Femei Puternice
Femei Puternice
Femei Puternice
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Femei Puternice


 
AcasaAcasa  portalportal  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  

 

 MEDITATII

In jos 
+5
ionicaeng
amalia
marrya
kata0587
gabidari
9 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Urmatorul
AutorMesaj
kata0587
crin
crin
kata0587


feminin Localizare : Brasov
Varsta : 37
Numarul mesajelor : 5638
Data de inscriere : 22/01/2009

MEDITATII - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: MEDITATII   MEDITATII - Pagina 6 EmptySam Ian 30, 2010 12:37 pm

gaby, care e cartea in care sunt aceste tehnici? citeste

cartile care le am eu dar care din pacate nu am apucat sa le citesc sunt:

Eckhart Tolle – Puterea prezentului
Eckhart Tolle – un pamant nou
Eckhart Tolle - sfaturi
George Walter – Influenta limbajului pozitiv
Eckhart Tolle – linistea vorbeste
Carmen Harra – Legile spirituale universale
Carmen Harra – karma de fiecare zi
Doreen Virtue – vindecarea cu ingeri
Denise de Castilia – Testul arborelui
Lise Bordeau – asculta, mananca si inceteaza sa te controlezi
Lise Bordeau – cele 5 rani care ne impiedica sa fim noi insine
Allan Kardec – Cartea mediumilor
Allan Kardec – Cartea spiritelor
Bedri Cetin – energia universala
Camille Flammarion – sufletul nu moare niciodata
Ramtha – Cartea alba (puterea gandului)
Baird Spalding – Viata si invatarile maestrilor din Extremul Orient (vol2 si 3)
Ferrini Paul – linistea inimii
Frederick Bailes – mintea poate vindeca
Osho Rajneesh – cunoasterea de sine
Rudolf Steiner – un drum spre cunoasterea de sine
Rudolf Steiner – manifestarea karmei
David Icke – secretul suprem (vol 1 si 2)
Swami Shivananda – puterea gandului
Ted Andrew – cum sa vezi si sa interpretezi aura
Paulo Coelho – Diavolul si domnisoara Prym
Paulo Coelho – unsprezece minute
Paulo Coelho- alchimistul
Paulo Coelho – la raul piedra am sezut si am plans
Paulo Coelho – maktub
Paulo Coelho – manualul razboinicului lumii
Walsch Neale Donald - Conversatii cu Dumnezeu (vol 1 si 2)
Legea atractiei


le-am citit doar pe cele scrise cu bold rusinica dar poti sa imi mai spui gaby ce carti mai ai ca sa stiu ce mai scot ca am timp sa le citesc toata viata ras
Sus In jos
http://bucatarie-usoara.blogspot.com/
gabidari
trandafir
trandafir
gabidari


feminin Localizare : Teheran si Cluj-Napoca
Varsta : 51
Numarul mesajelor : 6512
Data de inscriere : 23/01/2009

MEDITATII - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: MEDITATII   MEDITATII - Pagina 6 EmptySam Ian 30, 2010 4:12 pm

Kata vad ca nu ai nimic de Mickael Aivanhov si de JASMUHEEN,da sti ca esti tare ??inca nu ai citit o gramada din lista ta,si vrei altele?? ras ras
Sus In jos
kata0587
crin
crin
kata0587


feminin Localizare : Brasov
Varsta : 37
Numarul mesajelor : 5638
Data de inscriere : 22/01/2009

MEDITATII - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: MEDITATII   MEDITATII - Pagina 6 EmptySam Ian 30, 2010 4:27 pm

de AIvanhov am -a primi si a darui , dar se pare ca am uitat sa o scriu face cu ochiu
gaby, imi place sa am la numar aici k atunci cand ma plictisesc sa am de unde alege sa nu stau atunci sa caut ca s-ar putea sa imi treaca ....la fel de multe am si filme pe care nu le-am vazut si tot mai caut ras ras ras
Sus In jos
http://bucatarie-usoara.blogspot.com/
kata0587
crin
crin
kata0587


feminin Localizare : Brasov
Varsta : 37
Numarul mesajelor : 5638
Data de inscriere : 22/01/2009

MEDITATII - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: MEDITATII   MEDITATII - Pagina 6 EmptySam Ian 30, 2010 6:54 pm

in seara asta mi-a venit mie o intrebare in minte...."de cand a inceput mie sa-mi placa toata chestia asta cu meditatu si tot ce tine de acest domeniu?"....in prima faza ma gandeam ca totul a inceput de cand am vazut schimbarile care au aparut la tine gaby, dar apoi mi-am dat seama ca nu e asa. mi-am adus aminte de primul contact care l-am avut cu aceasta stiinta si era la o varsta frageda....mi-am adus aminte ca eram prin clasa a 4-a sau a 5-a cand am mers cu mama intr-o librarie si vazusem pt prima data carti de tarot....m-au fascinat din prima clipa. m-am rugat de mama sa mi le cumpere dar ea a zis ca nu am ce face cu ele ca sunt un lucru rau cu care poti face vraji si nu am eu ce face cu ele....culmea a fost ca desii stiam ca mama nu-mi dadea voie sa umblu cu asa ceva am improvizat acele carti de tarot din carti de joc...."ghiceam" in acele carti de joc tot ceea ce vroiam sa aud eu de fapt.....de atunci de fiecare data cand merg in librarie sunt direct la acel raft cu carti despre horoscop, magie. cand eram mica nu erau asa multe carti ca acuma, dar imi placea sa le rasfoiesc. acum cativa ani la revista "bolero" a fost cadou un set de carti de tarot dar mai mult de joaca, nu ca cele adevarate si pana la urma am convins-o pe mama sa-mi cumpere revista. eram foarte fericita si imi dadeam eu in carti si citeam interpretarea care era atasata.....cu timpul am renuntat la asta si nu stiu de ce, dar cert e ca am continuat sa merg in librarie si sa ma uit dupa carti despre vraji si stiinta oculta iar restul cartilor sa nu ma impresioneze prea mult. niciodata nu mi-am cumparat nici o carte din aceasta ca nu cumva sa ma certe mama. ......de cand am vazut "the secret" la indrumarea nicoletei parca imi doream sa pun in aplicare ce era acolo, dar la inceput a fost greu....apoi a urmat cartea "legea atractiei" care mi-a placut foarte mult....incet incet am inceput sa prind de gust mai ales ca mama nu mai avea de unde sti ce citesc eu si ce nu ca totul era la mine in calculator si ea nu umbla. acuma am ajuns sa practic si meditatia care imi place dar inca nu imi dau seama la ce o sa o folosesc dar voi afla pana la urma face cu ochiu intre timp i-am spus si mamei despre ceea ce fac eu si nu a avut o reactie prea placuta la inceput dar incet incet vad ca se obisnuieste mai ales ca incerc sa ii arat si ei cum stau lucrurile in viata ei si ce trebuie schimbat dar e mai greu sa schimbi un om invarsta in cateva zile
Sus In jos
http://bucatarie-usoara.blogspot.com/
nicoletta
viorea
viorea
nicoletta


feminin Localizare : Romania
Varsta : 65
Numarul mesajelor : 985
Data de inscriere : 24/01/2009

MEDITATII - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: MEDITATII   MEDITATII - Pagina 6 EmptyDum Ian 31, 2010 5:14 am

Stai linistita ca se intampla si la case mai mari.
Eu creedeam ca sotul meu ma intelege cat de cat. Ca imi spunea unori cu caldura in glas: "de cand te-ai apucat de feng-shui" asta fiind denumirea generica pentru tot amalgamul ce-mi trece prin minte...
Dar de curand mi-a dat o palma peste och zicand: te vad femeie serioasa. Tu crezi in asa ceva?! Intrebarea era retorica. Binenteles ca nu trebuia sa cred in reincarnare, in puterea mintii, in numerologie, in ingeri si arhangheli, in...
Tare m-a durat, fiindca mie imi place sa fiu deschisa si sa vb tot ce imi trece prin cap in casa mea, sa nu existe constrangeri.

Asa ca am luat hotararea sa nu mai vb cu el despre asa ceva.
Din pacate nu pot nici cu fata mea, ca asta e cam necoapta la minte (desi cred ca e de varsta ta, Cata). Ea nu crede de nici o culoare

Eeeeh, vai de noi, geniile de neinteles! ras
Sus In jos
http://nykoletta.wordpress.com/
gabidari
trandafir
trandafir
gabidari


feminin Localizare : Teheran si Cluj-Napoca
Varsta : 51
Numarul mesajelor : 6512
Data de inscriere : 23/01/2009

MEDITATII - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: MEDITATII   MEDITATII - Pagina 6 EmptyDum Ian 31, 2010 5:25 am

da si eu va inteleg atit de bine!!am trecut si eu prin toate astea,acum insa sotul meu a luat-o pe aceasi cale cu mine citeste toate aceste carti si chiar vb foarte mult despre ce am citit,..cu meditatiile e mai greu ca il fura repede somnul ras da mai face la birou cite 5-10 min pe zi atunci cind simte ca e stresul prea mare!!Si pt ca incetul cu incetul atragem in viata noastra doar persoane care gindesc ca noi,eu am deja un grup de 5 prietene cu aceleasi preocupari ca mine ,le-am molipsit eu cu calmul meu,cu gindirea pozitiva ,si acum fac si ele la fel..
cei care nu ne inteleg,din pacate e o pierdere pt ei ,nu pt noi ,asa ca aplicati in cazul lor "arta de a da voie",si lasati sa isi urmeze drumul lor...care oricum dupa 2012 se v-a schimba ,pt ca altfel nu au sa poata trai in noua lume!!
Sus In jos
nicoletta
viorea
viorea
nicoletta


feminin Localizare : Romania
Varsta : 65
Numarul mesajelor : 985
Data de inscriere : 24/01/2009

MEDITATII - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: MEDITATII   MEDITATII - Pagina 6 EmptyDum Ian 31, 2010 5:39 am

Si mie imi pare rau ca nu am decat prietene virtuale.
In viata reala nu am nici o sansa.
Si gradul de cultura la noi e sub piciorul broastei.
Nu ca sunt io cea mai desteapta din oras, ca-s tare superficiala, nu aprofundez.... Dar macar asa....... o inclinatie catre ezoteric!
Iar cine are credinta este de tip bigot, habotnic....


Hai bre ca io-s cu stirile de la biserica acum: cica ieri si azi vorbesc preotii in bisericaortodoxa romana si solicita sprijinul enoriasilor pentru Haiti. Ca s-au facut fel de fel de teledon (la plural!) dar alea sunt pentru cei bogati. Dar noi, cei mai sarmani putem depune cat vrem si avem si luni se vor trimite....speram spre Haiti (ori unde a intarcat mutu iapa)

Aaa si ceva important! Cand dam ceva de pomana nu o facem pentru Dumnezeu ca el nu are nevoie de pomana noastra, ci pentru sufletul nostru, pentru iertarea de pacate. Asa ca ce se intampla dupa, chiar nu ne intereseaza, zic eu!
Sus In jos
http://nykoletta.wordpress.com/
gabidari
trandafir
trandafir
gabidari


feminin Localizare : Teheran si Cluj-Napoca
Varsta : 51
Numarul mesajelor : 6512
Data de inscriere : 23/01/2009

MEDITATII - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: MEDITATII   MEDITATII - Pagina 6 EmptyDum Ian 31, 2010 5:45 am

nicoletta a scris:

Aaa si ceva important! Cand dam ceva de pomana nu o facem pentru Dumnezeu ca el nu are nevoie de pomana noastra, ci pentru sufletul nostru, pentru iertarea de pacate. Asa ca ce se intampla dupa, chiar nu ne intereseaza, zic eu!

perfect adevarat...defapt cam tot ce facem noi in viata o facem pt sufletul nostru ,zic eu!!
Sus In jos
nicoletta
viorea
viorea
nicoletta


feminin Localizare : Romania
Varsta : 65
Numarul mesajelor : 985
Data de inscriere : 24/01/2009

MEDITATII - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: MEDITATII   MEDITATII - Pagina 6 EmptyDum Ian 31, 2010 5:50 am

gabidari a scris:



perfect adevarat...defapt cam tot ce facem noi in viata o facem pt sufletul nostru ,zic eu!!
Ca e bine, ca e rau! Asa ca : grija mare!
Eu am huzurit toata viata si am facut si prostioare. Acu mi-avenit momentul sa ma gandesc si la suflet.
Sus In jos
http://nykoletta.wordpress.com/
kata0587
crin
crin
kata0587


feminin Localizare : Brasov
Varsta : 37
Numarul mesajelor : 5638
Data de inscriere : 22/01/2009

MEDITATII - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: MEDITATII   MEDITATII - Pagina 6 EmptyDum Ian 31, 2010 6:05 am

aveti dreptate....tot ce dam noi de pomana e pt noi nu pt altii.....un preot zicea mai demult ca daca te hotarasti sa dai cuiva un ban (asta insemnand cersetori de pe straza, rromi, etc) sau orice altceva sa nu judecam ce ar face cu acel lucru (de ex dai bani si el se duce sa isi cumpere tigari sau bautura)..pacatul va fi al lui nu al tau
Sus In jos
http://bucatarie-usoara.blogspot.com/
kata0587
crin
crin
kata0587


feminin Localizare : Brasov
Varsta : 37
Numarul mesajelor : 5638
Data de inscriere : 22/01/2009

MEDITATII - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: MEDITATII   MEDITATII - Pagina 6 EmptyMar Feb 02, 2010 6:05 am

gaby, de ce nu pot sa-mi aduc aminte tot ceea ce vad in timpul meditatiei? cand ma trezesc nu mai stiu aproape nimic, dar cand meditez imi aduc aminte tot ce am vazut de la inceputul meditatiilor nu stiu
Sus In jos
http://bucatarie-usoara.blogspot.com/
gabidari
trandafir
trandafir
gabidari


feminin Localizare : Teheran si Cluj-Napoca
Varsta : 51
Numarul mesajelor : 6512
Data de inscriere : 23/01/2009

MEDITATII - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: MEDITATII   MEDITATII - Pagina 6 EmptyMar Feb 02, 2010 12:40 pm

Kata cred ca ai vrut sa spui ca nu iti mai aduci aminte nimic din ce visezi??nu cind meditezi...ai gresit nu??pt ca altfel nu are logica...asa ca am sa iti raspund ca atrunci cind visezi esti in stare de somn,deci nu esti treaza si deci nici prezenta,e normal,se spune ca somnul e la fel cu moartea,adica noi murim in fiecare seara si deci nu stim nimic din ce se intimpla atunci cind sintem in acea stare..pe cind in starea de meditatie esti treaza si deci e normal sa ti minte tot ce gindesti..pt ca defapt asta faci, ceea ce "vezi 'e imaginatia ta,e vie ,si e creata de tine!!
Sus In jos
kata0587
crin
crin
kata0587


feminin Localizare : Brasov
Varsta : 37
Numarul mesajelor : 5638
Data de inscriere : 22/01/2009

MEDITATII - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: MEDITATII   MEDITATII - Pagina 6 EmptyMar Feb 02, 2010 4:15 pm

nu gaby....in momentul cand meditez.......eu acuma , de exemplu , nu pot sa imi aduc aminte toate imaginile care le-am vazut.....intru in acea stare de transa si vad apoi tot felul de imagini (pana acuma erau alb -negru, dar de aseara am observat ca incep sa se coloreze ) cand imi revin imi aduc aminte doar vre-o 10-20% din acele imagini. daca ma pun acuma sa meditez si intru iar in transa , in acea "lume " (ca nu stiu cum sa ii spun), stiu toate imaginile care le-am vazut de la inceputuri...incerc atunci cand mai revad o imagine veche sa ma deconectez ca sa pot sti si cand sunt lucida ce imagini au fost ca sa le pot deslusi, dar nu fac bine "trezindu-ma" asa brusc ca ma ia cu dureri de cap si ameteli
Sus In jos
http://bucatarie-usoara.blogspot.com/
gabidari
trandafir
trandafir
gabidari


feminin Localizare : Teheran si Cluj-Napoca
Varsta : 51
Numarul mesajelor : 6512
Data de inscriere : 23/01/2009

MEDITATII - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: MEDITATII   MEDITATII - Pagina 6 EmptyMar Feb 02, 2010 5:12 pm

Kata nu pot sa iti raspund ,eu nu am astfel de imagini in timpul meditatiei,pur si simplu la mine e liniste totala,nu vizualizez nimic decit daca imi doresc asta,in rest nu am trait niciodata sa am tot felul de imagini!! nu stiu nu stiu da cu siguranta o sa aflam in curind!!
Sus In jos
gabidari
trandafir
trandafir
gabidari


feminin Localizare : Teheran si Cluj-Napoca
Varsta : 51
Numarul mesajelor : 6512
Data de inscriere : 23/01/2009

MEDITATII - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: MEDITATII   MEDITATII - Pagina 6 EmptyJoi Feb 04, 2010 1:05 pm

Gânditi-va un moment la aceasta: Ce iubiti dvs într-o alta entitate? Este corpul sau nu, nu este el; este esenta pe care o iubiti, invizibila lui personalitate. Ceea ce iubiti în altcineva este invizibila esenta, motorul corpului, care da vioiciunea privirii, da catifelarea vocii, da stralucire parului si expresivitate mâinilor.
Corpul este un mecanism subtil, minunat dar care nu este nimic fara dvs care-l actionati. Dvs nu sunteti învelisul. Ceea ce sunteti într-adevar este tot atât de invizibil ca vântul, deoarece prin esenta sunteti un ansamblu de gânduri si de sentimente deosebite, ceea ce se desemneaza prin „personalitate”. Ati vazut vreodata gândurile voastre? Sau personalitatea? Si ce se întâmpla cu emotiile dvs? Ati observat vreodata sperantele sau visele, temerile sau aspiratiile dvs, mândria sau pasiunile? Nu. Asa cum sunteti o enigma pentru dvs, enigma enigmelor, asa sunt si eu pentru dvs o enigma.

V-ati gândit vreodata ca sunteti corpul? Sunteti mai mult decât corpul. aceasta nu este decât haina vizibila a esentei invizibile care sunteti si care constituie adevarata voastra identitate; suma atitudinilor emotive - personalitatea care locuieste în învelisul dvs.


Sunteti ceea ce ati decis sa fiti. Sunteti conform cu imaginea pe care voi însiva ati creat-o. Traiti în întregime dupa cum ati planuit si stabilit. Acestea sunt functiile si privilegiile, putem spune ale Dumnezeului-Om. Voi va creati viata în functie de mecanismele gândirii - de gândurile voastre. Caci ceea ce gânditi este resimtit si ceea ce resimtiti se manifesta, creând conditiile vietii voastre.
Meditati asupra acesteia. Nu este nevoie decât sa va închipuiti o clipa de fericire si corpul se simte plin de bucurie. Nu este nevoie decât de o singura clipa sa va imaginati ca sunteti o persoana demna de mila, fara prieteni, pentru a resimti durere si mila pentru dvs. Este suficient o clipa! De asemenea, este suficient doar o clipa ca sa va opriti din plâns si sa râdeti si sa fiti vesel. Este suficient un singur moment sa încetam sa judecam si sa resimtim pe loc frumusetea lucrurilor. Dar cine comanda toate acestea? Dvs ! Si în timp ce v-a apucat fantezia sa creati sentimente în fiinta dvs, s-a schimbat ceva în jur? Nu, nimic nu s-a schimbat, dar dvs în schimb v-ati schimbat.
Sunteti foarte exact ca si gândurile dvs. Caci tot ceea ce gânditi deveniti prin sentimentele din voi. Daca va imaginati despre actul sexual, veti fi atrasi si tentati de acest act. Daca meditati asupra bucuriei, aceasta bucurie se va materializa, daca meditati asupra geniului, el se va manifesta.
Cum se face viitorul? Prin gândire. Toate „zilele de mâine” vor lua conturul dupa gândurile de azi. Orice gând îmbratisat, orice fantezie conceputa, orice asteptare emotionala creeaza o senzatie în corpul dvs, care senzatie apoi se înregistreaza în suflet. Si acest sentiment creeaza un precedent pentru ceea ce este conditia vietii voastre caci el atrage la dvs circumstante foarte exacte în raport cu el. Sa stiti ca orice vorba pronuntata fasoneaza viitorul, deoarece orice cuvânt este un sunet care exprima un sentiment în sufletul vostru.
Va gânditi ca tot ceea ce vi se întâmpla sunt datorate hazardului? Nu este nici accident, nici coincidenta în aceasta împaratie,si – nimeni - nu se poate numi „victima” din vointa sau intentia altcuiva. Ceea ce vi se întâmpla este rezultatul gândurilor si sentimentelor dvs. Fie le-ati imaginat din frica nedeslusita sau teama, fie ca cineva v-a spus ca aceste lucruri vi se vor întâmpla si le-ati acceptat ca adevarate. Evenimetele toate sunt consecintele intentiilor orchestrate de gândurile si emotiile individuale, toate fara nici o exceptie.
Orice gând îmbratisat, orice fantezie resimtita, orice vorba pronuntata, fie s-au si manifestat în viata voastra, fie urmeaza sa se petreaca. Caci gândul este adevaratul autor al vietii si nici moartea, nici distrugerea nu-l poate ajunge; il intrebuintati in fiecare moment pt a crea viata.
Sus In jos
gabidari
trandafir
trandafir
gabidari


feminin Localizare : Teheran si Cluj-Napoca
Varsta : 51
Numarul mesajelor : 6512
Data de inscriere : 23/01/2009

MEDITATII - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: MEDITATII   MEDITATII - Pagina 6 EmptyMar Feb 09, 2010 5:00 am

SA MEDITAM PUTIN LA ACESTE CUVINTE....

Puterea de a alege..

Şi-mi pare aşa de rău că se mai poate găsi atâta vreme pentru ură,
când viaţa e de-abia o picătură între minutul acesta care bate şi celălalt
şi-mi pare ne-nţeles şi trist
că nu privim la cer mai des,
că nu culegem flori
şi nu zâmbim, noi, care-aşa de repede murim.
Alege să iubeşti şi nu să urăşti…
Alege să zâmbeşti şi nu să te încrunţi…
Alege să zideşti şi nu să dărâmi…
Alege să perseverezi şi nu să renunţi…
Alege să lauzi şi nu să bârfeşti…
Alege să vindeci şi nu să răneşti…
Alege să oferi şi nu să iei…
Alege să acţionezi şi nu să amâni…
Alege să ierţi şi nu să te răzbuni…
Alege să te rogi şi nu să disperi…
Alege să-ţi foloseşti puterea de a alege.
Sus In jos
gabidari
trandafir
trandafir
gabidari


feminin Localizare : Teheran si Cluj-Napoca
Varsta : 51
Numarul mesajelor : 6512
Data de inscriere : 23/01/2009

MEDITATII - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: MEDITATII   MEDITATII - Pagina 6 EmptyMier Feb 10, 2010 7:38 am

meditatie crestina....

"Omul potrivit la locul potrivit"



“Pentru o vreme ca aceasta” (Estera 4:14)
Estera a câstigat un concurs de frumusete, s-a căsătorit cu un impărat, a locuit intr-un palat, a demascat un complot de exterminare a poporului evreu si i-a salvat. Povestirea ne arată importanta faptului de a fi la locul potrivit si de a fi influentat de oamenii potriviti.
Asadar:
1) Locul unde te afli astăzi nu este un accident. Mardoheu, mentorul Esterei, a provocat-o si i-a schimbat viata pentru că i-a spus: “cine stie dacă nu pentru o vreme ca aceasta ai ajuns la impărătie?” Estera nu si-a propus să ajungă impărăteasă, dar odată ajunsă acolo, a trebuit să aleagă intre confort si chemare. Este o alegere pe care o facem cu totii. “Care este chemare mea?” intrebi tu. Poate să fie slujba ta, căsnicia ta, indatoririle tale de părinte, relatiile tale. Ar putea implica cartierul in care locuiesti sau oferirea ca voluntar la biserică. Un lucru este limpede: când te cheamă Dumnezeu, este “timpul tău”. Noi suntem tentati să asteptăm un alt moment sau o ocazie mai importantă. Nu, nu-ti poti alege momentul; Dumnezeu face asta! Psalmistul a spus: “Soarta mea este in mâna Ta!” (Psalmul 31:15);
2) Dumnezeu trimite anumiti oameni care să ne indrume. Fără Mardoheu in viata ei, Estera nu si-ar fi inteles niciodată chemarea. Si fără ajutorul lui, poate nu si-ar fi imbrătisat-o niciodată. Asadar, cine este Mardoheul tău? Cine te cunoaste atât de bine incât să-ti clarifice care iti este chemarea? Cine te iubeste suficient de mult pentru a te sprijini atunci când te abati de pe cale sau care să te intărească atunci când vrei să renunti sau te intorci inapoi? Nu e posibil să avem toate virtutile; cu totii avem goluri si slăbiciuni. De aceea Dumnezeu ne trimite oameni si avem nevoie de ei!
Sursa: http://cuvdumnezeu.blogspot.com
Sus In jos
kata0587
crin
crin
kata0587


feminin Localizare : Brasov
Varsta : 37
Numarul mesajelor : 5638
Data de inscriere : 22/01/2009

MEDITATII - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: MEDITATII   MEDITATII - Pagina 6 EmptyMier Feb 10, 2010 7:31 pm

gaby, am vrut sa fac acea meditatie de iertare si am recitit ce ai scris tu acolo, dar eu stau si ma gandesc cum iau eu legatura cu persoanele din alte vieti daca nu le cumosc? scratch scratch scratch
Sus In jos
http://bucatarie-usoara.blogspot.com/
Vizitato
Vizitator




MEDITATII - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: MEDITATII   MEDITATII - Pagina 6 EmptyMier Feb 10, 2010 7:40 pm

da stai k nu am inteles..cum e faza cu luatul legaturii?Very Happy explica-mi si mie kata..k acu vad:*
Sus In jos
kata0587
crin
crin
kata0587


feminin Localizare : Brasov
Varsta : 37
Numarul mesajelor : 5638
Data de inscriere : 22/01/2009

MEDITATII - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: MEDITATII   MEDITATII - Pagina 6 EmptyMier Feb 10, 2010 7:41 pm

vezi ca e primul lucru care ni la zis gaby la acest subiect cu meditatiile....pe prima pagina face cu ochiu
Sus In jos
http://bucatarie-usoara.blogspot.com/
nicoletta
viorea
viorea
nicoletta


feminin Localizare : Romania
Varsta : 65
Numarul mesajelor : 985
Data de inscriere : 24/01/2009

MEDITATII - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: MEDITATII   MEDITATII - Pagina 6 EmptyJoi Feb 11, 2010 3:15 am

gabidari a scris:
SA MEDITAM PUTIN LA ACESTE CUVINTE....

Puterea de a alege..

Şi-mi pare aşa de rău că se mai poate găsi atâta vreme pentru ură,
când viaţa e de-abia o picătură între minutul acesta care bate şi celălalt
şi-mi pare ne-nţeles şi trist
că nu privim la cer mai des,
că nu culegem flori
şi nu zâmbim, noi, care-aşa de repede murim.
Alege să iubeşti şi nu să urăşti…
Alege să zâmbeşti şi nu să te încrunţi…
Alege să zideşti şi nu să dărâmi…
Alege să perseverezi şi nu să renunţi…
Alege să lauzi şi nu să bârfeşti…
Alege să vindeci şi nu să răneşti…
Alege să oferi şi nu să iei…
Alege să acţionezi şi nu să amâni…
Alege să ierţi şi nu să te răzbuni…
Alege să te rogi şi nu să disperi…
Alege să-ţi foloseşti puterea de a alege.
Doamne, cat ma reprezinta cele de ma sus. Sunt intr-adevar la aceasta rascruce a vietii in care am luciditatea de a alege. Daaaar imi doresc ca totul sa fie natural,sa porneasca din suflet: sa zambesc, sa perseverez, sa laud, sa vindec, sa ofer, sa actionez, sa iert, etc....fara a ma gandi nici macar o secunda la reversul medaliei. Procesul asta al transformarii de sine dureaza.....
Sus In jos
http://nykoletta.wordpress.com/
gabidari
trandafir
trandafir
gabidari


feminin Localizare : Teheran si Cluj-Napoca
Varsta : 51
Numarul mesajelor : 6512
Data de inscriere : 23/01/2009

MEDITATII - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: MEDITATII   MEDITATII - Pagina 6 EmptyJoi Feb 11, 2010 9:11 am

pai Kata foarte simplu,spui chiar asa iau legatura cu toate persoanele pe care le-am cunoscut in alte vieti....ca normal ca nu le sti numele...
Sus In jos
gabidari
trandafir
trandafir
gabidari


feminin Localizare : Teheran si Cluj-Napoca
Varsta : 51
Numarul mesajelor : 6512
Data de inscriere : 23/01/2009

MEDITATII - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: MEDITATII   MEDITATII - Pagina 6 EmptyJoi Feb 11, 2010 9:12 am

Mai ai speranta!!!


Citat :

<BLOCKQUOTE>
Dacă poţi să te uiţi la apusul soarelui şi să zâmbeşti
atunci încă mai ai speranţă.
Dacă mai poţi regăsi frumuseţea în culoarea petalelor unei flori mici
atunci încă mai ai speranţă.
Dacă zâmbetul unui copil îţi poate încălzi inima
atunci încă mai ai speranţă.
Dacă mai poţi vedea bunătatea în alţi oameni
atunci încă mai ai speranţă.
Dacă ropotul ploii de pe acoperiş te îndeamnă să dormi
atunci încă mai ai speranţă.
Dacă la vederea unui curcubeu încă te opreşti pentru a te minuna
atunci încă mai ai speranţă.
Dacă te bucuri la atingerea blănii pufoase a animalului tău preferat
atunci încă mai ai speranţă.
Dacă întâlneşti noi oameni cu entuziasm şi optimism
atunci încă mai ai speranţă.
Dacă acorzi oamenilor prezumţia de nevinovăţie
atunci încă mai ai speranţă.
Dacă îţi oferi prietenia celor care te-au impresionat
atunci încă mai ai speranţă.
Dacă primirea unei felicitări sau scrisori neaşteptate te surprinde plăcut
atunci încă mai ai speranţă.
Dacă suferinţa altora te umple de durere şi frustrare
atunci încă mai ai speranţă.
Dacă refuzi să laşi o prietenie să moară sau accepţi că trebuie să se sfârşească
atunci încă mai ai speranţă.
Dacă cauţi o perioadă sau un loc liniştit, pentru reflecţie
atunci încă mai ai speranţă.
Dacă încă mai cumperi ornament, împodobeşti bradul de Crăciun
atunci încă mai ai speranţă.
Dacă te poţi uita la trecut şi zâmbi
atunci încă mai ai speranţă.
Dacă, atunci când te confrunţi cu momente dificile, când ţi se spune că totul e în zadar, tu poţi privi înainte şi termina conversaţia cu fraza “da.. DAR…”
atunci încă mai ai speranţă.</BLOCKQUOTE>





MEDITATII - Pagina 6 Pixel






undefined


Ultima editare efectuata de catre gabidari in Joi Feb 11, 2010 9:14 am, editata de 1 ori
Sus In jos
kata0587
crin
crin
kata0587


feminin Localizare : Brasov
Varsta : 37
Numarul mesajelor : 5638
Data de inscriere : 22/01/2009

MEDITATII - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: MEDITATII   MEDITATII - Pagina 6 EmptyJoi Feb 11, 2010 9:12 am

o sa incerc gaby......sper sa si iasa ceva face cu ochiu
Sus In jos
http://bucatarie-usoara.blogspot.com/
gabidari
trandafir
trandafir
gabidari


feminin Localizare : Teheran si Cluj-Napoca
Varsta : 51
Numarul mesajelor : 6512
Data de inscriere : 23/01/2009

MEDITATII - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: MEDITATII   MEDITATII - Pagina 6 EmptySam Feb 13, 2010 3:49 pm

am gasit azi o meditatie frumoasa...zic eu...merita incercata!!


Relaxati-va cu cateva respiratii lente si profunde, inchideti ochii si asezati-va intr-o pozitie confortabila. Apoi incepeti urmatoarea meditatie:

"Imaginati-va ca stati in picioare intr-un camp de la tara. Un drum se indreapta spre locul unde stati. Pe el vine tot ce aveti nevoie in plan material, emotional si spiritual. Drumul trece printr-un tarc inainte de a ajunge la voi.

Tarcul are doua porti: una spre drum si cealalta spre voi. Daca amandoua portile sunt deschise, tot ce aveti nevoie poate veni catre voi si darurile voastre catre lume vor putea porni de la voi.

Ori de cate ori nu iertam pe cineva, intemnitam acea persoana in mintile noastre si o biciuim mental cu verdictele noastre de vina si de condamnare.
Imaginea acelei persoane care ne infurie este prinsa in tarc in constiinta noastra, iar portile tarcului se inchid precum portile inchisorii.

In mod necesar intrati in tarc impreuna cu persoana pe care o judecati, pentru a o controla in timpul intemnitarii. Deci ambele porti sunt inchise si se blocheaza atat ceea ce daruiti, cat si ceea ce aveti nevoie sa primiti.
Priviti in interiorul tarcului acum si vedeti cine e acolo. Constientizati pretul mare pe care il platiti pentru tinerea in tarc a acestor oameni. Daca sunteti pregatiti sa iertati, imaginati-va ca portile tarcului se deschid automat.

Vizualizati ca oricine este in tarc iese liber, fericit si iertat. Transmiteti-le ganduri bune. Daca vi se pare greu, incercati sa iertati persoana si nu actele sale.

Pe masura ce iertati, simtiti eliberarea, usurarea si energia reinnoita, in timp ce resentimentele dispar. Asigurati-va ca nu ramaneti singur in tarc, lasand acolo doar judecata ego-ului fata de voi insiva."
Sus In jos
Continut sponsorizat





MEDITATII - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: MEDITATII   MEDITATII - Pagina 6 Empty

Sus In jos
 
MEDITATII
Sus 
Pagina 6 din 8Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Femei Puternice :: Religie :: legile universului-
Mergi direct la: