Femei Puternice
Femei Puternice
Femei Puternice
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Femei Puternice


 
AcasaAcasa  portalportal  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  

 

 jurnal de dieta!!

In jos 
+12
vyvy
mymy
lola09
andreeaiovici
anamaria21
marrya
kata0587
ji_cri_mar
greieras
violeta_ionescu
nicoletta
gabidari
16 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 6 ... 8, 9, 10 ... 12 ... 16  Urmatorul
AutorMesaj
nicoletta
viorea
viorea
nicoletta


feminin Localizare : Romania
Varsta : 65
Numarul mesajelor : 985
Data de inscriere : 24/01/2009

jurnal de dieta!! - Pagina 9 Empty
MesajSubiect: Re: jurnal de dieta!!   jurnal de dieta!! - Pagina 9 EmptyDum Apr 26, 2009 4:28 am

Stiu ca n-am scris de apa , dar mi-a fost lene sa mai editez
Cat despre ceai asa citii; pt slabit 3 cani. Oribil! Ceaiul.
Sus In jos
http://nykoletta.wordpress.com/
gabidari
trandafir
trandafir
gabidari


feminin Localizare : Teheran si Cluj-Napoca
Varsta : 51
Numarul mesajelor : 6512
Data de inscriere : 23/01/2009

jurnal de dieta!! - Pagina 9 Empty
MesajSubiect: Re: jurnal de dieta!!   jurnal de dieta!! - Pagina 9 EmptyDum Apr 26, 2009 7:07 am

nu se moare din ceai verde iti garantez eu..ca am incercat si acum dupa 5 ani il beau zilnic cu mare drag!! kiss imbratisare
Sus In jos
gabidari
trandafir
trandafir
gabidari


feminin Localizare : Teheran si Cluj-Napoca
Varsta : 51
Numarul mesajelor : 6512
Data de inscriere : 23/01/2009

jurnal de dieta!! - Pagina 9 Empty
MesajSubiect: Re: jurnal de dieta!!   jurnal de dieta!! - Pagina 9 EmptyDum Apr 26, 2009 10:49 am

EXISTA 10 REGULI PRINCIPALE pt a pierde din greutate sanatos...si le enumar aici,in speranta ca o sa va ajute desi sint sigura ca la teorie toate stam foarte bine,practica ne omoara pe noi!!!
deci
1 nu consumati niciodata simultan proteine de origine animala si alimente bogate in glucide
2 evitati daca e posibil faina rafinata si alimentelepe baza de faina
3 evitati grasimile fabricate industrial,rafinate,ca margarina si uleiurile
4 pe cit posibil nu folositi sarea
5 cruditatile sub orice forma ar fi,deci legumele,fructele si salate,sporesc pierderea in greutate si contin mari cantitati de vitamine
6 mestecati bine hrana,astfel digestia devine mai rapida
7 nu stati nemincati,mincati ca sa va saturati,dar nu mai mult
8 5-6 mese mici repartizate pe durata unei zile sint mult mai eficiente decit 3 mese mari
9 seara,ar trebuie sa renuntati la o hrana bogata in proteine,deoarece este greu de digeratmai ales dupa ora 17
10 daca vreti sa mincati dulciuri,alegi alimente bogate in glucide,deci nu ciocolata si nici proteine!!!!!
Sus In jos
nicoletta
viorea
viorea
nicoletta


feminin Localizare : Romania
Varsta : 65
Numarul mesajelor : 985
Data de inscriere : 24/01/2009

jurnal de dieta!! - Pagina 9 Empty
MesajSubiect: Re: jurnal de dieta!!   jurnal de dieta!! - Pagina 9 EmptyDum Apr 26, 2009 5:46 pm

adica?
Ia detaileaza punctul 10!
Sus In jos
http://nykoletta.wordpress.com/
gabidari
trandafir
trandafir
gabidari


feminin Localizare : Teheran si Cluj-Napoca
Varsta : 51
Numarul mesajelor : 6512
Data de inscriere : 23/01/2009

jurnal de dieta!! - Pagina 9 Empty
MesajSubiect: Re: jurnal de dieta!!   jurnal de dieta!! - Pagina 9 EmptyLun Apr 27, 2009 9:16 am

sa detaliez...pai e simplu maninci ceva dulce care face parte din categoria glucidelor....care sint alea stai ca merg sa caut in carte si vin cu amanunte!!! :ras:
Sus In jos
ji_cri_mar
viorea
viorea
ji_cri_mar


feminin Localizare : Negru Voda
Varsta : 42
Numarul mesajelor : 630
Data de inscriere : 31/01/2009

jurnal de dieta!! - Pagina 9 Empty
MesajSubiect: Re: jurnal de dieta!!   jurnal de dieta!! - Pagina 9 EmptyLun Apr 27, 2009 10:31 am

Draga nicoleta,si mie la inceput mi se parea oribil ceaiul verde,dar m-am obisnuit pt ca ii pun muuulta lamaie care ii da o aroma placuta,si nu ii pun zahar deloc.Un alt secret stiam ca este ca sa pui pliculetele de ceai dupa ce ai oprit apa din fiert.Asa isi pierde din amareala.Sper sa te obisnuiesti,este foarte indicat si pt slabit,si ca antioxidant,citesc prin toate revistele despre beneficiile ceaiului verde,asa ca,sa bem cat mai mult!!! chef
Sus In jos
gabidari
trandafir
trandafir
gabidari


feminin Localizare : Teheran si Cluj-Napoca
Varsta : 51
Numarul mesajelor : 6512
Data de inscriere : 23/01/2009

jurnal de dieta!! - Pagina 9 Empty
MesajSubiect: Re: jurnal de dieta!!   jurnal de dieta!! - Pagina 9 EmptyLun Apr 27, 2009 11:29 am

m-am documentat ,vrei ceva dulce,poti sa maninci o banana,sau curmale ,smochine sau miere...astea fac parte din categoria glucidelor!!sa spun ca nu le scot de la mine am o carte, regimul disociat se numeste si de acolo am citit!!Oricum regimul disociat zic eu e singurul care da rezultate pe viata,sa nu amesteci niciodata alimentele si atunci poti sa maninci din tot ce iti place!!
Sus In jos
nicoletta
viorea
viorea
nicoletta


feminin Localizare : Romania
Varsta : 65
Numarul mesajelor : 985
Data de inscriere : 24/01/2009

jurnal de dieta!! - Pagina 9 Empty
MesajSubiect: Re: jurnal de dieta!!   jurnal de dieta!! - Pagina 9 EmptyLun Apr 27, 2009 5:32 pm

Multumesc amandorora de sfaturi.
Regimul disociat mie nu mi se potriveste fiinddca sunt fd pofticioasa. Si ce ma fac daca azi in zi de...cartoafe mie imi e fopta de lapte????

Asa dupa dieta mea am mai multe posibilitati sa mananc acel aliment cu cat mai putine calorii.
Ex in loc de cartofi prajiti - cartofi natur cu ierburi aromate, ori cu branza de vaci, ori piure, ori...
Nu mai zic ca-s orele inaintate si cine stie ce imi mai da prin cap.
Sus In jos
http://nykoletta.wordpress.com/
gabidari
trandafir
trandafir
gabidari


feminin Localizare : Teheran si Cluj-Napoca
Varsta : 51
Numarul mesajelor : 6512
Data de inscriere : 23/01/2009

jurnal de dieta!! - Pagina 9 Empty
MesajSubiect: Re: jurnal de dieta!!   jurnal de dieta!! - Pagina 9 EmptyMar Apr 28, 2009 5:40 am

da eu nu vorbesc despre dieta disociata pe zile ci pe mese..aia pe zile o urasc si mie mi s epare o prtostie sa maninci o zi intreaga acelasi lucru,...eu am invatat de la nutritionist ca disociata pe mese da rezultatele cele mai bune,la astea mai pofticioase ca noi!! :ras: de ex am pofta de orez cu kebab...??foarte bine maninc orezul cu salata si dupa 3 ore maninc si carnea tot cu salata!!importanta e sa nu amesteci carenea cu cartori ,orez sau macaroane..intr-un cuvint sa nu amesteci proteinele cu lipidele,sau cu glucidele!!
Sus In jos
ji_cri_mar
viorea
viorea
ji_cri_mar


feminin Localizare : Negru Voda
Varsta : 42
Numarul mesajelor : 630
Data de inscriere : 31/01/2009

jurnal de dieta!! - Pagina 9 Empty
MesajSubiect: Re: jurnal de dieta!!   jurnal de dieta!! - Pagina 9 EmptyMar Apr 28, 2009 8:56 am

Si eu cred ca e bine sa nu amestecam prea multe la o masa,daca am pofta de paine prajita,o mananc goala,daca vreau cartofi,ii mananc cu salata sau carnea,gratarul,tot cu salata.Offff,de nu as avea asa pofta de dulciuri...
Sus In jos
nicoletta
viorea
viorea
nicoletta


feminin Localizare : Romania
Varsta : 65
Numarul mesajelor : 985
Data de inscriere : 24/01/2009

jurnal de dieta!! - Pagina 9 Empty
MesajSubiect: Re: jurnal de dieta!!   jurnal de dieta!! - Pagina 9 EmptyMar Apr 28, 2009 2:04 pm

ji_cri_mar a scris:
Si eu cred ca e bine sa nu amestecam prea multe la o masa,daca am pofta de paine prajita,o mananc goala,daca vreau cartofi,ii mananc cu salata sau carnea,gratarul,tot cu salata.Offff,de nu as avea asa pofta de dulciuri...
Si pe mine tot dulciurile ma omoara.Daaaaar...
Am luat 2 luni picolinat de crom si acum nu mai bag in mine tot ce e dulce. Ma gandesc ca dc tot fac un pacat barem sa mananc ceva deosebit. Asa am redus din tentatii
Ex: nu as face un pacat pentru o gogoasa ori o felie de cozonac - la Pasti am mancat ffff putin.
Si de ciocolate mi-a cam trecut. Acum, sincer nici nu stiu ce m-ar tenta. Poate un ceai verde :ras:
Asa ca te sfatuiesc sa iti cumperi. Nu meriti si tu 10 lei pe luna? De la wallmark.
Sus In jos
http://nykoletta.wordpress.com/
gabidari
trandafir
trandafir
gabidari


feminin Localizare : Teheran si Cluj-Napoca
Varsta : 51
Numarul mesajelor : 6512
Data de inscriere : 23/01/2009

jurnal de dieta!! - Pagina 9 Empty
MesajSubiect: Re: jurnal de dieta!!   jurnal de dieta!! - Pagina 9 EmptyMar Apr 28, 2009 2:12 pm

Nicoleta am sa te dezamagesc dar ceaiul verde care e mai ieftin e sincer mai bun....si eu le-am incercat pe toate si intr-adevar difera de la o marca la alta..si cele mai scumpe mi se par mult mai amare si unele chiar fara gust..acum ca sint experta si cunosc gustul ceaiului verde imi ingadui si eu sa imi dau cu parerea!! :ras: :ras:
Sus In jos
gabidari
trandafir
trandafir
gabidari


feminin Localizare : Teheran si Cluj-Napoca
Varsta : 51
Numarul mesajelor : 6512
Data de inscriere : 23/01/2009

jurnal de dieta!! - Pagina 9 Empty
MesajSubiect: Re: jurnal de dieta!!   jurnal de dieta!! - Pagina 9 EmptyMar Apr 28, 2009 2:22 pm

si ca o magarita ce sint azi am mincat sanatos pina acum jumate de ora cind am bagat in mine o ciocolata si 2 prajituri ca una era prea putin ....nu ma pot abtine de la dulce si pace affraid
dece nu inventeaza astia ceva anti-dulce??
Sus In jos
gabidari
trandafir
trandafir
gabidari


feminin Localizare : Teheran si Cluj-Napoca
Varsta : 51
Numarul mesajelor : 6512
Data de inscriere : 23/01/2009

jurnal de dieta!! - Pagina 9 Empty
MesajSubiect: Re: jurnal de dieta!!   jurnal de dieta!! - Pagina 9 EmptyDum Mai 03, 2009 6:19 pm

azi ma pot felicita singura ,am fost tare cuminte..... ura am mincat doar fructe si salate,iar la prinz linga salata si 3 chiftelute,...iar la cina adica la ora 19 am mincat salata cu un ou fiert!!
daca ma tin de treaba ajung la 55 pina merg acasa!!
Voi restul nu mai ziceti nimic???gata ati pus regimul deoparte,sau nu spuneti nimic si ne faceti surpiza in curind??
Sus In jos
nicoletta
viorea
viorea
nicoletta


feminin Localizare : Romania
Varsta : 65
Numarul mesajelor : 985
Data de inscriere : 24/01/2009

jurnal de dieta!! - Pagina 9 Empty
MesajSubiect: Re: jurnal de dieta!!   jurnal de dieta!! - Pagina 9 EmptyLun Mai 04, 2009 1:07 am

Imi e un dor nebun sa mananc ceva cald: o mamaliguta, o omleta cu muuult marar si ceapa verde..
Sunt in curatenie si nu am gaze. Si nenorocitul ala care trebuia sa-mi schimbe teava de gaze nu a venit ieri, cica vine azi!

Si? Cu ce imi fac eu cafeaua acum...
Nu am bre fierbator. Ce draq era sa fac cu el...
Off....
Sus In jos
http://nykoletta.wordpress.com/
gabidari
trandafir
trandafir
gabidari


feminin Localizare : Teheran si Cluj-Napoca
Varsta : 51
Numarul mesajelor : 6512
Data de inscriere : 23/01/2009

jurnal de dieta!! - Pagina 9 Empty
MesajSubiect: Re: jurnal de dieta!!   jurnal de dieta!! - Pagina 9 EmptyLun Mai 04, 2009 5:50 am

Nicoleta draga cum mi-ai deschis tu mie apetitul si azi am vrut sa fiu fata cuminte...auzi acolo mamaliguta ?slivez si omleta cu marar si ceapa.?.. slivez
norocul meu ca nu am faina de malai ca altfel acum imi trageam eu o mamliga cu brinza!! :ras: si al tau ca nu ai gaz.. ura
auzi da vecini nu ai??poate iti da voie sa faci si tu o cafeluta??daca nu te astept la mine..ei ce zici vi??
Sus In jos
violeta_ionescu
panseluta
panseluta
violeta_ionescu


feminin Localizare : Bucuresti
Varsta : 72
Numarul mesajelor : 1419
Data de inscriere : 27/01/2009

jurnal de dieta!! - Pagina 9 Empty
MesajSubiect: Re: jurnal de dieta!!   jurnal de dieta!! - Pagina 9 EmptyLun Mai 04, 2009 9:03 am

Sad Fetelor, eu am pus dieta in cui dela Paste, dar de azi o reiau. Am mancat de dimineata doua linguri de branza de vaci +3 ridichi rosii rase pe razatoarea mare+un iaurt mic. E ok? Si cafeaua, bineinteles.
O sa ma gandesc mai bine la regimul disociat, intr-adevar e o solutie, dar pe viata, asa cum zici Gabi, ca daca le reiei asa cum ne-a invatat mamica sa manancam, carnita cu pure de cartofi, ( adica prost!!!)adio!
Sus In jos
gabidari
trandafir
trandafir
gabidari


feminin Localizare : Teheran si Cluj-Napoca
Varsta : 51
Numarul mesajelor : 6512
Data de inscriere : 23/01/2009

jurnal de dieta!! - Pagina 9 Empty
MesajSubiect: Re: jurnal de dieta!!   jurnal de dieta!! - Pagina 9 EmptyLun Mai 04, 2009 11:52 am

asa e Violeta tre sa tinem regimul asta pe viata,insa eu ma tot intreb in tinerete cind mincam orice si la orice ora dece nu ne ingrasam??nu mi se pare corect ca odata cu inaintarea in virsta sa apara atitea schimbari in organismul nostru!!nu-i suficient ca imbatrinim,ca ne apar riduri, ca ne albeste parul,mai trebuie si sa ne ingrasam?? :ras: :ras: :ras:
Sus In jos
nicoletta
viorea
viorea
nicoletta


feminin Localizare : Romania
Varsta : 65
Numarul mesajelor : 985
Data de inscriere : 24/01/2009

jurnal de dieta!! - Pagina 9 Empty
MesajSubiect: Re: jurnal de dieta!!   jurnal de dieta!! - Pagina 9 EmptyMar Mai 05, 2009 6:24 pm

gabidari a scris:
Nicoleta draga cum mi-ai deschis tu mie apetitul si azi am vrut sa fiu fata cuminte...auzi acolo mamaliguta ?slivez si omleta cu marar si ceapa.?.. slivez
norocul meu ca nu am faina de malai ca altfel acum imi trageam eu o mamliga cu brinza!! :ras: si al tau ca nu ai gaz.. ura
auzi da vecini nu ai??poate iti da voie sa faci si tu o cafeluta??daca nu te astept la mine..ei ce zici vi??
Nu ca n-as avea, dar eu nu ma imprumut nici sa ma tai!
Sus In jos
http://nykoletta.wordpress.com/
ji_cri_mar
viorea
viorea
ji_cri_mar


feminin Localizare : Negru Voda
Varsta : 42
Numarul mesajelor : 630
Data de inscriere : 31/01/2009

jurnal de dieta!! - Pagina 9 Empty
MesajSubiect: Re: jurnal de dieta!!   jurnal de dieta!! - Pagina 9 EmptyMier Mai 06, 2009 3:39 pm

Maine am inteles ca apare in presa revista Felicia cu cartea nutritionistului Michel Montignac,ati auzit cumva de teoria lui??? Se numeste Mananc,slabesc si ma mentin. Ce usor ar fi daca am slabi numai citind o carte....
Sus In jos
gabidari
trandafir
trandafir
gabidari


feminin Localizare : Teheran si Cluj-Napoca
Varsta : 51
Numarul mesajelor : 6512
Data de inscriere : 23/01/2009

jurnal de dieta!! - Pagina 9 Empty
MesajSubiect: Re: jurnal de dieta!!   jurnal de dieta!! - Pagina 9 EmptyMier Mai 06, 2009 3:46 pm

ji_cri_mar a scris:
Maine am inteles ca apare in presa revista Felicia cu cartea nutritionistului Michel Montignac,ati auzit cumva de teoria lui??? Se numeste Mananc,slabesc si ma mentin. Ce usor ar fi daca am slabi numai citind o carte....
nu numai ca am auzit...am si citit-o si e o carte excelenta cu un regim echilibrat si usor de tinut!!
Sus In jos
ji_cri_mar
viorea
viorea
ji_cri_mar


feminin Localizare : Negru Voda
Varsta : 42
Numarul mesajelor : 630
Data de inscriere : 31/01/2009

jurnal de dieta!! - Pagina 9 Empty
MesajSubiect: Re: jurnal de dieta!!   jurnal de dieta!! - Pagina 9 EmptyMier Mai 06, 2009 3:48 pm

Da?? Inseamna ca merita citita! Multumesc,gabi. study
Sus In jos
Vizitato
Vizitator




jurnal de dieta!! - Pagina 9 Empty
MesajSubiect: Re: jurnal de dieta!!   jurnal de dieta!! - Pagina 9 EmptyMier Mai 06, 2009 3:49 pm

ji_cri_mar a scris:
Maine am inteles ca apare in presa revista Felicia cu cartea nutritionistului Michel Montignac,ati auzit cumva de teoria lui??? Se numeste Mananc,slabesc si ma mentin. Ce usor ar fi daca am slabi numai citind o carte....

Am auzit dimineata la stiri ca omul in persoana a venit sa-si lanseze cartea si la noi. Se pare ca sunt cateva vedete care urmeaza aceasta dieta(ex.Gabriela Vranceanu Firea)si care sunt incantate de faptul ca poti manaca in asa fel incat sa nu te ingrasi.
Sus In jos
ji_cri_mar
viorea
viorea
ji_cri_mar


feminin Localizare : Negru Voda
Varsta : 42
Numarul mesajelor : 630
Data de inscriere : 31/01/2009

jurnal de dieta!! - Pagina 9 Empty
MesajSubiect: Re: jurnal de dieta!!   jurnal de dieta!! - Pagina 9 EmptyMier Mai 06, 2009 3:54 pm

Exact,mada.
Sus In jos
gabidari
trandafir
trandafir
gabidari


feminin Localizare : Teheran si Cluj-Napoca
Varsta : 51
Numarul mesajelor : 6512
Data de inscriere : 23/01/2009

jurnal de dieta!! - Pagina 9 Empty
MesajSubiect: Re: jurnal de dieta!!   jurnal de dieta!! - Pagina 9 EmptyJoi Mai 07, 2009 4:19 am

daca vreti ca trimit eu cartea in format electronic!!pe mess..
Sus In jos
Continut sponsorizat





jurnal de dieta!! - Pagina 9 Empty
MesajSubiect: Re: jurnal de dieta!!   jurnal de dieta!! - Pagina 9 Empty

Sus In jos
 
jurnal de dieta!!
Sus 
Pagina 9 din 16Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 6 ... 8, 9, 10 ... 12 ... 16  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Dieta cu apa
» Dieta, Diete!!!!!!!!!
» Dieta Dukan
» Jurnal de minune
» Jurnal de burtica Mary

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Femei Puternice :: Sanatate :: diete-
Mergi direct la: