut un ''peeling'' cu creme speciale din magazine sau cu ce este prin casa, la indemina...adica malai (se umezesc palmele, se introduc in punga cu malai sau malaiul se aseaza in ceva plat si-atunci palmele se aplica pe malai, cu ceea ce s-a lipit pe miini se maseaza fata, cu delicatete, cu miscari circulare si din interiorul fetei, dinspre nas spre urechi si de jos in sus (nu uitati gitul !!), pret de citeva minute. Se clateste cu apa caldutza iar apoi se foloseste demachiant dupa care crema, evident ! La fel de bine se poate folosi si zatzul de cafea. Cea mai buna ''crema'' pentru fata ramine uleiul de masline presat la rece. Nu uitati sa va hidratati tenul (fata+git), de cite ori va amintiti, cu o felie de portocala, kiwi, banana, strugure. Pina la 47 de ani am folosit numai demachiant, fara creme....acum imi pare rau. De cite ori plec pe undeva, imi fac programare la cite un salon si la plecare achizitionez tot felul de produse de ultima ora ! Dar am inceput tirziu...toate produsele de ingrijire ar trebui folosite incepind cu cel mai tirziu virsta de 25 de ani! kiss
Sus In jos
gabidari
trandafir
trandafir
gabidari


feminin Localizare : Teheran si Cluj-Napoca
Varsta : 51
Numarul mesajelor : 6512
Data de inscriere : 23/01/2009

pentru ten Empty
MesajSubiect: Re: pentru ten   pentru ten EmptyMar Ian 27, 2009 10:31 am

Bune sfaturi,...mai aplic si peeling,am un produs de la AVON ,pe baza de rodi,dar e drept ca doar o data pe saptamina!!
Sus In jos
valdoina
panseluta
panseluta
valdoina


feminin Localizare : romania
Varsta : 71
Numarul mesajelor : 1441
Data de inscriere : 24/01/2009

pentru ten Empty
MesajSubiect: Re: pentru ten   pentru ten EmptyMar Ian 27, 2009 5:22 pm

Faci foarte bine ! asa si trebuie, o data pe saptamina sau o data la 2 sapt cel mai tirziu, eu am gresit din viteza ce-am scris ! Rolling Eyes
Sus In jos
valdoina
panseluta
panseluta
valdoina


feminin Localizare : romania
Varsta : 71
Numarul mesajelor : 1441
Data de inscriere : 24/01/2009

pentru ten Empty
MesajSubiect: Re: pentru ten   pentru ten EmptyMar Ian 27, 2009 5:25 pm

Din cite pot observa in poza, ai un ten foarte delicat, pt tine este mai bine s-o faci la doua sapt., dar poate gasesti ceva mai bun decit produsele de la Avon... de la Elisabeth Arden, Esthee Lauder, Guerlain sigur sunt pe-acolo si merita !
Sus In jos
gabidari
trandafir
trandafir
gabidari


feminin Localizare : Teheran si Cluj-Napoca
Varsta : 51
Numarul mesajelor : 6512
Data de inscriere : 23/01/2009

pentru ten Empty
MesajSubiect: Re: pentru ten   pentru ten EmptyMar Ian 27, 2009 5:29 pm

sincer crema respectiva am primit-o cadou de la o prietena ,pina acum nu am folosit,dar poate ca e cazul sa investesc mai mult de aici incolo!!!si cu siguranta am sa o fac!Uite daca e ceva ce admir la soacra mea care are 80 de ani si arata cu 20 de ani mai tinara ,e ca isi cumpara doar creme scumpe,nu spune niciodata ca e ceva scump daca e pt ingrijirea ei,dar de un iaurt sau un lapte zice ca :ras: e scump!!!
Sus In jos
valdoina
panseluta
panseluta
valdoina


feminin Localizare : romania
Varsta : 71
Numarul mesajelor : 1441
Data de inscriere : 24/01/2009

pentru ten Empty
MesajSubiect: Re: pentru ten   pentru ten EmptyMar Ian 27, 2009 5:40 pm

Ai multe de invatat de la ea ! Are dreptate stii cum se spune, putin dai , putin primesti !
Pentru tine, ce-i mai bun kiss
Sus In jos
valdoina
panseluta
panseluta
valdoina


feminin Localizare : romania
Varsta : 71
Numarul mesajelor : 1441
Data de inscriere : 24/01/2009

pentru ten Empty
MesajSubiect: Re: pentru ten   pentru ten EmptyMar Ian 27, 2009 5:42 pm

...si nu ma indoiesc ca face astfel socotelile, cind nu este ea direct implicata :ras: Toate aceste ''fapturi'', mame de baieti, seamana una cu alta in comportament, ca doua picaturi de...smoala !
Sus In jos
Vizitato
Vizitator




pentru ten Empty
MesajSubiect: Re: pentru ten   pentru ten EmptyMar Ian 27, 2009 8:38 pm

Hei, Doina, mi-ai amintit de malai pentru ten...il foloseam de mult, amestecat cu putina tarate de grau,...pe vremea cand habar n-aveam ca ceea ce faceam se numea ,,peeling"...Acum,eheei, alta epoca,...folosesc Collistar, Clinias, Vicky, cu toata gama (deterg. demach. tonifiant, crema in general antirid). Incerc sa fac urmele timpului mai putin...vizibile, numai ca unde a sapat deja...e bun sapat. Razz
Sus In jos
valdoina
panseluta
panseluta
valdoina


feminin Localizare : romania
Varsta : 71
Numarul mesajelor : 1441
Data de inscriere : 24/01/2009

pentru ten Empty
MesajSubiect: Re: pentru ten   pentru ten EmptyMar Ian 27, 2009 8:45 pm

Asa este Netty ! ...''a ruginit frunza din vii si rindunelele (ale noastre si-au luat zborul !) au plecat. Cunosti, ca si mine, modalitatile din alte vremuri... Eh ! din pacate numai cu lifting se mai poate face ceva...dar parca mai are rost ?!! Adica, nu suntem si fara, absolut superbe :ras: de ce sa stricam patina timpului, atit de pretioasa in alte cazuri ?!!
Sus In jos
valdoina
panseluta
panseluta
valdoina


feminin Localizare : romania
Varsta : 71
Numarul mesajelor : 1441
Data de inscriere : 24/01/2009

pentru ten Empty
MesajSubiect: Re: pentru ten   pentru ten EmptyMar Ian 27, 2009 8:50 pm

Adaug totusi ceva : Netty tu chiar n-ai de ce sa te plingi ! fata ta este intinsa, arata splendid, nu s-a ''lasat'' nimic ! eu am slabit din cauza hepatitei C , de la 52kg la 45 kg si constat ca nu ma opresc...este probabil efectul bolii, dar din cauza asta curg toate pieile pe mine si desi fac gimnastica, yoga, Chi Kong, nu mai vrea... :plans:
Sus In jos
gabidari
trandafir
trandafir
gabidari


feminin Localizare : Teheran si Cluj-Napoca
Varsta : 51
Numarul mesajelor : 6512
Data de inscriere : 23/01/2009

pentru ten Empty
MesajSubiect: Re: pentru ten   pentru ten EmptyMier Ian 28, 2009 6:22 am

Doina Si Netty,va rog sa ma credeti ca sinteti amindoua superbe,cel putin asa reiese din poze,si sint convinsa ca in realitate aratati si mai bine....
Doina ca spuneai de soacre,mame de baieti,..daca va povestesc eu de a mea ramineti blocate...cred ca e cea mai rea soacra din lume..dar o suport de 6 ani ,si ce nu imi convine la ea nu bag in seama,in schimb o admir pt cum se ingrijeste la cei 80 de ani ai ei....sper sa am si eu atita energie cind ajung la virsta ei!!
Sus In jos
valdoina
panseluta
panseluta
valdoina


feminin Localizare : romania
Varsta : 71
Numarul mesajelor : 1441
Data de inscriere : 24/01/2009

pentru ten Empty
MesajSubiect: Re: pentru ten   pentru ten EmptyMier Ian 28, 2009 2:36 pm

Multumesc Gabi pt aprecieri ! Cit priveste soacrele....parca se intrec una pe cealalta care sa fie mai....exigenta !! Nu-ti bate capul, las-o asa cum este...nu schimbam pe nimeni, este chiar imposibil mai ales la virsta ei. Sa stii insa ca sunt , chiar aici printre noi, exemple de soacre minunate ! Un exemplu extrem de potrivit este Violeta. imbratisare
Sus In jos
gabidari
trandafir
trandafir
gabidari


feminin Localizare : Teheran si Cluj-Napoca
Varsta : 51
Numarul mesajelor : 6512
Data de inscriere : 23/01/2009

pentru ten Empty
MesajSubiect: Re: pentru ten   pentru ten EmptyMier Ian 28, 2009 3:53 pm

valdoina a scris:
Multumesc Gabi pt aprecieri ! Cit priveste soacrele....parca se intrec una pe cealalta care sa fie mai....exigenta !! Nu-ti bate capul, las-o asa cum este...nu schimbam pe nimeni, este chiar imposibil mai ales la virsta ei. Sa stii insa ca sunt , chiar aici printre noi, exemple de soacre minunate ! Un exemplu extrem de potrivit este Violeta. imbratisare
da am citit ,ca Violeta e o soacra minunata,asta inseamna ca isi iubeste mai presus de orice baiatul,si stie ca daca ea se intelege cu nora si lui ii va fi bine!!Asa imi doresc si eu sa fiu.....si dece nu ar fi asa ,mi-am dorit atit de mult o fata,iar la momentul casatoriei baiatul meu o sa mi-o aduca,asa ca am sa o iubesc ca si pe fetita mea!!
Sus In jos
valdoina
panseluta
panseluta
valdoina


feminin Localizare : romania
Varsta : 71
Numarul mesajelor : 1441
Data de inscriere : 24/01/2009

pentru ten Empty
MesajSubiect: Re: pentru ten   pentru ten EmptyMier Ian 28, 2009 4:35 pm

Chiar daca te cunosc de putina vreme, sunt convinsa ca asa vei face ! Imi place cum gindesti aplauze kiss
Sus In jos
gabidari
trandafir
trandafir
gabidari


feminin Localizare : Teheran si Cluj-Napoca
Varsta : 51
Numarul mesajelor : 6512
Data de inscriere : 23/01/2009

pentru ten Empty
MesajSubiect: Re: pentru ten   pentru ten EmptyMier Ian 28, 2009 4:45 pm

valdoina a scris:
Chiar daca te cunosc de putina vreme, sunt convinsa ca asa vei face ! Imi place cum gindesti aplauze kiss

mi-au mers la inima vorbele tale,..multumesc! imbratisare kiss
Sus In jos
Vizitato
Vizitator




pentru ten Empty
MesajSubiect: Re: pentru ten   pentru ten EmptyMier Ian 28, 2009 5:34 pm

Multam' fain, draga Gabi! Si nu pentru ca asi vrea sa-ti intorc complimentele, dar si tu esti...super, te admiram de pe vremea vechiului Forum. Tu ai insa si un atu in plus - TINERETEA !
Sus In jos
Vizitato
Vizitator




pentru ten Empty
MesajSubiect: Re: pentru ten   pentru ten EmptyMier Feb 04, 2009 1:58 am

nu stiu ce sa mai fac dupa ce am nasut mi-a aparut pistrui rau cred ca si de la clima de aici Crying or Very sad anul trecut am fost la dr in iran si ia scos cu laseru a fost tare dureros ma intepa in fiecare pistrui meare cu injectia Crying or Very sad si acum mia aparut mai rau zici ca ia scos afara doar Crying or Very sad nu stiu ce sa mai fac
Sus In jos
valdoina
panseluta
panseluta
valdoina


feminin Localizare : romania
Varsta : 71
Numarul mesajelor : 1441
Data de inscriere : 24/01/2009

pentru ten Empty
MesajSubiect: Re: pentru ten   pentru ten EmptyMier Feb 04, 2009 9:51 am

Vio, in primul rind fereste-te de soare ! Aparitia lor este activata adesea de efectul
razelor solare.
Apoi, daca nu ti-este greu, aplica din cind in cind, atunci cind ai prilejul, feliute de
cartof crud pe fata sau macar sterge fata cu ele...la unele a dat rezultate, in timp e adevarat!
Timp s-ar mai gasi, ramine sa nu uiti ! imbratisare
Sus In jos
Vizitato
Vizitator




pentru ten Empty
MesajSubiect: Re: pentru ten   pentru ten EmptyMier Feb 04, 2009 11:58 am

multumesc mult .eu folosesc mai tot timpul antisolar dar tot de geaba
Sus In jos
valdoina
panseluta
panseluta
valdoina


feminin Localizare : romania
Varsta : 71
Numarul mesajelor : 1441
Data de inscriere : 24/01/2009

pentru ten Empty
MesajSubiect: Re: pentru ten   pentru ten EmptyMier Feb 04, 2009 12:10 pm

Cu placere Vio!
Faci fooooarte bine ! Crema cu factor de protectie UV, chiar un nr. mare 25-30, nu trebuie sa-ti lipseasca !
Sus In jos
Vizitato
Vizitator




pentru ten Empty
MesajSubiect: apa de trandafiri   pentru ten EmptyMier Feb 04, 2009 2:07 pm

Pentru un ten sanatos este foarte buna apa naturala de trandafir, extrasa din petala de trandafir.
Sus In jos
Continut sponsorizat





pentru ten Empty
MesajSubiect: Re: pentru ten   pentru ten Empty

Sus In jos
 
pentru ten
Sus 
Pagina 1 din 3Mergi la pagina : 1, 2, 3  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Nuantator pentru par
» Pentru a scapa de riduri
» Sampon pentru bebelusi
» Scapati de celulita si vergeturi!
» Sfaturi pentru un par sanatos!

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Femei Puternice :: Sanatate :: frumusete-
Mergi direct la: