Femei Puternice
Femei Puternice
Femei Puternice
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Femei Puternice


 
AcasaAcasa  portalportal  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  

 

 Ce gatim azi??

In jos 
+14
lola09
nicole
anamaria21
veronica_vera88
amalia
marrya
valdoina
ionicaeng
violeta_ionescu
nicoletta
ji_cri_mar
kata0587
greieras
gabidari
18 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 21 ... 38  Urmatorul
AutorMesaj
gabidari
trandafir
trandafir
gabidari


feminin Localizare : Teheran si Cluj-Napoca
Varsta : 51
Numarul mesajelor : 6512
Data de inscriere : 23/01/2009

Ce gatim azi?? - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Ce gatim azi??   Ce gatim azi?? - Pagina 5 EmptyDum Feb 22, 2009 10:09 am

Mada ,ma gindesc cind vin in tara sa vin pe la tine in vizita,asa o saptamina ma gindesc.. :ras: :ras: si uite asa maninc din toate bunatatile tale!!! :ras:
Sus In jos
Vizitato
Vizitator




Ce gatim azi?? - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Ce gatim azi??   Ce gatim azi?? - Pagina 5 EmptyDum Feb 22, 2009 12:16 pm

gabidari a scris:
Mada ,ma gindesc cind vin in tara sa vin pe la tine in vizita,asa o saptamina ma gindesc.. :ras: :ras: si uite asa maninc din toate bunatatile tale!!! :ras:

Esti invitata mea!!!!!!!!! Mi-ar fi tare drag sa te primesc!!!!!!!!!
Sus In jos
gabidari
trandafir
trandafir
gabidari


feminin Localizare : Teheran si Cluj-Napoca
Varsta : 51
Numarul mesajelor : 6512
Data de inscriere : 23/01/2009

Ce gatim azi?? - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Ce gatim azi??   Ce gatim azi?? - Pagina 5 EmptyDum Feb 22, 2009 3:00 pm

Mada s-a facut ..la vara sint la tine!! :ras:
Eu asta seara am in meniu supa de ceapa ,pe care o faceam tot des in perioada cit am fost la regim ,e dintr-o carte cu calorii negative,unde sint puse tot felul de retete cu mincaruri care ajuta la slabit,si aceasta supa e delicioasa rapida si te mai si slabeste....
pun reteta daca sint doritoare...
Sint necesare:
1 ceapa mare alba taiata felii
50 gr. brinza de vaci cu 30% grasime
1 lingura faina completa
3/4 litri apa,1 lingura ulei
se prajeste usor ceapa in ulei,se presara faina,se adauga apa calduta si se lasa se se ingroasa putin.In ultimul moment se incorporeaza brinza de vacio amestecind cu telul.Eu mai adaug apoi si marar ,sare si piper dupa gust.Cui ii place se mai poate adauga si usturoi, salvie ,cimbru,menta,patrunjel,..care toate sint pe lista codimentelor care elimina grasimile.
Aceata supa are un dublu avantaj,de aliment anti-foame si de activare a digestiei, si de eliminarea grasimilor.
Sus In jos
Vizitato
Vizitator




Ce gatim azi?? - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Ce gatim azi??   Ce gatim azi?? - Pagina 5 EmptyDum Feb 22, 2009 3:25 pm

gabidari a scris:
Mada s-a facut ..la vara sint la tine!! :ras:

Ok.......eu te astept!
Sus In jos
Vizitato
Vizitator




Ce gatim azi?? - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Ce gatim azi??   Ce gatim azi?? - Pagina 5 EmptyLun Feb 23, 2009 5:43 am

da sotul meu face de toate; face afaceri. e sef, face curat face mancare si ma face fericita Laughing
Sus In jos
nicoletta
viorea
viorea
nicoletta


feminin Localizare : Romania
Varsta : 65
Numarul mesajelor : 985
Data de inscriere : 24/01/2009

Ce gatim azi?? - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Ce gatim azi??   Ce gatim azi?? - Pagina 5 EmptyMar Feb 24, 2009 5:28 pm

gabidari a scris:
Mada ,ma gindesc cind vin in tara sa vin pe la tine in vizita,asa o saptamina ma gindesc.. :ras: :ras: si uite asa maninc din toate bunatatile tale!!! :ras:
Si p'orma o sa te uiti crucis la cantar.
Mai bine lasa....
Sus In jos
http://nykoletta.wordpress.com/
nicoletta
viorea
viorea
nicoletta


feminin Localizare : Romania
Varsta : 65
Numarul mesajelor : 985
Data de inscriere : 24/01/2009

Ce gatim azi?? - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Ce gatim azi??   Ce gatim azi?? - Pagina 5 EmptyMar Feb 24, 2009 5:29 pm

vio83 a scris:
da sotul meu face de toate; face afaceri. e sef, face curat face mancare si ma face fericita Laughing
Barbatul ideal!
N-are frati?
Neinsurati.
Sus In jos
http://nykoletta.wordpress.com/
Vizitato
Vizitator




Ce gatim azi?? - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Ce gatim azi??   Ce gatim azi?? - Pagina 5 EmptyMar Feb 24, 2009 11:55 pm

din pacate e insurat dar are nepoti Laughing
Sus In jos
Vizitato
Vizitator




Ce gatim azi?? - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Ce gatim azi??   Ce gatim azi?? - Pagina 5 EmptyJoi Feb 26, 2009 4:00 pm

Ciorba de pui, ardei umpluti si chiftele!
Ce gatim azi?? - Pagina 5 Gx1rXrXJ
Ce gatim azi?? - Pagina 5 PqgZkfi
Ce gatim azi?? - Pagina 5 AVgQA99
Sus In jos
gabidari
trandafir
trandafir
gabidari


feminin Localizare : Teheran si Cluj-Napoca
Varsta : 51
Numarul mesajelor : 6512
Data de inscriere : 23/01/2009

Ce gatim azi?? - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Ce gatim azi??   Ce gatim azi?? - Pagina 5 EmptyJoi Feb 26, 2009 4:14 pm

Mada,zi si al ine repede reteta de ardei umpluti ,ca mine asta vreau sa fac!sint scazuti sau supa?
Sus In jos
Vizitato
Vizitator




Ce gatim azi?? - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Ce gatim azi??   Ce gatim azi?? - Pagina 5 EmptyJoi Feb 26, 2009 4:21 pm

gabidari a scris:
Mada,zi si al ine repede reteta de ardei umpluti ,ca mine asta vreau sa fac!sint scazuti sau supa?

Pai eu asa ii fac........
1kg carne amestec porc cu vita
o cana de orez fiert in prealabil(dar nu de tot)
condimente(oregano, cimbru, piper, boia dulce)dupa gust
1 ceapa tocata marunt
sare

Umplu ardeii, la pun capacele din bucati de rosie taiata rondele, ii aranjez frumos in cratita, pun apa car sa-i acopere, putin ulei, daca iti place Delikat sau Vegeta si ii las la foc mic sa scada.
Cand au mai scazut putin iau o cutie cu rosii decojite, le toc marunt si le pun deasupra. Apoi bag la cuptor. Cand ii vezi putin rumeniti ii scoti si presari verdeata tocata.
Sus In jos
gabidari
trandafir
trandafir
gabidari


feminin Localizare : Teheran si Cluj-Napoca
Varsta : 51
Numarul mesajelor : 6512
Data de inscriere : 23/01/2009

Ce gatim azi?? - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Ce gatim azi??   Ce gatim azi?? - Pagina 5 EmptyJoi Feb 26, 2009 4:23 pm

sarutmina ..mine asta gatesc,chiar am cumparat ieri ardei verzi si ma tot gindeam ce sa mai fac cu ei!!! imbratisare kiss
Sus In jos
greieras
panseluta
panseluta
greieras


feminin Localizare : Iran Shiraz
Varsta : 47
Numarul mesajelor : 1644
Data de inscriere : 24/01/2009

Ce gatim azi?? - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Ce gatim azi??   Ce gatim azi?? - Pagina 5 EmptyDum Mar 01, 2009 1:37 pm

[b]Pattie indiene
5 cartofi medii, un ou, carne tocata 150 g, soia marunta 100 de grame, 2 cepe medii, un catel (un dinte) de usturoi, un morcov, sare, piper, boia iute, magiran, nucsoara, scortisoara, o lingura de bulion.
Se fierbe soia si se da prin masina de tocat impreuna cu celelalte ingrediente, apoi se calesc bine intr-o tigaie de teflon cu putin ulei.
Cartofii se fierb in coaja, apoi se curata coaja, se zdrobesc bine si se sareaza si pipereaza dupa gust.
Se cartoful cald in palma si se modeleaza dupa cum vedeti in poza, apoi adaugam o lingura de compozitie si impaturim cu grija. Dam galusca prin ou si o punem la prajit putin pe ambele parti. Aveti grija cand ridicati galustele din tigaie deoarece sunt moi. Se mai intaresc la racire.
Puteti mixa compozitia din interiorul galustei dupa cum va place.
Pofta buna!
Sus In jos
greieras
panseluta
panseluta
greieras


feminin Localizare : Iran Shiraz
Varsta : 47
Numarul mesajelor : 1644
Data de inscriere : 24/01/2009

Ce gatim azi?? - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Ce gatim azi??   Ce gatim azi?? - Pagina 5 EmptyDum Mar 01, 2009 1:37 pm

Ce gatim azi?? - Pagina 5 2664350300104801564S600x600Q85
Sus In jos
greieras
panseluta
panseluta
greieras


feminin Localizare : Iran Shiraz
Varsta : 47
Numarul mesajelor : 1644
Data de inscriere : 24/01/2009

Ce gatim azi?? - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Ce gatim azi??   Ce gatim azi?? - Pagina 5 EmptyDum Mar 01, 2009 1:38 pm

Ce gatim azi?? - Pagina 5 2805383150104801564S600x600Q85
Sus In jos
Vizitato
Vizitator




Ce gatim azi?? - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Ce gatim azi??   Ce gatim azi?? - Pagina 5 EmptyDum Mar 01, 2009 7:30 pm

greieras a scris:
[b]Pattie indiene
5 cartofi medii, un ou, carne tocata 150 g, soia marunta 100 de grame, 2 cepe medii, un catel (un dinte) de usturoi, un morcov, sare, piper, boia iute, magiran, nucsoara, scortisoara, o lingura de bulion.
Se fierbe soia si se da prin masina de tocat impreuna cu celelalte ingrediente, apoi se calesc bine intr-o tigaie de teflon cu putin ulei.
Cartofii se fierb in coaja, apoi se curata coaja, se zdrobesc bine si se sareaza si pipereaza dupa gust.
Se cartoful cald in palma si se modeleaza dupa cum vedeti in poza, apoi adaugam o lingura de compozitie si impaturim cu grija. Dam galusca prin ou si o punem la prajit putin pe ambele parti. Aveti grija cand ridicati galustele din tigaie deoarece sunt moi. Se mai intaresc la racire.
Puteti mixa compozitia din interiorul galustei dupa cum va place.
Pofta buna!

Astea seamana cu galustile cu prune de la noi, ca si compozitie!
Sus In jos
greieras
panseluta
panseluta
greieras


feminin Localizare : Iran Shiraz
Varsta : 47
Numarul mesajelor : 1644
Data de inscriere : 24/01/2009

Ce gatim azi?? - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Ce gatim azi??   Ce gatim azi?? - Pagina 5 EmptyMar Mar 03, 2009 2:46 pm

si inca o reteta de ardei umpluti .....
o cana orez, 250-300 g carne tocata (un pachet), o ceapa mare, 2 morcovi, 4 rosii decojite si rase, sare, boia de ardei iute, marar, magiran, tumernic, 12 ardei grasi mici-medii.
Se caleste ceapa impreuna cu morcovul in 4-5 liguri de ulei, apoi se adauga carnea tocata si condimentele. Dupa ce s-a prajit si carnita, se adauga rosiile iar apoi orezul pe jumatate fiert. Se invart pe foc moale 5 minute dupa care se umplu ardeii grasi, se aseaza intr-o oala si se puna apa pana aproape de capacelele ardeiului. Se controleaza apa din cand in cand si daca e nevoie se mai adauga, iar cand sunt aproape gata, se adauga 2 liguri de bulion.
Timp de fierbere 1 ora.
Scuze, dar n-am poza.....poate alta data albino
Sus In jos
greieras
panseluta
panseluta
greieras


feminin Localizare : Iran Shiraz
Varsta : 47
Numarul mesajelor : 1644
Data de inscriere : 24/01/2009

Ce gatim azi?? - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Ce gatim azi??   Ce gatim azi?? - Pagina 5 EmptyMar Mar 03, 2009 2:48 pm

Oarecum Mada. Eu ador galustile cu prune insa aici nu se gasesc prune. Anul trecut am pus dulceata de nu mai stiu ce in interior. Poate fac si pun reteta flower
affraid affraid cum nu sint prune aici Diana???e plin... si proaspete si uscate,eu am vazut chiar ieri!!!!
Sus In jos
Vizitato
Vizitator




Ce gatim azi?? - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Ce gatim azi??   Ce gatim azi?? - Pagina 5 EmptyDum Mar 08, 2009 4:53 am

Da voi nu mai gatiti nimic? Mancati numai la restaurante?
Eu am facut alaltaieri niste chiftele si un gordonblue, iar aseara m-a rasfatat Raluca cu snitele de pui...........ce bine e sa vi acasa de la munca si sa gasesti ceva bun gata de mancat!
Ce gatim azi?? - Pagina 5 Gx1Oj1M9
Ce gatim azi?? - Pagina 5 Pq15TyvS
Ce gatim azi?? - Pagina 5 AV12EsnS
Ce gatim azi?? - Pagina 5 AV12EuT0
Sus In jos
gabidari
trandafir
trandafir
gabidari


feminin Localizare : Teheran si Cluj-Napoca
Varsta : 51
Numarul mesajelor : 6512
Data de inscriere : 23/01/2009

Ce gatim azi?? - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Ce gatim azi??   Ce gatim azi?? - Pagina 5 EmptyDum Mar 08, 2009 5:14 am

mai gatim ca e musai da mie personal imi e lene sa fac poze!!
in schimb cind ma uit la pozele postate de tine ma ia foamea mereu!!ce de bunatati affraid affraid
Eu azi gatesc supa de pui cu taitei,si orez cu pui ,rapid si usor!!
Sus In jos
greieras
panseluta
panseluta
greieras


feminin Localizare : Iran Shiraz
Varsta : 47
Numarul mesajelor : 1644
Data de inscriere : 24/01/2009

Ce gatim azi?? - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Ce gatim azi??   Ce gatim azi?? - Pagina 5 EmptyMar Mar 17, 2009 4:33 pm

[b]Mada arata super rulada. Vrem reteta si mai vreau eu o reteta de saratele cu branza si ulei in loc de margarina sau unt...se poate?
Sus In jos
greieras
panseluta
panseluta
greieras


feminin Localizare : Iran Shiraz
Varsta : 47
Numarul mesajelor : 1644
Data de inscriere : 24/01/2009

Ce gatim azi?? - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Ce gatim azi??   Ce gatim azi?? - Pagina 5 EmptyLun Mar 23, 2009 4:22 pm

SARATELE
3 oua, 1 cana si jumatate ulei, ceva mai mult de jumatate de kg branza de care vreti voi(eu am folosit branza facuta in casa), chimen cam un pumn plin(daca mai vreti puteti adauga), faina cat cuprinde dar aveti grija totusi sa nu iasa aluatul pietroi(cam 1 kg si un pic), sare daca mai este nevoie. cu cat este mai sarat, cu atat mai bune ies saratelele.
Se amesteca 2 oua cu branza rasa sau framantata, cu uleiul si chimenul iar la final punem faina. Framantam totul bine si gustam putin din coca sa vedem daca mai e nevoie de sare sau nu. Intindem apoi o foaie de 0,3 cm pe care o ungem cu un ou batut(mie mi-au iesit 3 foi mari). Taiem foaia in forma de betisoare cu latura dreapta sau ondulata. Puteti incerca si alte forme. Dati apoi la cuptor(incins in prealabil) si tineti pana devin galbui la suprafata sau ceva mai bronzate pe spate Laughing
Pofta buna!
Sus In jos
greieras
panseluta
panseluta
greieras


feminin Localizare : Iran Shiraz
Varsta : 47
Numarul mesajelor : 1644
Data de inscriere : 24/01/2009

Ce gatim azi?? - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Ce gatim azi??   Ce gatim azi?? - Pagina 5 EmptyLun Mar 23, 2009 4:23 pm

Am uitat sa precizez ca eu am facut pentru tot familionul. Voi puteti sa injumatatiti cantitatile.
Sus In jos
gabidari
trandafir
trandafir
gabidari


feminin Localizare : Teheran si Cluj-Napoca
Varsta : 51
Numarul mesajelor : 6512
Data de inscriere : 23/01/2009

Ce gatim azi?? - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Ce gatim azi??   Ce gatim azi?? - Pagina 5 EmptyLun Mar 23, 2009 4:24 pm

lasa ca e bine ca si noi avem familion mare :ras: :ras: :ras:
Sus In jos
greieras
panseluta
panseluta
greieras


feminin Localizare : Iran Shiraz
Varsta : 47
Numarul mesajelor : 1644
Data de inscriere : 24/01/2009

Ce gatim azi?? - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Ce gatim azi??   Ce gatim azi?? - Pagina 5 EmptyLun Mar 23, 2009 8:28 pm

Ce gatim azi?? - Pagina 5 2534957880104801564S600x600Q85
Gabita eu am folosit ca ulei roghan jamed si branzica am facut-o asa:
8 litri de lapte subventionat
Laughing putin incalzit(35 grade C), la care am adaugat opt pastile pentru branza(se gasesc la plafar) si putina sare. L-am lasat asa cateva ore ca sa se inchege bine si apoi l-am pus intr-un saculet de tifon mai des, am legat bine saculetul la gura si am pus o greutate peste el ca sa se scurga bine zerul. Dupa cateva ore, am scos branzica din saculet si ori am mancat-o asa , ori am pus-o in zer cu sare la pastrare.
Trebuie sa-ti spun ca branzica iese foarte cremoasa si gustoasa. Ai grija ca pe blisterul de pastilute pentru cheag scrie ca trebuie sa pui una la 10 l dar nu-ti iese.
Sus In jos
Continut sponsorizat





Ce gatim azi?? - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Ce gatim azi??   Ce gatim azi?? - Pagina 5 Empty

Sus In jos
 
Ce gatim azi??
Sus 
Pagina 5 din 38Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 21 ... 38  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Femei Puternice :: Casa si gradina :: in bucatarie-
Mergi direct la: