Femei Puternice
Femei Puternice
Femei Puternice
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Femei Puternice


 
AcasaAcasa  portalportal  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  

 

 MEDITATII

In jos 
+5
ionicaeng
amalia
marrya
kata0587
gabidari
9 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Urmatorul
AutorMesaj
gabidari
trandafir
trandafir
gabidari


feminin Localizare : Teheran si Cluj-Napoca
Varsta : 51
Numarul mesajelor : 6512
Data de inscriere : 23/01/2009

MEDITATII - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: MEDITATII   MEDITATII - Pagina 5 EmptyJoi Ian 21, 2010 1:05 pm

pt ca se tot vorbeste despre flacara violeta,am sa va scriu mai jos tehnica folosita de mine de ceva timp in fiecare seara in timpul meditatiei si chiar si atunci cind sint sub dus...o folosesc!!..poate va ajuta si pe voi!!cu siguranta rau nu poate face nimanui!!


Cum să ne inundăm biosistemul cu Lumina Violetă şi frec¬venţele sale din câmpul Theta-Delta:
- FAZA a: Imaginează-ţi că un jet de Lumină Violetă pură îţi
curge prin creştet şi îţi inundă şi lărgeşte fiecare chakră cu puterea sa.
- FAZA b: Imaginează-ţi că fiecare centru de energie creşte
şi se lărgeşte prin această lumină hrănitoare, până ce toate chakrele
tale se ating una pe cealaltă, ajungând să formeze o singură coloană
rotitoare de lumină.

- FAZA c: Imaginează-ţi că această coloană rotitoare îţi
radiază mai întâi în celule şi apoi în atomii corpului milioane de raze
de Lumină Violetă.
- FAZA d: Imaginează-ţi apoi că aceste raze de Lumină
Violetă radiază prin atomii din tine şi deschid uşile interioare.
- Imaginează-ţi că aceste raze se dilată atât, încât să atingă
maxima lor extindere* şi că atrag apoi Lumina Violetă din planurile
interioare, pentru ca, pe urmă, să se contracte la loc.
- FAZA e: Imaginează-ţi că aceste raze pline de Lumină
Violetă curg înapoi, revărsându-se şi inundând întâi atomii, apoi celu¬
lele, organele, vasele de sânge, meridianele şi aşa mai departe, până ce
întregul tău biosistem este inundat cu această Lumină Violetă.
- FAZA f: Imaginează-ţi că acest proces de „dilatare, atrac¬
ţie şi contracţie" are loc în mod firesc şi automat, la fel ca respiraţia,
menţinându-ţi celulele acordate la câmpurile de Lumină Violetă din
planul interior.
Sus In jos
gabidari
trandafir
trandafir
gabidari


feminin Localizare : Teheran si Cluj-Napoca
Varsta : 51
Numarul mesajelor : 6512
Data de inscriere : 23/01/2009

MEDITATII - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: MEDITATII   MEDITATII - Pagina 5 EmptyJoi Ian 21, 2010 1:15 pm

bine inainte de a folosi aceasta tehnica ,e bine sa va deschideti toate cele 7 chakre,ca in felul acesta lumina violet sa curga linistita prin tot corpul vostru!!...sincer eu cind lucrez cu lumina violet,chiar simt si vad cum aceasta lumina imi inunda corpul....am o stare generala mult mai buna de cind lucrez cu ea,si unele puteri pe care inainte nu le aveam!!
Sus In jos
kata0587
crin
crin
kata0587


feminin Localizare : Brasov
Varsta : 37
Numarul mesajelor : 5638
Data de inscriere : 22/01/2009

MEDITATII - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: MEDITATII   MEDITATII - Pagina 5 EmptyJoi Ian 21, 2010 4:03 pm

gaby, interesant ce zici tu, dar parerea mea e ca mai intai trebuie sa ne documentam in legatura cu cele 7 chakre si cu alte tehnici de initiere ca dupa parerea mea inca mai suntem la inceput , sau cel putin eu care m-am apucat de una si alta fara a cunoaste nimic.....eu simt ca deja ma depasesc unele lucruri si cel mai bine ar fi sa ma iau de citit doar ca putin mai incolo;)
sa va zic ce am patit....de 2 zile nu am mai apucat sa meditez ca atunci cand puneam capul pe perna nu treceam nici 2 minute ca adormeam, dar culmea e ca nu puteam sa dorm noaptea....ma trezeam dupa ora 1 si ma foiam pana pe la 4 dimineata,.....in noptile astea am fost foarte agitata....in prima noapte mi s-a aprins telefonu si nu se mai stingea, a doua noapte a inceput sa scoata sunete ciudate affraid sa fie oare de la faptul ca nu am mai meditat si acestea sa fi fost semne? scratch scratch
in seara asta sper sa reusesc sa meditez macar putin si sa nu mai adorm rusinica
Sus In jos
http://bucatarie-usoara.blogspot.com/
gabidari
trandafir
trandafir
gabidari


feminin Localizare : Teheran si Cluj-Napoca
Varsta : 51
Numarul mesajelor : 6512
Data de inscriere : 23/01/2009

MEDITATII - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: MEDITATII   MEDITATII - Pagina 5 EmptyJoi Ian 21, 2010 4:45 pm

ras ras ras hai ca m-am distrat!!nu cred ca are vreo legatura cu faptul ca nu ai meditat,cu siguranta esti tu prea stresata,cu examenele ,...dar sa sti ca daca meditezi chiar si 5-10 min o sa te ajute sa ai un somn mai linistit!!
da si eu zic ca e bine sa cititi inainte ,sa va puneti putin la punct cu toate aceste tehnici,chakre,meditatii,lumini si altele ...da nu va grabiti ,luati totul pe rind ,ca avem o viata lunga inainte si deci suficient timp sa invatam!! imbratisare
Sus In jos
nicoletta
viorea
viorea
nicoletta


feminin Localizare : Romania
Varsta : 65
Numarul mesajelor : 985
Data de inscriere : 24/01/2009

MEDITATII - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: MEDITATII   MEDITATII - Pagina 5 EmptyDum Ian 24, 2010 4:05 am

Sus In jos
http://nykoletta.wordpress.com/
kata0587
crin
crin
kata0587


feminin Localizare : Brasov
Varsta : 37
Numarul mesajelor : 5638
Data de inscriere : 22/01/2009

MEDITATII - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: MEDITATII   MEDITATII - Pagina 5 EmptyDum Ian 24, 2010 7:14 am

gaby, am ajus si eu ca tine sa respir in timpul meditatiei fara sa misc flacara unei lumanari ura dar tot nu pot sa respir la intervalele acelea....eu am ramas tot la 7 cu 7 face cu ochiu am plamanii mai mici ras ras
Sus In jos
http://bucatarie-usoara.blogspot.com/
kata0587
crin
crin
kata0587


feminin Localizare : Brasov
Varsta : 37
Numarul mesajelor : 5638
Data de inscriere : 22/01/2009

MEDITATII - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: MEDITATII   MEDITATII - Pagina 5 EmptyDum Ian 24, 2010 7:15 am

nicoletta a scris:
Un blog despre meditatii : http://putereaprezentului.wordpress.com/2010/01/11/meditatia-pentru-taierea-legaturilor-psihice-si-protectie/

interesant blogu nico.....multumesc kiss
Sus In jos
http://bucatarie-usoara.blogspot.com/
gabidari
trandafir
trandafir
gabidari


feminin Localizare : Teheran si Cluj-Napoca
Varsta : 51
Numarul mesajelor : 6512
Data de inscriere : 23/01/2009

MEDITATII - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: MEDITATII   MEDITATII - Pagina 5 EmptyDum Ian 24, 2010 7:18 am

foarte interesant blogul,..am aruncat un ochi acolo,si am vazut ca ne asemanam foarte mult,am citit aceleasi carti,am cautat la inceputuri un maestru spiritual ,si apoi l-am descoperit pe cel mai bun,cel care e in noi,am aplicat tot ce am citit,nu doar am citit acele carti,ca sa ne dezvoltam intelectul citeste ..asa ac merita vazut acest blog....mersi Nico!! imbratisare
Sus In jos
nicoletta
viorea
viorea
nicoletta


feminin Localizare : Romania
Varsta : 65
Numarul mesajelor : 985
Data de inscriere : 24/01/2009

MEDITATII - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: MEDITATII   MEDITATII - Pagina 5 EmptyLun Ian 25, 2010 10:46 am

salut
Sus In jos
http://nykoletta.wordpress.com/
kata0587
crin
crin
kata0587


feminin Localizare : Brasov
Varsta : 37
Numarul mesajelor : 5638
Data de inscriere : 22/01/2009

MEDITATII - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: MEDITATII   MEDITATII - Pagina 5 EmptyLun Ian 25, 2010 8:32 pm

gaby, acuma am inteles de ce bei tu asa multa apa.....am citit ca persoanele care mediteaza au nevoie de apa si ca e bine sa se bea in cantitati destul de mari....am observat si eu ca de la un timp imi e foarte sete, cred ca am depasit 2,5l pe zi (si inainte nu beam nici macar 1 l).....inca nu am descoperit care e legatura intre meditatie si apa dar daca tu sti sa ma anunti si pe mine face cu ochiu
Sus In jos
http://bucatarie-usoara.blogspot.com/
gabidari
trandafir
trandafir
gabidari


feminin Localizare : Teheran si Cluj-Napoca
Varsta : 51
Numarul mesajelor : 6512
Data de inscriere : 23/01/2009

MEDITATII - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: MEDITATII   MEDITATII - Pagina 5 EmptyMar Ian 26, 2010 5:07 am

kata0587 a scris:
gaby, acuma am inteles de ce bei tu asa multa apa.....am citit ca persoanele care mediteaza au nevoie de apa si ca e bine sa se bea in cantitati destul de mari....am observat si eu ca de la un timp imi e foarte sete, cred ca am depasit 2,5l pe zi (si inainte nu beam nici macar 1 l).....inca nu am descoperit care e legatura intre meditatie si apa dar daca tu sti sa ma anunti si pe mine face cu ochiu

interesant ,eu nu stiam asta,deci clar ca nu cunosc raspunsul...inca ganditor ganditor .cert e ca eu beau peste 3 l,si nu vreau ,eu chiar imi impun sa nu beau atita ,da nu imi iese totdeauna!! ras
Sus In jos
nicoletta
viorea
viorea
nicoletta


feminin Localizare : Romania
Varsta : 65
Numarul mesajelor : 985
Data de inscriere : 24/01/2009

MEDITATII - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: MEDITATII   MEDITATII - Pagina 5 EmptyMar Ian 26, 2010 5:16 am

Si asta e doar apa? dar ceai, suc, apa din fructe, ciorbe, supe (daca mananci)?
Sus In jos
http://nykoletta.wordpress.com/
gabidari
trandafir
trandafir
gabidari


feminin Localizare : Teheran si Cluj-Napoca
Varsta : 51
Numarul mesajelor : 6512
Data de inscriere : 23/01/2009

MEDITATII - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: MEDITATII   MEDITATII - Pagina 5 EmptyMar Ian 26, 2010 5:19 am

Nico 3 l e doar apa .plus inca 2 ceaiuri pe zi si suc de portocale proaspat facut in fiecare dimineata si sint zile cind maninc si supe!! nu stiu nu stiu nu stiu
Sus In jos
nicoletta
viorea
viorea
nicoletta


feminin Localizare : Romania
Varsta : 65
Numarul mesajelor : 985
Data de inscriere : 24/01/2009

MEDITATII - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: MEDITATII   MEDITATII - Pagina 5 EmptyMar Ian 26, 2010 5:27 am

asa ca eu ma intreb ce o fi in burta ta (care in cazul tau cam lipseste) cand alergi nitel ori dansezi ?
Noroc cu functia excretoare!
Sus In jos
http://nykoletta.wordpress.com/
kata0587
crin
crin
kata0587


feminin Localizare : Brasov
Varsta : 37
Numarul mesajelor : 5638
Data de inscriere : 22/01/2009

MEDITATII - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: MEDITATII   MEDITATII - Pagina 5 EmptyMar Ian 26, 2010 7:17 am

Citat :
Dupa ce simtiti ca legatura se sfirseste, multumiti Arhanghelilor ca au fost linga voi si reveniti la realitatea inconjuratoare incet. Beti multa apa dupa Initiere.
(sursa: Culorile ingerilor)
Sus In jos
http://bucatarie-usoara.blogspot.com/
gabidari
trandafir
trandafir
gabidari


feminin Localizare : Teheran si Cluj-Napoca
Varsta : 51
Numarul mesajelor : 6512
Data de inscriere : 23/01/2009

MEDITATII - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: MEDITATII   MEDITATII - Pagina 5 EmptyMar Ian 26, 2010 10:52 am

pai nu mai e nimic in burta mea Nico ras ras ras ca merg de 50 de ori pe zi la Wecinu Costica,in mare beau 2 l de apa dimineata asa ca pina la amiaz o elimin,fapt pt care in mare parte diminetile le petrec acasa....
oricum exista beneficii imense,sanatate excelenta,am scapat de constipatie,ma pot conecta mult mai usor in timpul meditatiilor,se pare ca am reusit sa imi deschid si activez toate chakrele,...si multe altele...
eu zic ca merita s aincercati si voi!! face cu ochiu
Sus In jos
kata0587
crin
crin
kata0587


feminin Localizare : Brasov
Varsta : 37
Numarul mesajelor : 5638
Data de inscriere : 22/01/2009

MEDITATII - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: MEDITATII   MEDITATII - Pagina 5 EmptyMar Ian 26, 2010 11:03 am

gaby, poate ma lamuresti si pe mine cu ceva, daca nu o sa caut eu mai incolo.....din cate am inteles tu lucrezi cu lumina violet a arhanghelului gabriel, dar eu nu vad in jurul meu decat lumini albe care din cate am citit e tot a arhanghelului gabriel......dar nu am inteles de ce in unele parti ii e asociata doar lumina viloet si in alte parti ii e asociata lumina alba.....pana la urma le are pe amandoua? scratch
Sus In jos
http://bucatarie-usoara.blogspot.com/
gabidari
trandafir
trandafir
gabidari


feminin Localizare : Teheran si Cluj-Napoca
Varsta : 51
Numarul mesajelor : 6512
Data de inscriere : 23/01/2009

MEDITATII - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: MEDITATII   MEDITATII - Pagina 5 EmptyMar Ian 26, 2010 11:15 am

hai s ate lamuresc cu ceva..si eu am fost tare dezorientata cu luminile pt ca am citit asa ca si tine mai multe variante,asa ca am ales in final sa o fac in felul meu...adica sa lucrez cu luminile de orice culoare imi doresc ,fara sa le asociez cuiva,ci pur si simplu sa las ca totul sa vina de la sine,la inceput e normal sa lucrezi sau sa vezi doar lumina alba,asa am patit si eu,pur si simplu eram scaldata mereu in lumina alb-argintie,care venea mereu de sus,apoi am facut meditatia iubirii cum am scris eu pe undeva,si in momentul in care am vizualizat chipul Maicii Domnului,automat am vazut lumina roz,care se revarsa spre chakra inimii mele,asa ca am acceptat aceasta lumina,fara s ama gindesc care e semnificatia,ulterior am aflat ca e lumina iubirii..deci am inteles ca sint mereu ghidat de lumina care trebuie.
La chakre patesc la fel,in fiecare carte a 3 -a chakra are alta pozitie,ba e mai sus de ombilic cu 2 cm.,ba cu 2 cm sub ombiloc,ba la 7,5 cm de ombilic .si asa mai departe...asa ca am fost bagat in ceat total cind am inceput s alucrez cu chakrele...dar pina la urma am inteles unde se afla al meu exact si cred ca difera de la om la om,oricum atunci cind cer s afie activata fiecare chakra ,simt acea pulsatie si care acum la mine se vede si cu ochiul liber ,la fiecare chakra ,exact acolo unde ii este locul!!
sper ca te-am lamurit intr-un fel.. Very Happy
Sus In jos
kata0587
crin
crin
kata0587


feminin Localizare : Brasov
Varsta : 37
Numarul mesajelor : 5638
Data de inscriere : 22/01/2009

MEDITATII - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: MEDITATII   MEDITATII - Pagina 5 EmptyMar Ian 26, 2010 11:34 am

eu nu stiam ce e cu luminile astea pana aseara, desii va tot auzeam pe voi vorbind de lumina violet.....de la inceput eram invaluita intr-o lumina alba, iar acum 2 seri in timp ce meditam am vazut imaginea unui inger care se roaga....ieri mi-a venit mie sa caut despre aceasta lumina violet si am descoperit ca exista culori ale ingerilor si la arhanghelul gabriel era o poza cu un inger care era identica cu cea pe care o vazusem eu cu o seara inainte asa ca am dedus ca eu lucrez cu acea lumina alba a lui gabriel......tot aseara am incercat sa lucrez cu alte culori (rosu, galben) dar nu s-a intamplat nimic, in timp ce la culoare alba imi vibreaza tot corpul. tot in timpul meditatiei de aseara am vazut un ochi care era intre sprancenele mele si am citit ca este cel de-al treilea ochi sau ajna chakra.......incet incet incep sa descoper tot, desii in loc sa ma documentez si apoi sa practic, eu fac exact invers, dar e bine si asa decat de loc face cu ochiu
cu ce mi-ai zis tu m-ai lamurit doar ca eu trebuie sa mai exersez kiss
Sus In jos
http://bucatarie-usoara.blogspot.com/
gabidari
trandafir
trandafir
gabidari


feminin Localizare : Teheran si Cluj-Napoca
Varsta : 51
Numarul mesajelor : 6512
Data de inscriere : 23/01/2009

MEDITATII - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: MEDITATII   MEDITATII - Pagina 5 EmptyMar Ian 26, 2010 1:41 pm

kata si eu am facut la fel ,tot timpul am facut ce am simtit eu,fara sa fiu documentata ,abia apoi descopeream in carti ca era bine ceea ce am facut...asta inseamna ca sintem ghidate de Sinele Superior!!
Sus In jos
gabidari
trandafir
trandafir
gabidari


feminin Localizare : Teheran si Cluj-Napoca
Varsta : 51
Numarul mesajelor : 6512
Data de inscriere : 23/01/2009

MEDITATII - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: MEDITATII   MEDITATII - Pagina 5 EmptySam Ian 30, 2010 6:00 am

Citat :
Cum sa facem insa, la modul concret, primii pasi spre lumea meditatiei? Mai jos prezentam o tehnica de meditatie extrem de simpla, care poate fi practicata cu succes de incepatori si poate deveni o terapie, daca este practicata cu regularitate:



E recomandat sa te asezi confortabil, cu coloana vertebrala dreapta. Cu ochii inchisi, imagineaza-ti punctul dintre sprancene, cel de-al treilea ochi. Inspira incet, numarand pana la 8. Tine-ti respiratia pana numeri la 8, si concentreaza-ti atentia asupra punctului dintre sprancene. Acum expira incet numarand pana la 8. Repeta de la trei pana la sase ori.

Dupa ce ai inspirat si ai expirat complet, pe urmatoarea inspiratie spune mental:" Hong" si pe expiratie spune tot mental : "Sau". "Hong Sau" inseamna “Eu sunt spirit”.

Nu incerca sa-ti controlezi respiratia, ci las-o sa curga natural. Incearca sa simti cum insasi respiratia in sine spune "Hong Sau". Simte respiratia din momentul in care intra pe nari. Fii cat de atent se poate. Daca ai dificultati in a-ti simti respiratia, te poti concentra pe procesul respiratiei in sine, simtind cum ti se dilata si se contracta pieptul.

Pe masura ce devii mai calm, incearca sa-ti simti respiratia mai mult in nas.Asigura-te ca privirea ta interioara se uita la punctul dintre sprancene. Daca mintea iti rataceste, adu-o inapoi la prin concentrare asupra respiratiei si asupra mantrei.

Secrete de ajutor in timpul meditiatiei:



Controleaza-ti respiratia. Nu trebuie sa faci nici un efort sa-ti controlezi respiratia. Las-o sa curga natural. Treptat, vei observa ca pauzele intre inspiratie si expiratie sunt mai lungi. Bucura-te de aceste pauze, pentru ca ele sunt intrezarirea starii de pace din starea de meditatie avansata. Pe masura ce devii mai calm, vei observa ca respiratia ta devine mai lenta incat pare greu sa mai respiri.

Cat de mult sa exersezi. Depinde numai de tine cat timp vrei sa exersezi, insa trebuie sa inchei inspirand adanc si expirand de trei ori. Apoi, mentine-ti mintea si energia focalizate si incearca sa simti pace, iubire si bucurie in interiorul tau. Stai pentru cel putin 5 minute si bucura-te de starea de relaxare in care te afli.

Unde sa meditezi. Daca este posibil, stabileste-ti un spatiu dedicat meditatiei. Asta te va transfera déjà intr-o stare de meditatie. O camera micuta este ideala. Nu ai nevoie in definitiv decat de un scaun micut.

Postura. Sunt multe moduri de a sta. Poti sta pe un scaun cu spatar, sau pe podea, in diferite moduri. Doua lucruri sunt esentiale: trebuie sa stai drept si sa te poti relaxa complet.

Pozitia ochilor. Focalizeaza-ti atentia asupra punctului dintre sprancene. Aceasta zona, numita “ochiul spiritual” , este central unei energii spirituale deosebite. Ochii ar trebui sa stea inchisi si nemiscati, si sa priveasca in sus.

Sursa: www.ananda.org


Sus In jos
kata0587
crin
crin
kata0587


feminin Localizare : Brasov
Varsta : 37
Numarul mesajelor : 5638
Data de inscriere : 22/01/2009

MEDITATII - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: MEDITATII   MEDITATII - Pagina 5 EmptySam Ian 30, 2010 6:14 am

foarte interesant aplauze
eu nu stiu daca am o problema sau asa e dar cand meditez simt ca inima imi bate foarte tare si de curiozitate mi-am luat tensiunea ca sa vad si cate batai ale inimii am si surpriza a fost ca nu batea mai tare ci mai incet adica ajunsesem la 60 de batai cand eu normal am 70....deci in timpul meditatiilor bataile scad dar eu le simt mai multe ganditor
Sus In jos
http://bucatarie-usoara.blogspot.com/
gabidari
trandafir
trandafir
gabidari


feminin Localizare : Teheran si Cluj-Napoca
Varsta : 51
Numarul mesajelor : 6512
Data de inscriere : 23/01/2009

MEDITATII - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: MEDITATII   MEDITATII - Pagina 5 EmptySam Ian 30, 2010 6:29 am

Kata ceea ce iti bate tie nu e inima ,ci e chakra inimii,care pulseaza atunci cind e deschisa,daca bate foarte tare o poti vedea cu ochiul liber.....
si eu patesc la fel ,dar de o saptamina e nasol pt ca pulseaza toate atit de tare incit nu mai pot sa ma concentrez pe meditatie,mai ales cea de la git ,si tot caut si nu am aflat inca ce trebuie sa fac....pt ca nu mai pot medita!!
mi-am dorit foarte mult sa deschid aceste chakre ..dar acum nu stiu ce sa fac cu ele... ras ras ras ras da cu siguranta am sa aflu raspunsul!! ganditor
Sus In jos
kata0587
crin
crin
kata0587


feminin Localizare : Brasov
Varsta : 37
Numarul mesajelor : 5638
Data de inscriere : 22/01/2009

MEDITATII - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: MEDITATII   MEDITATII - Pagina 5 EmptySam Ian 30, 2010 6:33 am

eu chiar aseara ma gandeam ca daca le deschid sau daca evoluez ce voi face cu tot ce stiu????? la ce imi vor folosii? scratch scratch scratch
deci amandoua ne-am gandit la acelasi lucru face cu ochiu cand descoperi ce sa faci cu tot ce sti sa ma anunti si pe mine kiss
Sus In jos
http://bucatarie-usoara.blogspot.com/
gabidari
trandafir
trandafir
gabidari


feminin Localizare : Teheran si Cluj-Napoca
Varsta : 51
Numarul mesajelor : 6512
Data de inscriere : 23/01/2009

MEDITATII - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: MEDITATII   MEDITATII - Pagina 5 EmptySam Ian 30, 2010 10:37 am

am sa pun mai jos o meditatie foarte interesanta,pe care eu o folosesc pt a primi raspunsuri de la ghidul meu spiritual,normal e pt a dezvolta intuitia,..oricum e foarte usoara si utila zic eu!!
Kata incearca ,poate asa ai sa aflii dece iti bate inima asa tare,si explicatia data de mien sa nu fie valabila in cazul tau..eu asa am aflat!!

Citat :
Meditatie pentru accesarea intuitiei

"Gasiti un loc linistit, unde nu veti fi deranjati cateva minute. Stati jos si intideti-va intr-o pozitie relaxanta, cu spatele drept si bine sprijinit. Inchideti ochii.

Respirati adanc si, cand expirati incet, relaxati-va corpul. In spirati inca o data adanc si, cand expirati, relaxati-va si mai mult corpul. Daca va simtiti incordati sau tensionati intr-o parte a corpului, respirati adanc si lasati acea parte sa se relaxeze.

Inspirati din nou adanc si, cand expirati, relaxati-va mintea. Lasati-va gandurile sa zboare. Alungati orice gand nou care va invadeaza mintea, nu va agatati de el. Lasati-l sa zboare si concentrati-va doar pe respiratie. Cufundati-va in propria fiinta, pana ajungeti in cel mai ascuns si cel mai linistit punct. Apoi relaxati-va in acest loc tihnit din fiinta voastra.

In acest loc linistit, aveti, in mod natural, acces la ghidul vostru intuitiv. Ganditi-va la el ca la o voce a intelepciunii, care salasluieste intr-un punct ascuns din fiinta voastra. Si cea care stie, in orice moment, ce aveti nevoie. In locul acela ascuns, intrebati-va: “Care este lucrul cel mai important pe care trebuie sa mi-l amintesc in acest moment sau de care trebuie sa fiu constient?”

Dupa ce puneti aceasta intrebare, acordati-va un moment de repaus, in liniste, si fiti receptivi la orice simtiti sau ganditi. Remarcati daca va apare vreun gand, sentiment sau imagine ca raspuns la aceasta intrebare. Indiferent ce receptionati, pastrati acel gand, sentiment sau imagine timp de cateva minute. Nu trebuie sa le intelegeti. Este suficient sa le primiti cu inima deschisa.

Veti avea poate senzatia ca nascociti ceva. Este in regula-este interesant daca v-ati nota ce ati ales sa nascociti in acel moment. Indiferent ce se intampla, nu va impotriviti. Lasati lucrurile sa se desfasoare de la sine. Veti avea poate senzatia ca nu se intampla nimic. Este perfect normal. Nu incercati sa fortati lucrurile."

Cand simtiti ca procesul s-a incheiat, acordati din nou atentie respiratiei. Cand sunteti pregatiti, deschideti ochii. Este un exercitiu excelent care se poate face dimineata sau seara, in fiecare zi. Nu ia mai mult de 5-10 minute, dupa ce ne vom obisnui cu el si poate avea rezultate uimitoare pentru fiecare dintre noi. In timp, putem pune si alte intrebari, de genul: “In ce directie ar trebui sa ma indrept acum?”, “Arata-mi urmatorul pas”, “Sa accept slujba care mi s-a oferit?”Constientizati gandurile si sentimentele pe care le receptionati. Urmati-va implusurile si constatati cum decurg lucrurile.
Sus In jos
Continut sponsorizat





MEDITATII - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: MEDITATII   MEDITATII - Pagina 5 Empty

Sus In jos
 
MEDITATII
Sus 
Pagina 5 din 8Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Femei Puternice :: Religie :: legile universului-
Mergi direct la: