Femei Puternice
Femei Puternice
Femei Puternice
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Femei Puternice


 
AcasaAcasa  portalportal  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  

 

 jurnal de dieta!!

In jos 
+12
vyvy
mymy
lola09
andreeaiovici
anamaria21
marrya
kata0587
ji_cri_mar
greieras
violeta_ionescu
nicoletta
gabidari
16 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 6, 7, 8 ... 11 ... 16  Urmatorul
AutorMesaj
gabidari
trandafir
trandafir
gabidari


feminin Localizare : Teheran si Cluj-Napoca
Varsta : 51
Numarul mesajelor : 6512
Data de inscriere : 23/01/2009

jurnal de dieta!! - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: jurnal de dieta!!   jurnal de dieta!! - Pagina 7 EmptyMar Mar 31, 2009 12:41 pm

daca citesti toata cartea e usor de inteles.....trebuie doar sa nu amesteci unele alimente ,glucide cu lipide,scos total din alimentaie zaharul,..care sincer cred ca la mine acolo e toata problema,sa nu sari peste mese ,sint obligatorii 3 mese principa;le si 2 gustari .....eu zic ca nu e rau!!
Sus In jos
gabidari
trandafir
trandafir
gabidari


feminin Localizare : Teheran si Cluj-Napoca
Varsta : 51
Numarul mesajelor : 6512
Data de inscriere : 23/01/2009

jurnal de dieta!! - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: jurnal de dieta!!   jurnal de dieta!! - Pagina 7 EmptyJoi Apr 02, 2009 4:17 pm

ei acum sa va aud....sint slaba nu??ce am eu pe burta ,nu e colacel ,e inchipuirea mea???sint chiar curioasa sa vad ce aveti de spus...si va rog fiti sincere!!!
jurnal de dieta!! - Pagina 7 2166225670103930503S600x600Q85
Sus In jos
violeta_ionescu
panseluta
panseluta
violeta_ionescu


feminin Localizare : Bucuresti
Varsta : 72
Numarul mesajelor : 1419
Data de inscriere : 27/01/2009

jurnal de dieta!! - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: jurnal de dieta!!   jurnal de dieta!! - Pagina 7 EmptyJoi Apr 02, 2009 5:22 pm

E adevarat, ai un colacel, dar pt ca stai intr-o pozitie in care il faci sa apara. Daca ai sta in pisioare nu s-ar vedea. Lasa , nu te mai strofoca atat! Esti foarte bine!
Si pentru ca esti asa de curioasa, sa stii ca eu am dat jos numai 5 kg intr-o luna! e ffff putin!!!
Sus In jos
gabidari
trandafir
trandafir
gabidari


feminin Localizare : Teheran si Cluj-Napoca
Varsta : 51
Numarul mesajelor : 6512
Data de inscriere : 23/01/2009

jurnal de dieta!! - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: jurnal de dieta!!   jurnal de dieta!! - Pagina 7 EmptyJoi Apr 02, 2009 5:52 pm

nu e putin Violeta,asta inseamna ca slabesti sanatos,...ca sa nu creezi un dezechilibru e normalsa dai jos 1 kg pe saptamina deci cu 5 pe luna eu zic ca te incadrezi foarte bine in grafic.
Pai da, cind stau jos apare acel colacel affraid ,,,pai si ce pot sa stau toata viata numai in picioare sa nu se vada??? :ras: :ras: :ras: :ras:
Sus In jos
greieras
panseluta
panseluta
greieras


feminin Localizare : Iran Shiraz
Varsta : 47
Numarul mesajelor : 1644
Data de inscriere : 24/01/2009

jurnal de dieta!! - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: jurnal de dieta!!   jurnal de dieta!! - Pagina 7 EmptyJoi Apr 02, 2009 6:30 pm

Violeta, 5 kg intr-o luna este perfect! Nici sa nu-ti doresti mai mult. Slabesti sanatos si vei arata super dupa dieta. Daca slabesti prea brusc, tot atat de brusc vei si reveni la vechea greutate plus ca organismul tau va fi slabit, in loc sa fie revigorat.
Sus In jos
greieras
panseluta
panseluta
greieras


feminin Localizare : Iran Shiraz
Varsta : 47
Numarul mesajelor : 1644
Data de inscriere : 24/01/2009

jurnal de dieta!! - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: jurnal de dieta!!   jurnal de dieta!! - Pagina 7 EmptyJoi Apr 02, 2009 6:31 pm

Gabi, ai colacel Laughing Fa draga sport! Nu trebuie sa te omori cu regimul.
Pofta buna la prajituri cu frisca Twisted Evil !
Sus In jos
gabidari
trandafir
trandafir
gabidari


feminin Localizare : Teheran si Cluj-Napoca
Varsta : 51
Numarul mesajelor : 6512
Data de inscriere : 23/01/2009

jurnal de dieta!! - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: jurnal de dieta!!   jurnal de dieta!! - Pagina 7 EmptyVin Apr 03, 2009 7:22 am

da Diana asta am sa fac de mine, zilnic o ora de aerobic..de abia astept!!!! ura ura ura
Sus In jos
violeta_ionescu
panseluta
panseluta
violeta_ionescu


feminin Localizare : Bucuresti
Varsta : 72
Numarul mesajelor : 1419
Data de inscriere : 27/01/2009

jurnal de dieta!! - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: jurnal de dieta!!   jurnal de dieta!! - Pagina 7 EmptyVin Apr 03, 2009 7:28 am

Of, fetelor, stiti care e problema? Ca sunt perioade de stagnare care ma intristeaza peste poate...daca as vedea ca se misca acul canrarului cateva grame acolo la doua , trei zile, as suporta mai usor ideea, dar asa ma deceptioneaza si imi vine sa ma arunc in cine stie ce minuni, dar voi sa nu ma lasati!!!! :ras:
Sus In jos
gabidari
trandafir
trandafir
gabidari


feminin Localizare : Teheran si Cluj-Napoca
Varsta : 51
Numarul mesajelor : 6512
Data de inscriere : 23/01/2009

jurnal de dieta!! - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: jurnal de dieta!!   jurnal de dieta!! - Pagina 7 EmptyVin Apr 03, 2009 7:36 am

nuuu.cum sa te lasam...ai reusit pina acum 5 kg...peste o luna inca 5 iti dai seama ca sint 10 kg...deci nu e putin...si daca te deceptioneaza cintarul nu te urca pe el decit o data la saptamina sau luna!! pa
Sus In jos
violeta_ionescu
panseluta
panseluta
violeta_ionescu


feminin Localizare : Bucuresti
Varsta : 72
Numarul mesajelor : 1419
Data de inscriere : 27/01/2009

jurnal de dieta!! - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: jurnal de dieta!!   jurnal de dieta!! - Pagina 7 EmptyVin Apr 03, 2009 8:18 am

Macar de-ar fi asa cum spui Gabi, daca s-ar mentine macar aceasta pierdere, cate 5kg pe luna, pot spune ca as fi multumita pana la urma...ca de foame nu mor, dimpotriva, ma simt in forma, dar poftele sunt mari, tentatiile...si mai vin si sarbatorile, o sa fie tare greu dar sa speram ca rezist.
Sus In jos
gabidari
trandafir
trandafir
gabidari


feminin Localizare : Teheran si Cluj-Napoca
Varsta : 51
Numarul mesajelor : 6512
Data de inscriere : 23/01/2009

jurnal de dieta!! - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: jurnal de dieta!!   jurnal de dieta!! - Pagina 7 EmptySam Apr 04, 2009 4:00 pm

dragelor am speranta ca aceste 2 luni cit maia m pina erg acasa sa reusesc sa ajung la 55 kg....de azi am inceput aerobicul ,deocamdata merg 5 zile pe saptamina,...
azi am mincat sanatos cam asa

mic dejun un ou fiert un triunghi brinza si un ceai
prinz duap 3 ore snitel de pui cu muraturi
pe al 17 o portocala si la ora 20 o salata cu 4 cubuleti mici d epiept de pui!!plus inca un ceai!!
Sus In jos
violeta_ionescu
panseluta
panseluta
violeta_ionescu


feminin Localizare : Bucuresti
Varsta : 72
Numarul mesajelor : 1419
Data de inscriere : 27/01/2009

jurnal de dieta!! - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: jurnal de dieta!!   jurnal de dieta!! - Pagina 7 EmptySam Apr 04, 2009 7:20 pm

gabidari a scris:
dragelor am speranta ca aceste 2 luni cit maia m pina erg acasa sa reusesc sa ajung la 55 kg....de azi am inceput aerobicul ,deocamdata merg 5 zile pe saptamina,...
azi am mincat sanatos cam asa

mic dejun un ou fiert un triunghi brinza si un ceai
prinz duap 3 ore snitel de pui cu muraturi
pe al 17 o portocala si la ora 20 o salata cu 4 cubuleti mici d epiept de pui!!plus inca un ceai!!

aplauze aplauze aplauze Sigur vei ajunge si la mai putin!
Sus In jos
gabidari
trandafir
trandafir
gabidari


feminin Localizare : Teheran si Cluj-Napoca
Varsta : 51
Numarul mesajelor : 6512
Data de inscriere : 23/01/2009

jurnal de dieta!! - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: jurnal de dieta!!   jurnal de dieta!! - Pagina 7 EmptyDum Apr 05, 2009 5:24 am

bine ar fi Violeta dar sincer eu maninc asa de multi ani,bine cu precizarea ca bag dulciuri printre mese,insa ma pot abtine de la ele atunci cind imi propun asta!! :ras: :ras: :ras:
azi am avut 2 ore de sport,pt ca se poate socoti si mersul pe jos pina la parc si inapoi...si e un drum destul de greu e mult de mers in sus!!
am ajuns acasa am mincat un iaurt si am baut un ceai verde!!pt prinz pregatesc pui cu salata..iar mai incolo va anunt eu ce am mincat!! :ras: :ras:
Sus In jos
gabidari
trandafir
trandafir
gabidari


feminin Localizare : Teheran si Cluj-Napoca
Varsta : 51
Numarul mesajelor : 6512
Data de inscriere : 23/01/2009

jurnal de dieta!! - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: jurnal de dieta!!   jurnal de dieta!! - Pagina 7 EmptyLun Apr 06, 2009 3:50 am

ieri am mai mincat un jumatate de mar si un kiwi...cred ca prea putin,per total,eu daca maninc asa putin nu slabesc,pt ac am impresia ca organismul meu isi face stocuri si din contra ma ingras...da azi recuperez, ca fac ciorba de perisoare si macaroane!! :ras: :
Sus In jos
Vizitato
Vizitator




jurnal de dieta!! - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: jurnal de dieta!!   jurnal de dieta!! - Pagina 7 EmptyMier Apr 08, 2009 7:57 am

Buna,Gabi!!!

Asa este daca mananci putin,poti sa te ingrasi.Organismul nostru e uneori mult mai istet decat noi.Si eu vreau sa mai slabesc,mi-a spus dr. ca musai trebuie sa slabesc 10 kg,in urma la operatia pe care am avut-o.Insa eu n-am dat jos decat 2 kg amarate.Sincer e f.f. greu.Nu mi-a fost greu sa ma las de fumat cat mi-e greu sa ma abtin uneori de la mancat seara.Insa tot ce pot sa spun e ca de catva timp am inceput sa fac zi de zi sport pe aparat si abdomene.Fac dimineata si seara dupa ce vin de la servici.Asta pot sa spun ca parca mi-a "intrat in sange",daca nu fac la orele respective parca imi lipseste ceva.Stiu ca gresesc undeva insa nu stiu unde ca tare greu se duc kg.
Acum te las si-ti doresc o zi minunata si dietetica daca pot sa spun asa.
O zi buna sa ai!!!
Sus In jos
gabidari
trandafir
trandafir
gabidari


feminin Localizare : Teheran si Cluj-Napoca
Varsta : 51
Numarul mesajelor : 6512
Data de inscriere : 23/01/2009

jurnal de dieta!! - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: jurnal de dieta!!   jurnal de dieta!! - Pagina 7 EmptyMier Apr 08, 2009 9:01 am

Mihaela iti dau dreptate e tare greu sa aintelegem organismul nostru,si unde gresim ,ca ce la unii da rezultate la alti mai rau face,da zic eu cu sport ,slabitul e asigurat ,e mai incet dar e sigur,
e o doamna la noi la aerobic,care a slabit 10 kg in 3 luni fara nici un pic de regim doar cu ora zilnica de aerobic,..eu maerg tot de 3 luni da am reusit sa dau jos doar 2 kg si la alea inca mai oscilez..da zic eu tot e bine ca pot s amaninc si citeceva nepermis cind imi e pofta!!
o scoatem noi la capat....mult succes si tie sa ne ti la curent!!
Sus In jos
Vizitato
Vizitator




jurnal de dieta!! - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: jurnal de dieta!!   jurnal de dieta!! - Pagina 7 EmptyMier Apr 08, 2009 1:31 pm

La tine 2 kg se vad ca esti deja super Ok pe cand la mine 2 kg nu se vad.Mai bine zis eu am eliminat apa din corp.Nu pot,n-am ambitia necesara sa incep iar dieta mea cu care dau sigur jos.Poate dupa sarbatori o sa ma ambitonez mai mult si-o sa reincep.Acum faptul ca fac sport e o mare realizare pentru mine.
De cate ori pe saptamana faci aerobic si cat timp???
Imi placea si mie sa fac aerobic insa acum nu mai am nici timp si nici unde .
Iti doresc o zi minunata !!!
Sus In jos
gabidari
trandafir
trandafir
gabidari


feminin Localizare : Teheran si Cluj-Napoca
Varsta : 51
Numarul mesajelor : 6512
Data de inscriere : 23/01/2009

jurnal de dieta!! - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: jurnal de dieta!!   jurnal de dieta!! - Pagina 7 EmptyMier Apr 08, 2009 1:48 pm

pai merg 4-5 zile pe saptamina cite o ora la aerobic!!
asat iti lipseste asa cum spui ambitia ,vointa ,da cu siguranta dupa sarbatori apare si ea!!
Sus In jos
gabidari
trandafir
trandafir
gabidari


feminin Localizare : Teheran si Cluj-Napoca
Varsta : 51
Numarul mesajelor : 6512
Data de inscriere : 23/01/2009

jurnal de dieta!! - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: jurnal de dieta!!   jurnal de dieta!! - Pagina 7 EmptyVin Apr 10, 2009 5:58 pm

am gasit o dieta interesanta,dar mie sincer mi se pare ca e prea multa mincare....voua cum vi se pare??
Citat :
Dieta Zone a fost creata de doctorul Barry Sears in anul 1990, initial pentru bolnavii cardiaci. In 1995 insa, a fost facuta cunoscuta publicului larg. Denumirea ei vine de la grecescul „zona” care inseamna mod de viata. Dieta Zone se incadreaza deci in categoria celor de lunga durata, pentru o viata mai lunga si mai sanatoasa.



Dr. Sears considera ca dietele sarace in grasimi cresc productia de insulina, ceea ce cauzeaza excesul ponderal. „Consumul de grasimi este esential in arderea grasimilor”, afirma doctorul. Rationamentul sau era ca grasimile mononesaturate contribuie la senzatia de satietate si scad rata la care carbohidratii sunt absorbiti. O absorbtie mai lenta a carbohidratilor inseamna un nivel de insulina mai scazut, ceea ce se traduce printr-o scadere a stocarii grasimilor in tesutul adipos. Daca organismul are nevoie de energie si nu poate “arde grasimile” din cauza nivelului crescut de insulina in sange, ne simtim obositi, ne va fi foame si metabolismul incetineste pentru a compensa.

40:30:30, dieta ideala

Formula dietei este 40% carbohidrati, 30% proteine si 30% grasimi. Acest raport trebuie respectat la fiecare masa, motiv pentru care dieta Zone a fost considerata de catre multi dieta perfecta, fiind foarte echilibrata in toti nutrientii. Dieta mentine echilibrul hormonal pentru timp indelungat si reduce senzatia de foame. Programul doctorului Sears este folosit in centrele Joslin de Cercetare a Diabetului (SUA) pentru controlul obezitatii. Vocile critice spun ca dieta este destul de complexa si greu de urmat, iar caloriile pot fi prea putine pentru o persoana activa. Asociatia Americana a Inimii nu recomanda dieta lui Sears, deoarece o considera prea bogata in proteine, saraca in nutrienti esentiali si cu putine informatii despre efectele pe termen lung. Dieta a mai fost criticata si de vegetarieni, motiv pentru care, in 2000, Barry Sears a publicat „Soy Zone”, o dieta bazata pe proteinele din soia.

3 zile Zone

Ziua 1
Mic dejun:
- salata de fructe, care sa contina: 1 lingura de branza slaba de vaci, 3 felii de ananas din compot, 1 mandarina, 4 alune
Pranz:
- salata din: 1 lingura de mazare fiarta, 1 lingura de ciuperci maruntite si fierte, salata verde, telina rasa, 1 lingura si jumatate de ulei de masline, 2 linguri de otet balsamic, 100 grame piept de curcan fiert, 50 grame sunca de pui, o felie de cascaval taiata marunt.
- un mar
Cina:
- pui cu ghimbir: 1 lingurita si jumatate de ulei de masline, 2 broccoli, 100 g pipet de pui fara piele, 2 linguri mazare, 1 lingura de ceapa maruntita, 1 lingura de ghimbir. Se pune uleiul intr-o tigaie, impreuna cu puiul taiat marunt si se lasa pe foc, amestecandu-se continuu timp de 5 minute. Apoi se adauga broccoli, mazarea, ceapa, ghimbirul si un sfert de cana de apa. Se fierb la foc mic timp de 20 de minute.
- struguri

Ziua 2
Mic dejun:
- iaurt si fructe (la alegere dintre: kiwi, portocale, zmeura sau capsuni) si 4 nuci.
Pranz:
- salata de ton: 1 conserva de ton, telina, 1 lingura si jumatate de ulei de masline si 2 linguri de otet balsamic, 2 frunze de salata verde. Tonul se amesteca cu telina. Peste frunzele de salata verde se pune amestecul de ton.
- o portocala.
Cina:
- peste la cuptor,peste care se adauga fasole verde fiarta, parmezan, piper, suc de lamaie si ceapa taiata marunt.
- 2 prune

Ziua 3
Mic dejun:
- omleta spaniola: 2 linguri de ceapa maruntita fin, 1 lingurita de piper, albusuri de la 6 oua, 1 lingura de lapte degresat, 1 lingura de pudra de chilli, 1 lingura jumatate de ulei de masline. Se amesteca ingredientele si se prajesc.
- o mandarina
Pranz:
- salata: 2 frunze de salata verde, 2 broccoli, piper fin, un sfert de cana de fasole uscata fiarta, 1 rosie taiata felii, 1 lingura si jumatate de ulei de masline si una de otet balsamic, 1 lingura de suc de lamaie, 150 g carne de pui la gratar (pulpa, piept).
- desert: o para
Cina:
- somon la cuptor cu salata de legume la alegere asezonata cu lamaie, otet balsamic si ulei de masline.
- desert: un mar si o pruna.

Gustarile dintre mese contin mici portii de proteine, carbohidrati sau grasimi. Gustarea ideala in acest tip de dieta este formata din amestecul a unui aliment din categoria proteina, un carbohidrat si o grasime la alegeredin urmatoarea lista:

Proteine:
- ¼ cana de branza slaba de vaci
- o felie de mozzarella
- 30 grame de sunca de pui, muschi file
- 30 g de ton
- 60 g de carne slaba

Carbohidrati:
- ½ mar
- 3 caise
- 1 kiwi
- o mandarina
- ¼ de cana de salata de fructe
- ½ para
- ½ portocala
- 8 cirese
- ½ nectarine
- o piersica
- o pruna
- ½ grapefruit
Grasimi:
- 3 masline negre
- 3 nuci
- 4 alune
- ½ lingura de unt de arahide
- ½ lingura de unt

Dr. Laura Bara
Medic medicina sportiva
Sus In jos
gabidari
trandafir
trandafir
gabidari


feminin Localizare : Teheran si Cluj-Napoca
Varsta : 51
Numarul mesajelor : 6512
Data de inscriere : 23/01/2009

jurnal de dieta!! - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: jurnal de dieta!!   jurnal de dieta!! - Pagina 7 EmptyVin Apr 10, 2009 6:17 pm

Si am mai gasit o dieta care mi-ar place sa o incerc,..dupa ce am citit aceste diete tare imi vine sa cred ca eu nu slabesc din cauza ca maninc prea putin,asa ca mai ca imi vine sa o tin pe asta 2 saptamini!!nu vreau sa slabesc 8 kg dar 4 tot mi-ar place!!

Citat :
Slabeste usor si fara riscuri pe timp de vara

Te-ai decis sa scapi de cateva kilograme la inceputul verii, inainte de concediile petrecute la munte sau la mare? Urmatoare dieta te va ajuta in mod sigur pentru ca este usor de urmat si foarte gustoasa. Poti scapa de nici mai mult nici mai putin de 8 kilograme in 2 saptamani.



Pentru micul dejun ai de ales intre doua variante in fiecare dimineata.

Micul dejun „clasic”:

2 felii de paine neagra
10 g unt sau 2 linguri de branza slaba de vaci
o cana de 200 ml lapte degresat, un iaurt natural sau iaurt de fructe
un pahar de suc de portocale natural sau o portocala
ceai sau cafea (fara zahar)
Micul dejun cu cereale:

un mic bol cu 5 linguri de cereale fara zahar, cu 200 ml lapte degresat
un iaurt natur sau 125 g branza slaba de vaci
un mar, o para, capsuni sau alte fructe
ceai sau cafea (fara zahar)
Prima saptamana de meniu:

Luni

Pranz:
- salata bulgareasca (250 g), care sa contina salata verde, un ou fiert, 2 rosii, un ardei gras, o felie de branza si piept de pui taiat feliute (100 g), o lingurita de ulei de masline.
- 2 mere

Cina: - salata picnic: 50 g ton, 2 rosii, salata verde, 2 linguri de porumb, o lingurita de ulei de masline.
- capsuni (fara zahar)

Marti

Pranz:
- salata de rosii
- 100 g piept de pui la gratar
- o felie de paine
- un iaurt natural

Cina:
- ficatei fierti cu salata de telena(telena rasa, morcov ras si un iaurt)
- cirese

Miercuri

Pranz:
- 100 g carne de vita inabusita
- salata de castraveti cu rosii si ardei
- 4 linguri de branza slaba de vaci
- caise

Cina:
- somon afumat la gratar
- salata verde cu suc de lamaie (dintr-un sfert de lamaie) si o lingura de ulei de masline
- salata de fructe proaspete (fara frisca si fara zahar). De exemplu, taiati un mar, o para, o caisa si 4 capsuni.

Joi

Pranz:
- salata de ridichi, salta verde cu un ou fier, 2 linguri de porumb si 4 linguri de branza slaba de vaci
- 150 g pulpa de pui fiarta cu sare
- capsuni

Cina:
- un ardei gras umplut cu branza slaba de vaci, 2 rosii
- macrou la cuptor
- 2 piersici

Vineri

Pranz:
- fasole verde fiarta cu putina sare + un iaurt natural
- 2 aripioare de pui la cuptor
- o felie de pepene galben

Cina:
- un pahar de suc de rosii
- salata bulgareasca
- un mango

Sambata

Pranz:
- salata picnic cu o felie de paine neagra
- un iaurt natural
- 2 mere

Cina:
- salata verde cu 2 rosii, un ardei gras si un castravete mic si 100 g sunca de pui.
- capsuni la discretie, fara zahar.

Duminica

Pranz:
- pilaf de orez (4 linguri)
- peste la gratar
- salata verde
- 2 caise

Cina:
- salata de telena rasa cu morcov ras, amestecate cu un iaurt natural
- piept de pui fiert si condimentat
- 2 piersici.

Cea de-a doua saptamana este fel, dar poti schimba zilele intre ele si chiar este permis sa combini pranzul dintr-o zi cu cina din alta zi. Urmeaza insa prima saptamana exact asa cum este.



Dr. Laura Bara
Medic medicina sportiv


Sus In jos
violeta_ionescu
panseluta
panseluta
violeta_ionescu


feminin Localizare : Bucuresti
Varsta : 72
Numarul mesajelor : 1419
Data de inscriere : 27/01/2009

jurnal de dieta!! - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: jurnal de dieta!!   jurnal de dieta!! - Pagina 7 EmptyVin Apr 10, 2009 9:45 pm

Imi plac amandoua, merita incercate, oricum eu m-am acm saturat de asta a mea, si as incerca initial pe cea de doua saptamani, apoi as trece la dieta ZONE, ca e de lunga durata si se mananca super bine, dupa cum vad, e o varietate si cantitati rezonabile, nu ce fac eu acum, ca ma mir cum de mai traiesc!!!
De o saptamana am mancat asa:
dim: o cafea cu o lingura de lapte + 2 linguri de vbranza de vaci cu 2 ridichi.
pranz : un iaurt sau o jumatate de laptuca+" ridichi+1/4castravete+marar+un iaurt mic+1 ling.ulei de masline ( din toate astea am realizat o salatica!!)
seara: tot o salatica de-asta sau numai un iaurt.
Am vrut sa vad : mor sau traiesc? Uite traiesc si am mai si alergat incolo si-ncoace, am muncit...ma cantaresc maine si va spun rezultatul...pare ( dupa haine) ca am mai dat jos, dar nu stiu cat, ca m-a deceptionat in ultima vreme acest afurisit de cantar ,ca nu am mai vrut nici sa-l vad! nervi
Sus In jos
nicoletta
viorea
viorea
nicoletta


feminin Localizare : Romania
Varsta : 65
Numarul mesajelor : 985
Data de inscriere : 24/01/2009

jurnal de dieta!! - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: jurnal de dieta!!   jurnal de dieta!! - Pagina 7 EmptySam Apr 11, 2009 1:57 am

Al doilea mi se parea atat de bogat, mai ales micul dejun! Si promite atat de mult- 8 kg!
Eu nu prea sunt pentru diete stas. Stiu ce trebuie sa mananc dar nu am vointa.
Dar dieta asta ma tenteaza rau de tot.
De fapt este vorba de o saptamana, ca a doua nu e batuta in cuie.
Intr-o saptamana nu moare nimeni: iar asta are si lactate si salate si fructe.... De toate!

Aaa.1. Mie nu-mi e foame eu sunt pofticioasa, si bag in mine pana plesnesc!
Iote ca nu am plesnit inca! Offf!

Aaa.2. Multumesc gabi de dieta si de site. Interesante rau de tot!
http://www.slabsaugras.ro/SitFiles/articol.php?id=280&idsec=9
Sus In jos
http://nykoletta.wordpress.com/
gabidari
trandafir
trandafir
gabidari


feminin Localizare : Teheran si Cluj-Napoca
Varsta : 51
Numarul mesajelor : 6512
Data de inscriere : 23/01/2009

jurnal de dieta!! - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: jurnal de dieta!!   jurnal de dieta!! - Pagina 7 EmptySam Apr 11, 2009 3:36 am

si eu am inceput-o pe cea de a 2....azi am mincat prima varianta de mic dejun,..sa vedem ce iese,oricum eu maninc mult mai putin de obicei,asa ac sa nu slabesc decit jumate din cit spun ei acolo si sint super multumita!!
..va tin la curent cu rezultatele!!
Nico si eu sint la fel ,nu maninc ca mi-e foame ci ca mi-e pofta , :ras: nu pot sa lasa nimic in farfurie si de crap ,tot mai gasesc eu loc,in schimb sora mea care nu s-a ingrasat niciodata desi maninca cit 5 persoane,intotdeauna lasa ultima lingura,ultima bucata in farfurie,cica nu mai are loc nervi si Darius al meu e la fel,da nu-i problema ca o bag eu la mine in gura , slivez nu se risipeste nimic!!! :ras:
Sus In jos
nicoletta
viorea
viorea
nicoletta


feminin Localizare : Romania
Varsta : 65
Numarul mesajelor : 985
Data de inscriere : 24/01/2009

jurnal de dieta!! - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: jurnal de dieta!!   jurnal de dieta!! - Pagina 7 EmptySam Apr 11, 2009 4:47 am

:ras: :ras: :ras:
Sunt uimita de cate ori aud de pers care au un metabolism atat de bun, dar sa gasesc chiar persoane din aceeasi parinti cu metabolisme diferite chiar ca nu am auzit!
]Vezi ce nedreapta e natura asta???
Ori Doamne - doamne?!
Sus In jos
http://nykoletta.wordpress.com/
violeta_ionescu
panseluta
panseluta
violeta_ionescu


feminin Localizare : Bucuresti
Varsta : 72
Numarul mesajelor : 1419
Data de inscriere : 27/01/2009

jurnal de dieta!! - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: jurnal de dieta!!   jurnal de dieta!! - Pagina 7 EmptySam Apr 11, 2009 9:00 am

Very Happy Fetelor, 8 kg in 6 saptamani, atat am dat jos, dar v-am zis cum, in trepte, nu lin, deci media este de un Kg si ceva pe saptamana, dar am avut saptamani de stagnare in care imi venea sa arunc cantarul nervi
Ei, asta e regula: nu bagi in gura nimic daca nu ti-e foame si de plesnesti de pofta! Nu manaci decat atat cat sa simti ca stomacul nu e gol. Sibgurul lucru ce am mancat eu pe saturate a fost salata, v-am zis din ce: 1/2laptuca, 3 ridichi, 1/4 castravete, marar +un iaurt mic si 1 lingura de ulei de masline, sare piper.
Dar zau as mai schimba si eu ,ca ce de lucruri bune sunt in dietele astea ale tale Gabi... kiss imbratisare
Sus In jos
Continut sponsorizat





jurnal de dieta!! - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: jurnal de dieta!!   jurnal de dieta!! - Pagina 7 Empty

Sus In jos
 
jurnal de dieta!!
Sus 
Pagina 7 din 16Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 6, 7, 8 ... 11 ... 16  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Dieta cu apa
» Dieta, Diete!!!!!!!!!
» Dieta Dukan
» Jurnal de minune
» Jurnal de burtica Mary

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Femei Puternice :: Sanatate :: diete-
Mergi direct la: